Ripple Nasıl Alınır: Adım Adım Rehberiniz

ripple nasıl alınır

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Ripple, daha iyi bilinen ismiyle XRP, bugün dünyadaki en büyük dört kripto paradan biridir. Peki ama tam olarak nedir ve neden bu kadar talep görüyor? Bugün Ripple nasıl alınır konusunu neden öğrenmelisiniz?

Ripple satın almak için neler yapmak gerektiğine kısaca göz atalım:

Bir çevrimiçi cüzdan oluşturmak

Bir çevrimiçi cüzdan oluşturmak için kayıt olmak

ticaret platformuna karar vermek

Ripple alacağınız ticaret platformuna karar vermek

ödemeyi düşündüğünüz miktarı seçmek

Mevcut piyasa fiyatlarına bakarak ödemeyi düşündüğünüz miktarı seçmek

işlemin onaylanmasını beklemek

Bir satıcı tarafından işlemin onaylanmasını beklemek

Bu kadar, artık Ripple sahibisiniz

Bu kadar, artık Ripple sahibisiniz!

Bu yazıda tek başına Ripple satın alabilmeniz için size detaylı bir biçimde, adım adım yol göstereceğiz.

Ripple Nedir? XRP Nedir?

Ripple, sınırlar ötesi ödeme sistemlerine odaklanan, San Francisco yakınlarında bir şirkettir. Ripple’ın asıl amacı dünya genelinde finansal kurumlarla ağlar geliştirerek küresel para işlemlerini daha etkin kılmaktır.

Ripple, normal elektronik transferde işlemin gerçekleşmesi için 3-5 gün beklemek yerine bekleme süresini birkaç dakika hatta saniyeye indirebilir.

İşte XRP, Ripple’ın kripto parası, böyle doğdu. 2012’de piyasaya sürülen XRP, sınırlar ötesi ödemelerde iki itibari para arasında köprü olarak rol oynuyor.

Ripple ve özellikleri hakkında genel bilgiye aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz:

Piyasaya Çıkış Tarihi Ocak 2012
Para BirimiXRP
KullanımıSınır ötesi ödemeler
Toplam Üretim100 milyar XRP
Enflasyonel mi?Hayır
Ortak AlgoritmaProof of Correctness (PoC)
İşlem Süresi4 saniye
Programlama DiliC/C++, JavaScript, Java, GO
Hedef PazarFinansal kurumlar
MadencilikYok

Ripple Satın Almak için Adımlar

Bitcoin’le para kazanma yarışından farklı olarak Ripple henüz piyasadaki yaygınlığını artırmak için çalışan bir kripto para. 

Yine de Ripple satın almak için gereken genel prosedür aynı: Bir cüzdan yarat ve Ripple’ı destekleyen bir kripto para borsasına kayıt ol.

Detaylar şöyle:

sayfa ayırıcı
adim 1

Ripple’ınızı nerede tutacağınıza karar verin ve cüzdan oluşturun

Tıpkı kazanç elde etmek için kullanacağınız diğer istediğiniz diğer kripto paralar gibi Ripple için de paralarınızı koyacağınız bir çevrimiçi cüzdan oluşturmakla işe başlamanız gerekiyor. Bazı cüzdanlar Bitcoin ve Ethereum için daha uygunken bazıları XRP ile daha uyumludur.

İşte Ripple ile uyumlu birkaç cüzdan seçeneği:

gatehub
GateHub
exarpy
Exarpy
coinpayments
CoinPayments

GateHub ve CoinPayments çoklu-kripto para cüzdanlarıyken Exarpy sadece Ripple saklar.

Çevrimiçi cüzdanınızı oluşturduktan sonra paralarınızı çevrimdışı bir yazılım cüzdana veya donanım cüzdana koyarak güvenceye alabilirsiniz. Ripple satın almayı yatırım amaçlı öğreniyorsanız internet bağlantısı olmayan bir cüzdan almak veya yüklemek kesinlikle tavsiye olunur. Çoğu büyük çevrimdışı ve donanım cüzdan Ripple’ı destekler.

Genel olarak donanım cüzdanlar arasında en çok tavsiye edilen,  Ledger Nano S’dir. Ripple’larınızı güvenle saklamak için tamamen çevrimdışı olmasının yanında ek güvenlik seçeneklerine de sahiptir.

adim 2

Ripple alacağınız ticaret platformunu bulmak

ripple nasıl alınır

Diğer popüler kripto paraların aksine Ripple madencilikle kazanılamaz. Bu yüzden Ripple satın almak isteyen herkes için bir borsaya kayıt olmak şarttır.

Ripple, aşağıdakiler gidi çeşitli uluslararası ticaret platformunda yaygın olarak bulunur.

kraken
Kraken
bitstamp
BitStamp
coinone
CoinOne
bitso
BitSo

Yine de bulunduğunuz ülkede tercih edilen bir ticaret platformu varsa kendi para biriminiz ve banka hesaplarınızla daha uyumlu olacağından bu platformu kullanmanız daha iyi olabilir.

Çoğu ticaret platformu ücretsiz kayıt olmanıza izin verir ama kimliğiniz doğrulanana kadar herhangi bir kripto para alamaz veya satamazsınız. Bu işlemin amacı kullanıcının gerçek olduğuna, bot olmadığına emin olmaktır. Ayrıca sahte hesap açılmasını önler.

ripple nasıl alınır

Ripple nasıl alınır konusunu yeni araştırmaya başlamışsanız ve girdiğiniz ticaret platformu ek kimlik doğrulama istemiyorsa, bunu platformun güvenilirliği konusunda bir uyarı işareti olarak görebilirsiniz.

Ticaret platformları kayıt olduğunuzda isim, e-posta adresi gibi temel bilgilerinizi sorar. Kimliğinizi doğrulamak için bir kimlik belgesi göstermeniz gerekir. Bazıları borsanın adının ve hatta o günün tarihinin yazılı olduğu bir kağıtla çekilmiş yeni bir fotoğrafınızı da isteyebilir.

Bunları sağladıktan ve hesabınız doğrulandıktan sonra Ripple alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Ticaret platformuna bağlı olarak bir itibari parayla Ripple (XRP) almanız mümkün olabilir. Ripple satın almak için bu yöntemi seçiyorsanız kredi veya banka kartınızı, hesabınızı hatta belki bir ödeme sistemi hesabınızı platforma bağlayabilirsiniz. Bu şekilde piyasadan Ripple almanız mümkündür.

Ripple için, aynı zamanda, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto-paraları da işleyebilirsiniz.

Piyasadan Ripple nasıl satın alınır konusunda birkaç ipucu verelim:

A.Güncel piyasa değerine bakın

Çoğu ticaret platformu her kripto para için genel bir piyasa değerlendirmesi sunar. Ripple’a baktığınızda alış-satış fiyatlarını dakika dakika gösteren grafikler bulabilirsiniz.

B.İşlem masraflarını hesaba katın

Bütün ticaret platformları işlem ücreti alır. Çoğunlukla bu ücret kripto para cinsinden alınır. Burada dikkat etmeniz gereken, ödeme yapacağınız kripto paranın kesin kur fiyatını bilmektir.

Diyelim ki işlem masrafı 0.06112367 BTC ise bu rakam biraz kâr etmenizi bile sağlayacak ‘düşük bir ücret’ gibi görünebilir ama bu rakamın itibari para cinsinden piyasa değeri Ağustos 2018 itibarıyla yaklaşık 2500 TL’dir!

C.Harcayabileceğiniz maksimum fiyatı veya fiyat aralığını belirleyin

Alım veya satım için teklif verirken iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz:

D.Paranızı saklayın

Nasıl Ripple alındığını öğrendikten ve alışverişinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı cüzdanınıza taşıyın. Başlangıçta sadece çevrimiçi cüzdanınız varsa, Ripple’larınızı güvende tutmak için bir çevrimdışı veya donanım cüzdan almaya bakın.

adim 3

Ripple’larınızın güvenliğinden emin olun

ripple nasıl alınır

Kripto para, NakitNinja’da ele aldığımız ve şiddetle tavsiye ettiğimiz gelir yaratma yöntemleri içinde en eğlenceli olanlardan biridir.

Ancak Ripple nasıl satın alınır konusunu öğrenen veya herhangi bir kripto para almak isteyen herkes için vurgulamak istediğimiz en önemli konu, paranızı nasıl güvende tutacağınız.

Dünya genelinde pek çok şirket ticaret platformlarını ve cüzdanları güven altında tutmak için çalışsa da sizin de ek olarak yapabileceğiniz bazı şeyler var:

A.Şifrenizi düzenli olarak değiştirin

Şifrenizi mutlaka sık sık değiştirin. Bu sayede hesabınız kullanıcı girişi açısından güvende olur. Şifrenizi ayda bir değiştirmeniz tavsiye edilir.

B.Cüzdanınıza veya ticaret platformlarına sadece tek başınızayken bağlanın

Kulağa paranoyakça gelebilse de omzunuzun üstünden bakanlara karşı gerçekten de bu şekilde önlem alabilirsiniz. İşlemlerinizi sadece evdeyken yürüterek başkalarının kripto para yatırım portföyünüzü, şifrelerinizi ve diğer bilgilerinizi görme riskini en aza indirirsiniz.

C.Mümkün olan bütün güvenlik önlemlerini kullanın

Cüzdanınız ve ticaret platformunuz iki aşamalı doğrulama sunuyorsa, yapın. Bu sayede hesabınıza bir başkası girmeye çalışırsa telefonunuzdan veya başka bir bilgisayardan onaylayıp reddedebilirsiniz.

Evet, hesaplarınıza girmek istediğinizde ikinci bir adım daha atmanız gerekmesi zor gelebilir ama bu kesinlikle almaya değer bir güvenlik önlemidir.

D.Bir çevrimdışı veya donanım cüzdana yatırım yapın

Ripple aldığınızda en büyük önceliğiniz kripto paranızı çevrimdışına taşımak olmalıdır. Verinizi taşıyabileceğiniz veya yedekleyebileceğiniz bir yazılıma veya donanıma küçük bir yatırım yapmaya kesinlikle değer. Böylece paranız çevrimiçiyken kaybolmaz, hack’lenmez veya çalınmaz.

Elbette çevrimiçi cüzdanlar da güvenlikleri için büyük çaba gösteriyor ancak kripto paranız konusunda içinizin rahat etmesi için bir adım daha atarsanız yatırım yapmanıza değer.

Ayrıca çevrimdışı ve donanım cüzdanların çoğunun bilgisayarınız veya donanım cüzdanınızın başına ciddi bir sorun gelmesi ihtimaline karşı kurtarma seçeneği sunduğunu unutmayın. Bu seçeneğin adımlarını tamamlayarak kripto paranıza yeniden erişebilirsiniz.

Ripple’ın Neden Harika Olduğu ve Kullanımıyla İlgili Bir Örnek

ripple nasıl alınırDiyelim ki Polonya’dan aldığım yüklü miktarda elma karşılığında bir şirkete 5 bin TL ödeme yapmam gerekiyor. TL ödememi Ripple’ın XRP’si ile Polonya’daki şirkete gönderebilirim. Şirket saniyeler içinde XRP’yi Polonya Zloti’sine çevirir. (Temmuz 2018 itibarıyla) 0.0007 XRP gibi TL cinsinden gayet düşük bir fiyata denk gelen bir işlem masrafı olacaktır.

Eğer Western Union gibi bir firmayla havale etmeyi seçseydim işlemimin tamamlanması 3-5 gün sürer ve aynı miktar için işlem masrafı yaklaşık 400 TL olurdu. Elektronik transfer ücretleri 250 bin kat daha fazladır ve işlem sayısız kat daha uzun sürer!

XRP Hakkında Son Sözler

XRP, günümüzün toplumunda bir ihtiyacı kökten değiştirmek ve en uyumlu hale getirmek için çalışıyor. Ripple’ın piyasadaki değeri Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralar kadar yüksek olmasa da dünya genelinde uluslararası ticareti basitleştirmekten heyecan duyan yatırımcıları ve kullanıcıları var.

Kripto para portföyünüzü genişletmek istiyor ve Ripple satın almak ve yatırım yapmaya değer mi diye merak ediyorsanız , kesinlikle değer! Pek çok kişi için uluslararası borsa piyasasını yerinden oynatma potansiyeli heyecan verici olan Ripple’a şimdi yatırım yapabilirseniz yapın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top