Evinizi Çalışılabilecek Bir Mekan Haline Getirmenin 6 Yolu

Çoğuna evden çalışma fikri oldukça çekici gelir. Uyuyabilir, eşofmanlarınızla rahatça dolanabilir ve gün içerisinde arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. İnternet, evde iş imkanı isteyecek öğrencilere uygun iş reklamlarıyla dolup taşmaktadır.

Maalesef, bu iş düşündüğünüzden zordur. Dolayısıyla, NakitNinja size bu işi başarmanızı sağlayacak birkaç öneri ve püf nokta sunmaktadır.

Evden çalışmak

1. Doğru işi bulmak

Evden çalışarak para kazanmayı seçtiniz ve herşeyiniz hazır: Çayınızı demlediniz, ayaklarınızı uzattınız ve tek şeyin eksik olduğunu farkettiniz : İş.

Bu işi ciddiye almanız oldukça önemlidir. Çalışacak bir ev yaratmak en az normal bir iş bulmak kadar zor bir iştir. Bunun için profil oluşturup başvurular yapmanız gerekmektedir, sonrasında işi aldığınızda da bazı teslim tarihleri ve geçim sağlayacağınız bazı ihtiyaçlar baş gösterecektir. 

Bütün bunlarla beraber, eğer işinizi tam olarak yapmazsanız, ekmeğin aslanın ağzında olduğunu da unutmamanız gerekmekte.

Eğer para kazanma yolları arasından bu yolu seçecekseniz ve henüz korkup kaçmadıysanız, şimdi başvurulara başlamak için mükemmel bir zaman. Çevrimiçi bir çok kariyer sitesi bulunmaktadır, dolayısıyla önemli olan bir yerden başlamaktır.

Bunlar dışında, freelance olarak daha esnek ve değişken işlerde çalışmayı da seçebilirsiniz. Bu durumda NakitNinja’un freelancing hakkındaki kapsamlı rehberini okuyup siz de evden para kazanmanın yollarından birini daha keşfe çıkabilirsiniz.

Ayrıca, genellikle daha fazla miktarda esneklik sağlayan ve çeşitli görevleri içeren serbest meslekleri bulmayı da tercih edebilirsiniz.

2. Dolandırıcılara karşı dikkatli olun

“Doğru olamayacak kadar iyi” ifadesi internette her zaman geçerlidir, dolayısıyla dikkatli olun! Size saatte 300 TL kazanmayı vaadedenleri bir kenara bırakın, çünkü kimse size gerçekten böyle bir şey önermeyecektir – tabi ki ticaret kripto para birimi gibi nadir bir alanda en iyi profesyonel değilseniz

İnternette bir iş ilanına denk geldiğinizde, diğer işlerde yaptığınız gibi mutlaka öncesinde kısa bir araştırma yapın. Ayrıca iş teklifi almadan önce en azından bir telefon görüşmesi talep etmeye çalışın.

Bunu daha önce defalarca duymuş olabilirsiniz fakat kimseye körü körüne inanmayın – özellikle de daha önce onla tanışmadıysanız. Bu durumda maaş alamamayı bırakın para kaybetme ihtimaliniz bile bulunmaktadır.

3.İstekli olun

Yattığınız yerden para kazanma fikri kulağa güzel gelebilir fakat bunu sağlamak için oldukça motive ve istekli olmanız gerekmektedir.

Evden çalıştığınız zaman, işe geç kaldığınızda veya işinizi tamamlayamadığınız zaman kimse sizi aramayacaktır. Dolayısıyla nasıl bir tutum belirleyeceğiniz tamamen size bağlıdır. Özellikle de arkadaşınız size “Gel bi el PES atalım” dediğinde.

4. Yalnızlıktan kaçının

ev tavsiyesi gelen işEvden çalışmak size arkadaşlarınızla zaman geçirmek için daha fazla zaman bulma fırsatı sunarken bazen de dünyanın en yalnız işi haline gelebilir. 

Evde çalışırken patronunuza bozuk sebilden şikayet edemez veya komşunuza kağıttan yaptığınız uçakları atıp sataşamazsınız.

Eğer evde tüm gün yalnız oturmak istemiyorsanız, evden çalışan bir insan olarak sürekli sosyal ortamlarda bulunmak sizin için yararlı olacaktır.

5. Uzun saatler boyunca çalışmayın

Koltuğunuzdan çalışırken fazladan birkaç saat çalışmak büyük ihtimalle size zor gelmeyecektir. Sizi bekleyen bir ödeviniz veya sınavınız olduğunu, çalışırken asla unutmayın.

Para kazanma fikrinin sizin asıl çalışmanızın önüne geçmesine ve zamanınızın büyük kısmını kapsamasına izin vermeyin. Çoğu üniversite öğrencilerinin haftada 15 saatten fazla çalışmasını önermez dolayısıyla size derslerinize çalışmak için de zaman kalır.

6. Kendi başınıza çalışmaya alışın

Çoğu şirket size rehberlik etme ve sorularınızı cevaplamakta her ne kadar iyi olsa da, onlardan gecenin üçünde size cevap vermesini bekleyemezsiniz.

Dolayısıyla evden çalışan birisi olarak, başkalarından yardım alabileceğiniz saatlerin sabah dokuz ila akşam beş arasında olacağını unutmayın. Dolayısıyla, her güne başlamadan önce o gün yapmak istediklerinizi planlayıp emin olmadığınız bir durum olup olmadığını kontrol edin. 

Bu şekilde, kafanızdaki soru işaretlerine gün içerisinde cevap bulabilir ve akşamları en verimli olduğunuz saatlerde rahatsız edilmeden çalışabilirsiniz.

Bunun söylenmesi gerekmesine rağmen…

Evden çalışmak oldukça işe yarayan bir yoldur! Eğer üstte yazanlardan korkmadıysanız ve doğru işi bulma yolunda emek harcamaya hazırsanız, nihayetinde en iyi öğrenciye yönelik işleri keşfetme ihtimaliniz de yüksek olacaktır.

Evden çalışmanın yararları iş ve ev arasındaki yolculuk için para harcamamanız ve istediğiniz günde çalışabilmenizdir. Gördüğünüz gibi, oldukça esnek bir model!

Eğer ki, bu rehberde yazanlardan az da olsa gözünüz korktuysa, endişelenmeyin! NakitNinja’da size fazladan para kazanmanın yollarını gösterecek diğer bir çok rehberimiz de bulunmaktadır.

Scroll to Top