Litecoin Nasıl Alınır: Adım Adım Rehberiniz

litecoin nasıl alınır

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Popülerliği, tasarımı, amacı ve yakın gelecekte Bitcoin’i yakalayabilme potansiyeline sahip olmasıyla pek çok kişi Litcoin nasıl alınır diye sormaya başladı. Bu yazıda Litcoin’le ilgilenmeye başlamak için gereken her şeyi öğreneceksiniz!

Litecoin Nasıl Alınır: Genel Bakışla Litecoin Almak

Litecoin bugün piyasadaki dört en popüler kripto paradan biri. Öncüsü Bitcoin’le aynı yapıya sahip olan Litecoin (LTC) daha etkili bir para olmaya ve Bitcoin’in bazı açıklarını kapamaya çalışıyor.

Litecoin almak için yapmanız gerekenler:

litecoin koyabileceğiniz bir cüzdan yaratın

Litecoin koyabileceğiniz bir cüzdan yaratın

ticaret platformları, kripto para simsarları veya doğrudan ticaret

Litecoin satın almanın üç yolundan birini seçin: Ticaret platformları, kripto para simsarları veya doğrudan ticaret

güvenlik ve kimlik doğrulama adımlarını tamamlayın

Seçtiğiniz yöntemin gereken tüm güvenlik ve kimlik doğrulama adımlarını tamamlayın

Banka hesabınızı bağlayın

Banka hesabınızı bağlayın

litecoin almaya başlayın

Litecoin almaya başlayın!

Şimdi, Litecoin’in geçmişiyle ilgili özet bir bilgiden sonra size her adımın detaylarıyla ilgili yol göstereceğiz.

Litecoin’in Tarihine Kısa Bir Bakış

Litecoin nasıl alınır sorusunu sorarken hakkında biraz bilgi sahibi olmak da önemli. Litecoin, 2011’de Charles Lee tarafından yaratılan bir dijital kripto para. Bitcoin’in çıkışını, başarısını ve internetten kazanç sağlamak konusunda eksikliklerini gözlemledikten sonra Bitcoin teknolojisini geliştirmek için üretildi.

Litecoin pek çok yönden Bitcoin’in rakibi olmak üzere tasarlandı.

Litecoin aynı zamanda maksimum para kapasitesini sınırladığı deflasyonist bir tedarik tarzına sahip. Bunun anlamı şu; sadece 84 milyon LTC üretilecek. Bu standard itibari paralar tarafından uygulanmaz ve hükümet gibi merkezi unsurlar daha fazla para üretimini emredebilir. Bu da paranın değerini doğrudan etkiler.

Değinilmesi gereken bir diğer nokta da işlem sürelerinin kısa olması. Litecoin Scrypt adı verilen hızlı bir algoritma kullanarak işlem sürelerini geliştiriyor. Bitcoin gibi Litecoin işlemleri ve doğrulamaları şu anda ortalama 10 dakika sürüyor.

Unutmayın ki Litecoin almak, ona sahip olmanın yöntemlerinden sadece biri. Aynı zamanda Litecoin madenciliği yapabilirsiniz.

Adım Adım Litecoin Almak

adim 1

Bir Litecoin Cüzdanı Oluşturun

litecoin nasıl alınır

Yapmanız gereken ilk şey bir cüzdan oluşturmak. Aldığınız veya satmak istediğiniz Litecoin’leri burada saklayacaksınız.

Yazının devamında cüzdan oluşturma işleminin adım adım detaylarını okuyabilir ve en uygununu seçebilirsiniz.

En yaygın ve kullanması en kolay cüzdan, Coinbase gibi bir çevrimiçi cüzdan olacaktır. Cüzdanı oluşturduktan sonra tıpkı normal cüzdanınızla olduğu gibi LTC’lerinizle alışveriş ve ticaret yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de Electrum gibi yazılım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanları bilgisayarınıza kurarak çevrimdışı kullanırsınız. Böylece daha güvenli ve olası saldırılara karşı daha iyi bir önlemdir. Üçüncü ve en güvenli seçenekse Ledger Nano gibi donanım cüzdanlardır.

adim 2

Litecoin Almanın Üç Yolundan Birini Seçin

Çoğu kripto para gibi Litecoin de büyük kripto borsalarının hemen hepsinden satın alınabilir. Ticaret platformları, doğrudan ticaret ve kripto para aracılık sistemleri de bunlar arasındadır.

Her birinin nasıl çalıştığını özetleyelim:

ticaret Platformları

Ticaret Platformları

Bir ticaret platformunun en iyi tanımı, para kazanmak isteyenleri bir araya getiren bir pazardır. Ticaret platformlarında genellikle o gün, o saat veya dakikada kaç kişinin alıp sattığını görebileceğiniz canlı piyasa grafikleri bulunur.

Ticaret yapmak isteyenler paralarının en iyi karşılığını almak için platformları daha tercih edilir bulduklarından kripto para ticareti sektörüne bulaşmak isteyenler için bu harika bir seçenek olabilir. Dahası, Litecoin’in piyasadaki değerini anında görebilirsiniz.

LTC almak veya satmak istediğinizde fiyat veya en düşük ve en yüksek fiyat aralığını belirleyebilirsiniz. Teklifinizle eşleşen biri bulunduğunda ticaret gerçekleşir. Bundan sonra yapmanız gereken sadece ticaretinizin işlenmesini ve doğrulanmasını beklemektir. Doğrulamadan sonra LTC’lerinize ulaşabilirsiniz.

Kraken veya BTC Turk gibi platformlar, Litecoin almak için birkaç seçenek sunabilir: Bazıları belirlediğiniz miktarda itibari parayı borsaya aktararak doğrudan Litecoin almanız için kredi kartı, banka hesabı veya bir ödeme hesabını doğrudan borsaya bağlamanıza olanak tanır. Litcoin cüzdanınız sayesinde Bitcoin ve Ethereum gibi başka kripto paralar kullanarak da Litecoin satın alabilirsiniz.

Unutmayın ki ticaret platformlarının hepsi değilse de çoğunun, kripto para cinsinden alınan bir işlem ücreti olacaktır. İşlem ücretinin ne kadar olduğuna bakarken kripto para cinsinden ücreti itibari paranıza çevirin ki sizin için uygun olup olmadığını anlayabilesiniz.

Örneğin işlem ücreti 1 LTC ise, bunu TL’ye çevirene kadar çok ucuz olduğunu düşünebilirsiniz ama 1 LTC’nin piyasa değeri şu an 400 TL civarında!

kripto Para Simsarları

Kripto Para Simsarları

Canlı piyasaları izlemek ve tekliflerinizin eşleşmesini beklemek veya kendi yatırım stratejinizi yaratmak ilginizi çekmiyorsa bir kripto para simsarı daha kolay bir seçenek olabilir. Bir simsar, ticaret platformlarında bulunan çoğu özellikle beraber Litecoin alıp satmanız için bir kur fiyatı belirler. Alıcılar ve satıcılar arasında pazarlık yapılmaz.

Simsarlar ayrıca kimi seçtiğinize bağlı olarak %5 ile %15 arasında komisyon ücreti alır. Dolayısıyla Litecoin almak istiyorsanız ama açık pazar gözünüzü korkutuyorsa, Coinbase gibi bir simsar sizin için uygun olabilir ama elbette kendinizin yapmasından daha pahalıya mal olacaktır.

doğrudan Ticaret

Doğrudan Ticaret

İlk iki seçenekten farklı olarak doğrudan ticaret veya eşler arası ticaret, ortada bir aracı veya borsa olmadan yapılır.

Doğrudan ticaret genellikle birbirini zaten tanıyan kişiler arasında gerçekleşir. Bir kişi belirlediği kur fiyatından Litecoin’ini satışa çıkarır. Alıcı bu fiyatı kabul edip etmemeye karar verir. Alıcıya kıyasla satıcı daha güçlü konumdadır ama ek işlem masrafı veya komisyon yoktur.

adim 3

Litecoin Almak için Son Adımlarınız

litecoin nasıl alınır

İster bir ticaret platformu, kripto para simsarı veya doğrudan ticaret olsun, işlemlerinizi mümkün olduğunca güvende tutmaya dikkat etmelisiniz. Litecoin almak için bütün itibarlı borsaların sizden isteyeceği birkaç şey bulunuyor:

kimliğinizi Doğrulamak

Kimliğinizi Doğrulamak

İtibarlı pek çok borsaya ücretsiz kayıt olabilirsiniz ama kripto para almanıza kimliğinizi doğrulayana kadar izin vermezler. Genellikle bunun için fotoğraflı bir kimlik ve belki son zamanda çekilmiş bir fotoğraf gerekir. Kimliğiniz onaylandıktan sonra borsanın bütün özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Borsalar bunu alan ve satan kişilerin bot veya hatta borsayı ‘hack’lemek için tasarlanmış sahte hesap değil gerçek olduklarından emin olmak için ister.

ek Güvenlik Kurun

Ek Güvenlik Kurun

Eğer bir borsa iki aşamalı doğrulama sunuyorsa seçmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hesabınıza başkası tarafından erişilmesi ihtimaline karşı bir güvenlik katmanı daha eklemiş olursunuz.

bir Ödeme Yöntemi Seçin

Bir Ödeme Yöntemi Seçin

Nerede Litecoin almak istediğinize bağlı olarak bir ödeme yöntemi seçmeniz istenecek. Doğrudan itibari parayla almayı tercih edebilir veya Bitcoin gibi diğer kripto paralarla Litecoin satın alabilirsiniz. 

Borsa hesabınızı kredi kartınıza, banka hesabınıza veya hatta Litecoin cüzdanınıza bağlama seçeneğiniz de bulunuyor.

sayfa ayırıcı

Hangi ödeme yöntemini seçerseniz seçin itibarlı bir borsanın çoğu ödeme seçeneğini sunması gerekir. Bazılarının güvenlik sebepleriyle PayPal seçeneği sunmadıklarını aklınızda bulundurun. Ancak bir Litecoin borsa platformu seçerken kimlik doğrulama, ek güvenlik önlemleri ve ödeme yöntemi konusunda net seçenekler göz önünde olmalıdır.

adim 4

Son Adım: Litecoin Alın!

İşte bu kadar! Litecoin nasıl alınır, öğrendiniz! Çok kolay, değil mi?

Litecoin henüz Bitcoin kadar popüler veya değerli olmasa da büyüyen bir kripto para olduğu bir gerçek ve geleceği çok parlak görünüyor. Şüphe yok ki kripto para kalıcı olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top