eBay’den Para Kazanın

eBayden para kazanin

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Elektronik ticaret gün geçtikçe büyüyen ve internetten para kazanmak amacıyla satış yapmanızı sağlayan karlı bir sektör haline gelmiştir; öte yandan kendi mağazanızı açmanız ve bunun reklamını yapmanız bazen zor olabilir ve çokça zamanınızı alabilir. İnternetteki en ünlü sitelerden birisi olan eBay, geleneksel çevrimiçi mağazalara basit bir alternatif olarak doğmuştur. Burada satacağınız ürünler size düzenli bir gelir sağlayabilir ve e-ticaret dünyasına kolayca ilk adımınızı atmanıza yardımcı olur. Bunların hepsi evden yapılabilir ve yapmanız gereken çok fazla şey de yoktur.

eBay’de satış yapmaya başlamak ve işinizi büyütmek için, aşağıdaki adımları izleyin.

Metrik ninja ikon

Zorluk

Zorluk Yüksek
Yüksek

Zaman

Zaman Orta
Orta

Gelir

Gelir Büyük
Büyük

1. Adım: Başlayın

1. eBay Hesabı Oluşturun

Eğer bir eBay hesabınız yoksa, eBay.com’ girin ve hesabınızı oluşturun. Kaydolmak tamamen ücretsizdir. Eğer eBay’den daha önceleri bir şeyler satın aldıysanız, aynı hesabı kullanabilirsiniz. Kaydınızı tamamladıktan sonra Benim eBay’im seçeneğinden tüm listelere erişim sağlayıp müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Yeni bir hesap oluştururken seçtiğiniz kullanıcı adına dikkat etmeniz gerekir. İsminizin profesyonel gözükmesi ve olumlu bir ilk izlenim bırakması, müşterilerinizin size güvenmesi açısından önemlidir.

2. Abone Olup Olmak İstemediğinize Karar Verin

eBay ücretleri iki şekilde belirlemektedir : standart seçenek veya abonelik yoluyla. Bu iki seçenek arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Standart ücretlendirmede ürünlerinizin satış listesinde yer alması için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Aylık 50 ürüne kadar ilan yayınlayabilirsiniz ve sattığınız ürünlerden kazandığınız miktarın %10 kadarını eBay’e komisyon olarak ödersiniz. Satış yapmaya yeni başlayanlar için en uygun seçenek budur.

 • Ücretli abonelik seçeneğinde satış yaparken aylık 45 TL ile 500 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekir. Aboneliğiniz sayesinde ücretsiz ilanlar yayınlayabilirsiniz ve eBay’e daha az komisyon ödersiniz. Abonelikle beraber, eBay satışlarınızdan %4 ile %9 arasında bir miktar alır.

3. PayPal Hesabı Oluşturun

eBay’de satış yaparken PayPal hesabı kullanmanız şiddetle önerilmnektedir. PayPal kullanıcılara güvenli bir şekilde ödeme yapma imkanı sağlar ve kontroller bittikten sonra da hesabınızdaki parayı banka hesabınıza çekebilir veya direk olarak internetten yapacağınız alışverişlerde kullanabilirsiniz. 

eBay’de satış yapmak için PayPal hesabınızın olması zorunlu olmamakla beraber eBay’deki kullanıcıların %90 kadarının PayPal hesabı vardır. Dolayısıyla PayPal yoluyla ödeme kabul etmezseniz, müşterileriniz sizin yerinize rakiplerinizden birisinden alışveriş yapmayı seçebilir. PayPal’a üye olmak oldukça kolaydır. PayPal.com’a girerek bu işlemi sadece birkaç dakika içerisinde halledebilirsiniz. Hesap açmak tamamen ücretsizdir.

4. Ne Satacağınıza Karar Verin

eBay mağazası açmadan önce bir toptancıdan ürünler satın almaya başlamadan önce, evinizde kullanılmayan eşyaları satmaya başlamak güzel bir fikir olabilir. Evinizde ortalığa çeki düzen verirken nelere ihtiyacınız olmadığına karar verebilir, sonrasında da aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • eBay’deki “Selling Inspiration House” seçeneğine girin ve diğer insanların neler sattığını ve sattıkları eşyalara ne kadar fiyat biçtiklerini görün.
 • Farklı kategorilerdeki listelere bakarak satmayı düşündüğünüz ürünlere benzer ürünleri keşfedin.
 • Hakkında çokça bilginiz olduğu ürünleri seçin. Kullanıcıların dikkatini çekmek için ürünlerinizi iyi bir şekilde tanıtmanız gerekmektedir, böylece müşterilerinize ürününüzün gerçekten onlara uygun olup olmadığını söyleyebilirsiniz. Çünkü nihayetinde, hakkında bilginiz olmayan veya ne işe yaradığını anlamadığınız ürünleri satmak istemezsiniz.

5. Küçük Bir İşle Başlayın

eBayden para kazanineBay’den büyük miktarlar kazanmak istiyor olmanıza rağmen, işinize az sayıda ürünle başlamak ve sonradan büyümek en iyi seçenektir. Eğer sadece birkaç ürününüz olursa, müşterilerin isteklerine anında dönebilir ve ürün gönderimlerini hızlıca yapabilirsiniz, bu da iyi geri dönüşler almanıza ve bir eBay satıcısı olarak güvenilirliğinizin artmasına yardımcı olur. Ayrıca elinizde az sayıda ürün varken, değişik ilanlar oluşturup neyin işe yarayıp neyin yaramadığına kendiniz karar verebilirsiniz. Öte yandan aynı anda 50 farklı ilan açmak bu şansı size tanımayabilir.

2. Adım: İlan Oluşturmak

1. Hangi Satış Yönteminin Size Uygun Olduğunu Keşfedin

eBay başlarda işe bir açık artırma sitesi olarak başlamıştır. Günümüzde ise satış yapmak için bir çok yöntem sunan bir site haline gelmiştir. Bir ilan oluşturmadan önce, elinizdeki ürünü satmak için en iyi yöntemin ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Her yöntemin aşağıdaki gibi kendi karakteristik yapısı, olumlu ve olumsuz yönleri vardır:

Geleneksel Açık Artırma

Geleneksel açık artırmada, minimum bir teklif miktarı ve açık artırmanın ne kadar süreceğini belirlersiniz. Sonrasında, kullanıcılar tekliflerini vermeye başlar. Açık artırmanın sonunda, en yüksek teklifi veren kullanıcı açık artırmayı kazanır ve ürünü satın alır.

Açık artırma ilanlarınızı 3, 5, 7 veya 10 gün boyunca açık tutabilirsiniz. Geri dönüş puanlarınız en az 10’a ulaşırsa, 1 günlük açık artırmalar da açabilirsiniz. Kullanıcılar genelde açık artırmaları takip edip son gün teklif vermeyi tercih ettikleri için uzun süren açık artırmalar genelde daha çok kazandırır.

Açık artırmayla satış stresli bir iş olabilir çünkü açık artırmanın sonunda ürününüzün ne kadar satacağını asla bilemezsiniz. Bu yüzden minimum teklif miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Müşterileri çekmek için teklifi olabildiğince az ayarlamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz fakat bu miktar çok düşük olursa ve sadece bir kişi teklif verip ürünü satın alma imkanı kazanırsa bu sizin zararınıza olur.

Açılış Fiyatlı Açık Artırma

Açılış fiyatlı açık artırmalar, geleneksel açık artırmalara oldukça benzer; öte yandan bu açık artırma türünde, ürününüzün satılabilmesi için bir taban fiyat belirlersiniz. Böylece müşterileri cezbeden düşük bir açılış fiyatı belirler öte yandan da zarara girme ihtimalinizi düşürürsünüz. Bu yöntemin olumsuz tarafı eBay’in sizden bu tarz bir fiyat belirlemek için bir ücret talep etmesi ve eğer açılış fiyatı kadar teklif gelmezse ürününüzün satılmayacak olmasıdır.

Hemen Al

Hemen Al seçeneği kullanıcılara, açık artırmaya girmektense ürünü belirtilen fiyattan alma şansı tanır. Böylece satın alma işlemi aynı bir mağazadan alışveriş yapıyormuşçasına tamamlanır. Çoğu kullanıcı Hemen Al seçeneğini ürünü beklemeden direk olarak satın almak için tercih etmektedir. Hemen Al seçeneğini açık artırma ilanınıza koyabilir veya direk olarak Hemen Al seçeneği barındıran bir ilan oluşturabilirsiniz.

En İyi Teklif

En iyi teklif ilanları Hemen Al seçeneğine sahip ürünlerde kullanılabilir. Bu seçeneği eklediğinizde, kullanıcılar Hemen Al fiyatınıza değişik alternatif teklifler sunabilir. İlanın süresi sona erdiğinde, ürün hala satılmadıysa, ürününüzü en yüksek teklifi vermiş kişiye satma imkânınız vardır. Öte yandan en iyi teklifin düşük olduğunu gördüğünüz durumda, bunu reddedip ürünü tekrar satışa çıkarabilirsiniz.

2. Fiyatınızı Belirleyin

eBay’de rekabet üst seviyededir dolayısıyla sitede sattığınız ürünlerin benzerlerine bakıp kıyaslama yapmanız sizin yararınıza olacaktır. eBay’e giriş yaptıktan sonra, Gelişmiş Arama seçeneğine tıklayın ve “Completed Listings (Tamamlanmış Satışlar/İlanlar)” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin. 

Sonrasında satmak istediğiniz ürünün benzerini aratın. Benzer ürünlerin kullanmak istediğiniz yöntemle nasıl satıldığına bakın. Ürünün özelliklerini, durumunu ve kendine has özelliklerini gözden geçirin. Satıcının üründen ne kadar kazandığını ve sizinkiyle hangi açılardan rekabet edebileceğini inceleyin. 

Eğer ürünleriniz tamamen birbirinin aynısıysa, direk olarak siz de ürününüze onunkiyle aynı fiyatı koyabilirsiniz. Eğer değilse, fiyatınızı düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Ayrıca bunlara ek olarak eBay’in sizden ne kadar ücret keseceğini ve elinize sonunda ne kadar geçeceğini hesaplamayı unutmayın. 

eBay’de kazançlarınızı hesaplayabileceğiniz bir uygulama kullandığınız yönteme ve biçtiğiniz fiyata göre elinize ne kadar geçeceğini size söyleyecektir.

3. Fotoğraf Ekleyin

eBay her ilanda en az bir fotoğraf eklemenizi şart koşmaktadır. eBay standartlarında bir fotoğraf çekebilmek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Fotoğrafınız en az 500 piksel genişliğinde olmalıdır ve herhangi bir çerçeve, yazı veya şekil içermemelidir
 • Fotoğrafı düz bir arka plan önünde ürünün karşısından çekin. Arka planda genelde beyaz renk tercih edilmektedir. Fakat ürününüz renkli ise, siyah kullanmanız daha yararlı olacaktır. Arka planı ayarlamak için masa örtüsü, kumaş parçası veya bir posterin arka tarafını kullanabilirsiniz.
 • Ürününüze nasıl ışık verdiğiniz önemlidir. Ürününüzün üzerinde herhangi bir yansıma veya gölge olmamasına dikkat edin. Ayrıca parlamayı engellemek için flaşı kapamayı unutmayın.
 • Kamerayı elinizle tutmak yerine bir tripod üzerine yerleştirebilirsiniz. Elinizi ne kadar düzgün tutmaya çalışırsanız çalışın, az da olsa yaratacağınız titreme sebebiyle mükemmel bir fotoğraf çekemeyebilirsiniz.
 • Ürününüzün birden çok açıdan fotoğrafını çekin tamamen görünmesini sağlayın. Bu şekilde hangi fotoğrafı ana fotoğraf olarak kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Ürününüzün özel detaylarını yansıtan birden fazla fotoğraf çekebilirsiniz, böylece herhangi bir hasar veya hatalı üretim durumunda müşterilerinizi kandırmak durumunda kandırmak durumunda kalmazsınız. Bazı ürünlerin önden, alttan, yanlardan ve üstten fotoğraflarını çekmeniz de gerekebilir. eBay genelde ürünlere koyacağınız ek fotoğraflar için sizden ücret talep etmektedir dolayısıyla bütün fotoğrafları eklemek istemeyebilirsiniz fakat bu fotoğrafları sonradan müşteriye göstermek üzerine saklayabilirsiniz.

4. Gönderim Yönteminizi Belirleyin.

Fotoğraf çekimleriniz bittikten sonra ürününüzü paketleyin ve gönderim yapacağınız paketin içerisine yerleştirin. Sonrasında, ürünü tartın ve ne kadar tutacağını hesaplayarak size en uygun gönderim yöntemini belirleyin.

Gönderim seçeneklerinden birisi hesaplanmış gönderim masrafıdır. Bu seçenekte, eBay’e ürünün tonajını ve ölçülerini söylersiniz. Sonrasında, sistem kullanıcının konumuna bağlı olarak gönderim miktarını hesaplar.

eBay Gönderim Hesaplayıcıyı değişik kargo şirketlerini kullanırsanız tonaja bağlı ücretin ve ödeyeceğiniz sabit ücretin ne olacağını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek de kargo ücretini ürünün ücreti içerisine yansıtarak veya kargo ücretini kendi cebinizden karşılayarak ücretsiz kargo hizmeti sunmaktır. Bu seçeneği genelde yüksek kar getiren ürünlerde kullanmanız önerilir.

5. Ürün Açıklamasını Oluşturun

eBay’de iyi bir ürün açıklaması oluşturmadan satış yapmanız çok zordur. Etkili bir açıklama yazısı oluşturabilmek için, aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Başlıkta ne sattığınızı açıkça belirtin, böylece kullanıcılar tam olarak ne sattığınızı öğrenebilirler. Başlığınızda, eBay’deki kullanıcıların genelde arama yaparken kullandığı anahtar kelimeleri elinizden geldiğince kullanmaya özen gösterin. Başlığı olabildiğince sade tutun. Herhangi bir şekilde yaratıcı veya kulağa hoş gelen başlık oluşturmaya çalışmanıza gerek yoktur. Hatta bunu yapmamanız önerilmektedir.

 • Ürünlerinizin bütün önemli özelliklerini belirtin. İlanınızda elinizden geldiğince çok bilgi sağlamanız önemlidir. Ürünün rengi, büyüklüğü, varsa modeli veya numarası, yanında ne verdiğinizi ve şu anki durumunu belirtmeyi unutmayın. Ne kadar çok ayrıntı verirseniz, ürününüzün satılma ihtimali o kadar artar ve aynı zamanda müşterilerinizin de soru sorma ihtimalini azaltmış olursunuz.

 • Ürünlerinizin bütün önemli özelliklerini belirtin. İlanınızda elinizden geldiğince çok bilgi sağlamanız önemlidir. Ürünün rengi, büyüklüğü, varsa modeli veya numarası, yanında ne verdiğinizi ve şu anki durumunu belirtmeyi unutmayın. Ne kadar çok ayrıntı verirseniz, ürününüzün satılma ihtimali o kadar artar ve aynı zamanda müşterilerinizin de soru sorma ihtimalini azaltmış olursunuz.
eBayden para kazanin

3. Adım: Satışı Tamamlamak

1. Alıcıyla İletişime Geçin

Bir ürünü sattığınız zaman, eBay’den alıcının e-posta adresini de içeren bir bildirim alırsınız. Çoğu zaman, müşteriler Hemen Al tuşuna tıkladıktan veya açık artırma sona erdikten sonra ödemeyi anında yapmaktadırlar ve siz de bununla ilgili eBay’den bir bilgilendirme yazısı alırsınız. Yine de, ürünü satın alan müşteriye bir e-posta atmalı ve satışın gönderimle beraber toplam değerini ve vergi içerip içermediğini ve hangi gönderim yöntemiyle ne zaman göndereceğinizi de belirmelisiniz.

2. Ödemeyi Aldığınızdan Emin Olun

Kullanıcının ödemeyi anında ödemeyle veya belirttiğiniz yöntemle yaptığından emin olun. Eğer müşteriniz ödemeyi yapmazsa, bir veya iki kez hatırlatma yapın. Sonrasında, ödemeyi almak adına ödemesi yapılmamış ürün için çözüm merkezinde bir kayıt oluşturabilirsiniz. Asla ödemeyi aldığınızdan emin olmadan gönderim yapmayın.

3. Siparişi Gönderin

Ödemeyi aldığınızdan emin olduktan sonra, ürününüzü iyice paketleyin ve bir an önce gönderimi gerçekleştirin. Gönderim süreniz sizin puanınızı etkileyen en önemli faktördür dolayısıyla bunu ertelemeyin. eBay’den alacağınız gönderim etiketini paketinize yapıştırabilirsiniz. 

Ürünün gönderimini yaparken, müşteriye vermek üzere takip numarasını aldığınızdan emin olun. Ayrıca ürününüzün teslim edildiğine dair bildirim almak istediğinizi de belirtin, böylece ürününüzün teslim edildiğine dair elinizde bir kanıt olmuş olur.

 Ürününüzü sigortalatmak veya müşterinizden bunun için ek bir ücret talep etmek mantıklı olabilir. Sigorta ürünün gönderim aşamasında başına gelebilecek herhangi bir hasarı karşılayacaktır. Eğer sigorta yaptırmazsanız, ürününüzün kargoda zarar görmesi durumunda müşterilerinize karşı zor durumda kalabilirsiniz.

4. Geri Bildirim Verin

İşlem tamamlandıktan sonra, müşteriniz için geri bildirim verin. Müşteriniz için olumlu şeyler söylemeniz aynı şekilde geri dönüş almanızı sağlayacak, bu da ileride işinizi büyütmek için bir avantaj olacaktır.

5. Ücretleri Ödeyin

Çoğu zaman, eBay belli zaman aralıklarında, kazandığınız miktardan otomatik olarak bir ücret alıp bunu kredi kartınıza veya PayPal hesabınıza yansıtacaktır. Her seferinde bu ücretin ödendiğinden ve hesabınızda para bulundurduğunuzdan emin olun.

4. Adım:

eBay’den yaptığınız işi karlı hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Müşterilerinizle İyi İletişim Kurun

Fazladan gelir elde etmek ve iyi geri bildirimler almak istiyorsanız, iletişim kurmalısınız. Müşteriler satıcılardan haber gelmediği zaman gönderimi yapmış olsanız dahi endişelenebilirler. Dolayısıyla onlarla satış işleminden hemen sonra iletişime geçtiğinizden emin olun. 

Ayrıca potansiyel müşterilerinizden gelecek soruları yanıtlamak için de e-postalarınızı sık sık kontrol edin. Bunu tabletinize veya akıllı telefonunuza eBay uygulamasını indirerek daha kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama size her yeni mesajda bildirim gönderecektir. 

Müşterilerinize karşı daima nazik ve kibar olun, aynen gerçek bir mağazada satış danışmanlarının size davrandığı gibi.

Hemen Geri Bildirim Verin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, geri bildirim müşterileriniz için oldukça önemlidir. Bunu hızlı olarak gerçekleştirmek müşterilerinizi memnun edecek ve ileride size iyi puanlar vermelerini sağlayacaktır. Müşterileriniz hakkında ne söyleyeceğinizi belirlemek için ilk önce onların geri bildirim bırakmalarını beklemeyin. Müşterileriniz ödemeyi yapmayı reddetmediği sürece her zaman olumlu geri bildirimler bırakın.

Niş Bir Alan Bulun

Sitede nelerin daha çok sattığını gördükten sonra, satışlarınızda hangi alana odaklanacağınızı seçin. Bu sayede o alanda uzman hale gelebilir ve seçtiğiniz niş alanla ilgili olarak bir müşteri kitlesi yaratabilirsiniz. Böylece daha kolay şekilde para kazanabilirsiniz.

Genişleyin

eBay’de nasıl satış yapacağınızı iyice öğrendikten sonra, sizin sattıklarınıza benzer ürünlere benzer ürünler üzerinde uzmanlaşmış toptancılarla ortaklıklar ilişki kurarak elinizdeki ürünün miktarını artırabilirsiniz.

Power Seller (Güçlü Satıcı) Olun

Güçlü Satıcılar eBay’de en güvenilir satıcılardır ve sitedeki satıcıların sadece %4 kadarı bu onura sahiptir. Bu rütbeyi taşımaya başladığınız zaman, güzel miktarlarda para kazanmışsınız demektir.

Bu rütbeye sahip olabilmek için:

 • eBayden para kazanin90 gündür satış yapıyor olmanız
 • 3 ay üst üste 3000 TL ve üzerinde satış yapmanız
 • 3 ay üst üste aylık en az 4 ürün ilanınızın olması
 • %98 olumlu yorum içeren 100 puanlık bir geri bildirim performansına sahip olmanız
 • eBay’e ücretleri zamanında ödüyor olmanız
 • İşlerinizde eBay’in değerlerini ve politikalarını izliyor olmanız gerekmektedir.

Her ilanı yayınlamadan önce iyice okuduğunuzdan emin olun. Başlığınızın ve metnin yazım hataları içermediğinden ve gramer olarak doğru olduğundan emin olun, çünkü aksi durum pek de profesyonel durmayacaktır. Ayrıca yazım hataları sebebiyle aramalarda sizin ilanlarınız belirmeyebilir.

eBay’de başarılı olmanın yolunun saygınlıktan geçtiğini sakın unutmayın. Müşterilerinizle aranızdaki anlaşmazlıkları çözmek için sıkı çalışın. Eğer bir şeyler ters giderse, bu durumu düzelterek ve müşterinizin memnuniyetini artırarak puanınızı üst seviyelerde tutabilirsiniz.

eBay’de size bol kazançlar diliyoruz!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top