Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır (Hiç Deneyiminiz Yoksa Bile)

kripto para ticareti nasıl yapılır

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bitcoin’in değeri birkaç kuruştan neredeyse 70 bin TL’ye kadar fırladıktan sonra kripto para ticareti nasıl yapılır sorusu bugün gündemin en sıcak konularından biri.

Kripto para nedir ve insanlar neden ticaretini yapıyor? Kripto parayla gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?  Daha önemlisi, kripto parayla nasıl ticaret yapıldığını öğrenmek zor mu?  Bu yazıda ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz.

Özet: Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır

Kripto para ticareti için atmanız gereken adımlar genel olarak şöyle:

kripto para ticareti

Başlamadan önce ticaretini yapmayı düşündüğünüz her kripto parayı inceleyip öğrenin: Bilgi güçtür.

kripto para ticareti nasıl yapılır

Ticaretini yapacağınız kripto paralar için bir cüzdan oluşturun. Her kripto para kendine özgü ayrı bir cüzdan gerektirir

kripto para ticareti

Kullanacağınız her ticaret platformu için üyelik ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamlayın

kripto para ticareti nasıl yapılır

Uzun vadeli, kısa vadeli veya ikisi birden; kullanacağınız ticaret stratejisine karar verin

kripto para ticareti

Çok daha düşük risk kategorisinde yer almak için popüler kripto paralarla başlayın

Kripto paranın yükseliş heyecanı çok kişinin işine yaramış olsa da kripto para ticaretinin nasıl yapıldığını bilmeden modanın peşine takılma hevesi, pek çok kişinin yatırımlarını stratejik biçimde büyütme şansını kaçırmasına da neden oldu.

Bu faktörleri detaylarıyla inceleyip kripto para ticaretinin en etkili yollarını ortaya koyacağız. Yine de eğer kripto dünyasında yeniyseniz kafanız karışmış ve kripto para nedir diye soruyor olabilirsiniz.

Hızlı Hatırlatma: Kripto Para Nedir?

Kripto para basitçe, bir itibari paraya veya merkezi bir kuruma bağlı olmayan dijital paralara verilen isimdir. Yani kripto para bir bankaya, merkez bankasına veya hükümete ait değildir ve bu yüzden Dolar, Euro hatta altın ve gümüşten bağımsızdır.  

Bitcoin’le para kazanırken dolandırıcılıkları önlemek ve güvenliği sağlamak için kripto parayla yapılan işlemler, kripto paranın omurgasını ve başarısının ardındaki sırrı oluşturan blok zinciri ile dijital olarak kaydedilir. Bu işlem, kripto para ticaretine giren herkes için dijital olarak eklenmiş bir ‘kağıt belge’ veya fatura gibidir.

Sadece gerçek işlemlerin blok zincirine kalıcı olarak eklenmesi için yürütülen titiz doğrulama süreci, kişilerin ticaret, yatırım, madencilik veya para satın alarak internetten gelir elde edebilmelerine olanak tanır.

Bütün bu bilgileri edindiğinize göre, kripto para ticareti yapmayı nasıl öğreneceksiniz?

kripto para ticareti

Kripto Para Ticareti Yapmak ve Ustalaşmak

Kripto para ticaretine doğrudan dalmadan önce sektör hakkında bilgi edinmeniz önemlidir: Bitcoin, Ethereum ve Litecoin, ticaret platformlarında ticaretini yapabileceğiniz çeşitli kripto para çeşitlerinden üçüdür. Ne miktarda olursa olsun para yatırmadan ve kripto para almadan önce her şeyi araştırmak ve okumak, okumak, okumak çok önemlidir!

Her iyi borsa yatırımı gibi kripto para ticareti de risksiz değildir. Aslında riskle doludur ama kazancı da o kadar fazladır. Örneğin Bitcoin yatırımından milyoner olan ilk kişiler Winklevoss kardeşlerdi. Kripto para ticareti yapıp zirveye çıkan bir tek onlar olmadı! Bununla beraber kripto para ticaretinin artı ve eksilerini iyi ölçmek ve gözlerinizi açık tutmak önemlidir!

Araştırmanızı yaptıktan sonra kripto para ticaretine atılmak oldukça kolay. Şunlara ihtiyacınız olacak:

internetten para kazanma

Bir (veya iki) Kripto Para Cüzdanı

Tıpkı sahip olduğunuz şık veya eskimiş cüzdanınız gibi bir kripto para cüzdanı da kripto para satın almanızı sağlayan gizli anahtarlarınızı saklar. Böylece kripto paranız güvende olur. Gizli anahtar, üzerinde kişisel seri numarası olan bir kağıt belgeye benzetilebilir. Bu belge veya gizli anahtarla aldığınızda veya sattığınızda, o kripto parayı harcama (veya kazanma) hakkınızı elinizden çıkarmış olursunuz.

Dolayısıyla tıpkı fiziksel cüzdanınız gibi bir kripto para cüzdanı da size hangi paralardan elinizde toplam ne kadar olduğunu söyler, yeni aldığınız kripto paraları almanıza, saklamanıza ve başkalarına ödeme yapmanıza yarar. Normal cüzdanınız gibi kripto para cüzdanınızı da HER ZAMAN iyi koruyun.

internetten para kazanmak

Bir (iki ya da üç) Kripto Para Ticaret Platformu

Ne tür kripto paraların ticaretini yapmak istediğinize bağlı olarak genellikle tercih edilen, birden fazla ticaret platformu hesabına sahip olmaktır. Bunun sebebi kısmen güvenlik ihtiyaçları olmakla beraber genellikle sebep, mevcut bütün kripto paraların ticaretini yapan evrensel bir ticaret platformu olmamasıdır. 

İşte, bu kadarBiraz bilgi, seçtiğiniz bir kripto para cüzdanı ve seçtiğiniz bir veya iki ticaret platformuyla kripto para ticareti yapmaya hazırsınız!

Yeni Başlayanlar için Ticaret Tüyoları

kripto para ticareti nasıl yapılır

Oku, araştır & biraz daha oku

Daha önce bahsettiğimiz gibi kripto para ticareti yapmaya başlamak için öğreneceğiniz ilk ve en önemli şey önce okumak ve bol bol araştırma yapmaktır. Her şeyin nasıl işlediğini, kullanılan terimleri ve hatta ticaret trendleri, gözü kapalı girerseniz boğucu gelebilir.

Ayrıca ne yaptığınızı bilmiyorsanız kazanmak yerine çok para kaybetmeniz zor değildir!

kripto para ticareti

Ticaret stratejilerini incele

Evet, kripto para ticareti çok yeni ve hisse senedi veya bono ticaretinden farklı. Bununla beraber ticaret stratejileri ve hatta trendler benziyor. Öyleyse kripto para ticaretinde uygulayabileceğiniz birkaç ticaret stratejisi öğrenmeye zaman ayırın.

Ticaret piyasasında alım ve satım yapacak en iyi zamanları kestirmek için hangi işaretlere bakacağını bilenlere faydası kanıtlanmıştır.

kripto para ticareti nasıl yapılır

Popüler kripto paralarla başla

Yeni başlarken Bitcoin, Ethererum ve Litecoin gibi popüler kripto paraları almakta bir sakınca yok. Bu kripto paralardan birinin veya hepsinin fiyatlarındaki artış ve düşüşleri haber başlıklarında görmek biraz sinir bozucu olabilir ama okuyacak, inceleyecek ve bu hayli göz önündeki kriptolardan öğrenecek çok şey var.

Daha popüler kripto paralarla ticarete alıştıktan sonra daha az popüler altcoin’lere yönelmeye başladığınızda ne aradığınızı bileceksiniz. Altcoin’ler daha yüksek risk barındırsa da daha yüksek kazançlar elde etmeniz de mümkün!

kripto para ticareti

Ticarette Nelere Dikkat Etmelisiniz

Tamam, artık kripto para ticareti yapmaya hazırsınız. Ticarete başlarken kesinlikle unutmamanız gereken birkaç şey var:

Risk

Ne yaparsanız yapın, kripto para cüzdanınız ne kadar güvenli, ticaret stratejiniz ne kadar sağlam olursa olsun, kripto para ticareti risklidir. Aynı şeyi hisse ve bonolar için de söyleyebilirsiniz ama kripto para ticareti yaparken yaklaşımınızda ekstra temkinli olmanızda fayda var. Çünkü:

Diğer yatırımlardan farklı olarak kripto paranın değerindeki dalgalanmalar çok daha sık ve daha büyük oranlarda gerçekleşiyor. Yazının başlarında kripto paranın merkezsizleştirilmiş ve bankalar veya fonlardan bağımsız olduğunu söylemiştik. Bu sayede pek çok fırsat kapısı açılırken bunun anlamı aynı zamanda korumanın yetersiz kalmasıdır.

Şişirme, şişirip bırakma ve sansasyonel medya çılgınlıkları, kripto paranın değerini her saat başı etkileyebiliyor ve bu sık sık yaşanıyor. Aynı durum menkul kıymetler borsası için de geçerli ama düzenlemeler, yatırımcıların bunlara daha az maruz kalmasını sağlamaya çalışıyor.

Ayrıca blok zinciri teknolojisinin kendisi kopyalanmaya veya değiştirilmeye karşı güvenli olabilir ama her gün üretilen kripto paralar arasında sahteleri de olabiliyor.

Geleceği değiştirme potansiyeli olan pek çok kripto para var ama onlarla birlikte insanları dolandırmak için üretilen veya batıveren paralar da çıkıyor. Örneğin Bitcoin karşılığı “yeni” bir altcoin alabilirsiniz. Bu altcoin birdenbire battığında Bitcoin’lerinizden olursunuz. 

Kripto parayla nasıl ticaret yapıldığını öğrenen herkes için yatırımlarında dikkatli olmak ve sırf herkes yapıyor diye trendlere kapılmamak çok büyük önem taşıyor.

Hükümet düzenlemelerinin de kripto paranın ticaret değerinde fazlasıyla etkisi vardır. Bazı hükümetler kripto para piyasasına tamamen kapalıyken bazı ülkeler kripto para almayı, satmayı ve sahibi olmayı tamamen yasakladı.

 

Genellikle ülke düzenlemeleriyle ilgili kripto parayı benimseyecek ve kısıtlayacak bir açıklama yapıldığında, değeri ani bir sıçrama veya düşüş yapabilir.

Son olarak, akılda tutulması gereken en önemli şey, kripto para teknolojisinin henüz yeni olduğu. Evet, başarısını görüyoruz ama hâlâ Bitcoin, Ethereum veya hatta blok zinciri teknolojisinin hep birlikte batma riski de yüksek.

Bunun sizi yatırım yapmaktan alıkoymasına sakın izin vermeyin! Yine de her iyi yatırımcı gibi başarılı bir şekilde kripto para ticareti yapmanın sırrı, bütün risklere gözü açık bir şekilde girmektir. Bu yüzden ne kadar veya neye yatırım yapmak istediğinizi değerlendirirken, kaybetmek istemeyeceğiniz bir miktarı yatırmayı düşünmeyin.

Kripto Para Yatırımı Hakkında Fikirler

Genel olarak konuşursak herkesin kripto para ticaretini bir yatırım olarak görmemesi için bir sebep yok. Daha önce kripto para ticareti yapmak için bir ticaret stratejisi bulmanızı tavsiye etmiştik.

Öncelikle etrafta çok sayıda farklı strateji var ve size uygun olanını bulabilirsiniz. Her gün grafikleri takip eden hırslı bir günlük ticaretçi olmak zorunda değilsiniz. Hatta yapmak istediğiniz buysa, kripto parayla uzun vadeli bir ticaret stratejisi kullanabilirsiniz.

internetten para kazanma siteleri

Uzun Vadeli Ticaret Stratejisi

Kripto paranızı uzun bir süre (haftalar, aylar hatta belki yıllar) boyunca tutmayı düşünmeniz bir uzun vadeli stratejidir. Bu yolu seçenlerin çoğu, kripto paranın değerinin büyüyeceğine inanır ve kısa vadeli iniş çıkışlarda fikir değiştirmezler.

para kazanma siteleri

Günlük İşlem veya Gün İçi İşlem Stratejisi

Uzun vadeli yatırımın elbette karşıtı olan günlük işlemde kripto para ticareti yapmak çeşitli kripto paralardaki daha küçük değer artışlarının avantajlarından yararlanmaya bakar. Kripto para piyasasındaki yüksek dalgalanmanın faydalarından biri, doğru yapıldığı takdirde kısa vadeli büyümenin yatırımcıya çok kazanç sağlayabilmesidir. Tek eksisi, günlük işlemde kripto para ticareti yaptığınızda bu bir hobiden çok tam zamanlı bir iş haline gelir.

Dolayısıyla uzun vadeye yatırım yapmak veya çabuk kazanç sağlamak sizin seçimlerinize ve nasıl kripto para ticareti yapmak istediğinize bağlı. Kripto paraya yatırım yapmanın en iyi yolu için yanlış bir cevap yoktur!

Seçtiğiniz Kripto Parayı Almak ve Son Sözler

Kripto para ticareti yapmak konusunda emin olduğunuzda en popüler kripto paralar hakkındaki sizi satın alma sürecinde adım adım yol gösterecek kapsamlı rehberlerimize bakın:

kripto
Bitcoin Al
Kripto
Litecoin Al
kripto
Ripple Al
kripto
Ethereum Al
para kazanma siteleri
Monero Al

Kripto para başarılar ve risklerle dolu oldukça yeni ve ilgi gören bir teknoloji. Kripto para ticaretini öğrenmek portföyünüz için inanılmaz kârlı olabilir. Hatta bilginizi, başka gelir kaynakları yaratmak için kullanabilirsiniz. Ticaret yapan pek çok kişi uzmanlıklarını danışmanlık veya eğitim şeklinde paketleyip satıyor ve stratejilerini yazdıkları bloglarla para kazanıyor. Genel olarak her yatırımın riski çoktur; yanlış yapılırsa koyduğunuzu kaybedebilirsiniz ama kripto para ticareti başarılı bir girişime dönüştürmenin çok yolu var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top