Eğitmen Olarak Para Kazanın

Eğitmen olarak para kazanın

Gezmek, özel birine hediye almak, faturalarınızı daha rahatça ödemek için veya kendi işinizin sahibi olup evden çalışma seçeneğine yönelip ek gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Eğitmenlik yaparak bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle şu an bir öğrenci, öğretmen veya Türkçe, fen veya matematik gibi alanların birinde uzman biriyseniz bu size büyük fırsatlar sunar.

Ekonominin kötüye gittiği anlarda dahi, özel öğretmenler için her daim talep olmuştur. Her yaştan öğrenci ödevlerini yapmak ve sınavlara çalışmak için özel yardıma ihtiyaç duyar ve aileler de bunun için para vermeye hazırdırlar. Eğer özel bir eğitmen olmak kulağa çekici geliyorsa, bu alanda nasıl başlangıç yapacağınızla alakalı yazının devamını okuyabilirsiniz.

Neden Özel Eğitmenlik?

Özel eğitmen olmanın bir çok faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

İyi miktarda gelir imkânı

Özel eğitmenler, çoğu meslekteki insanlardan saat başına çok daha fazla para kazanmaktadırlar. Eğitim verdiğiniz insanın seviyesine ve sizin eğitiminiz ve deneyiminize göre, hizmetinizi saatliği 60 TL ile 150 TL arasında sunabilirsiniz.

Özgeçmişinizi geliştirme fırsatı

Sadece o yönelik çalışıyor veya bunu ikinci bir iş olarak yapıyorsanız, özel eğitmenlik özgeçmişinizde güzel duracaktır. Ayrıca eğitim verdiğiniz insanlar veya onların aileleri, ileride işe gireceğiniz zaman size referans olabilirler.

Kendi çalışma saatlerinizi ayarlama

Bir işverene sürekli rapor vermektense, özel eğitmenlik kendi iş planınızı yapabileceğiniz bir iştir. Bu eğitmenliği, tam zamanlı bir öğrenci veya çalışan için yapılması uygun bir meslek haline getirmektedir.

İyi Bir Özel Eğitmen Olabilir Misiniz?

Herkes özel eğitmen olmak için doğmamıştır. Bu alanda çalışıp çalışamayacağınızdan emin olmak için aşağıdaki soruları yanıtlayabilirsiniz.

Zamanınızı ve paranızı kendi başınıza yönetebilecek misiniz?

Bir işveren için çalıştığınız zaman, belli bir saat çalışma karşılığında ücret alırsınız. Çoğu zaman bu para size direk olarak verilir. Özel eğitmenlik yaparken ise, çalıştığınız saatlerin kaydını kendiniz tutmanız ve belli aralıklarla bunu müşterilerinize faturalandırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla kazandığınız paranın kaydını kendi başınıza tutmanız ve de bunu paraya çevirmek için bankaya uğramanız gerekir.

İnsanlarla aranız iyi mi?

Özel eğitmenlik yetişkinlerle, gençlerle ve çocuklarla yakın bir şekilde çalışmanızı gerektirir. Dolayısıyla iletişim becerilerinizin yüksek olması ve her zaman olumlu bir tavır sergilemeniz gerekir. Birşeyler öğrenmekte sorun yaşayan veya bunu başaramayınca kızıp öfkelenen öğrencilere karşı da bol miktarda sabır göstermelisiniz. 

Eğitmen Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

Eğer başarılı bir özel eğitmen olmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. Vergi Kaydınızı Yaptırın

Eğer özel bir eğitmen olarak kazanç sağlıyorsanız, kazandığınız miktar uzerinden gelir vergisi ödemeniz gerekir. Vergi kaydınızı yaptırma süreciniz bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bu işlemlere başlamadan önce bir muhasebeciyle görüşmeniz faydalı olabilir.

2. Sicil Kaydınızı Alın

Se stai pensando di insegnare ai bambini, può essere un’ottima idea il mostrare di non avere precedenti di nessun tipo. In questo modo, i genitori dei bambini saranno tranquilli

3. Müşterilerinizle Mutlaka Sözleşme İmzalayın

Per evitare incomprensioni con i tuoi clienti, redigi sempre un documento in cui spieghi cosa farai in quanto tutor, la durata e frequenza delle lezioni e il loro prezzo. Scrivi anche i tempi di pagamento, dopodiché fai apporre data e firma al cliente, dandogli una copia.

4. Ücretinizi Rekabet Edebilecek Şekilde Koyun

Sizinle aynı eğitimi almış ve deneyime sahip diğer özel eğitmenlerin ne kadar kazandıkları hakkında küçük bir araştırma yapın.

Müşteri Kazanmak

Eğitmen olarak para kazanın

Özel bir eğitmen olarak müşteri bulma işlemini bir çok şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Oturduğunuz yere yakın yerlere afişler asabilir veya gazeteye reklam verebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden de özel ders verdiğinizi duyurun. Sunduğunuz hizmetleri anlatan, deneyimlerinizi ve uzmanlığınızı gösteren ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı profesyonel görünümlü bir siteyle müşteri çekebilirsiniz.

Müşteri kazanmaya başladığınız zaman, onlara bazı ekstra hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin, size her yeni müşteri kazandıran müşterinize ücretsiz bir saatlik ders verebilir veya yaptıkları her yönlendirme için bir hediye kartı gönderebilirsiniz.

Eğitmen olarak çalışmak bir bakıma freelancer olmaya benzer. Bunun hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Fiverr’dan para kazanmak ile ilgili daha fazla bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Scroll to Top