Kripto Para Cüzdanı Eğitimi: Kendi Cüzdanınızı Oluşturma Rehberi

kripto para cüzdanı

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Kripto para cüzdanı, sıradan kripto kullanıcısından ticaret ve yatırımla ciddi bir şekilde uğraşanlara kadar, kripto piyasasıyla ilgilenen herkes için bir gereklilik. Tıpkı normal cüzdanınız gibi kripto para cüzdanı da dijital paranızı güvende ve kullanıma hazır bir şekilde saklamak içindir. Cüzdan yoksa kripto da yok. 

Bu yazıda size neden bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olduğunu, seçeneklerinizi ve nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz. Sizin için en iyi cüzdanların hepsini test ettik. Yazıyı okuduktan sonra hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygunu olduğunu öğreneceksiniz.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para cüzdanı, Bitcoin, Litecoin ve diğer kripto paraları güvenle saklamaya yarar. İlgilendiğiniz herhangi bir kripto parayı kullanmak için bir cüzdana ihtiyacınız var.

İşlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için bir açık anahtara ve bir gizli anahtara ihtiyacınız var. Gizli anahtar, işleminizi yetkilendiren uzun bir alfanumerik kod dizisidir.

Aynı zamanda diğer kişi veya tarafın işlem talebi başlatabilmesi için bir gizli anahtar oluşturarak çalışır.

Kripto para sahibi işlemi yetkilendirmek için gizli anahtarını kullanır. İşlem yetkilendirildikten sonra kalıcı blok zincirine eklenebilir.

Dolayısıyla bir kripto para cüzdanı, gizli anahtarınızın güvende olmasını sağlar. Gizli anahtarlarınızı kaybeder veya unutursanız kripto paranıza bütün erişiminizi kaybedersiniz. Kripto paranıza erişiminiz hack’lenir veya çalınırsa, kripto paralarınızı kaybedersiniz!

Bir Cüzdana Neden İhtiyacınız Var?

Kripto para cüzdanı, ilgilendiğiniz herhangi bir kripto parayı almak dışında, tıpkı bankalar gibi güvenlik amaçlı kullanılır.

Yine de itibari paradan farklı olarak kripto para cüzdanları, olduğunuz yerden veya evden para kazanmak konusunda işinizi daha da kolaylaştırır. Paranızı saklamak için fiziksel bir bankaya ihtiyacınız kalmaz.

Kripto paralar merkezsizleştirilmiş bir sistemde çalışmak üzere tasarlandığı için kripto para sahibi olmak demek yatırımınızı nasıl saklayacağınız ve koruyacağınız üstünde daha fazla kontrolünüz olması demektir.

Bir cüzdana ayrıca şu durumlarda ihtiyacınız olabilir:

Son olarak, bir cüzdan sayesinde kripto parayla ödeme alabilir, gelirinizin gittiği yeri belirleyebilirsiniz.

Öyleyse, piyasada güvenliğinizi sağlayacak ne tür cüzdanlar var? Hangi cüzdan türü en iyi? Gelin, biraz daha detaya inelim…

kripto para cüzdanı

Farklı Cüzdan Tipleri

Kripto para cüzdanları dört kategoriye ayrılır:

Bu kategorilerin her biri farklı güvenlik özelliklerine sahiptir ve hangisini kullanmak istediğinize bağlı olarak çevrimiçi veya çevrimdışı çalışabilirler. Aşağıda her cüzdan türü için kısa bir genel değerlendirme ve göz atmak isteyeceğiniz bazı tavsiyeleri bulabilirsiniz!

1. Çevrimiçi (veya Sıcak) Cüzdanlar

Yer

Çevrimiçi

İki Aşamalı
Doğrulama

İsteğe bağlı

Kurtarma
Seçeneği

İsteğe bağlı

Risk

Hack’lenme

Genellikle herhangi bir kripto para satın alırken bir çevrimiçi cüzdan oluşturursunuz. İnternetten para kazanmanın bu yöntemi için kullanacağınız ilk cüzdan türü budur.

Çevrimiçi cüzdanlar genellikle işlemleri tutacak bir yer görevi görür. Bazı cüzdanlar birden fazla platformda kullanılabilir. Böylece kripto paralarınızı çevrimiçi cüzdandan çevrimdışı bir masaüstü cüzdana taşıyabilirsiniz.

Güvenlik sebebiyle çoğu, iki aşamalı doğrulama seçeneği sunar. Bütün bu unsurlar çevrimiçi cüzdanları sıradan işlemler için mükemmel seçenek yapıyor.

Her ne kadar çok sık olmasa da, çevrimiçi cüzdanların hack’lenmeye en müsait cüzdanlar olduğunu belirtmek gerekir. Bu durumda çevrimiçi cüzdanda sakladığınız kripto paraları kaybedersiniz.

Kripto paraya yatırım yapmak ve piyasadan kripto para almak istiyorsanız, çevrimiçi cüzdanınıza ek olarak bir çevrimdışı veya donanım cüzdana yatırım yapmanız şiddetle tavsiye olunur. Bu sayede kripto paranızın çoğunu güvenli bir yerde saklar, sadece harcayacağınız kadarını çevrimiçi cüzdanınızda tutarsınız.

Tavsiyeler:

coinbase

Coinbase en iyi ve en popüler cüzdanlardan biridir. Coinbase’in popüler olmasını sağlayan birkaç neden vardır: Arayüz kullanımı kolaydır ve çevrim içi cüzdanlar için çok güvenli bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır.

Coinbase, çok sayıda kripto para birimini destekler ve aynı zamanda Coinbase aracı borsasına de erişim sağlar. Bu, pazardaki işlemlerin çevrim içi bir cüzdan üzerindeki depoya taşınmasını kolaylaştırır.

coinpayments

Coinpayments, yaklaşık 700 kripto para birimi saklayabilen çok yönlü bir çevrim içi cüzdandır. Cazip özelliklerden biri, Coinpayment kullanılarak ürünlerin doğrudan çevrim içi olarak satın alınabilmesi ve böylece kullanıcıya basit alım satım işlemlerinin ötesine geçme imkânı sunabilmesidir.

Ayrıca sunduğu yüksek güvenlik ile bilinen Coinpayments, bir mobil cüzdan olarak da kullanılabilmektedir. Çevrim içi bir cüzdan olmasına rağmen, Kripto-Para Cüzdan Mobil Uygulamasının bulunması Coinpayments’ı her yerden erişilebilen çekici bir karma ürün yapmaktadır.

sayfa ayırıcı

2. Çevrim Dışı Yazılım Cüzdanları

Yer

Bilgisayar programı/uygulama

İki Aşamalı
Doğrulama

İsteğe bağlı

Kurtarma
Seçeneği

İsteğe bağlı

Risk

Kötü amaçlı yazılım

Masaüstü cüzdan olarak da adlandırılan bu kripto-para cüzdanları, bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bir yazılım türüdür. Kripto-parayı borsa üzerinden veya çevrim içi cüzdandan çevrim dışı yazılım cüzdanına indirebilme imkânı sunduğundan ve internet bağlantısı olmadan kullanılabildiğinden dolayı, çevrim dışı bir cüzdan olarak kabul edilir. Çalışmak için herhangi bir çevrim içi borsaya bağlanmasına gerek yoktur.

Yani söylemeye çalıştığımız şey şudur ki, özel kripto-para anahtarlarınız doğrudan bilgisayarınızda depolanacak ve bu da size önemli ölçüde daha güvenli bir ortam sunacaktır. Bilgisayarınız hacklense bile, yazılım cüzdanınız her zaman internete bağlı değilse, kolay bir av olmayacaksınız.

kripto cüzdan çevrimdışı cüzdanlar

Şunu daima aklınızda tutmalısınız ki, eğer bilgisayarınız çökerse, kötü amaçlı bir yazılımın saldırısına uğrarsa, kırılırsa veya çalınırsa yazılım cüzdanınız da beraberinde gidecektir.

Bu durumlara karşı, bazı yazılım cüzdanları, kurtarma sistemlerine sahiptir, böylece yukarıdaki durumlardan herhangi birisi gerçekleşirse, özel anahtarlarınızı bir güvenlik protokolleri sistemi aracılığıyla kurtarabilirsiniz.

Dahası, her kripto-para için piyasa taleplerini takip etmek üzere cüzdan içi işlem ve canlı grafikler gibi yazılım cüzdanlarının sunabileceği çeşitli faydalı araçlar vardır.

Öneriler:

electrum

Bu çevrimdışı yazılım cüzdan Linux, Mac ve Windows gibi bütün büyük işletim sistemleriyle uyumludur. Mükemmel kişisel gizlilik özelliğiyle hem yeni başlayanlar hem de deneyimliler için kullanımı kolay ve hızlıdır

Bu kripto para cüzdanının belki en çekici özelliği bir donanım cüzdana yedeklenebilmesi ve kripto paralarınızın ekstra güvenlik ve koruma altında olması için desteklediği bir kurtarma işlemi bulunmasıdır.

exodus

Exodus, birden fazla kripto paranın saklanabildiği, yeni başlayanlar arasında çok popüler bir çevrimdışı cüzdandır. Yeni başlayan pek çok kişi, ücretsiz indirilebildiği için Exodus’u tercih ediyor. Tasarımı sayesinde kullanımı kolay olan cüzdanın kripto para varlıklarınızı korumak için harika güvenlik özellikleri var. 

jaxx

Jaxx, piyasadaki daha güçlü çoklu kripto para cüzdanlarından biridir. Popüler kripto paraların çoğunu destekleyen Jaxx, Shapeshift teknolojisi sayesinde Bitcoin, Ether ve diğer kriptolar arasında faydalı bir tahvil özelliğine de sahip. Bu özellik kolay kripto para entegrasyonu arayanlar için gerçekten oldukça cazip.

Son olarak Jaxx’in Windows, Linux, Mac, Android ve iOS gibi pek çok platformda bulunması bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan kolayca ulaşabilmenizi sağlıyor!

sayfa ayırıcı

3. Donanım Cüzdanlar

Yer

Çevrimdışı depolama cihazı

İki Aşamalı
Doğrulama

İsteğe bağlı

Kurtarma
Seçeneği

İsteğe bağlı

Risk

Kayıp/Çalınma

Farklı kripto paralar almak isteyen veya Bitcoin gibi popüler bir parayı biriktirmek isteyenler için donanım kripto para cüzdanları en iyi erişilebilirlik ve güvenliği sunar. Donanım cüzdanlar, bilgisayarınıza takabildiğiniz ve gizli anahtarlarınızı içinde saklayabildiğiniz küçük harici cihazlar veya USB sürücülerdir.

Bu cüzdanlar harici cihazlar oldukları için kripto paralarınızı tamamen çevrimdışı tutar. Böylece gizli anahtarlarınızın başına bir şey gelmesi riski minimuma iner. Bu tür cüzdanlara soğuk depo da denir. Yaklaşık 500 TL gibi küçük bir yatırım gerektirir ama konu güvenlik olduğunda en iyi seçeneklerden biridir.

Diğer yandan donanım cüzdanlar çalınabilir veya kaybolabilir. Eğer bir donanım cüzdan alacaksanız güvenli bir yerde saklayıp kaybetmemeye dikkat edin! Ayrıca dikkat etmezseniz yıpranıp bozulabilirler.

Tavsiyeler:

ledger

Ledger Nano üst üste pek çok kez mevcut en iyi donanım kripto para cüzdanlarından biri seçildi. Bir USB sürücüyle aynı boyutlardaki cüzdanın gösterge ekranı bulunması ekstra bir güvenlik önlemi oluşturuyor. İki aşamalı doğrulama seçebilirsiniz. Ayrıca işlemlerin kullanıcı tarafından onaylanmasını mecbur kılan bir pin kodu kilidi bulunuyor.

Bu dâhili donanımın depolama sürücülerinin fiziksel olarak açılmasını veya çıkarılmasını engelleyen kurcalamaya dayanıklılık özelliği, onu piyasadaki en güvenli donanım cüzdanlardan biri yapıyor.

trezor

Trezor çok popüler bir donanım cüzdan seçeneği. Ledger Nano’nun bazı modellerine göre daha güvenli olabilir ama aynı zamanda biraz daha pahalıdır. Yine de bazı çevrimdışı masaüstü cüzdanlarla uyumluluk gibi harika bir özelliği sayesinde Trezor’ı bir yedekleme veya kurtarma seçeneği olarak kullanabilirsiniz.

keepkey

KeepKey piyasadaki daha yeni donanım cüzdanlardan biri. Trezor ve Ledger Nano’nun çekici ve güvenli özelliklerinin çoğunu taşıyor ancak onlarla karşılaştırıldığında boyutları biraz daha büyük. Yine de bu özellik, birkaç farklı güvenlik özelliği sunan daha geniş bir ekran anlamına da geliyor.

sayfa ayırıcı

4. Kağıt Cüzdanlar

Yer

Çevrimiçi

İki Aşamalı
Doğrulama

İsteğe bağlı

Kurtarma
Seçeneği

İsteğe bağlı

Risk

Hack’lenme

Hepsinin içinde kesinlikle en güvenli seçenek, son kategori olan kağıt cüzdanlar. Kağıt cüzdanlar, üstünde gizli anahtarınızın taranabilir kodu bulunan, gerçekten de bilgisayar çıktısı alınmış cüzdanlardır.

Kağıt cüzdana sahip olmanın artılarından biri, yüzde yüz çevrimdışı oladuğu için hack’lenme veya kötü yazılım saldırısına uğrama olasılığının olmamasıdır. Kağıt cüzdanınızı oluşturmak ve çıktısını almak birkaç dakikanızı alabilir ama sonuç, uzun vadeli yatırım olarak kripto para saklamak için harika bir seçenektir.

Kağıt cüzdanların eksisi, özen gösterilmezse kolayca hasar görebilmeleridir. Kağıt cüzdanınızı sıvı hasarı ve yırtılmaya karşı kaplatmanız tavsiye olunur.

Tavsiyeler:

wallet generator

Walletgenerator.net kendi kağıt cüzdanınızı oluşturmanız için adım adım yol gösteren bir kağıt cüzdan yaratıcısıdır. Şu anda 192 parayı destekleyen bir çoklu kripto para cüzdanı olarak sık tavsiye ediliyor. Sayfasına girdiğinizde yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Cüzdanlarınızın çıktısını almak için bilgisayarınıza yazıcı bağlamayı unutmayın!

sayfa ayırıcı

Güvenlik Tüyoları: Kripto Paranızı Nasıl Güvenle Saklarsınız

Elbette konu kripto para cüzdanı olduğunda güvenliği en önemli konudur. İter tam zamanlı olarak kripto para ticareti yapıyor olun ister başarılı bir ek iş yaratmaya çalışıyor olun, kripto paralarınızı güvende ve kontrol altında tutmak için elinizden geleni yapın. Bunun için birkaç tavsiye:

kripto para cüzdanı

Birden Fazla

Birden fazla cüzdana sahip olmak her zaman tavsiye edilir. Genellikle çevrimiçi cüzdanla başlansa da kullanmadığınız kripto paralarınızı mutlaka ikinci ve daha güvenli bir cüzdana taşıyın. Gizli anahtarlarınızı çevrimiçi bir platformdan çekmek, kripto paralarınıza hack’lenmeye veya çalınmaya karşı ekstra koruma sağlar.

Dolayısıyla kripto paraya yatırım yapacaksanız çevrimdışı, donanım veya kağıt cüzdan, hatta üçünü birden edinin!

Güvenlik, Yedekleme & Kurtarma

Cüzdanlar konusunda akılda tutulması gereken bir başka unsur da alabileceğiniz mümkün olan her güvenlik önlemini almaktır. Örneğin bir cüzdan oluştururken mutlaka iki aşamalı doğrulama seçilmelidir. Eğer cüzdan ek güvenlik önlemleri sunuyorsa, alın. Kripto paranıza ulaşabilecek tek kişinin siz olduğundan emin olun.

Ayrıca cüzdanlarınızı yedeklemeyi unutmayın. Çevrimiçi cüzdanınız varsa, bir yazılım cüzdana yedekleyin. Çevrimiçi cüzdanınız hack’lenir veya yazılım cüzdanınız kötü amaçlı yazılım yüzünden hasar görürse dijital varlıklarınızı kaybetmemek için yedekleme yapmış olmak önemlidir.

kripto cüzdan yedekleme kurtarma

Çevrimdışı ve donanım cüzdanlarınızda kurtarma sistemi seçeneği varsa bu sistemi kurmaya zaman ayırın. Yine eğer bilgisayarınız bozulur veya donanım cüzdanınız suya düşerse, kurtarma sistemi sayesinde kripto paranıza tekrar erişebilirsiniz.

Kripto paranızın güvenliği için mümkün olan her şeyi yapın.

Son Sözler

Bir kripto para cüzdanı, kripto para dünyasına adım attığınızda sadece bir gereklilik değildir. Dijital varlıklarınız cüzdan sayesinde güvende olur. Ister kripto parayla para kazanmak istiyor ister onu bir alış ve satış aracı olarak görüyor olun, kimse değerli bir şeyi kaybetmek istemez!

Hangi cüzdanları oluşturacağınıza karar verdikten sonra aşağıdaki rehberleri takip ederek istediğiniz kripto paralarla doldurmaya başlayabilirsiniz.

kripto
Bitcoin nasıl alınır
Kripto
Litecoin nasıl alınır
kripto
Ripple nasıl alınır
kripto
Ethereum nasıl alınır
para kazanma siteleri
Monero nasıl alınır

Büyük olasılıkla bir çevrimiçi kripto para cüzdanıyla başlayacak olsanız da aynı zamanda bir yazılım cüzdana, bir donanım cüzdana veya bir kağıt cüzdana yatırım yapmanız şiddetle tavsiye olunur. Bu seçeneklerin hepsi kripto paranız için mükemmel güvenlik sağlar ama hepsinin farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu yazıyı okuduktan sonra hangisinin size uygun olduğuna ve kripto para dünyasındaki hedeflerinize karar vermeye hazırsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top