E-posta Pazarlama: Listenizi 0’dan 100K’ya Çıkarın

e-posta pazarlama

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Çağımızda ve günümüzde herkes bir noktada e-posta sahibi oldu. E-posta bilgi paylaşmanın, sevdiklerimize mesaj göndermenin hatta yeni bağlantılar kurmanın hızlı bir yolu. İşletmeler e-posta listelerini (şirket tarafından e-posta almayı kabul etmiş kişilerin e-posta adresleri) ‘para makinesi’ gibi görüyor. Bir e-posta listeniz varsa yeni ürününüzle ilgili bir e-posta gönderip aynı gün içinde satışlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıda e-posta pazarlama girişimlerinizi nasıl hızlıca ve etkili bir şekilde büyütüp kendi para makinenize sahip olabileceğinizi öğreneceksiniz.

E-posta: Etkili mi Spam mi?

e-posta pazarlama

E-posta kutunuza günün herhangi bir saatinde bir giyim markasının, süpermarketin, bir etkinliğin duyurusu düşebilir. Geleneksel bir yöntem olmakla beraber e-posta listeleri, müşteri sadakatini sürdürüme açısından en güçlü araç olabilir. Ancak doğru uygulanmadığında, e-postalar müşterileri de kaçırabilir. Bazıları işe yarar bilgiler içerip açmaya değerken bazıları gereksiz olabilir.

Tüketici tarafında hiçbirimiz posta kutumuzda spam (istenmeyen posta) görmek istemeyiz. Bazılarımız e-postaları ‘spam’ olarak işaretlemek için e-posta hizmet sağlayıcılarından faydalanırken bazılarımız gönderi almamak için kişileri engelleyebiliyoruz! Bu yüzden eğer kendi e-posta pazarlama makinenizi oluşturmak istiyorsanız işin sırrı e-postalarınızı işe yarar kılmanın yollarını bulmak ve bu özelliklerinizi potansiyel konuklarınıza göstermektir!

İster yeni başlamış ve e-posta pazarlama girişimlerinizi büyütmek istiyor ister sadece ulaştığınız kişi sayısını artırmak istiyor olun, işinizi geliştirmek için kullanışlı bir araçtır!

3 E-posta Listesi Neden Gerekli

e-posta örnek listesi

Düzenli Güncellemeler / Basın Bültenleri / Haber Bültenleri​

A. Düzenli Güncellemeler / Basın Bültenleri / Haber Bültenleri

Kitlenizi son haberlerlerinizle güncellemek için kullanmak istediğiniz düzenli bir basın bülteniniz varsa, genel bir e-posta göndermek bu ihtiyacınızı giderebilir. Haftada bir, ayda bir veya iki ayda bir olmak üzere sahip olduğunuz veritabanı listesine bilgi ve güncellenmiş tekliflerinizi gönderebilirsiniz. Bu tür gönderilere haber bülteni deniyor.

Teklifler

B. Teklifler

Pek çok işletme için e-posta listesi, hem çevrimiçi hem çevrimdışı olarak yeni tekliflerini yaymak ve desteklemek için kullandıkları yöntemdir. Uygulamalar ve sms bildirimleri de pek çokları için kullanışlı ve etkili olmakla beraber bir e-posta listesine sahip olmak, bilgilendirmelerinizin işletmenizden haber almak isteyen herkese ulaşmasını sağlamak için ekstra bir adım olabilir.

Bazı işletmeler, bazı duyuru ve tekliflerini sadece e-posta listelerine göndererek rakiplerinin önüne geçebilirler. Bu yöntemle e-posta listenize üye olmanın eşiğindekileri teşvik edebilirsiniz. Güncellemelerinizden önceden haber alarak fırsatlarınızdan herkesten önce yararlanabilirler! Ayrıca işletmenizi özel bir konuma oturtmak istiyorsanız bu yöntem işinize yarayabilir.

İndirim Duyuruları​

C. İndirim Duyuruları

Pek çok büyük marka için e-posta pazarlaması indirim ve promosyon duyurularını ve hatırlatmalarını yapmanın bir yoludur. İster sezon sonu indirimi ister haftanın reklamı olsun, genel kitleye o sıradaki mevcut fırsatları bildiren özet bir e-postanın düzenli olarak gönderilmesi, insanların ilgilendikleri ürünler için takipte kalmasını amaçlar.

E-Posta Pazarlamada Başarıya Götüren 9 Adım

Pek çok kişi bir e-posta listesine kayıt olmak bir yana, herhangi bir işletmeden gelmiş genel bir e-postayı açmak bile istemez. Bu yüzden e-posta pazarlama sürecinizi oluşturmak, insanların dikkatini çekip abone olmalarını sağlamak için farklı stratejiler içerebilir. E-posta pazarlamanızı genişletmek için kullanabileceğiniz basit fikirlerden bazıları özel teklif ve bilgilendirmeler, erken bildirimler ve belki küçük hediyeler olabilir!

E-posta pazarlamanızı oluştururken önemli olan ziyaretçilerinize özel bir şey sunmaktır. Belki sizden gidecek kişisel bir e-posta bile işe yarayabilir!

 e-posta pazarlama

Web sitenizden e-posta pazarlama yollarını geliştirmek istiyorsanız farklı seçenekler tercih edebilirsiniz. Bazı seçenekler diğerlerinden daha etkili olsa da hiçbirini göz ardı etmemekte fayda var çünkü e-posta pazarlamanın daha bilgilendirici türleri, diğerleriyle kıyaslandığında daha uygun yöntemler olabilirler.

Gelin, e-posta pazarlama konusunda ilerlemek için atabileceğiniz dokuz adımı inceleyelim:

Mevcut e-posta listenize yönelik tekliflerden yararlanın​

1. Mevcut e-posta listenize yönelik tekliflerden yararlanın

En iyi e-posta pazarlama araçlarından biri, sayfanızdaki e-posta listesine kaydolanlara çevrimiçi teklifler sunmaktır. Listenizdekiler sıra dışı teklifler alsın veya almasın, bazıları için kendilerine doğrudan teklif sunulması bile caziptir. Özellikle sizden alışveriş yapmak veya hizmetlerinizi kullanmak isteyenler için etkili bir yöntemdir.

Bu tekliflere örnek olarak; “Şimdi kaydolun, çevrimiçi teklifler doğrudan posta kutunuza gelsin!” gibi çağrıları verebiliriz.

Özel bilgilendirme yapın...ama sadece listenize kaydolanlara

2. Özel bilgilendirme yapın...ama sadece listenize kaydolanlara

Bir web sitenizin olması, e-posta pazarlama hedeflerinize ulaşmanın harika bir yoludur. Web sitenizi ziyaretçilerinizin sizden ne alabilecekleri veya sayenizde deneyimleyebileceklerine bir örnek veya ön reklam olabilir. Daha sonra e-posta bilgilerini girdiklerinde genel olarak duyurusu yapılmamış özel bilgilere ulaşabilirler.

Bunlar neler mi olabilir? Neredeyse her şey! PhD tezinizin özetini internete koyabilirsiniz. Ancak tezin tamamını görmek isteyenlerin “E-postanızla kaydolun”a tıklamasını isteyebilirsiniz. Ya da Pinterest veya Instagram fotoğraflarınızın bazılarını gösterebilir ve bütün detayları görebilmeleri için size kaydolmaları koşulunu koyabilirsiniz.

Bilginin sadece bir kısmını halka açıp tam erişimi özel bir kitleyle sınırlandırmak, e-posta pazarlamada ‘alıcı olmayanları’ elemenin etkili bir yoludur. Rastgele arama yaparak size ulaşanlara karşılık web sitenizin içeriğiyle gerçekten ilgilenen ve sizden alışveriş yapmak isteyenler olacaktır.

Abone edinmek için bilgiyi veya teklifleri kişiselleştirin

3. Abone edinmek için bilgiyi veya teklifleri kişiselleştirin

kaydolma e-postası

Kişiselleştirilmiş hizmet sağlamak e-posta pazarlamanın harika bir yoludur. Spor, beslenme, stil, kişisel gelişim ve daha çeşitli web siteleri bu yöntemi kullanabilir.

Nasıl mı yapacaksınız? Diyelim ki birisi 2 kilo vermek için günlük kaç kalori yaktığını bilmek istiyor. Ziyaretçilerinizin doldurması için bu soruya yönelik bir soru formu hazırlayabilir ancak sonuçları ancak kaydolmaları halinde paylaşabilirsiniz.

Bu herkes için olmasa da pek çok kişiye cazip gelecektir. Kişiselleştirilmiş çözümler arayan binlerce insan var ve eğer bu ihtiyacı karşılayabilirseniz müşteri sadakati yaratmış olursunuz.  Kayıt yaptıranların e-posta listenizde kalıcı olması teklifiniz ilgilerini çekerse alışveriş yapmaları daha olasıdır!

Özel teklifler ve/veya kuponlar verin

4. Özel teklifler ve/veya kuponlar verin

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel kuponlar ve teklifler e-posta pazarlamanın benzersiz yöntemleridir. Markanıza sadık ziyaretçiler ve yaptıklarınızla ilgilenen ziyaretçiler bu sayede hem ayrıcalıklı hem de herkesin önünde hissedebilir.

Ara sıra herkese özel indirimler ve kuponlar sağlamak markanıza olan sadakatin sürmesine yardımcı olabilir. Bu tür fırsatlar sunmak için fazla abartıya kaçmanıza ve masraf yapmanıza gerek yok. Sadece, “Sezon indiriminden erken yararlanma fırsatı yakaladınız. 24 saat içinde herkes duymadan önce alışverişe başlayın!” diyebilirsiniz.

Böylece e-postalarınızı okuyanlara bildirimde bulunmanın yanında bu teklifi önce onlara sunarak bir eylem çağrısı yapmış, önem hissi yaratmış olursunuz. 

Bedava içerik verin

5. Bedava içerik verin

Bu yöntem özellikle varlığını aboneliklere ve internet trafiğine dayandıranlar için faydalıdır. Eğer çevrimiçi kurs veriyor, spor veya beslenme programları uyguluyor veya buna benzer hizmetler sağlıyorsanız e-posta pazarlama sisteminizi oluştururken bu stratejiden yararlanabilirsiniz.

Reklamınıza tıklayıp web sitenize gidenler için kısa bir tanıtım notu veya videosu hazırlayabilirsiniz. Bu tanıtımda aboneliğin amacı ve onlara ne sağlayabileceği hakkında bilgi edinebilirler.

Ardından e-posta listesine kayıt olurlarsa ilk programı, videoyu, e-kitabı veya başka bir hizmeti ücretsiz olarak sunabilirsiniz. 

Sitenizle illgilenen pek çok kişi, ücretsiz deneme fırsatını abone olmaya değip değmeyeceğine karar vermenin bir yolu olarak görebilir. Diğer taraftan e-posta adresi karşılığı bir teklif sunmak, e-posta pazarlama konusunda gelişmenizi sağlar.

Ücretli reklam kullanın

6. Ücretli reklam kullanın

Web sitenize trafik yaratmak için reklama para vermekten çekinmeyin. Google Ads ve benzeri araçlar, web sitenizin görünürlüğünü artırmak için reklamlarınızı ilgili aramalara stratejik olarak yerleştirir. Bu yöntem e-posta pazarlaması için çok faydalıdır. Ücretli reklamlar aradığınız kitleyi yakalayıp web sayfanıza gitmelerini sağlayabilir!

Forum sorularını yanıtlayın ve itibarlı bir uzman olun

7. Forum sorularını yanıtlayın ve itibarlı bir uzman olun

Web sitenize görünürlük sağlamanın biraz daha vakit alıcı ama faydalı bir yolu, Quora, LinkedIn Gruplar, Facebook Gruplar ve hatta Twitter gibi forumlarda sorulan soruları cevaplamaktır. Bağlantı vermeyi unutmayın ki cevabınızı faydalı bulanlar doğrudan web sitenize gidebilsin.

Sosyal medya sayfalarınızı kullanın

8. Sosyal medya sayfalarınızı kullanın

Eğer web sitenizin bir Facebook veya Google+ sayfası varsa avantaja çevirin! Sayfanızı güncel ve dinamik tutmak için düzenli olarak yayın yapın, orijinal içerik ekleyin ve bir üyelik butonu ekleyerek ziyaretçilerinizin Facebook üzerinden e-posta listenize kayıt olmalarını kolaylaştırın!Bugün işinizi geliştirmek için sosyal medya güçlü bir araçtır. Kullanmayı unutmayın!

Paylaşımı mümkün kılın

9. Paylaşımı mümkün kılın

E-posta pazarlama sisteminizi geliştirmek için tanıtımınızı yapmanın en iyi yollarından birinin mutlu müşterilerin referansları olduğunu unutmayın. Yazı yazıyor, video yayınlıyor veya ürün satıyorsanız bunların başkaları tarafından başka kişilere gönderilebilmesi için ‘paylaş’ butonu ekleyin!

Konum, Konum, Konum - E-posta Yakalama Kutuları Yerleştirilecek Yerler

e-posta listesi

Artık e-posta listenizi büyütmek için neler yapabileceğinizi bildiğinize göre nasıl yerleştireceğinizi düşünmelisiniz. Ziyaretçilerinizin bu bilgiyle bir şekilde etkileşime geçmesini ve nihayetinde çevrimiçi hizmetlerinize kaydolacakları bir e-posta adresi bırakacakları bir form sağlamalısınız. Bu formlara e-posta yakalama kutusu veya opt-in kutusu denir.

Çevrimiçi pazarlamada opt-in pencereleri, çubukları ve pop-up’lar eklemek için pek çok seçenek vardır. Ancak sayfanızın şuna veya buna kayıt olma talepleriyle  uygunsuz bir şekilde dolu olmasını istemezsiniz.

Bu seçenekleri kullanmak için bazı konumlardan yararlanabilirsiniz:

Çıkış popup’ı - Kullanıcı pencereyi kapatırken ortaya çıkar

Çıkış popup’ı – Kullanıcı pencereyi kapatırken ortaya çıkar.

Kaydırma çubuğu - Kullanıcı sayfanın belirli bir bölümünü aşağı kaydırdığında ortaya çıkar.

Kaydırma çubuğu – Kullanıcı sayfanın belirli bir bölümünü aşağı kaydırdığında ortaya çıkar.

Kenar çubuğu formu - Web sayfasının sağ kenarına yerleştirilir.

Zamanlanmış lightbox popup’ı – Kullanıcı sayfada önceden belirlenmiş bir süreyi geçirdiğinde ortaya çıkar.

Konuma özel iliştirilmiş formlar - Sayfa içinde, yazının ilk 200 kelimesinden sonra gibi farklı konumlara yerleştirilir.

Konuma özel iliştirilmiş formlar – Sayfa içinde, yazının ilk 200 kelimesinden sonra gibi farklı konumlara yerleştirilir.

Kenar çubuğu formu - Web sayfasının sağ kenarına yerleştirilir.

Kenar çubuğu formu – Web sayfasının sağ kenarına yerleştirilir.

Floating bar (yüzen çubuk) - Sürekli olarak web sayfasının üst kısmında gezer.

Floating bar (yüzen çubuk) – Sürekli olarak web sayfasının üst kısmında gezer.

İster sıfırdan başlıyor ister mevcut e-posta listenizi büyütüyor olun, e-posta listeleriyle işinizi etkili bir şekilde büyütmenin pek çok yolu bulunuyor. Erişim alanınızı genişletmek veya blog yazarak para kazanmak için bu stratejileri kullanarak e-posta pazarlamadan etkili bir şekilde yararlanmak, mükemmel sonuçlar almanızı sağlayabilir. Daha da önemlisi, çok keyifli olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Maddi sorunlarla boğuşmaya son verin. Hemen para kazanmanın bir yolunu bulun.

İnternetten para kazanarak hayatlarını değiştiren binlerce kişiye katılın…

15+
farklı yöntem, hepsi kanıtlanmış, hepsi kazançlı.

son haberler banner
ProfitFarmers bize sadece birkaç haftada 16.500 TL kazandırdı.
Siz de ProfitFarmers’la nasıl para kazanabileceğiniizi görmek ister misiniz