Instagram Profili: 11 Kolay Adımda Kusursuz Profil

instagram hikaye

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Instagram’da başarılı olmanın yollarını araştırıyorsanız beğeni, takipçi ve trafiği artırmanın kolay yollarından birinin muhteşem bir Instagram profili oluşturmak olduğunu biliyorsunuzdur!

Bir profili muhteşem yapan, diğer profillerle daha iyi rekabet edebilmesi ve takipçilerinize daha iyi hitap edebilmesidir.

Belki, “Ama ben profilimin şu anki tatlı halini beğeniyorum!” diyor olabilirsiniz. Sorun yok… Profilinizin komik ve havalı kalmasının yolları var ama sizin gibi insanları bulmanıza yardımcı olacak bazı çok önemli bilgileri de ekleyebilirsiniz.

Bu yazıda harika bir Instagram profili yaratmanın 11 kuralını inceleyeceğiz. Yazıyı bitirdiğinizde böyle bir profile nasıl sahip olacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Haydi, başlayalım.

instagram hikaye

1. Takipçilerinizi etkileyin ve bunu hızlı bir şekilde yapın

instagram hikaye

Digitalfabrika’nın da blogunda yer verdiği Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi çevrimiçi izlenim araştırması şöyle diyor: İnternette bir ziyaretçinin ziyaret ettiği site hakkında ‘ilk izlenimini’ edinmesi, saniyenin onda ikisi kadar bir zamanda gerçekleşiyor. Ardından, 2,6 saniye sonra ziyaretçi dikkatini, ilk izlenimini pekiştirecek bir biçimde odaklıyor.

Bunun anlamı şu; profilinize daha fazla trafik sağlamak istiyorsanız etkileyici, marka dostu (isminizin sık sık geçtiği) ve mesajını doğrudan veren bir profil yaratmalısınız. Belki Instagram’daki en popüler hesap olmayabilirsiniz ama önemli olan takipçileriniz ve onlarla nasıl bağ kurduğunuzdur.

Kullanıcı isminizi ve web sitenizi (eğer varsa) net olarak belirtmelisiniz ama bunların yanında işinizi, yeteneklerinizi, meslek veya hobilerinizi de belirtmeniz aynı derecede önemlidir. Komik videolar, fotoğraflar ve alıntılar paylaşan bazı başarılı profiller olsa da en çok trafiği orijinal fotoğraflar alıyor ve sizi rekabetten ayrıştıracak olan da onlar.

Profilinizin amacı komik videoları “repost” etmek değil, insanlara kim olduğunuzu hatırlatacak, görsel açıdan uyarıcı bir sayfa olmaktır. İlk izlenim önemlidir!

instagram hashtagleri

2. Bilgilendirici, renkli ve harekete geçiren bir “bio” yazın

Sadece 150 kelimeyle sınırlı olduğu için özgeçmişinizi yazacak fazla alanınız yok. Mesajınızı hızlı bir şekilde aktarmalı, bilgilendirici ve harekete geçirici olmasına dikkat etmelisiniz. You don’t have much space to type in your biography since it’s limited to 150 words.

Bilgilendirici derken konu, marka veya yer gibi ilgili bilgiler hakkında detay vermenizden bahsediyoruz. Instagram profiliniz renkli, espirili, yaratıcı veya bakan kişiyi sadece ‘göz atmaktan’ ne yazdığını gerçekten okumaya yönlendirecek bir niteliğe sahip olmalı.

İyi şaka kendini anlatır. İyi bir espri anlayışınız varsa paylaşın. Yine de daha yaratıcı bir şey istiyorsanız konunuzu gözden geçirin ve diğer profil sayfalarının nasıl göründüğünü bir düşünün. Ünlüleri taklit etmekle uğraşmayın… Onlar daha çok ünlerinden faydalanıyor. Bunun yerine işletmelerin ne yaptıklarına ve markalarını nasıl ortaya koyduklarına özellikle dikkat edin.

instagram hikaye

Trendus’ta da birkaç profilin karşılaştırıldığını görebilirsiniz. Hepsinin benzer bir formülü var. Ürünü kısaca açıkladıktan sonra sayfanın kendi ‘mesajını’, onu eşsiz yapan şeyin ne olduğunu söylüyorlar. Örneğin Eylül Öztürk Özkan, sayfasında “25 saat süren doğum hikayesi”ni paylaştığını belirtiyor. Hubspot’un kendi ifadesi ise ziyaretçilere markayı ve onu takip etme nedenini hatırlatıyor: “Hepsi bir arada pazarlama & satış platformu… İçerik, yarışmalar & fazlası için takip edin.”

Trendus’ta sıralanan profillerinin izleyiciye nasıl bir sayfayı takip etmeleri gerektiği konusunda hangi önerileri sunduğuna dikkat edin. Pek dolambaçlı sayılmaz, değil mi? Instagram takipçileriniz, gizli reklam yerine teşvik ve harekete geçiren sözlerle daha çok ilgilenir. Biraz reklama aldırmazlar. Yeter ki profiliniz ilginç olsun!

instagram filtreleri

3. Instagram profilinizi belirli bir ‘avatar’ için hazırlayın

Instagram profilinize nasıl yaratıcı hale getireceğinizi düşünürken (aynı zamanda ‘avatar’ olarak bilinen) ideal takipçinize yönelik bir profil yaratmayı değerlendirin.

Kendinize şunları sorabilirsiniz:

instagram hikaye

Ne görmek ister?

instagram filtre

Diğer ilgi alanları nelerdir?

instagram hikayeler

Instagram kullanırken genellikle hangi anahtar kelimelerle arama yapar?

Pek çok kişi ‘instagram hashtagleri’ kullanırken bu noktayı gözden kaçırıyor. Kullanıcı bir yayını sırf bir instagram popüler hashtag altında olduğundan veya yükselişte diye bulmaz… Kullanıcı o yayını eğer o en popüler instagram hashtaglerini veya onları takip eden başka hesapları takip ediyorsa bulur.

İlk izlenim! Bunun anlamı, özellikle Instagram hashtagleri Tükçe kullanılacaksa, anahtar kelimelerin izleyiciyi hedef alması, onlar için bir anlam ifade etmesidir. Kişi profilleri daha uzun tepki süresine sahiptir. Siz de bunu yapmaya çalışmalısınız.

instagram hashtagleri

4. Mükemmel fotoğraf

CNN Türk’te yayınlanan bir makaleye göre Instagram profil resimleri logo yerine ‘kişisel yüz’ fotoğrafıysa daha çok takipçi topluyor. İnsanlar bir logo ile duygusal bağ kurmuyor. Instagram’ı yüzleri görmek için kullanıyorlar. Belki Snapcahat veya Tumblr, profil resmi olarak tuhaf emojiler kullanmak için daha iyi yerler olabilir ama bir profil sayfasının diğerleri arasından sıyrılmasını sağlayan şey insan yüzüdür. Myers ayrıca ‘profesyonel’ bir fotoğrafın şu unsurların bileşiminden oluşması gerektiğini söylüyor:

instagram filtre

Profesyonel bir fotoğraf daha iyi olmasına rağmen aynı unsurları bir arkadaşınızdan bunlara dikkat ederek bir fotoğrafınızı çekmesini isteyerek de bir araya getirebilirsiniz. Profil fotoğrafı olarak ‘selfie’ kullanmak, bu fotoğraflar genellikle tuhaf açılara ve kayıtsız bir havaya sahip olduğu için iyi bir fikir olmaz.

Profesyonel fotoğrafçılar ayrıca fotoğrafın kalitesini artırmak için yumuşak ışık kullanmayı ve göze batan bir parlama yaratan sert ışıktan kaçınmayı bilir.  

Profesyonel bir çekim için stüdyo dışındaki en iyi ortam gündüz ışığında bir cam kenarı veya açık alanda bir gölge olacaktır. Gölgeli bir açık alan her yerde bulunabilir. Bu ortamda kontrastın düşük olması ve başka gölge bulunmaması, kolay ve iyi aydınlatılmış bir fotoğrafla sonuçlanır.

İdeal fotoğrafı yaratırken arka plana da dikkat edin. Özneye odaklanmayı sağladığı için rengi belli olmayan arka planlar işe yarar. Esas konu yüz fotoğrafıdır ve arka plan olarak kullanılacak renk ne olursa olsun fotoğrafın geri kalanını desteklemelidir.

Vücudun geri kalanının fotoğrafa fazla girmesine izin vermeyin.

Tamam, çekicisiniz, anlıyoruz… ancak bu sadece fotoğrafı küçültür ve yüz küçüleceği için etkisini azaltır, instagram profil resmi görmek isteyenleri de düş kırıklığına uğratır. Zaman tünelinizde kendinizi her açıdan göstermeye yeterince fırsatınız olacak zaten. Yeri gelmişken…

instagram filtreleri

5. Farklı kamera açıları deneyin

Profesyonel fotoğrafçılardan ve hatta film yönetmenlerinden öğrenilecek ilk şey, “ilk kareyi” kullanmamaktır. Bunun yerine farklı açılardan çekim yapmayı deneyin ve en çok beğendiğinizi seçin. Aşağıdan çekilen fotoğraflardan kaçınıp hafif yukarıdan çekim yapmak tercih edilir. Yine de Instagram profilinizi yaratırken her şeyi deneyin.

Başınızı yana eğin, birkaç poz deneyin ve sevimli mimikler yapın. Bütün bu olasılıkları gözden geçirmeye zaman ayırın ve en güzelini seçin. Bir arkadaşınız veya tanıdığınızdan En iyi fotoğrafı seçmesini isteyebilir ve kendi seçiminizle karşılaştırabilirsiniz.

instagram hikaye

6. Profilinizin genel bir teması olsun

instagram filtreleri

Profilinizde her zaman genel bir kavramı/temayı takip edin. İşiniz modayla ilgiliyse moda fotoğrafları yayınlayın. Doğa/sağlık konularıyla ilgili bir profiliniz varsa doğa fotoğrafları koyun. (Örneğin bir dağ gölünden dingin bir kare, reklamını yaptığınız tazeleyici suyu almak için izleyicinize ilham verebilir.)

Kavraması çok kolay olsa da pek çok kişi konuyu fazla dağıtma hatasına düşüyor. Düşüncenizden sapmayın! Seçtiğiniz bir konu varsa onu takip edin. Ne de olsa insanlar sizi bu yüzden takip etmeye başladı. Eğer beklentilerinden fazla uzaklaşırsanız edindiğinizden çok takipçi kaybedebilirsiniz.

Elbette bu diğer alanlarla biraz olsun deneme yapamayacağınız anlamına gelmiyor ama genel olarak profilinizin sadece ve sadece bir teması olmalı.

İnsanlar belirli bir konuda, sürekli bir tema etrafında toplanmış gerçek, net mesajlar veren özgün kişileri takip etmeyi tercih ediyor.

instagram filtre

7. Sadece çok iyi fotoğraflar yayınlayın

Evet, sıradan Instagram fotoğraflarınıza yaratıcı alt yazılar yazmak önemlidir ama gelin doğruyu konuşalım; takipçileriniz bütün sayfanızı profil resminize, profil açıklamanıza ve yayınladığınız son 9-12 fotoğrafa bakarak değerlendirecek.

Instagram profiliniz ilginçse, tek bir fotoğrafa tıklamadan bile sizi takip etmeleri mümkün.

Kutubalığı’na göre mükemmel Instagram fotoğrafları çekmenin püf noktaları şöyle:

instagram hikayeler

8. Instagram profilinizi YENİLEMEK için (yeni) #hashtag’ler kullanın!

Muhtemelen fotoğraflarınıza ‘instagram hashtagleri’ koyuyorsunuz ama profilinizdeki yazıya da instagram en popüler hashtagler’den eklemeyi unutmayın.

Belki, “Zaten ekledim… şimdi ne olacak?” diye soruyor olabilirsiniz.

Bir daha ekleyin! Yeni Instagram kullanıcılarının en büyük hatalarından biri her gün ve her yıl, instagram en popüler hashtag seçeneklerini en yüksek verimlilikle kullanmadan, aynı standart Instagram profilini kullanmaları. Oysa yazıları ve Instagram hashtaglerini güncelleyerek profilinizi “yenileyebilirsiniz.”

Hatta eylem çağrısını da değiştirmeniz daha çok işinize yarar. Böylece izleyicinizi yeni bir promosyon, etkinlik veya duyuruyla heyecanlandırabilirsiniz. Yeni bir ‘etkinliği’ veya fırsatı haber vermek için eylem çağrısını değiştirin ve profilinizi izleyicinin ilgi odağında ve sürekli aktif halde tutun.

Eğer sunacağınız başka bir şey yoksa, instagram popüler hashtaglerin yanısıra, profil yazınızı izleyicilerinizi Twitter veya Facebook hesaplarınıza yönlendirmek için kullanabilirsiniz… yine de umarız sunacağınız bir şeyler vardır! Ziyaretçilerinizi yayınlarınıza yorum yapmaya veya Doğrudan Mesaj’la sizinle iletişime geçmeye teşvik etmenin bile profilinizi biraz daha “Şimdi”, biraz daha ilgi çekici yapmaya faydası olacaktır.

instagram hikayeler

instagram hikaye

9. Yazıları bölmek için emoji veya kesme işareti kullanın

Emojilerin bazen aşırı kullanıldığının farkında olsak da, güzel ınstagram efektleri olarak, onları etkili kullanmanın bazı yolları var. Yazınıza ara verirken sadece virgüller yerine emojiler de kullanmak, yeni bir teklife veya eyleme çağırmanın hoş bir yoludur.

Eğer emojilere GERÇEKTEN karşıysanız (ve gerçekten sizi suçlamıyoruz!), daha etkili bir sunum için yazıları bölerken kesme işareti kullanmayı deneyin. Crovu’ya göre doğrudan Android kullanarak veya IOS kullanırken Notes uygulamasından kesme işareti ve yazıyı kopyalayıp yapıştırarak profil yazısına kesme işaretleri ekleyebilirsiniz.

instagram popüler hashtag

10. İlgili bir fotoğrafı veya videoyu öne çıkarmak için Instagram “Hikâyeleri”ni kullanın

instagram hikaye

Instagram Hikâyeler (Stories) özelliği, 24 saat içinde silinecek bir video veya fotoğraf yayınlamanıza olanak tanımasıdır ve ister indirim, kupon, hediye olsun veya sadece markanızla ilişkili bir haber, herhangi bir tür ‘etkinliğe’ dikkat çekmek için çok iyi bir yoldur. Fotoğraflara, etkinliklerin her biri için önemli hissi yaratacak görsel etiketler de ekleyebilirsiniz.

Instagram Hikâyesi her zaman profilinize bir tık uzaklıktadır ve Instagram hesabınızı takip eden herkesin haber akışlarında görünür bir şekilde yayınlanır.  Stories özelliğiyle denemeler yapın ve hangisinin en iyi tepki aldığına bakın. Bazı hikâyelerinizi daha sonra kullanmak için saklayabilirsiniz bile.

Aynı zamanda Instagram Canlı Yayın seçeneğini, (görsel dizileri yaratmanızı sağlayan) Carousel’i veya Boomerang seçeneğiyle tekrarlayan videolar kullanarak ‘etkinlikler’ yaratabilirsiniz. Bütün bunlar amaçsızca sörf yapan bir ziyaretçiyi DURDURUP içeriğinizle gerçekten ilgilenmesini sağlayacak göze çarpan özelliklerdir.

İndirebileceğiniz başka Instagram araçları da olduğunu unutmayın. Bu yazıda bazılarını inceledik.

instagram hikaye

11. Fotoğraflarınızda aynı Instagram filtrelerini kullanın

instagram hikaye

Çok çeşitli instagram filtre seçenekleri kullanmak bazı takipçilerinizi, özellikle de fotoğraftan hoşlanıyorlarsa, rahatsız edebilir. Konu farklı filtreler olduğunda en iyi fotoğraflar tek bir ‘temada’ olanlardır.

Sırf ilginç olsun diye her seferde farklı instagram efektleri ve farklı bir tema kullanmayın. Daha profesyonel görünen bir sayfa için bütün fotoğraflarınızın aynı temel görsel unsurlara sahip olmasına dikkat edin.

Sonuç

İçeriğinizi, fikirlerinizi ve tanıtımlarınızı organize etmeye biraz zaman ayırın ve Instagram profil sayfanızla ne başarmak istediğinizin bir planını yapın. Rastgele yayın yapmayın; Instagram’ın buna ihtiyacı yok.

Takipçilerinizi gerçekten ilgilendirecek ve ister mizah, yaratıcılık, güzellik ve benzersiz fotoğraflar ister hayatınızla ilgili bir bilgi olsun, onlara değeri olan bir şey verin. Birkaç düzenlemeyle muhteşem bir Instagram profiliniz olacak ve takipçi sayınızdaki artışı fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top