Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır: Keşke Dememek İçin...

kripto para yatırım

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Dijital para veya ‘kripto para’ isimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Şu anda tecrübeli yatırımcılardan yeni başlayanlara kadar dünyanın gözü onlarda ve pek çok kişi kripto paraya nasıl yatırım yapıldığını merak ediyor.

Kriptoyu hemen zengin olmanın ve insanları dolandırmanın bir yolu veya ekonomi ve teknoloji dünyasında devrim yaratan bir yeni para olarak gören çok kişi var. Bunlardan hangisi olursa olsun, kripto paranın kalıcı olduğu ortada.

Öyleyse neden kripto parayla kâr etmenin yollarına bakmayalım?

Bu yazıda size kripto paraya yatırım yapmayı, hayatınızı kazanmak için olanaklarınızı ve kazanırken güvende olmanın yollarını öğreteceğiz.

Sadece çok kolay değil eğlenceli ve bol kazanç potansiyeli taşıyor!

Fırsatı Kaçırmadım mı?

Dijital paralara ve kripto paraya yatırım yapmak isteyen ama para kazanma fırsatını kaçırdıklarını düşünen pek çok kişi olabilir. Doğru, Bitcoin hızlı bir yükselişten sonra düştü ama önünde kaç zirve daha olduğunu kim bilebilir?

Bunun yanı sıra, Bitcoin, piyasadaki yüzlerce kripto paradan sadece biri! Belki Ethereum, Litecoin ve Ripple’ı duymuşsunuzdur. Bunlar, piyasadaki en popüler kripto paralara sadece birkaç örnek ve gözünüzü üstlerinde tutmakla akıllılık edersiniz, çünkü iyi bir yerlere geleceklerine şüphe yok!

Pek çok kripto para, aynı zamanda 2009’da Bitcoin’in başlattığı blok zinciri teknolojisini inşa eden ve geliştiren şirketler veya kişiler tarafından oluşturuluyor.

Bunun anlamı şu: Büyük olasılıkla gelecekte Ethereum, Ripple, Litecoin ve hatta Bitcoin’i bile geçme potansiyeli büyük, henüz ‘keşfedilmemiş’ kripto paralar var!

Kripto para, kendisine (genellikle ondan korkan hükümetler ve yerleşik kurumlar tarafından) sıkça gösterilen olumsuz tepkilere rağmen finans piyasaları ve teknolojinin gelecekte birlikte nasıl gelişebileceğine dair bir yön belirledi.

Bu yüzden aşırı popüleritesine ve oynaklığına temkinle yaklaşsalar bile, bunca yatırımcı kripto paranın geleceği hakkında hâlâ heyecan duyuyor.

Bu durumda, kripto paraya yatırım yapma ve Bitcoin ve Litecoin gibi kıdemli paralarla para kazanma fırsatını kaçırdınız mı? Kesinlikle hayır!

Öyleyse Hemen Başlamalı mıyım?

kripto para yatırım

Kripto para, kriptografi ve blok zinciri teknolojisiyle dijital güvenliğe, merkezsiz sistemlere ve verinin sahibi olmaya karşı bakışımızı değiştirdi.

Farklı kripto paralarla şansınızı denemek ve en iyisinin olmasını ummak her ne kadar heyecan verici olsa da biraz çaba sarf eder ve akıllıca yatırım yapmayı öğrenirseniz, yatırımınızdan en yüksek kârı sağlayabilirsiniz.

Merak etmeyin; bunun için buradayız.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır: Başlangıç için Genel Bakış

Aklınızda kripto paraya yatırım yapmak varsa atacağınız adımlar şöyle olacak:

geçmişini inceleyin

Yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto paranın geçmişini inceleyin: Kim, ne zaman başlatmış ve nasıl yaratılmış?

beyaz kitap raporlarını da okuyun

Seçtiğiniz parayla ilgili beyaz kitap raporlarını da okuyun.

fiyat geçmişi ve dalgalanmalarını inceleyin

Kripto paranın genel olarak durumunu görmek veya eğilimlerini tahmin etmek için fiyat geçmişi ve dalgalanmalarını inceleyin.

yatırımlarınızı çeşitlendirin

Her zaman yatırımlarınızı çeşitlendirin (Fonlarınızın yüzde 100’ünü tek bir paraya yatırmayın.)

daha yaygın ve ve güvenilir paralarla başlayın

Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve Ripple gibi daha yaygın ve ve güvenilir paralarla başlayın.

bir kripto para cüzdanı oluşturun

Yatırım yapmak istediğiniz paralar için bir kripto para cüzdanı oluşturun.

bir borsa yöntemi seçin

Paralarınızı satın alabileceğiniz bir borsa yöntemi seçin. Üç seçeneğiniz var: Bir ticaret platformu, doğrudan ticaret veya bir kripto para simsarı.

genel stratejinizi seçin

Genel stratejinizi seçin: Uzun vadeli veya kısa vadeli yatırım.

Size adım adım takip edebileceğiniz bir rehber sunmak için şimdi her noktayı detaylarıyla inceleyeceğiz.

Yatırım Yapılacak Kripto Paraları Araştırmak

kripto para yatırım
internetten para kazanma

Geçmiş

Kripto parayı kimin yarattığına bakın:

Bu aşamada aradığınız şeyin saygın ve güvenilir olduğundan emin olmak için titiz davranın. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız referansları için LinkedIn sayfalarına bakın! Kripto paraya nasıl yatırım yapıldığını öğrenmenin bir yoolu da arkasında kimin olduğunu ve güveninize layık olup olmadıklarını bilmektir.

internetten para kazanmak

Beyaz Kitap Raporları

Bütün iyi ve güvenilir kripto paralar ne oldukları, amaçları, stratejileri ve hedeflerini içeren bir beyaz kitap raporuna sahiptir. Beyaz kitap bir diğer deyişle iş planıdır. İlgilendiğiniz kripto paranın beyaz kitap raporunu yayınlamış olmasına dikkat edin ve daha önemlisi raporu DİKKATLE OKUYUN.

Raporda amaç net bir şekilde ortaya koyulmuş, strateji tanımlanmış ve belirli tarihlerde ulaşılmak istenen somut hedefler belirtilmiş olmalıdır.

Neden?

Çünkü bunlar bir şirkete güvenilirlik ve geçerlilik verirken en önemlisi alıcılarına hesap verebileceğini gösterir. Ayrıca bir kripto para yerine diğerine yatırım yaparken ne bekleyeceğinize dair fikir verirler.

Eğer beyaz kitap yoksa veya size profesyonel gözükmediyse zamanınızı ve enerjinizi o kripto paraya harcamayın.

internetten para kazanmak

Kripto Paranın Fiyat Geçmişi

Yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı belirlediğinizde fiyat geçmişine bakın. Kripto para fiyat geçmişleri ve borsa fiyatları, piyasa eğilimleriyle benzer bir gidişat izler.

Bunun anlamı fiyatların aynı anda artıp azalması değil borsa yatırım stratejilerini kripto para fiyat sinyallerine uygulayabilmenizdir.

Bunun size ne faydası var? Kripto para fiyat döngüleri gerçekten de menkul kıymetler borsasına göre daha hızlı bir oranda yükselip düşer. Ancak bir kripto paranın fiyat geçmişine bakmak, performansı ve değerinde olası artış ve düşüş işaretlerine dair size öngörü sağlar.

Dolayısıyla bu adımları takip ederek bir kripto parayı ne zaman alacağınız (veya satacağınız) hakkında bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Profesyonellerden Kripto Para Yatırımı İpuçları: En İyilerinden Öğrenin

kripto para yatırım

Çeşitlendir, Çeşitlendir, Çeşitlendir

Her deneyimli yatırımcı size “portföyünüzü çeşitlendirmenizi” ve sadece tek bir hisse veya teşebbüs almamanızı söyleyecektir. Neden? Eğer bütün paranızı koyduğunuz hisse veya teşebbüsün değeri düşer veya batarsa bütün paranızı kaybetmemeniz için tabii!

Bu sebeple iyi yatırımcılar yatırıma ayırdıkları parayı daha küçük miktarlarla farklı hisselere, bonolara ve teşebbüslere koyar. Bu şekilde yatırımlardan bir başarısız olsa da diğerleri portföyü büyütmeye yetecek kadar büyümeyi başarabilir.

Aynı kural kripto paraya yatırım yaparken de geçerlidir: İşin sırrı çeşitlendirmektir!

Diyelim ki Aralık 2017’deki en yüksek değeri olan 70 bin TL civarındayken Bitcoin’e yatırım yaptınız. Şimdi 30 bin TL civarına düştüğü için ilk yatırımınızın yaklaşık yüzde 70’ini kaybetmiş olacaktınız.

Diğer yandan Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve belki birkaç başka kripto paraya daha yatırım yapsaydınız Bitcoin’den kaybınız diğerlerinden olası kazançlarınızla dengelenecekti.

Riski diğer kripto paralara yayarak bütün yatırımınızı tek bir seferde kaybetme riskini de azaltmış olursunuz.

Öyleyse yatırım portföyünüzü dikkatle seçilmiş kripto paralar arasında çeşitlendirmeye dikkat edin!

İlk Yatırım Maceralarınız için Kripto Paralar

kripto para yatırım

Kripto paraya nasıl yatırım yapacağınızı yeni öğreniyorsanız, en popülerleriyle başlamanız önerilir. Piyasa fiyatları daha yüksek olmasına rağmen haklarında epey bilgi bulabilirsiniz. Daha az bilinen bir kripto para daha ucuz olabilir ama kullanması daha zordur.

Başlarken kullanmanızın iyi olacağını düşündüğümüz en popüler kripto paralarla ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım:

Bitcoin

Pek çok kişi için ilk ve en popüler seçenek Bitcoin olacaktır. Biraz geçmişine değinecek olursak, 2009’da piyasaya sürülen ilk kripto para Bitcoin’di. Değerindeki müthiş dalgalanmalarla bugün aşırı popüler.

Bitcoin almalı mısınız?

Bitcoin’in 2017’de yaşadığı büyük enflasyonlar ve düşüşlere rağmen hâlâ büyüyecek kapasitesi var. Henüz 21 milyon BTC limit kapasitesine ulaşmadı. Dahası Bitcoin’in en popüler kripto para olması, başarıya ulaşması için yüksek çaba sarfedildiğini ve geçici bir moda olmadığını gösteriyor. Öyleyse almalı mısınız?

Kesinlikle!

İlk defa kripto para alıyorsanız ayaklarınızın üzerinde durmanız için Bitcoin harika bir başlangıçtır. 1 BTC 30 bin TL civarındayken piyasa fiyatının biraz yüksek olduğu söylenebilir ama ana kripto paralardaki eğilimleri ve işaretlerini kolaylıkla takip edip öğrenebilirsiniz.

Eğer daha fazla ilginizi çekiyorsa Bitcoin madenciliğiyle bile para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Bitcoin sadece yeni başlayanlar değil kripto para dünyasına heyecan duyan yatırımcılar için de iyi bir seçenektir! Günlük işlemlerle yüksek riskler almak yerine sadece kripto para alıp satarak temkinli bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Bitcoin bütün bu ihtiyaçlarınıza karşılık verir!

sayfa ayırıcı

Ethereum

Ethereum neredeyse Bitcoin kadar popülerdir ama biraz farklı bir işlevi vardır. Bitcoin bir dijital para olarak tasarlanmışken Ethereum bunu ve daha fazlasını yapmak için yaratıldı. Ethereum, farklı iş şekillerini paraya çevirmeyi sağlayan merkezsizleşmiş uygulamalar da oluşturuyor.

Bitcoin vs. Ethereum kıyaslaması yapıyorsanız şimdi piyasa değerinin neden Bitcoin kadar yüksek olmadığını soruyor olabilirsiniz…

Piyasada Bitcoin’e Ethereum’a olandan daha fazla talep var. Ethereum’daki büyüme Bitcoin’inki kadar hızlı tırmanmıyorsa da geliştiriciler daha çok uygulama üretmek için Ethereum’un kodlarını geliştirdikçe bu durum gelecekte değişebilir. 

Öyleyse başlarken Ethereum almak iyi bir fikir mi?

Evet! Henüz günlük işlemler için çok uygun olmayabilir ama uzun vadeli yatırım için harika bir seçenektir. Ya da kendiniz bir uygulama geliştirmek istiyorsanız Ethereum’un blok zinciri teknolojisi muhteşem bir iş çıkarmanıza yardımcı olabilir!

sayfa ayırıcı

Litecoin

Litecoin de dört büyük kripto paradan biridir. Bitcoin’in eksiklerini geliştirerek daha hızlı ama yine de güvenli çevrimiçi işlemler için Bitcoin’in geliştilmiş versiyonu olarak yaratıldı.

Piyasa talebi bakımından sabit bir şekilde en büyük kripto paralar arasında kalmaya devam ediyor ve hâlâ büyüyor. Bazıları, Bitcoin teknolojisinde ortaya çıkan bazı sorunlara cevap vermek için tasarlandığına göre Bitcoin’in yetkinliklerini de geçme potansiyeli olduğunu söylüyor.

Bu yüzden eğer kripto paraya nasıl yatırım yaparım diye soruyorsanız, Litcoin kesinlikle listenize eklemeye değer.

sayfa ayırıcı

Ripple

Piyasadaki en popüler kripto paraların dördüncüsü de Ripple. Bir kripto para olmasının yanı sıra daha çok çifte harcamayı önleyen bir mutabakat protokolü üzerine inşa edilmiş benzersiz dijital ödeme sistemiyle tanınıyor.

Üç fonksiyonu gerçekleştirmek için inşa edilmiş bir yapısı var:

Kısa işlem süresi
Kısa işlem süresi
Düşük işlem masrafı
Düşük işlem masrafı
Düşük başarısız işlem oranı
Düşük başarısız işlem oranı

Bu sistem ülkeler arasında Ripple işlemlerinin kolaylıkla yürütülmesini şimdiye kadar başardı.

Özellikle de uluslararası bir ödeme yöntemi olarak kullanacaksanız, bu yapı için Ripple’a yatırım yapmaya değer!

Kripto Para Nasıl Alınır

kripto para yatırım

Kripto paraya yatırım yapmayı öğreniyorsanız elbette önce nasıl kripto para alındığını bilmeniz gerekiyor. Bunun için gereken iki şey var:

Gelin her birini inceleyelim.

Kripto Para Cüzdanı

Yatırım yapmaya başlamadan önce ilk iş, bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak. Kripto para cüzdanı tam da isminin çağrıştırdığı gibi, kripto paralarınızı koyacağınız bir cüzdandır. Tıpkı normalde paralarınızı koyduğunuz cüzdana benzer.

Aldığınız, sattığınız ve ticaretini yaptığınız kripto paraların bir kısmını saklayabilmek için ona ihtiyacınız olacak.

Piyasada farklı cüzdan türleri var ama çoğu kişi, bir borsaya bağlanmak için ilk üye olacağınız şey olan çevrimiçi cüzdanlarla başlıyor. Küçük miktarlarda para almak, satmak ve takas etmek için çok uygunlar.

Diğer yandan kripto para portföyünüze daha fazla sermaye koyacaksanız korsan saldırılara karşı daha güvenli bir cüzdan alabilirsiniz.

Doğrudan bilgisayarınıza yükleyip kripto paralarınızı çevrimdışı saklayabileceğiniz yazılım cüzdanlar bulunuyor. Korsan saldırıya uğrama riskinizi minimuma düşürmek için kripto paralarınızı tamamen çevrimdışı saklayan donanım ve kağıt cüzdanlar da var.

Özellikle de ihtiyaçlarınıza uygun en güvenli cüzdanı almak istiyorsanız hangi kripto para cüzdanının size uygun olduğuna karar vermek zor olabilir.

Borsa Seçmek

apacağınız bir sonraki iş bir kripto para borsası seçmek olacak: Kripto para alıp satabileceğiniz ve itibari parayı kripto paraya çevirebileceğiniz bir yer.

Burada ayrıca kripto para piyasasında fiyatların ne kadar düşüp yükseldiği hakkında ayrıntılı bir fikir elde edebilirsiniz.

Üç çeşit borsa vardır: Ticaret platformu, doğrudan ticaret veya kripto para simsarları.

Ticaret Platformu

Ticaret Platformu

Burası satın alma ve takas işlemleri için açık bir pazar gibidir. Alıcılar ve satıcılar, ne kadar ve kaça satmak istediklerini duyurur.

Bütün borsa platformlarının genellikle kripto para karşılığı alınan bir işlem ücreti vardır.

İşlem ücretinin fazla yüksek olmamasına dikkat edin çünkü sizden sembolik gözüken ama aslında yüzlerce TL edebilecek bir miktar kripto para alabilirler.

Teklifinizi verirsiniz ve teklifinize bir karşılık geldiğinde takasınız tamamlanmış olur!

sayfa ayırıcı
Doğrudan Ticaret

Doğrudan Ticaret

Eşler arası ticaret veya borçlanma da denilen bu borsalarda bir ticaret platformu veya simsar kullanmadan, birinden veya bir arkadaşınızdan doğrudan satın alırsınız. Doğrudan ticarette işlem ücreti olmadığı için size satış yapacak kişi kim olursa olsun istediği fiyatı koyma özgürlüğüne sahiptir.

Devlet kısıtlamalarıyla karşı karşıya olan ama kripto paraya yatırım yapmayı isteyen yatırımcılar için en uygun seçenek bu olabilir.

sayfa ayırıcı
Kripto Para Simsarı

Kripto Para Simsarı

Kripto para simsar platformlarının çoğu ticaret platformlarına benzer. Fark, alış ve satış fiyatlarına kişilerin değil simsarların karar vermesidir.

Simsarın faydası, en iyi alış ve satış fiyatlarını ararken kafa karışıklığına yer olmamasıdır. Simsar sizin için sistemi düzene koyar. Onlar da komisyon aldığı için, sizden istedikleri fiyatın size uygun olup olmadığına dikkat edin.

Borsalar hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız kripto para alma rehberimizi okuyabilirsiniz. Ya da aşağıdaki yazılarla hemen bir kripto para almaya geçebilirsiniz:

bitcoin
Bitcoin nasıl alınır
litecoin
Litecoin nasıl alınır
ripple
Ripple nasıl alınır
ethereum
Ethereum nasıl alınır
monero
Monero nasıl alınır

Kripto Para Yatırım Stratejileri: Uzun Vadeli vs Günlük İşlem

Oldukça dalgalı seyreden kripto para piyasasında uzun vadeli ticaret mi yoksa kısa vadeli ticaret mi daha iyi? İki strateji de kripto paraya yatırım yapmak için eşit derecede uygun mu?

Evet. İkisi de internetten para kazanma beklentilerinize bağlı olarak tıpkı borsa yatırımlarında olduğu gibi işe yarayabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kripto para döngüleri menkul kıymetler borsasına benzer; sadece daha dalgalı ve kısadırlar. Uzun vadeli ve günlük işlemler de daha kısadır.

kripto para yatırım

Kripto paraya nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeye yeni başladıysanız, işi ağırdan alıp uzun vadeli ticaret yapmak isteyebilirsiniz. Kripto para sektörünün işleyişini öğrenmenin ve kripto para ticareti için seçeceğiniz yatırım stratejisini tanımlamanız için en iyi yol budur.

Yine de kripto para hakkında daha fazlasını öğrendikten, uzun vadeli ticarette daha fazla deneyim kazandıktan sonra veya günlük işlem konusunda zaten deneyimliyseniz, kripto para piyasasında kısa vadeli günlük işlemleri denemek size göre olabilir.

Eğer uzun vadeli ticaret ve günlük işlem arasında kararsızsanız kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

soru

Kripto paranızı satacaksanız belirli bir kâr veya güne karar verdiniz mi?

Kendinize henüz hedefler ve sınırlar belirlemediyseniz ciddi olarak yatırım yapmaya başlamadan önce çok iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Evet, sattıktan bir gün sonra değeri ikiye katlanırsa satıcı pişmanlığı yaşayabilirsiniz ama tersi olursa kayıptan da kurtulabilirsiniz. Hedefler ve sınırlar belirleyerek, eğilimlerin öngörülemez olduğu bir sektörde portföyünüzde istikrarlı bir artış sağlayabilirsiniz. 

Duygusal kararlarla ve düşünmeden satın almak, pek çok hevesli yatırımcının düşüşüne neden oldu. Yatırımınız konusunda net ve disiplinli olursanız başarılı olma şansınız daha yüksek olur.

soru

Uzun vadeli ve günlük ticaret ne kadar sürer?

Uzun vadeli ticaret, yatırım yapmayı seçtiğiniz kripto paraya bağlı olarak bir haftadan bir aya hatta yıla kadar sürebilir. Hatta emekliliğinize kadar!

Günlük işlem birkaç saat veya hatta birkaç dakika sürebilir. Borsa günlük işlemlerine benzese de kripto para günlük işlemlerinin daha hızlı gerçekleşebileceğini aklınızda tutun.

soru

Proje mi kâr mı?

Kripto parayla uzun vadeli ticaret yapmakla ilgilenen çoğu yatırımcı aynı zamanda o kripto paranın amacına ve hedeflerine de gerçekten inanıyor.

Genellikle, kripto paranın beyaz kitap raporundan elde edilen bilgiler, yatırımcıların uzun vadeli ticaret yapıp yapmama konusunda karar vermelerine yardımcı oluyor.

Kripto paraya yatırım yaparken nihai amaç kâr olsa da uzun vadeli ticarette projenin genel amacının iyice farkında olmanız gerekir. İtibarlı ve zamanınıza değecek bir kripto paraya yatırım yapmak için araştırmaya devam edin!

Kripto Para Madenciliği: Değer mi?

kripto para yatırım

Nerede bulunduğunuza bağlı olarak, madencilik, kripto paraya yatırım yapma seçenekleri arasına almanıza değebilir. Kazanç için kripto para madenciliği , işlemleri doğrulamak ve blok zincirinin güvenliğini korumak için işlemci gücü, bir depo ve/veya elektrik masrafı gibi katkılar yapmak üzere bir madenci havuzuna katılarak yapılabilir.

Tek başına da yapılabilir, ancak, kripto para madenciliğinde, bazen bir maden merkezi yürütmenin genel masrafları alacağınız sonuca değmeyebilir. Madencilik yaparak freelance çalışıyorsanız, güvenilir (tercihen ucuz) elektriğe ve yüksek performanslı bilgisayarlara talep had safhada.

Bu kadar ileri gitmek istemiyorsanız veya gidemeyecekseniz bulut madenciliğini düşünebilirsiniz. Bulut madenciliği, bu işe özel bir madencilik veri merkezi ve madencilik ekipmanı kiralamak anlamına gelir. Yazılım ve donanımlar hali hazırda kuruludur. Sadece madencilik sözleşme ücretini ödemeniz gerekir.

Son Notlar

Birçok kişi için kripto paraya nasıl yatırım yapıldığını öğrenmek göz korkutucu olabilir, ama aslında bu güzelbir maceradır. Teknoloji, gelecekteki adımlarımızı yeniden şekillendiriyor! Kripto para piyasası normal borsalardan çok daha dalgalı. Hangi yatırım ve stratejinin size uyduğunu bulmak için araştırma yapmanız gerek. Peki, kripto para yatırım yapmaya değer mi? Kesinlikle! Ve buna başlamak için hiç geç değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top