Makale Yazarak Para Kazanmanın En İyi 3 Yolu

makale yazarak para kazanmak

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Kabul edelim: Yazarlık işine girişiyorsanız, muhtemelen biraz kaybolmuş hissediyorsunuzdur. En iyi ücretli çevrimiçi yazarlık işlerini nasıl bulabilirim? Müşteri bulmanın doğru yolu nedir? Makale yazarak nasıl para kazanabilirim? Söz konusu freelance yazarlık olunca akılda çok fazla soru oluşur, ama bu iyi bir şeydir!

Neden? Çünkü – eğer işe koyulmaya istekli iseniz – freelance yazarlık yaparak çevrimiçi para kazanmanız için neredeyse sonsuz sayıda fırsat vardır! Söz konusu makale yazmak olunca bir freelancer olarak para kazanmak için yeni JK Rowling olmak zorunda da değilsiniz.

Tutarlı yazı yazabiliyor ve iletmek istediğiniz fikirleri anlaşılması kolay kelimelerle anlatabiliyorsanız, freelance yazarlık yapabilirsiniz. Ek bir gelir kapısı olarak, evden ya da istediğin herhangi bir yerden çalışmakta özgürsünüz, hem de size sağladığı sonsuz özgürlükle.

Bu makalede, çevrimiçi makale yazarak para kazanmanın en iyi 3 yolunu keşfedeceğiz:

Freelance yazarlık ve metin yazarlığı
Freelance yazarlık ve metin yazarlığı
Bir Kindle yazarı olmak
Bir Kindle yazarı olmak
Para kazanmak için blog yazarlığı yapmak
Para kazanmak için blog yazarlığı yapmak

Freelance bir yazar olarak muhtemel sorularınızın bazılarını da ele alacağız. Hadi başlayalım:

1 Freelance Yazarlık ve Metin Yazarlığı​

Freelance yazarlık yapan biri olarak, takip edebileceğiniz birçok yazı yazma şekli vardır. Örneğin, web içeriğine ihtiyaç duyan işletmeler için, makale yazmaya veya satış konusunda metin yazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu ikisi aynı zamanda en yaygın ve piyasada çok rağbet gören tarzda yazı yazma işleridir. Aslında, makale yazarak nasıl para kazanılacağını merak eden freelance yazarlara bunlardan biri veya her ikisiyle de birden başlamalarını öneriyoruz.

Peki, neden bunu öneriyoruz? 3 neden:

İşte hemen başlamak için atabileceğiniz adımlar:

Adım 01 Bir web varlığı oluşturun​

Yazma konusunda ne kadar iyi olduğunuz önemli değildir: kimse varlığınızdan haberdar değilse, o zaman makale yazarak para kazan amazsınız. Öyleyse, başlamak için bir tür web varlığı oluşturmanız gerekir.

Bu kişisel bir web sitesi veya Upwork, Fiverr veya Guru gibi freelancer web sitelerinde bir profil olabilir. Tavsiyemiz hem kişisel bir web sitesine hem de freelancer platformlarında profillere sahip olmanızdır.

Bir web sitesine sahip olmak:

içeriğinizi yayınlamanıza
Kendi içeriğinizi yayınlamanıza izin verecektir
profil sayfası
Kendinize ait bir profil sayfası oluşturacaktır
Hizmetlerinizi etkili bir şekilde satacaktır
Hizmetlerinizi potansiyel müşterilere etkili bir şekilde satacaktır
iletişim merkezi olarak hizmet
Potansiyel müşterilerin size ulaşması için bir iletişim merkezi olarak hizmet edecektir

İnternette kendi köşenizin olması işiniz için gerçekten harikalar yaratacaktır!

Adım 02 Metin yazarlığı veya makale yazma arasında bir karar verin

Metin yazarlığı veya makale yazımı

Artık bir web varlığına sahip olduğunuza göre, metin yazarlığı mı yoksa makale yazarlığı mı yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Elbette, başlarda ikisini de yapabilirsiniz. 

Ancak uzun vadede, birinde uzmanlaşmak isteyeceksiniz çünkü bu sayede becerilerinizi daha da geliştirmeniz ve böylece müşterilere daha iyi içerik sağlamanız mümkün olacaktır. Ve tabi ki, bunun karşılığında daha fazla para kazanacaksınız.

Makale Yazmak

Bu aslında web sitelerinde satış harici içerik yazmaktır. Makaleler, şu anda okuduğunuz bu makale gibi, genellikle bilgilendirici ve eğiticidir.

Trafik yaratmak isteyen hemen hemen bütün web siteleri, makale yazma hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır, çünkü içerik üretme ihtiyacı ciddi olan her işletme için son derece sahicidir. Diğer harika olan şey ise bu makaleleri genellikle çok hızlı bir şekilde oluşturabilmenizdir.

Makale yazma, çevrimiçi para kazanmanın en kolay yollarından biridir ve sadece ücretli anketlerle ne kadar hızlı ve kolay para kazanabileceğinize geçilebilir. Ancak, metin yazarlığına oranla parça başına önemli ölçüde daha az kazandırır. Genellikle makale yazarları, 1000 kelimelik bir makale için 50 ila 250 $ arasında bir miktar kazanırlar.

Metin Yazarlığı

Metin yazarları temelde bir şeyler satmak için yazan kişilerdir

Örneğin: çeşitli ürün web sitelerinde gördüğünüz uzun form satış sayfası veya kısa bir satış e-postası. Araç ne olursa olsun, metin yazarlığının amacı marka bilincini arttırmaktır.

Metin yazarlığının amacı kelimenin tam anlamıyla satış üretmek olduğundan, ÇOK DAHA fazla para kazandırır. Kısa bir satış sayfası için, ortalama olarak 800 ila 1500 Amerikan doları arasında bir kazanç elde edebilirsiniz. Çok yetkin metin yazarları 2000 dolar civarında bile gelir elde edebilirler. Ne hakkında yazdıklarına bağlı olarak belki de daha fazlasını!

Ancak, düz yazı yazmanın aksine, etkili bir metin yazmayı ve satış yazım materyalini nasıl çalışacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Daha fazla hazırlık ve çaba gerektirir, ancak metniniz (umuyoruz ki) müşterilerinize para kazandıracağından, bu şekilde makale yazarak para kazanmanız çok daha kolaydır.

Adım 03 Bir niş bulun

Makale yazarak para kazanmaya çalışan çoğu kişi, mevcut her pazara hizmet etmek isteyerek yanlış yaparlar.

Herkesi memnun etmeye çalışırsanız, kimseyi memnun edemezsiniz.

Örneğin, belirli bir yasa ile ilgili, bir makaleye ihtiyaç duyan müşteriler için, dünyadaki her pazar konusunda yazan bir kişi yerine, yasal makalelerde uzmanlaşmış birisini işe almak daha cazip bir seçenektir. Ve sonra, tabii ki, daha yüksek ücretler talep edebilirsiniz.

Hangi nişin sizin için uygun olduğunu belirlemede göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır:
Karlılık

Karlılık

Bir niş içinde kazanılacak para yoksa veya niş büyüklüğü sürekli çevrimiçi makale yazarak para kazanmanız için çok küçükse, başka bir tane bulmanız gerekir.
Sektör

Sektör

Aşina olduğunuz ya da en azından sürekli olarak araştırıp hakkında yazabileceğiniz bir sektör seçin. Hakkında bilgi sahibi değilseniz ya da bu konu sizi hiç açmıyorsa finansal denetim hakkında makale yazmayı seçmeniz tamamen bir israf olacaktır. Ayrıca, sektörün sürekli yeni içeriğe ihtiyacı olduğundan emin olun.
Hizmet türü

Hizmet türü

Söz konusu olan metin yazarlığı da olsa, video satış kopyası, e-posta satış kopyası veya satış sayfaları gibi daha belirli türdeki hizmetlere yönelebilirsiniz. Makale yazma hizmetleri veriyorsanız, nasıl yapılır kılavuzları veya teknik makaleler gibi çeşitli türler arasından seçim yapabilirsiniz.

Size gelen herhangi bir müşteriyi kabul etmek yerine neden tüm bu adımları atmanız ve de bir niş seçmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Nedeni çok basit: Uzman olmak sizi otorite konumuna getirir ve bu nedenle makale yazarak daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bir niş seçerseniz, zamanla nişe özel iç görüler, açılar ve uzmanlık geliştireceksiniz. Bunlar belirli bir konuda uzmanlaşmamış bir yazarın rekabet edemediği şeylerdir, bu yüzden daha fazla para kazanacak ve daha fazla sayıda müşteri edineceksiniz.

Tek bir alandaki müthiş deneyim her alandaki azıcık tecrübeyi her zaman gölgede bırakır.

Adım 04 Bir portföy oluşturun

Bir portföy oluşturun

Artık bir web varlığına, çevrimiçi profillere ve bir nişe sahip olduğunuza göre bir portföy oluşturmanızın zamanı gelmiş demektir.

Neden mi? Çünkü herhangi bir yazılmış makale örneği gösteremezseniz, müşteri alamazsınız. Ve hiçbir müşterinizin olmaması da makale yazarak para kazanamayacağınız anlamına gelir!

Portföy oluşturmak için daha öncesinde müşterilerinizin olmasına bile gerek yoktur.Bunun yerine, örnekler oluşturmaya başlayabilir ve web sitenize ya da blogunuza koyabilirsiniz.

Burası tam da bir niş seçmenin çok yararlı olduğu noktadır, çünkü artık portföyünüz için ne tür örnekler oluşturacağınızı ve bu niş içindeki müşterilerin büyük olasılıkla ne aradığını biliyorsunuzdur.

Adım 05 Yeni işler için günlük olarak adım atın ve başvurun

Artık iyi bir donanıma sahip olduğunuza göre, freelance yazarlık hizmetine ihtiyaç duyan işletmelere kendinizi tanıtmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Bir hafta boyunca çok işi varken diğer hafta hiçbir işi olmayan bir freelancer yazar olarak “ya çok fazla ya da çok az” döngüsünden kaçınmanın anahtarı, sürekli olarak yeni işlere girişmek ve başvuru yapmaktır.

Günde en az 3 şirkete veya işe başvurmanızı öneririz. Bu kulağa çok gibi gelebilir, ancak dikkatli bir planlama ile, sürekli olarak makale yazarak para kazanmak için oldukça yapılabilir ve gereklidir.

Basit işler için, Upwork ve Guru‘da freelance yazarlık ilanları bulabilirsiniz ve onlara başvurmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca freelance yazarlık işleri bulmak ve doğrudan şirketlere başvurmak için çeşitli çevrimiçi iş panolarına bakabilirsiniz.

Freelance yazarlık yaparak nezih bir yaşam sürmek için, günlük olarak uygun işler arama ve başvurma konusunda disipline olmanız gerekecektir. Bundan başka bir seçenek yoktur!

2 Bir Kindle Yazarı Olun ve Yazı Yazarak Para Kazanın

freelance yazarlık

Makale yazarak para kazanmanın bir diğer şaşırtıcı yolu da Amazon Kindle’da yayın yapmaktır: e-ticaret devi Amazon‘dan bir e-okuyucu cihaz ve tartışmasız pazardaki en iyisi.

Tüm Kindle sahipleri Amazon.com adresindeki yüz binlerce Kindle e-kitabına doğrudan erişebilir. Yaklaşık 90 milyon Kindle cihazı satıldığı düşünülecek olursa, Kindle yazarı olarak fırsatlar oldukça fazladır.

Ve en iyi kısmı? Burada bir yayınevine veya yayıncı temsilcisine ihtiyaç duymadan bir yazar olarak kendiniz yayınlayabilirsiniz ve her ay pasif gelir yoluyla makale yazarak para kazanabilirsiniz!

Bununla kastettiğimiz, bir kez kitabınızı yazıp yayınladığınızda, insanların onu almaya devam edecek olmasıdır. Bu da fazladan bir iş yapmanıza gerek kalmadan 7/24 banka hesabınıza para akacağı anlamına gelir.

Amazon'da yayın yapmanın avantajları ve dezavantajları

Amazon’daki Kindle e-kitabınızı kendiniz yayınlarsanız, bunun bazı avantaj ve dezavantajları vardır:

Avantajlar

Avantajlar

dezavantajlar

Dezavantajlar

Samimi fikrimize göre, profesyonellerin Amazon Kindle’ı kullanması söz konusu olduğunda eksi yönleri ağır basmaktadır. Kindle yazarı olarak hatalardan ve tuzaklardan kaçınmak için başvurabileceğiniz birçok rehber bulunmaktadır, bunlar yardımıyla yeni bir Kindle yayıncısı olarak daha yüksek bir başarı şansına sahip olabilirsiniz.

Bunu daha önce yapan kişilerin tavsiyelerine uyun, bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.

İlk Kindle Kitabınızı Yazma

Kindle üzerinde bir kitap yayınlamaya karar verdiyseniz, kendiniz mi yazmak istiyorsunuz yoksa freelancer bir yazar mı kiralayacaksınız diye düşünmeniz gerekir.

Basitçe söylemek gerekirse, zamanınız varsa ve konuyla ilgili uzmanlığa sahipseniz, kendinizin yazması daha iyidir. Bu şekilde, bir gölge yazarı işe almanın getirdiği maliyetten tasarruf etmiş olursunuz.

Ayrıca, kendi başınıza bir kitap yazabilmeniz harika bir başarıdır!

Ancak, kendi zamanınızın yani müşteriler için makale yazarak para kazanmak için kullanabileceğiniz zamanın önemli bir kısmını buna harcayacağınızı unutmayın.

Öyleyse, net maliyetleri karşılayacak bir sermayeniz varsa, yazı yazması için freelancer bir yazar kiralayabilirsiniz. Bu şekilde, kitaba harcayacağınız zamanı geri kazanacaksınız ve diğer yazı girişimlerinde verimli bir şekilde kullanabileceksiniz!

3 Blog Yazarlığı ve Kendi Varlığınızı Oluşturma

yazı yazarak para kazanmak

Para kazanmanın bir yolu olarak blog yazmaya başlamanızı söyleyen sayısız rehber, makale ve web sitesi olsa da burada dürüst olmamız gerekiyor: blog yazmak, bu makalede anlattığımız 3 yöntem arasında yazma ve nakit üretme açısından en zor yöntemdir.

Bununla birlikte, ömrünüz boyunca size kazanç sağlayacak uzun vadeli bir varlık oluşturmak için kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız, blog yazmak yoluyla çok karlı bir iş kurabilirsiniz.

En iyi kısmı mı ne? Bir blogu ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.

Bazı makalelerde yazılanın aksine, bir blog ile anında büyük bir kazanç elde edemezsiniz.
Pijamalarınızın içinde şöminenin önünde oturarak evden para kazanmayacaksınız… tabii başka bir platformda büyük ve hazır bir sadık kitleniz yoksa.

Aslında, blog yazarlığı özveri ve kaliteli içeriğin tutarlı üretimini gerektirir çünkü iyi arama motoru sıralamasını kazanmanın ve bir okuyucu kitlesini etkilemenin tek yolu budur.

Yine, burada makale yazarak para kazanmak için bir blog kullanmanın mümkün ya da faydalı olmadığını söylemeye çalışmıyoruz. Sadece ne kadar çalışmanız gerekeceğini bildiğinizden emin olmak istiyoruz!

Ancak siz bu işe bu kadar zamanınızı verdikten sonra, blogunuz size sonsuza kadar vermeye devam edecektir.

Blogunuz için Freelancer Yazarları İşe Almanız ile Kendinizin Yazması Arasındaki Fark

freelancerı işe almak vs makalenizi yazmak

Aynen Kindle yayınlarında olduğu gibi, blogunuzda yazacak kişinin siz mi yoksa işe alacağınız bir kişi mi olacağı zor bir ikilemdir.

Bir blogda yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız, blogunuzu üzerine oluşturmak için seçtiğiniz niş alan ve konu hakkında yazmayı gerçekten seviyor olmanız gerekir.

Buradaki zorluk, blogunuz için harcayacağınız çabalarınızdan hemen bir sonuç alamayacak olmanızdır. Bu, çok fazla zaman harcarken ve tutarlı bir şekilde iyi içerik üretme çabasındayken ruhunuzda kırılmaya sebep olabilir.

Bu nedenle, birçok blog yazarı motivasyonlarını yitirip vazgeçerler.

Öyleyse yatırım yapacak paranız varsa, freelance yazarlık yapanları işe almak iyi bir fikirdir.

Yine de tüm içeriği üretmek için tamamen üçüncü taraf freelancer yazarlara güvenmeniz gerekmez. Bunun yerine, sitedeki ana blog yayınlarının büyük bir bölümünü kendiniz oluşturmaya odaklanırken, freelance yazarlık yapanların geri kalanını oluşturmasına izin verebilirsiniz. Bu şekilde bir tükenmişlik yaşamazsınız ve blogunuz hayalet bir kasabaya dönüşmez.

Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanmanın Yolları

Blogunuza belli sayıda okuyucuyu çektikten sonra, izleyebileceğiniz çeşitli para kazanma yöntemleri vardır:

Bağlı pazarlama

Bağlı pazarlama: Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek ürün veya hizmetleri tanıtmak; bir satış olduğunda komisyon alırsınız.

Sponsorlu içerikleri kabul etmek

Sponsorlu içerikleri kabul etmek ve markalarla çalışmak

Satış ilanları

Satış ilanları

Kendi ürünlerinizi yaratmak

Kendi ürünlerinizi yaratmak

Hangi para kazanma yöntemini seçerseniz seçin, seçim YAPABİLECEĞİNİZ noktadaysanız, blogunuzu bir işletmeye çevirme yolunda zaten durmadan ilerliyorsunuz demektir!

Sonuç

Makale yazarak para kazanmak için pek çok imkân mevcuttur, bazen nereden başlayacağınızı bilmek bile zor olabilir. Ancak makalemizi okuduktan sonra oldukça iyi bir fikre sahip ve işe koyulmaya hazır olmalısınız! Herkes yapabilir ve kısa sürede iyi bir gelir elde edebilir. Sadece bu makalede anlatılan adımları ve yöntemleri izleyin ve hepiniz freelance bir yazar olarak işe başlamaya hazır olacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top