Evden çalışırken sağlıklı kalmanın yolları

Evden çalışırken sağlıklı kalmanın yolları

Araştırmalar, ABD’de 30 milyondan fazla erkek ve kadının evden çalıştığını gösteriyor ve bu sayı gün geçtikçe artış göstermekte. Uzmanlar 2017 yılıyla beraber 63 milyondan fazla insanın evinden çalışacağını belirtiyor. Bu sayı da bütün ABD’de evden çalışan iş gücünün %43 olacağının bir diğer ifade şekli.

Evden çalışmanın hem işveren hem de çalışanlar için birçok avantajı olsa da evde oturmaktan doğabilecek sağlık sorunları hakkında endişe gün geçtikçe artmakta. Ofis çalışanları az da olsa hareketli bir yaşam tarzına sahipken evden çalışmak daha az egzersiz ve daha çok oturma anlamına gelmekte.

Eğer evden çalışıyorsanız, sağlıklı kalmak ve iş koşullarınızdan doğabilecek istenmeyen sağlık sorunlarını azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın:

1. Kendinize Ait Bir İş Alanı Tanımlayın

Araştırmalar yatak odasında çalışmanın gece uykunuzu bölebileceğini ve bir diğer araştırma da sürekli aynı yerde çalışan insanların sürekli farklı yerlerde çalışan insanlara kıyasla verimlerinin arttığını ve daha az stresli olduklarını göstermektedir. Evinizde veya apartmanınızda sadece çalışmak için kullanabileceğiniz bir yer bulun. 

Bir odanın tamamını bunun için ayırabilirsiniz, fakat bu mümkün değilse odanın köşesinde masanız, bilgisayarınız ve çalışma yeriniz için bir yer bulmaya çalışın. Evden çalışırken verimli olmak her zaman önemlidir. Evden çalışırken nasıl daha verimli olabileceğinizle ilgili rehbere göz atın.

2. Doğru Sandalyeyi Alın

Pahalı mobilyalara servet harcamanıza gerek yokken oturduğunuz sandalyenin iyi olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sırtınızı doğru açıda tutacak şekilde ergonomik olarak tasarlanmış bir sandalye bulun. Diğer türlü, sırt ve kuyruk sokumu ağrısı yaşayabilirsiniz. Eğer ağrı riskini azaltmak ve genel sağlık durumunuzu iyi seviyede tutmak isterseniz, ayakta durarak çalışabileceğiniz ve sandalyeye ihtiyacınız olmayacak bir masa veya hem oturmanıza hem de ayakta durmanıza yarayan bir masa alın.

Buraya tıklayarak nasıl daha ucuza bir ev-ofis kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

3. Hareket, Hareket, Hareket

Geç saatlere kadar çalışmak veya düzensiz bir çalışma planınızın oluşu uykunuzdan çalabilir ve sağlığınızı etkileyebilir. Bir çizelge oluşturup günlük takipler yapın, sadece alternatifinizin olmadığı zamanlar istisnalar yapın.

Saatte bir, sandalyenizden kalkın ve bacaklarınızı esnetin. Evden çıkıp yürüyüş yapın ve kollarınızı, omuzlarınızı, sırtınızı ve göğsünüzü esnetin. En az günde bir kere, dışarı çıkmak için kendinize bahane yaratın. Eğer görecek işleriniz yoksa bile, dolanıp gelmek bile işe yarayacaktır.

4. Çizelgeniz Olsun

Geç saatlere kadar çalışmak veya düzensiz bir çalışma planınızın oluşu uykunuzdan çalabilir ve sağlığınızı etkileyebilir. Bir çizelge oluşturup günlük takipler yapın, sadece alternatifinizin olmadığı zamanlar istisnalar yapın.

5. Egzersizi Öncelik Haline Getirin

Uzmanlar her hafta en az yarımşar saat olmak üzere haftada 5 kez hareketli egzersizler yapılmasını önermektedirler. Günlük rutininiz içerisinde tıpkı dişçiye randevu alıyor veya müşterinizle görüşmeye gidiyor gibi, egzersiz için yer ayırın. Bu şekilde, egzersiz bir öncelik haline gelmiş olur ve çok meşgul dahi olsanız bahane üretme fırsatınız ortadan kalkar.

6. Buluşmalarınızı Dışarıda Yapın

Eğer toplantı ayarlıyorsanız, mekâna yürüyerek gitmeyi veya sonrasında bir tenis maçı oynamayı teklif edin. Toplantıları egzersize çevirmek için biraz daha yaratıcı olmaya çalışın.

7. Doğru Ortamı Yaratın

Evden çalışırken sağlıklı kalmanın yollarıEvden çalışmak içinde bulunduğunuz çalışma alanını kendi isteklerinize göre şekillendirme fırsatı demektir. Isıyı kendi rahatınıza göre ayarlayın. Işığı iyi ayarlayın ve doğal ışıktan sonuna kadar yararlanmaya çalışın. Gergin olduğunuz anlarda, yavaş müzikler çalın veya rahatlamak için tütsüler kullanın.

8. Kendinize Adil Olun

Evden çalışan ve evden para kazanan insanların en çok düştüğü hata her zaman mesaide olduklarını sanmalarıdır. İşinizin gerektirdiği kadar çalıştığınızdan emin olun. Eğer fazladan çalışacaksanız veya gecenin bir yarısında kalkacaksanız ve bir şeyler halletmeye çalışacaksanız, kendinize bunu yapmak için ofise gidip gitmeyeceğinizi veya ofiste bunun için bekleyip beklemeyeceğinizi sorun. Cevabınız hayırsa, işin diğer günü beklemesine izin verin.

9. Dış Görünüş Önemlidir

Araştırmalar evde çalışan ve günlük olarak duş alıp iş için giyinen insanların, bunu yapmayan insanlarla kıyasla kendilerini daha yetkin ve daha az stresli hissettiklerini göstermektedir. Eğer evde takım elbise giymek istemiyorsanız, en azından eşofmanlarınızla veya pijamalarınızla çalışma isteğinize dur demeye çalışın.

Scroll to Top