Evden çalışırken daha verimlisiniz

Evden çalışırken daha verimlisiniz

Evden çalışmanın faydaları saymakla bitmez – zamanınız daha fazladır, daha rahatsınızdır ve kendi işinizin patronu olma ihtimaliniz yüksektir. 2014 yılında ConnectSolutions tarafından yapılan ankete göre evden çalışmanın başka bir faydası daha vardır: artan verimlilik. 

Ankette belirtildiğine göre ayda evden en az bir kere çalışan %40 insandan %70’i daha verimli sonuçlar elde etmiştir. Daha fazla üretkenlik, daha fazla kazanmanız anlamına gelir ve cebinizde ne kadar fazla para olursa, zengin olma şansınız da o kadar artar.

Anketi İncelemesi

ConnectSolutions tarafından yapılan anketin sonuçları inandırıcı olsa da bu sonuçları çok da büyütmemek gerekir. Bu ankete finansman sağlayan şirket bir bulut yazılım şirketidir ve bu da evden çalışma fikrine yatırım yapmakta olduklarını gösteriyor olabilir.

Bunlara ek olarak, anket ücret ödenen anketler arasında yer almıştır ve insanlara kendi verimliliklerine puan vermelerini istemiştir. Bu soruyu işverenlere, çalışanlarının evde çalıştığı zaman daha verimli olup olmadığı yönünde sormamıştır ve ankette verimliliği ölçücü herhangi bir kıstas yer almamaktadır. 

Bunun yerine, insanlara sadece öyle hissedip hissetmedikleri sorulmuştur, dolayısıyla bu da cevabı biraz öznel hale getirmiştir. Evde çalışmak insanlara güzel geldiği ve buna devam edip faydalarından yararlanmak için böyle cevaplar da vermiş olma ihtimali de bulunmaktadır.

Tabi ki insanlar evden çalışıyorken daha verimli olabilirler de. Bunun sebebi evde daha huzurlu olmaları, iş arkadaşları tarafından dikkatlerinin dağıtılmıyor olması veya evden çalışma ayrıcalığını hak etmek için her daim daha çok çalışmaya kendilerini koşullandırmış olmaları olabilir.

Evden Kim İşler?

Her türlü arkaplandan ve meslekten insan. Eğer herhangi bir sektörde internet üzerinden iş yapmayı düşünüyorsanız, bunu yapan insanlarla hangi yönlerden benzeştiğinizi araştırmak isteyebilirsiniz. Aşağıda genelde evden çalışan grupları bulabilirsiniz:

Daha Yaşlı Yetişkinler

Amerika nüfus dairesi haftada en az bir gün evden çalışmakta olan insanların yarısından fazlasının 35 ile 54 yaşları arasında olduğunu açıklamıştır. Evden tam zamanlı çalışan insanların yaklaşık %60 kadarı 45 yaş üstünde ve %68 kadarı da evlidir. Genel olarak, daha genç yaştaki bekar çalışanlar evde çalışmayı tercih etmemektedirler. 

Bunun sebebi de ofisteki sosyal ortamı özlemeleridir. Aileye sahip olan evli insanlar için, evden çalışmak ailenin getirdiği sorumluluklar ve çocukların bakımı daha fazla esneklik sağlamakta ve bu da evden çalışmayı daha çekici hale getirmektedir.

Düşük ücretli işçiler

Araştırmaların gösterdiğine göre evden çalışan insanlar genelde yıllık gelirlerin yüksek olduğu yaşamalarına rağmen düşük ücretlere sahiptirler. Evden çalışan insanların yaklaşık olarak yarısı yıllık 75.000 TL (yaklaşık $25.000, ABD’de düşük bir rakam)’den az kazanmaktadırlar fakat yaşadıkları evdeki gelirler ise yıllık 200.000 TL (yaklaşık $75.000) civarında olmaktadır. 

Bunun açıklaması da şu şekilde olabilir: Evde en azından bir kişinin oldukça iyi gelir elde etmesi, diğerlerini evden çalışma gibi geliri biraz daha düşük fakat esnek işlere yönlendirmektedir. Bu insanların amacı ek gelir elde etmek için evden çalışmak olabilir ve bu kişiler genelde evden çalışan anneler ve babalardır.

Yönetici, Satıcı ve Müşteri Sunucuları

Bazı işlerin evden yapılması daha kolay olabilmektedir. Bunlardan birisi çağrı merkezidir, bu iş sessiz bir ortam, bilgisayar, kulaklık seti ve yazılımdan başka bir şey gerektirmemektedir. Birçok sanal asistan ayrıca evden para kazanmayı bu şekilde sağlamaktadırlar, çünkü bu iş için bir ofise ihtiyaç yoktur.

Satış işi bazen iş tanımı gereği seyahat gerektirse de evden de yapılabilecek bir yapıya sahiptir. Takımını geniş bir alana yaymış olan yöneticiler da aynı zamanda evden çalışabilirler ve gerektiğinde ziyaretler yapabilir, telefonla, çevrimiçi iletişim araçlarıyla ve telekonferansla iletişim kurabilirler.

Ofiste çalışmanın geleneksel kurallarına uymayan başka bir grup insan da çevrimiçi iş bulmuş veya serbest çalışan pozisyonları aramış olanlardır: Bu bireyler hala yüksek kalitede iş teslim edebilirler ve evden çalışmanın akıllı bir model olabileceğinin kanıtıdırlar.

Evden çalışma ile ilgileniyor musun?

Evden çalışırken daha verimlisinizEğer piyasada ne gibi fırsatların olduğunu bilmiyorsanız, evden çalışmanın bir yolunu bulmak biraz zor olabilir. Evden çalışmaya başlamak için bir yer tarafından işe alınmanız şart değildir çünkü evden çalışarak gelir elde edebileceğiniz birçok değişik kazanç yöntemi mevcuttur.

Eğer evden çalışmaya gerçekten istekliyseniz, evden çalışırken nasıl daha verimli olabileceğinize dair hazırlamış olduğumuz rehberlere göz atabilirsiniz.

Onları burada bulabilirsiniz:

Eğer şu an çalıştığınız işi eve taşımayı düşünüyorsanız da, ”Patronunuzu evden çalışmaya nasıl ikna edebilirsiniz?” rehberimizi okuyabilirsiniz.

Scroll to Top