Instagram’da Takipçi Artırmanın Yolları: Kanıtlanmış 8 Yöntem

instagramda takipçi arttırma

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Instagram’da takipçi nasıl arttırılır sorusunu çok sık alıyoruz çünkü şu anda Instagram en popüler sosyal medya sitesi. Ve hep söylediğimiz ilk şeylerden biri şu oluyor. “Çok iyi içeriğiniz var… ama kimse görmüyor.”

Burada bir kısır döngü görüyoruz: İçeriğinizi paylaşmayan 10 veya 20 kişi için çok iyi içerik üretmek. Daha iyi içerik üretmek için emek harcıyorsunuz ama kimse fark etmediği için daha da iyi içerik üretiyorsunuz.

Yine de kimse görmüyor. Hatta büyümediğiniz için takipçilerinizi teker teker kaybetmeniz bile olası. Instagram’da takipçi arttırma yollarını keşfederken karşılacacağınız ölümcül hata bu olacak.

Çünkü Instagram’da takipçi sayısını artırmanın sırları genellikle yanlış anlaşılıyor. Sormanız gereken sorular şunlar: Hedeflenmiş içerik üretiyor musunuz? Bu içeriği tekrar paylaşılacağı veya en azından hatırlanacağı yerlerde paylaşıyor musunuz? İçeriğiniz izleyenlerinize uygun mu?

Şimdi, Instagram’da takipçi artırmanın 8 özel ve kanıtlanmış yöntemini inceleyelim.

1. instagram takipçi sayısı arttırma

1. Instagram’da takipçi kazanmak için profilinizi geliştirmeye daha çok zaman ayırın

Instagram’da resmi bir sayfa oluşturup hedef kitlenize neden takip etmeye değeceğini açıklamama hatasına düşmeyin. Biyografi sadece bir plaka değildir. Asıl kitlenizi hedefleyen bir tanıtım olmalıdır. Tamam, belki ilginç ve samimi bir biyografi yazdınız ama profilinizin kitlenize göre anahtar kelime optimizasyonunu yaptınız mı? 

Hatırlaması kolay tek bir işlemle web sitenize ve diğer sosyal medya hesaplarınıza bağladınız mı? Biyografinizle, alıcılarınızla doğrudan konuşuyormuş gibi bir marka kimliği sunuyor musunuz?

jennakutcher instagram hesabı

Instaavm’nin hatırlattığı gibi Instagram biyografilerinin çok resmi olmasına gerek yok. Biyografi bilgilerinizi sık sık değiştirebilirsiniz ve değiştirmelisiniz. Her değişiklikte kitlenize web sitenizi- gerekirse ayda bir kaç kez – ziyaret etmek için yeni sebepler verin.

Tek bir yaklaşımla başarılı olamadınız mı? Instagram takipçisi kazanmak için başka bir yaklaşım deneyin; biyografinizi ilgi çekici ve taze tutun. Instagram profilinizi nasıl optimize edeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

2. instagram takipçi sayısı arttırma

2. Bir yayın stratejisi oluşturun ve bir yayın takvimine sadık kalın

Birine ‘çok iyi içerik’ oluşturmasını söyleyebilirsiniz ama sorun şu ki bu rastgele oluşturulan çok iyi bir içerik olabilir. Kitleniz sayfanıza girer, çıkar ve büyük olasılıkla bir demografi hedeflemediğiniz için ne söylediğinizi hatırlamazlar.

Ancak bir içerik stratejisi oluşturduğunuzda doğru türden takipçileri çekersiniz. Bunlar sayfanıza daha çok dikkat edecek, eyleme geçecek ve evet, içeriğinizi paylaşıp markayla ilişki kuracak takipçiler olacak. Instagram’da takipçi sayısı arttırmak için bir strateji haritası geliştirmeli ve içerik yayınlarına birbirini takip ederek ilerleyen belirli hedefler yerleştirmelisiniz.

Bir yayın stratejisi oluşturun

Başarılı pazarlamacı  bağlamın en az içerik kadar önemli olduğunu söylüyor. Bağlam, izleyicilerinizin ‘ne, kim, ne zaman, neden, nerede ve nasıl’ sorularını cevaplar.

Bağlamınızı oluşturur ve kitlenizle daha fazla etkileşime girdikçe değiştirirsiniz. Bu strateji, sadece iyi ama rastgele içerik yaratıp sonra unutmanın (ve binlerce kişinin keşfetmesini ummanın) zıttıdır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Ömer Akgün’ün Instagram’da Takipçi Artırmanın 50 Etkili Yolu yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

‘İyi içerik’ten bahsetmişken, Instagram’da takipçi arttırmak için başarılı bir sayfa nasıl olmalıdır?

3. instagram takipçi sayısı arttırma

3. Ürününüzün / markanızın görsel yönlerine odaklanın

‘Görsel’ terimi, birden fazla türde yayın türünü kapsar ve beklediğiniz takipçileri çekecek özellik budur. 

Instagram’ı diğer sosyal medya sitelerinden farklılaştıran, insan merkezli içeriğidir. Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Yahoo Labs’in araştırmaları, bir fotoğrafta insan yüzünün görünmesinin beğenilme oranını yüzde 38 artırdığını ve yorum alma oranını yüzde 32 artırdığını öne sürüyor.

Bu durumda Instagram’da takipçi sayısını artırmanın sırrı, Instagram’ı özünde tasarlandığı şekliyle ve kitlesinin tercih ettiği şekliyle kullanmak olacaktır. Instagram’da takipçi kazanmakla ilgili yapılan tüm araştırmalar, ‘yüz özelliklerinin’ önemi olduğu efsanesini çürütüyor. Hayır, bu sonuçları alanlar sadece çekici kadınlar değil. En çok beğeni alanlar çocuk yüzleri bile değil… Cinsiyet veya yaş fark etmeksizin tüm yüzler, istatistiksel olarak izleyiciden daha çok etkileşim alıyor.

instagram takipçi sayısı arttırma

Her zaman aklınızda tutmanız gereken; işinizi, markanızı veya hesabınızı insancıllaştırmak olmalı.

4. instagram takipçi sayısı arttırma

4. Anlatımı zenginleştirin ve ilgili etiketler kullanın

Instagram’da takipçi sayısını artırmayı öğrenirken, uygulama yazı değil enstantane fotoğrafları ön planda tuttuğu için yazmayı unutmak kolaydır. Yine de fotoğrafa eşlik edecek bir paragraf yazmak, okuyucularınızın etkileşimde kalmasına yardımcı olur. Yeni bir ürünü tanıtmak, yapım aşamasını anlatmak için yazıya başvurun. Hatta işinizde veya hesabınızda yararlandığınız programlardan ve araçlardan bahsedebilirsiniz.

Peki ya ‘meme’ler ve alıntılar? Instagram takipçisi arttırmak konusunda ‘kolay çözüm’ olduklarını varsaysak da ‘meme’ veya alıntı fotoğraflarını bir şekilde markayı destekleyecek ve yaptığınız şeye dikkat çekecek şekilde düzenleyin. Yoksa kitleniz sayfanızın ne hakkında olduğunu unutur.

Kanaat önderlerinden, endüstri liderlerinden ‘meme’ler, alanınızla ilgili istatistikler, sizi doğrudan etkileyen haberler ve ‘nasıl yapılır’ temalı yayınlar kullanmayı tercih edin. Bunlar daha ilgi çekici ve alâkalı ‘meme’ ve fotoğraflar olacağından Instagram’da takipçi kazanmanıza yarar.

Belki memnun bir takipçinizin coşkulu bir yorumunu bir alıntı fotoğrafına çevirmek, Instagram’da takipçi arttırmak için daha büyük bir etki yaratabilir.

hootsuite instagram hesabı

Eğer hangi anahtar kelimelerin trafik çekebileceğinden emin değilseniz, mutlaka (Anahtar Kelime Aracı gibi ücretsiz bir site kullanarak) etiketleri araştırın. Instagram kullanıcılara ‘en son’ etiket yayınlarını sadece bir tıkla göstermekte oldukça arama dostu ve Facebook, Twitter, Reddit gibi diğer popüler sitelerden bile daha kolay erişim sunuyor.

Unutmayın ki daha yüksek yanıt oranı almanın anahtarı, bir eylem çağrısı yapmaktır. Instagram görsel bir ortam. Dolayısıyla eylem çağrısının (kullanıcıyı harekete geçmeye çağıran bir mesaj) ya bir fotoğrafta geçmesi ya da metin olarak yazılması gerekiyor. 

En çok işe yarayan insan unsuru olduğuna göre eğer uygunsa espirili olun ve kişisel olarak kim olduğunuzdan bahsetmekten çekinmeyin. Instagram’da takipçi kazanmayı öğrenmek istiyorsanız, Instagram metninde ve sahip olduğunuz diğer çevrimiçi profillerde bir eylem çağrısı oluşturun.

Eğer yazmak, blog oluşturmak ve bu sayede para kazanmakla ilgileniyorsanız, bu konudaki makalemiz için buraya tıklayın.

5. instagram takipçi sayısı arttırma

5. Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik yayınlayarak topluluğunuzun ilgisini çekin

Daha büyük bir çevrimiçi topluluğa ve yerel çevrimdışı topluluğa ulaşmak Instagram takipçi sayısını arttırmaya yaradığı gibi hesabınızı alanınızla da ilişkilendirmeye yardımcı olur. Webional.com’un haberine göre Gartner LK 2’nin yaptığı bir araştırma, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler yüzde 4,5 daha yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu gösteriyor. 

Demek ki büyük şirketler için bile gönüllülerin övgüsünün veya endüstriden bulgularınızı destekleyen haberleri aktarmasının faydası var.

Bunu yapacak Instagram takipçisi kazanma konusunda kafanız karışık mı? Şu basit stratejileri kullanarak onları teşvik edin:

Hesabınızın en sadık takipçilerinden

Hesabınızın en sadık takipçilerinden kendi yaratıcılıklarına göre belirli içerikler oluşturmalarını isteyin

başarılarını paylaşmalarına izin verin

Onlara güvenin ve başarılarını paylaşmalarına izin verin

Ödülle teşvik edin—herkesi

Ödülle teşvik edin—herkesi olmasa da düzenlediğiniz bir yarışmanın kazananlarını

Takipçilerinize doğrudan ulaşarak

Takipçilerinize doğrudan ulaşarak geri bildirim veya eyleme dökülebilir bir hedef isteyin

6. instagram takipçi sayısı arttırma

6. Alanınızın kanaat önderlerini ve yenilikçilerini takip edin

Instagram’da takipçi sayısını arttırma konusunu ele alırken genellikle ‘spam’cilerden, spam botlarından ve bilinçsizce herkesi takip eden takipçilerden uzak durmayı tavsiye ediyoruz. Bunların zayıf bağlantı taktikleri olmasının yanı sıra (spam’ciler sayfanızda herhangi bir şeyi nadiren beğenecektir) aynı zamanda alanınıza odaklanmak yerine çok daha geniş bir kitleyi hedeflemenize sebp olur. 

Hızlı bir şekilde Instagram takipçisi kazanmak için iyi bir fikir olsa da sizce kaliteli trafik veya uzun vadeli takipçi yaratır mı?

oliviaculpo instagram hesabı

Sizi takip eden herkesi takip etmenin nezaket olduğunu düşünebilirsiniz ama asıl, alanınızın etkili isimlerini takip ediyor musunuz? Haberler, trendler, pazar hareketleri ve sevdiğiniz alanının geleceği hakkında yayın yapanları?

Bu insanlardan bazılarının ‘hayranı’ olmasanız bile söylediklerinin ve paylaştıklarının size ilham verebileceğini veya yeni bir fotoğraf, bir meme, bir alıntı veya o dönem keşfetmek istediğiniz bir bakış açısı hakkında fikir verebileceğini unutmayın. Pek çok kullanıcı Instagram takipçi sayısını artırmak için doğrudan ünlü kişinin kendisi olmasa da hayranlarına hitap etmeyi keşfetmiş durumda.

7. instagram takipçi sayısı arttırma

7. Kullanıcı trendlerinizi incelemek için uygulamalar, ekstra özellikler ve analizler keşfedip takip edin

Instagram’ın hali hazırda özel uygulamalar sayesinde eklenebilen bazı özellikleri var. HootSuite ile yayınlarınızın belli bir zamanda, özellikle en yüksek etkileşimin sağlandığı 09.00, 13.00 ve 15.00’da yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram uygulamasının genellikle göz ardı edilen eşsiz bir özelliği var: Konum etiketleme. Olası takipçileriniz sıklıkla bulundukları konumun yakınlarındaki etkinliklerin fotoğraflarını tarıyor olabilir. Daha yerel bir kitleye ulaşmak için bir şehri veya topluluğu etiketleyebilir ya da fotoğrafınızda Instagram geotag özelliğini kullanabilirsiniz.

Instagram Konum etiketleme

Kullanıcılar büyüteç ikonuna tıklayıp ‘Yerler’i seçerek ve sonra konum adını yazarak bir etiketi veya geotag’i arayabilir. Hatta bunun gibi daha fazla yayın görmek için geotag’e tıklayabilirler. Böylece başkalarının geotag’le etiketlenmiş yayınları, eğer yerel anahtar kelimeleri kullanmayı ve tercihen yerel olarak ilgili bir içerik kullanmayı unutmadıysanız sizin yayınınızla bağlantı kurabilir. Kullanıcılar ‘Yerler’e gidip ‘Mevcut Konumumun Yakınında’ seçeneğiyle yakınlarındaki yayınları bile arayabilirler.

Instagram’da takipçi sayısı arttırmayı düşünüyorsanız, birkaç ücretsiz uygulama indirerek yayınlarınıza aldığınız tepkilere göre kullanıcı davranışlarını analiz edin ve sonuçlara göre stratejinizi değiştirin.

Tavsiye ettiğimiz bazı uygulamalar şöyle:

CCSoft + App

CCSoft +

Android veya Apple için CCSoft +, Instagram sayfanızı diğer sayfalarla karşılaştırarak; tıklamaları, görüntülenmeleri ve diğer bilgileri analiz ederek reytinginizi artırmanıza yardımcı oluyor.

Instatag App

Instatag

Android için Instatag, sıradan anahtar kelime aramasının ötesine geçip Instagram aramalarında neyin trend olduğunu görmenizi sağlıyor.

Followers App

Followers

Apple iOS için üretilen Followers, kullanıcıları takip etmenizi ve takipten çıkarmanızı sağlamanın yanında ücretli aboneler için ‘algı’ özelliğiyle

‘Bedava Instagram takipçisi edinme’ uygulamalarından uzak durun çünkü bunlar büyük olasılıkla düşük kaliteli trafik ve müşteri getirir. Bedava Instagram takipçisini  herkes edinebilir ve birkaç gün veya hafta içinde de kaybederler. 

Kaliteli trafik takibi nadiren bırakır. Onlara kendinizi tanıttığınız için artık daha fazlasını öğrenmek üzere düzenli aralıklarla ziyaret ederler. Her zaman göz önünde bulundurmanız gereken şey, Instagram’da GERÇEK takipçileri nasıl kazanacağınız olmalı.

8. instagram takipçi sayısı arttırma

8. Instagram ücretli reklamlarına yatırım yapın

Instagram’da takipçi arttırma konusunu keşfederken son olarak, uygulamanın sunduğu ücretli reklam olanağını fark edebilirsiniz. Bu reklamlar, belirli bir fikre, tanıtıma veya etkinliğe odaklanmış şekilde ‘hikâyenizi’ kitlenizle paylaşmanızla bağlantılıdır. 

Reklamları koyu renk yazı karakteri ve kolay okunur formatta, istediğiniz fotoğrafı öne çıkararak, 60 saniyeye kadar bir video göstererek, ürün veya fotoğrafları kaydırmalı bir şekilde veya bir ‘hikâyeyi’ özellikle öne çıkararak gösterebilir, diğer Instagram kullanıcılarına ulaşabilirsiniz.

Ücretli reklamlar sayesinde şunları yaparak Instagram takipçi sayısını arttırabilirsiniz:

Instagram’da takipçi kazanmanın sırrının, müşterilerinizi ve davranışlarını incelemek, istedikleri şey her ne ise onlara  daha fazlasını vermek olduğu ortada. Pratikle ve önünüzdeki tüm seçenekleri keşfederek, takipçi sayınızı bir ay gibi kısa bir sürede büyük ölçüde artırabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top