Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır (Kapsamlı Rehber)

miner crypto monnaie

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Kripto para artık kalıcılığını ve geleceğin bir parçası olduğunu ispatladığına göre siz de ondan nasıl bir parça elde edebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Basitçe satın alabilirsiniz.

Madencilik yaparak kripto para kazabilirsiniz. Kripto para madenciliği nasıl yapılır? ‘Madencilik’ tam olarak nedir? Kazanç sağlamak için uygulanabilir bir yöntem mi? Bu yazıda madenciliğin size göre olup olmadığına karar verebilmeniz için bütün bu soruları ve daha fazlasını ele alacağız!

Kripto para madenciliği (örneğin Bitcoin veya Ethereum) temel olarak blok zincirinde bir işlemi doğrulamak ve halka açık kayıt defterine bir blok olarak eklemektir ama tek yaptığı sistemin bütününün güvenliğini korumak değildir… Bu yolla teknolojiye yatırım yaparken ödüllendirilirsiniz.

Kripto para madenciliğinin en iyi tarafı merkezsizleştirilmiş sistemin bir parçası olmasıdır. Bu sayede dünyanın neredeyse her yerindeki madenci ekiplerine katılabilir, muhteşem işler başarıp para kazanabilirsiniz.

Bu yazıda size ne kadar kolay başlayabileceğinizi, nelere ihtiyacınız olduğunu ve madenciliğe başlamadan önce neleri hesaba katmanız gerektiğini göstereceğiz. Eğer kripto-para hakkında daha fazla genel bilgi sahibi olmak istiyorsanız kripto-para kılavuzumuza da göz atabilirsiniz!!

Kripto Para Madenciliği için Yapılacaklar Listesi

Kripto para madenciliği yapmak için herkes gönüllü olabilir ama hızlı para kazanacağınızı düşünerek balıklama dalmadan önce düşünmeniz gereken bazı ihtiyaçlar olacak.

Bu ihtiyaçlar arasında ekipman ve işlemci gücünün yanı sıra yasal gereklilikler gibi birkaç nokta daha bulunuyor. Yapılacaklar listesinin tamamına bir bakalım:

internetten para kazanma

Gereken donanıma sahip olduğunuzdan emin olun

bilgisayar

Bilgisayar

Seçtiğiniz kripto paraya bağlı olarak performansı yüksek ve güçlü bir bilgisayara yatırım yapmak sizin iyiliğinize olur. Bu bilgisayarın işlemleri işlemek için 7/24 kesintisiz çalışması gerekecek.

Bundan, kaynaklarınızın yüzde yüzünü madenciliğe ayıracağınızı ve kişisel bilgisayarda madencilik yapmanın bir seçenek olmadığını anlayabilirsiniz.

Yine de bazı kripto paralar daha az güce ihtiyaç duyacak şekilde tasarlandığı ve kişisel bilgisayarınızla daha uyumlu olabileceği için farklı durumlar da olabilir. Ne tür bir kripto para için madencilik yapmak istediğinize bakmanız ve teknik gereksinimleri ona göre öğrenmeniz gerekecek.

elektrik

Elektrik

Kripto para madenciliği hakkında hemen öğreneceğiniz şeylerden biri de madenciliğin kesintisiz devam etmesi için sürekli ve istikrarlı bir şekilde elektriğe gereksinim olduğudur. Elektrik, madenciler için hesaplanması ve karşılanması gereken sürekli bir gider oluşturur.

Güvenilir elektriğin ucuz ve hazır olduğu bir ülkede yaşıyorsanız madencilik belki makul bir masraf karşılığı yapılabilecek harika bir yatırım seçeneği olabilir!

yazılım

Yazılım

Bilgisayarların madencilik sürecinde doğru algoritmaları işleme tabi tutması için her madencinin özel kripto para madenciliği yazılımı yüklemesi şarttır. Örneğin Bitcoin’le para kazanmak istiyorsanız, Bitcoin için çalıştırdığınız yazılım Ethereum madencilik yazılımıyla uyumlu olmayacaktır. Bu yüzden uygun yazılım araçlarına sahip olduğunuzdan emin olun!

para kazanma yolları

Kazdığınız paraları koymak için gereken kripto para cüzdanlarını oluşturun

Madencilik yapmayı düşündüğünüz her kripto para için ona uygun ayrı bir cüzdan oluşturmanız gerekecek. Her kripto paranın kendi cüzdanı vardır. Bu yüzden paralarınızı her kripto para için ayrı bir cüzdanda saklayacaksınız.

internetten para kazanmak

Ülkenizin yasal düzenlemelerine uyduğunuzdan emin olun

Unutmayın ki kripto para, çok meşhur olmasına rağmen hâlâ hükümetlerin nasıl tepki verecekleri ve teknolojisini nasıl düzenleyecekleri konusunda endişe duyduğu çok yeni bir kavram.

Bazı ülkeler kripto para ticaretini ve madenciliğini kısıtlamışken bazıları tamamen yasaklamış durumda. Bu yüzden nasıl kripto para madenciliği yapacağınızı öğrenirken, sizi durduracak kanunlar olmadığından emin olun.

Bir madenci olarak akılda tutulması gereken bir diğer nokta da özellikle yerel kanunlara aykırı düşmemektir. Elektrik kullanımı ve tüketiminde yasal çerçevede kalmak bu kapsama girer.

Daha büyük bir madencilik kurulumu hedefliyorsanız yerel elektrik dağıtıcınızın ihtiyacınız olan elektriği karşılayabileceğinden ve elektrik tüketiminde yasal bir sınırlama bulunmadığından emin olmalısınız.

Son olarak, kazmaya ve kripto para madenciliğinden para kazanmaya başlarken hükümetinizin kripto para kazancınızı gelir vergisi olarak nasıl beyan etmenizi tercih ettiğini de kontrol edin.

miner crypto monnaie

internetten para kazanma

Kripto para girişimlerinizin belirli hedefleri olsun

Yatırım yapmadan veya kripto para madenciliği dünyasına girmeden önce, balıklama atlamak yerine araştırma yapmanızı ne kadar söylesek az gelir! Piyasada çok sayıda kripto para var. Bazıları patlama yapmanın eşiğindeyken bazıları henüz o noktaya gelmiş değil.

Dolayısıyla yatırım yapmaya değer olduğundan emin olmak için seçtiğiniz kripto para, teknolojisi ve hedeflerini iyi inceleyin.

Evet, başlangıçta kazmanın daha masraflı olacağı bazı kripto paralar var  ama eğer o kripto para hedefine ulaşırsa ve değeri sıçrama yaparsa madencilikten kazandığınız paralar yüzlerce veya binlerce lira edebilir!

para kazanma yolları

Tahmini para üretiminizin harcamalarınıza değdiğinden emin olmak için bir kripto para madenciliği hesap makinesi kullanın

Madencilik masraflarınızın karşılığını alıp alamayacağınızı hesaplamakta size yardımcı olacak araç, kripto para madenciliği hesap makinesidir. (Bu araç bütün kripto paralar, özellikle de yenileri için bulunmayabilir.)

Bitcoin, Ethereum veya Litecoin hesap makinelerini kullanırsanız, kazanabileceğiniz potansiyel paranın sizi yatırım hedeflerinize ulaştırıp ulaştırmayacağının yanı sıra yatırımlarınızın karşılığını en kolay hangi kripto para madenciliğiyle alabileceğinizi araştırabilirsiniz.

Mümkün olduğunca en kesin sonucu almak için şunları hesaba katmayı unutmayın:

Bir madencilik havuzuna katılacaksanız, havuza yapılan ortalama ödemeyi ve katıldığınız takdirde kazançtan payınızın ne olacağını kontrol etmeniz gerekecek.

internetten para kazanmak

Madenciliği tek başınıza mı, bir madencilik havuzuyla mı veya Bulut madenciliğiyle mi yapacağınıza karar verin

Kripto para madenciliği yaparken üç seçeneğiniz var:

Her seçeneğin artıları ve eksilerini gözden geçirelim:

tek başına madencilik

Tek Başına Madencilik

Bireysel madencilik genel olarak, sadece belirli bir kripto parayı kazmak için ayrılmış bir kurulumunuzun olması demektir. Madencilikten başka bir amacı olmayan bir kripto para madenciliği teçhizatı, bir veya daha fazla bilgisayar satın almanızı gerektirir.

Kripto para kazancınız, ne sıklıkta işlem onaylayabildiğinize bağlıdır. Diyelim ki Bitcoin gibi büyük bir kripto parayı kazmak için sadece bir bilgisayarınız varsa, 100 madencilik bilgisayarıyla dolu bir deposu olan başka biri kadar hızlı bir şekilde blok doğrulama şansınız neredeyse yoktur.

Diğer yandan rekabet edecek fazla madencisi olmayan bir kripto parayla çalışırsanız bu seçenek sizin için uygun olabilir. 

Madencilik, sadece bu işe adayabileceğiniz 100 bilgisayara ve bir depoya yatırım yapmayı düşünmeniz halinde de size uygun olabilir. Ancak bu yola girecekseniz deponuzun iyi havalandırması olmasına, elektriğinizin ve kablolarınızın düzgün bağlanmış ve işinin ehli bir elektrikçi tarafından düzenli kontrol ediliyor olmasına ve madencilik bilgisayarlarınızın güvenliğine dikkat edin.

Böylesi bir yatırımın çalınmasını, hatalı bir kablo bağlantısı yüzünden zarar görmesini veya çökmesini kimse istemez!

sayfa ayırıcı
madencilik havuzları

Madencilik Havuzları

Kripto para madenciliği nasıl yapılır konusunu yeni öğrenenler için daha popüler ve tavsiye edilen seçenek, bir madencilik havuzuna katılmaktır. Bu yöntemde kripto para madenciliği yapmak için bir gruba dâhil olur ve her doğruladığınız blok başına kazancı bölüşürsünüz.

Nasıl yapılır?

Bunu yapmanın bir yolu, tanıdığınız bir grupla birlikte kendi madencilik havuzunuzu oluşturmaktır. Bireysel madenciliğe benzer bir şekilde masrafları ve kendi madencilik merkezinizi kurmak ve sürdürmek için gerekli kaynakları paylaşırsınız. Madencilik çabalarınız başarılı olursa madencilik havuzunuzla birlikte her bir doğrulanmış blok başına kazandığınızı paylaşırsınız.

Diğer bir yöntemde daha büyük madencilik havuzlarına katılmaktır. Bunun için madencilik kaynaklarınızı mevcut ve daha geniş bir havuza ayırmanız ve doğrulanan blok başına kazancı onlarla paylaşmanız gerekir.

Madencilik havuzları, büyük kripto paraları kazmayı tercih ediyorsanız ama madencilik işlemlerine sınırlı katkı yapabilecek durumdaysanız harika bir seçenektir. Olumsuz yanı, büyük bir havuza katılırsanız kazancınızın çok yüksek olmamasıdır ama daha düzenli bir şekilde ödeme alırsınız.

Bir madencilik havuzu ararken dikkat etmeniz gerekenler itibarı veya ‘hash’ gücü, masrafları ve ödemeleridir. ‘Hash’ gücü havuzun kripto para madenciliği işinin geneline yaptığı katkıyı gösterir. Genellikle hash gücü ne kadar yüksekse başarı da o kadar fazladır. Her madencilik havuzunun masrafları ve ödemeleri farklı olacaktır.

bulut madenciliği

Bulut Madenciliği

Bütün bu ekipmanları satın almak yerine kiralamak güzel olmaz mıydı?

İşte, Bulut madenciliği de bu demek!

Bulut madenciliği hizmet sağlayıcıları, madencilik donanım ve yazılımlarını bir ücret karşılığında kiraya verir. Ekipman satın almak için yüksek miktarda para harcamayla kıyaslayınca çok daha ucuz bir yöntemdir.

Bu sayede Bulut madencilik havuzlarından birine katılırsınız. Bulut madenciliği, anlaşılması çok kolay ve bir sürü teknik bilgi gerektirmediği için kripto para madenciliğinde başlamak için açık arayla en iyi seçenektir.

Tavsiye edebileceğimiz iki hizmet sağlayıcı, Genesis Mining, S4 Mining ve Hashflare’dir. Kullanımları kolaydır ve sizin fazla bir şey yapmanıza gerek bırakmazlar. Sadece bir plana katılmanız sonra arkanıza yaslanıp seçtiğiniz kripto paranın gelmesini izlemeniz gerekir.

Kripto Para Madenciliğiyle Ne Kadar Kazanılır?

miner crypto monnaie

Madencilikten ne kadar kazanacağınız, ne kadar yatırmayı göze aldığınıza göre değişir. Bazıları kripto para madenciliğine sadece küçük bir bilgisayar gücü katkısıyla günde 100 TL kadar kazanabiliyor.

Diğer yandan günde 30 bin TL kadar kazananlar da var! Bu yüzden ciddiyseniz ve kripto para madenciliği nasıl yapılır, öğrenmek istiyorsanız bu internetten para kazanmak için mükemmel bir yatırım olabilir.

Kripto para kazmak fiziksel bir çaba gerektirir mi? Bilgisayarları kurmak dışında, hayır. Her şeyi çalışır vaziyete getirdikten sonra bütün işi bilgisayarlar yapacak. Gerçekten de pasif gelir elde etmek için çok kolay bir yol!

Madenciliğin en güzel tarafı, gelir elde etmeye başlamak için kripto para satın almanız gerekmemesidir. Para ödülünüzü size madencilik sürecinin kendisi verir! Ayrıca bir kripto para ticaret portföyü oluşturmak ve her gün piyasa grafiklerini takip etmeye harika bir alternatiftir.

Kripto Para Madenciliği ve Blok Zinciri

Öyleyse, kripto para madenciliği nedir ve neden bu kadar başarılı ve kârlı oldu? Bir sebebi, kripto paranın arkasındaki devrimci teknoloji ve kodlama!

Kripto paranın yükselişinden önce veri sahipliği ve güvenliği sorusu teknoloji sektöründe uzun süredir bir engeldi. Kriptografi ve blok zinciri teknolojisinin kullanılması bir güvenlik katmanı ve ilk kez merkezsizleştirilmiş sahipliği mümkün kıldı. Kripto para ve madenciliğin nasıl yapıldığı bu yüzden bugün bu kadar önemli.

Blok zinciri teknolojisinin merkezsizleştirilmiş sisteminin güzelliği, zamanları ve kaynaklarıyla katkıda bulunmak isteyen gönüllüler üzerine inşa edilmiş dolayısıyla kripto para madenciliğinin yatırımcılar için fırsatlarla dolu olması.

Kripto para madenciliğini öğrenmek ve madencilik çalışmalarına katılmak kripto paranın daha da büyümesine yardım etmek dışında bir yatırım olarak da kârlı olabilir ve ekstra para kazanmanızı sağlayabilir.

Netleştirmek gereken iki konu daha var:

güvenlik ve Doğrulama

Güvenlik ve Doğrulama

Blok zinciri teknolojisi, işlemlerin gerçekliği için referans olarak kullanılabilen kalıcı kod ‘blokları’ yaratarak bir tür güvenlik önlemi gibi çalışır.

Biri kripto para kullanarak pizza sipariş ettiğinde ve ‘satın al’ tuşuna bastığında, harcadığı kripto paranın blok zinciri kodu doğrulama için karşılaştırılır.

Yani bu kripto para kodu kayıtlarında bulunan 10 madenci, birbirlerindeki kodları ve bekleyen işlemi karşılaştıracaktır.

Hem kod hem işlem doğrulandığında ‘satın alma’ onaylanır ve yeni işlem kripto para blok zincirinde bir ‘blok’a eklenir.

Blok zincirinin tasarımı dolayısıyla sistemi hack’lemek isteyen biri işlemini onaylatmak için madencilerin kayıtlarının yüzde 50’sini ele geçirmek zorunda. Bunun mümkün olduğunu söylüyorsanız, evet, teoride yapılabilir.

Ancak dünyanın dört bir yanında işlemleri doğrulamak için birlikte çalışan milyonlarca gönüllüsü olan merkezsizleştirilmiş bir sistem varken, yüzlerce rastgele bilgisayarı ‘hack’leyivermeyi epey zorlu ve beceri gerektiren bir iş.

sayfa ayırıcı
kripto Para Nasıl Yaratılır

Kripto Para Nasıl Yaratılır

Yatırımcıların kripto para madenciliğini öğrenmeye yönelten şeylerden biri ödül sistemi. Aynı işlem üstünde birden çok madenci çalıştığı için bir bloku ilk doğrulayan madenci (veya madenci havuzu) ödül olarak önceden belirlenmiş miktarda yeni üretilmiş paranın sahibi oluyor.

Uzun vade için bir grup yatırım fonu oluşturmak söz konusu olduğunda olası ödemeler ve ödüller karşısında bütün olası seçenekleri ve masrafları da tartmanız gerekiyor.

NakitNinja’nın Detaylı Kripto Para Madenciliği Rehberleri

NakitNinja’nın belirli kripto paralar için kapsamlı madencilik rehberlerini aşağıda bulabilirsiniz. Parayla ilgili detaylı bilgi edinmek için her birine tıklayabilirsiniz.

bitcoin
Bitcoin Madenciliği
litecoin
Litecoin Madenciliği
ripple
Ripple Madenciliği
ethereum
Ethereum Madenciliği
monero
Monero Madenciliği

Neden Kripto Para Madenciliği Yapmalısınız?

Bütün bu bilgilerin ışığında, kripto para madenciliğini neden öğrenmelisiniz? Gerçekten yatırım yapmaya değer mi?

miner crypto monnaie

Katkıda bulunan pek çok kişi kripto para madenciliğinin kârlılığı dışında teknolojiyle uyum içinde oldukları için buradalar.

Blok zinciri teknolojisi devrimi pek çok kişiyi gelecek hakkında heyecanlandırdı. Bu yüzden kripto para madenciliğinin nasıl yapıldığını öğrenmek, geleceğin geliştirilmesine katılmak isteyen herkes için atılan bir adıma dönüştü.

Madencilik, finansal açıdan bakıldığında ise kesinlikle kripto parayla kazanç sağlamak için bir seçenek. Madencilik işini birkaç bilgisayara bırakmak ve karşılığında ödüllendirilmek, yatırımcının başlangıç yatırımından sonra işe karışmasına gerek bırakmıyor. Kripto para kazanmak için heyecan duyuyorsanız burası yatırım stratejilerinize eklenecek çok iyi bir alan olabilir.

Genel olarak kripto para madenciliği nasıl yapıldığını öğrenmek, bir yatırım hareketi olmanın ötesine bir adımdır. Madencilik aynı zamanda sürekli değişen bir dünyada büyüyen blok zinciri endüstrisini ve geleceğini desteklemeye yönelik bir adımdır. Öyleyse pasif gelir yaratmanın benzersiz bir yolunu bulmak istiyorsanız, bazı kaynaklarınızla katkıda bulunmaya hazırsanız ve heyecan verici bir şeyin parçası olmak istiyorsanız madencilik sizin için harika bir seçenek olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top