Evden Çalışırken Üretken Kalmanın Yolları

Evden çalışırken üretken kalmanın yolları

Evden çalışmanın kendine has güzellikleri olmasına rağmen bazı olumsuz tarafları da olabilir! Bu yanlardan birisi de koltukta, yatak odasında veya yemek masasında çalışmak zorunda kalmaktır – bu yüzden dikkatiniz çok kolay bir şekilde dağılabilir. 

Kendinizi internette gezinmekten tutun da evi temizlemeye kadar birçok durum içinde bulabilirsiniz. Eğer evde çalışma saatleriniz dolduğu zaman hiçbir şey yapmadığınızı fark ederseniz, bu kötü hissetmenize yol açabilir.

Dikkatiniz çok çabuk dağılıyor veya zamanınızı iyi yönetemiyorsanız bile evden çalışma eylemini üretken bir şekilde gerçekleştirme fırsatınız vardır. Vereceğimiz ipuçları evdeki verimliliğinizin artmasını sağlayacaktır, bu şekilde siz de çevrimiçi bir iş bulmanın, evden çalışmanın tüm faydalarından tam olarak faydalanabilecek ve günlük işinizde hala başarılı olabileceksiniz.

1. Kendinizi Kendi Zamanınızı Yönetmekde Sorumlu Tutun

Çoğu zaman evde çalışırken zamanınızı ne kadar boşa harcadığınızı fark edemeyebilirsiniz bu yüzden de hangi işin ne kadar sürdüğünü ölçmeniz büyük önem taşımaktadır. İş gününüzün başlangıcında, gününüzün sonuna kadar 15 dakikalık planlar yapın. Sonrasında, her 15 dakikada bir ne yaptığınızı yazın. 

Kâğıda bir şeyler yazmak zorunda olmak sürekli sosyal medya sitelerinde dolaşmanızı engelleyecek ve dikkatinizin dağılma ihtimalini azaltacaktır. Instagram hesabınıza para kazandırmak için bir video izlemek veya bir internet forumuna göz atmak isteyebilirsiniz, ancak kağıt üzerinde bir giriş yapmak zorunda kalacağınızı bilmek, bu tür rahatsızlıklardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu işi daha da geliştirmek isterseniz, Harvest, Tick, Rescue Time veya Toggl gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

2. Ekip Oluşturun

Arkadaş sistemi dikkatinizin dağılmasına bir son verebilir. Evden çalışan başka bir insan bulun ve her günün başında birbirinize gün boyunca iki veya üç kere rapor verecek şekilde anlaşın. Her sabah bunu tekrar ettiğinizde, rapor vereceğiniz saatte neleri tamamlamış olmayı istediğinizi de belirtin. 

Sonrasında, raporlama anında bu hedefi gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi belirtin. Bu sayede iş için motive olmakla kalmayıp evden çalışma konusunda konuşabileceğiniz bir arkadaş da edinmiş olursunuz.

3. Çalışma Alanınızı Paylaşın

Eğer ev-ofisinizde fazladan alan varsa, başkalarını sizinle beraber çalışmak için davet edebilirsiniz. Tamamen farklı işlerle ilgileniyor olsanız bile, odada başkasının varlığı sizin kalkıp başka şeylerle uğraşma ihtimalinizi düşürecektir. Ofiste her gün birisinin olmasına gerek yoktur; bu rutini baskı altında çalışırken veya yetiştirmeniz gereken bir iş olduğunda tekrarlamanız yeterli olacaktır.

4. Ofisten Kaçın

Eğer evinizdeki şeyler dikkatinizi dağıtıyorsa, laptopunuzu ve tabletinizi alın ve çalışabileceğiniz başka bir yere gidin. Bunun için bir kahve dükkânını, kütüphaneyi veya huzur içinde çalışabileceğiniz ve dikkatinizin dağılmayacağı bir yeri seçebilirsiniz.

5. İşinize Göre Elbise

Çoğu insan her zaman giydiklerinden farklı şeyler giydiklerinde daha odaklanmış ve verimli hissettiklerini söylerler. Pijamalarınızla çalışıyor olmak rahat olabilir (belki de uyurken para kazanmak gibi?) fakat çok fazla rahat hissederseniz, rehavete kapılabilir ve yapacağınız işe odaklanamayabilirsiniz.

6. Tüm Tarayıcı Sekmelerini Kapat

İnterneti iş için kullanıyorsanız, tarayıcınızdaki sekmeleri açık tutmamaya çalışın. Sosyal medya hesapları, haber siteleri ve hatta e-postalarınızı kapalı tutun böylece yaptığınız işe daha çok odaklanabilirsiniz. Eğer bir ek projeniz varsa ve kripto para biriminin ne olduğu gibi şeyler öğrenmek istiyorsanız, bunu belirlenmiş çalışma sürenizin dışında yapın. Ayrıca çalışırken diğer herşeyi kapatan programlardan birisini de satın alabilirsiniz.

7. Kendinizi Ödüllendirin

Evden çalışırken üretken kalmanın yollarıEğer geleneksel tarzda bir ofiste çalışıyorsanız, günde birkaç kez araya çıkarsınız ve bunu aynı şekilde evde de yapabilirsiniz. Fakat verdiğiniz araların çok uzamamasına dikkat etmeniz gerekir. Aralarınız üzerine biraz düşünün ve planlar yapın.

Örneğin, önünüzdeki işi bitirince ara verip bir kahve yapacağınızı kendinize söyleyin. Ayrıca kendinizi, yapılacaklar listenizi bitirdiğiniz zaman işten erken çıkabileceğinizi söyleyerek teşvik edebilirsiniz. Saat 5 yerine 2’de işten çıkıyor olmak işleri sonraya bırakmak yerine anında tamamlamak için güzel bir motivasyon kaynağı olacaktır.

8. İletişim için bir Zamanlama Yapın

Düzenli olarak telefon görüşmeleri yapmak ve e-postaları cevaplamak için ara vermek çokça zamanınızı alabilir ve odaklanmanızı zorlaştırır. Gün içerisinde aramalara dönmek, arma yapmak ve e-postalarınıza bakmak için bazı zamanlar belirleyin. Telefonunuzu titreşime alıp çekmecenize koyun, bu sayede sıkça kontrol etmekten kurtulursunuz.

Bu rehber size evden çalışmayı nasıl daha verimli hale getireceğiniz hakkında bazı fikirler sunmuştur. Eğer hala nasıl çalışacağınızı bulamadıysanız ve evden çalışmak konusunda istekliyseniz, para kazanmak için farklı yöntemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top