Nasıl Milyoner Olunur? 9-5 Çalıştığınız Bir İşiniz Olsa Bile…

nasıl milyoner olunur

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Nasıl milyoner olunur diye hiç merak etmediğinizi söylerseniz yalan söylemiş olursunuz. Herkes hayatında en az bir kere zenginlerin yaşam tarzını ve her şeyin onlara bir gümüş tabak içerisinde sunulur gibi görünmesini kıskanmıştır.

Ancak birkaç saniye sonra gerçeklik insanın yüzüne çarpar. 9’dan 5’e çalıştığınız sıradan bir işiniz var, size güzel de bir miktar kazandırıyor, ama hayatınız boyunca çalışsanız bile bu milyoner olmanın yollarından biri değil.

Şimdi nasıl milyoner olunur sorusuna dair bütün efsane baloncuklarını birer birer patlatacağız. İşinizdeki çalışma saatlerinize bakılmaksızın ve iyi bir maaş aldığınız sürece, “Milyonlar nasıl kazanılır” ve “Nasıl milyoner olunur” sorularının yanıtları aslında oldukça basittir. Size bu makalede de anlatacağımız gibi, milyoner olmak şunlarla ilgilidir:

nasıl milyoner olunur

Doğru zihniyete sahip olmak

milyoner olmanın yolları

Disiplinli bir çalışma düzenini takip etmek

milyoner nasıl olunur

Her gün sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracak bir dizi alışkanlık edinmek

Para dünyasında etki sahibi bir ünlü olan Robert Kiyosaki şöyle diyor: “Zengin ve fakir bir insan arasındaki tek fark, zamanlarını nasıl kullandıklarıdır”.

Size nasıl o zengin insan olabileceğinizi öğreteceğiz.

nasıl milyoner olunur

Başaranların Ağzından Milyoner Olmanın 7 Yolu

Milyoner olmanın tamamen maaşınız ya da bankada ne kadar paranız olduğu ile alakası olmadığını anladığımıza göre, nasıl milyoner olunacağına dair birkaç taktiğe göz atalım:

nasıl milyoner olunur

1. Sağlam bir finansal planlama yapın

İlk ve muhtemelen en önemli adım yazılı bir finansal plan oluşturmaktır. Önünüzde fiziksel, finansal bir plana sahip olmak bir şekilde sadece konuşmak yerine sizi harekete geçmeye zorlar. Doğru zamanda doğru kararları verebilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Milyoner olma yolunda ilerlemeye çalışan birçok insan, kendileri için inandırıcı ve gerçekçi bir finansal plan oluşturmak için yeterli zamanı ve çabayı harcamadıklarından dolayı başarısız olurlar.

Finansal bir plan yapmak, dünyanın en kolay işi olmayabilir, ancak işte size ekstra para kazanmanıza yardımcı olacak bir tane yaparken süreci kolaylaştıracak birkaç ipucu:

nasıl milyoner olunur

2. Becerilerinize ve bilgiye yatırım yapın

Milyoner olma yolunda düşüncelerinizi belirlerken yeni beceriler ve bilgiler edinmeye zaman, para ve çaba harcamaktan çekinmeyin.

Nasıl milyoner olunacağına dair ipuçlarını yakalayın. Başarmak için kendi alanınızda bir dahi olmak zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken şey spor, politika, finans, tarih ve coğrafya gibi bir dizi farklı konudan haberdar olmak. 

Elinizden geldiğince fazla bilgiyi mümkün olduğunca çok kişiden almaya çalışın. Bu bilgilerin ne zaman işinize yarayacağını asla bilemezsiniz.

milyoner olmanın yolları

3. Birikimlerinizi otomatik hale getirin

Milyoner olmanın temel bileşenlerinden biri de birikim yapmaktır. Kenara para koymayacaksanız milyoner olmayı unutun. Vakit kaybetmeden para biriktirme alışkanlığı edinin. Bunu, ülkenizdeki uzun vadeli finansal yatırım planları aracılığıyla kenara para koyarak yapın.

Acil bir fon için de kenarda biraz para bulundurmayı ihmal etmeyin. Her ay kenara biraz para koymak sıkıcı bir iş olsa da bu son derece önemlidir.

Ancak her ay manuel olarak para koymak zorunda değilsiniz. Bu zaman ve enerji kaybı olur. Banka hesaplarınızı, gelirinizin bir bölümünü otomatik olarak farklı birikim kanallarına aktaracak şekilde ayarlayabilirsiniz.

milyoner nasıl olunur

Uzmanlar, her ay maaşınızın %10’unu yatırım ve %5’ini de birikim olarak ayırmanızı tavsiye etmektedirler.

milyoner nasıl olunur

4. Ortalamanın altında yaşayın

Dünyadaki en zengin insanların paralarını çok idareli harcadıkları bilinen bir gerçektir. Paralarını pahalı evler, arabalar, kalemler veya giysiler almak için harcamazlar. Bu onların cimri olduğu anlamına gelmez, ama harcama konusunda akıllıca hareket ettiklerine işaret eder. Sadece ihtiyacınız olanı satın alın, istediğinizi değil.

nasıl milyoner olunur

5. Etrafınızı milyonerler ile kuşatın

Milyonerlerle ve sizden daha başarılı insanlarla arkadaşlık etmeniz, ufkunuzu genişletmenize ve farklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda size potansiyeliniz hakkında bir fikir verecektir. Bunun nedeni milyonerlerin diğerlerinden farklı düşünmeleridir. Unutmayın: Etrafınızda en çok bulunan 5 kişinin ortalamasısınız.

milyoner olmanın yolları

6. Pasif gelir akışları oluşturun

Kendi kendine milyoner olanların çoğunun banka hesapları beşten fazla sürekli gelir akışına sahiptir. Siz uyurken bile, banka bakiyenizi maksimum seviyeye çıkarmak için çoklu gelir akışı yaratmak esastır. Nasıl milyoner olunacağını bilmek istiyorsanız:

Ayrıca çevrimiçi bir iş gibi bir şeyle internet üzerinden para kazanmayı da seçebilirsiniz.

milyoner olmanın yolları

7. Gelirinizi arttırın

Elde edilen gelire ve alacağınız artışlara odaklandığınızdan emin olun. Arkanıza yaslanıp kazandığınız miktardan memnun olmayın.Nasıl zengin olurum?” sorusuna cevap aramaya devam edin.

Parayı takip etmeye başladığınız dakika, sizi gelirinizi dengelemeye zorlayacak ve ufkunuzu genişletmenize yardımcı olacaktır.

Bir Milyoner Zihniyetini Nasıl Geliştiririm?

milyoner olmanın yolları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, milyoner olmanın önemli bir yönü de böyle birinin zihniyetine sahip olmaktır. Birçok para “gurusu” bütün gün teknikler hakkında konuşuyor olsalar da gerçek şu ki en iyi para blogları beyniniz ve düşünce kalıplarınızdan bahsediyorlar.

Eskilerin şu cümlesini bilir misiniz: “Hayat dediğinin %10’u başına gelenlerse, %90’ı da olayları nasıl yorumladığındır”? Milyonerler bunu bilirler ve bu gerçeği kendi avantajlarına kullanırlar.

Muhtemelen hiçbir milyoner arkadaşınız olmadığını veya varsa bile, bazı bilgileri kapmanız için zihniyetlerini açık etmediklerini anlayabiliyoruz.

Bu nedenle, bir milyonerin zihniyetinden faydalanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu sizin için bir araya topladık:

milyoner nasıl olunur

1. Zamanınızın %80'ini öğrenmeye ayırın

Çoğu insan para kazanmak için çalışır, bir fark yaratmak için değil. Milyoner olduğunuzda, harcadığınız her dakikanın öyle ya da böyle size geri dönmesi gerektiği bilgisini ve zihniyetini geliştirmelisiniz.

Örneğin, Facebook veya Instagram’da harcadığınız her dakika sadece bir dakika gibi görünebilir. Ama bu bir dakika size asla geri dönemez. Hatta bu bir dakika, geleceğinizi daha iyi hale getirmek yerine, geleceğinizi daha da kötüleştirdi, çünkü harcadığınız bu bir dakika hiçbir zaman gerçek verimlilik, kazanç ya da haz olarak size geri dönmeyecek.

Ancak, diğer yandan, zamanınızı daha verimli bir şeye harcarsanız, eğlenmeniz durumunda bile sizi daha iyi bir noktaya getirecektir. Mesela Instagram sayfalarında rastgele gezinmek yerine faydalı bir kitap okumak ya da GERÇEKTEN zevk aldığınız bir TV şovunu izlemek.

milyoner olmanın yolları

2. Para için çalışmayın, paranın sizin için çalışmasını sağlayın

Milyoner olma yolculuğunuzun başında, para için çalışıyor olacaksınız. Bunun başka bir yolu yok. Sonuçta, para kazanmak için paraya ihtiyacınız olacak.

Ancak, para kazanmaya başladığınızda, kazandığınız parayı çalıştırmayı unutmayın. Bunu birikimlerinize ekleyerek (bankalardaki birikim hesapları tek seçenek değildir) veya tahvil ve hisse senetleri gibi finansal araçlara yatırım yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Dijital paralarla para kazanmak ve tamamen yeni gelir akışları yaratmak gibi daha “alternatif” yatırım biçimlerini de değerlendirebilirsiniz.

milyoner nasıl olunur

3. Hayatınıza daha fazla değer katan şeyleri öğrenmeye odaklanın

Öğrenme hiç bitmeyen bir süreçtir ve öğrenebileceğiniz çok şey vardır. Ancak, öğrendiklerinizi hayata geçirmezseniz, öğrenmenizin ne anlamı kalır ki? “Kediler hakkında heyecan verici 100 gerçek” listesini okumak, teknik olarak öğrendiğiniz bir şey olabilir, ancak bunun sizin için zenginliklere giden yolda hiçbir değeri yoktur.

Hisse senedi alım satımıyla ilgili bir kitap okumak ya da yazılım programlama gibi talep edilen bir beceriyi geliştirmek gibi yararlı becerilere ve bilgilere odaklanın.

nasıl milyoner olunur

4. HEMEN ŞU AN para kazanma fırsatlarına yatırım yapın

milyoner olmanın yolları

Geçmişte yatırım yapmaya başlamış olduğunuzu hayal edin, çoktan bir milyoner olma yolunda olacaktınız. Ama geç olması hiç olmamasından iyidir! Bugünden başlayın ve sonunda size daha fazla para kazandıracak mülk, otomobil veya hisse senedi piyasaları gibi her şeye yatırım yapın.

Okul yıllarında bileşik faizi öğrendiğiniz ve hiçbir zaman işe yaramayacağını düşündüğünüz zamanları hatırlıyor musunuz? Neyse ki, ya da ne yazık ki, gerçek dünyada bileşik faiz diye bir şey var. İster inanın ister inanmayın, size hayal ettiğinizden çok daha fazla para kazandırabilir.

milyoner olmanın yolları

5. Başkalarına ne kadar bağımlı olduğunuzu ve bunun neden iyi bir şey olduğunu kabul edin

Bunu inkâr etmek isteyebilirsiniz, ama gerçeği söylemek gerekirse, herkes, her birimiz, hayatımızdaki diğer insanlara fazlasıyla bağımlıyız. Milyoner olmanın bir kısmı, sizin de diğerleri gibi başkalarına bağımlı olduğunuza açıkça inanmak, bunu idrak ve kabul etmektir. Bağımlılığı bir zayıflık olarak görmek yerine, ona bir güç olarak bakın ve onu kendi yararınıza kullanın.

İnsanlara onlara bağımlı olduğunuzu ve onları takdir ettiğinizi söyleyin. Sadece onlara şükran ve alçakgönüllülük gösterip saygı duyduğunuzda, aynısını onlar da sizin için yapacaklardır. İnsanlara kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde davranın. Aldıklarınızdan daha fazlasını geri verin.

milyoner nasıl olunur

6. İki tarafın da kazandığı stratejik ortaklıklar oluştu

Her zaman daha iyisini yapmak için başkalarıyla rekabet etmek yerine, onlarla bir ortaklık kurmayı ve onlarla iş birliği yapmayı düşünün. Rekabet ederken, ikinizin de mücadele ettiği sorunlara gerçek, etkili, verimli ve uygulanabilir çözümler bulmaktan çok kazanmaya odaklanırsınız.

Başkaları ile milyoner olma yolunda iş birliği yaptığınızda, fikirlerinizi genişletebilir, düşünce süreçlerinizi derinleştirebilir ve ideal çözümler üretebilirsiniz. Hiç olmadığı kadar sık, sizden farklı alanlarda uzman kişilerle iş birliği yapacak ve onlarla mükemmel bir takım oluşturacaksınız!

Bencil olmayın ve sadece kendi iyiliğiniz için iş birliği yapmayın. Bunun yerine, sizin ve diğerlerinin benzer şekilde başarılı olmasına olanak tanıyacak stratejiler geliştirin.

milyoner olmanın yolları

7. Pazarlamada gerçekten, ama gerçekten iyi olun

Derinliklerine bakarsanız, pazarlamanın uygulamalı psikolojiden başka bir şey olmadığını anlarsınız. İnsanlarla iletişim kurun, onlara yardım edin ve onları aradıkları kişi olduğunuza ikna edin.

Bazı insanların asla başarı kazanamamalarının en büyük nedeni, pazarlama yapmaktan kaçınmalarıdır. Kendinizi heyecan verici bir şekilde “paketleyip sunmazsanız”, kimse size dikkat etmeyecektir. Yaşamı değiştiren en iyi ürüne de sahip olsanız, bunu kimse bilmiyorsa, dünya tarafından da asla fark edilmeyecektir.

milyoner nasıl olunur

8. Kendiniz için zenginlik ve başarıyı tanımlayın

Zenginlik ve başarı kişisel bakış açısına göre değişkenlik gösteren yani sübjektif terimlerdir. Size ifade ettikleri bizimkiler ile aynı olmayabilir.

Zenginlik ve başarı tanımlarınızı başkalarının algısına dayandırmayın. Düşünün, analiz edin ve sonra sizi en çok tatmin eden zenginlik için bir tanım belirleyin. Sizin için bunlardan hangisi: Ne kadar özgürlüğünün olduğu mu? Nerede yaşadığın mı? Her gün ne yapmak istediğin mi? 10 milyona mı ihtiyacınız var, yoksa sadece 5 milyona sahip olmaktan da eşit derecede mutlu olur musunuz?

Şansın bizden yana olmasını ve içinde bulunduğumuz şartların bizi anında milyoner yapmasını ne kadar istesek de bu pek de mümkün değil. Çoğu insan sadece tonlarca ve tonlarca para kazanmak ister. Kimse bunun için çalışmak istemez.

“Dünyada görmek istediğiniz değişim siz olun”

sayfa ayırıcı

milyoner nasıl olunur

Bu işi yapacak olan kişi sizsiniz, yani her şey sizin elinizde. Fakat sadece değişimi dilemek yetmez. Bunun için çalışmanız gerekir. Başarı, zenginlik, para, takdir ve saygıyı kendinize çeken kişi olmanız gerekir. Bir gecede o kişiye dönüşemezsiniz.

Şu anda pek çok insan Google’da “nasıl milyoner olunur” sorusunun cevabını arıyor, ancak çoğu kısa yoldan zenginleşmeyi bekliyor. Makalemizi okuduktan sonra, işlerin böyle dönmediğini anladığınızı umut ediyoruz. Milyoner olmak, 9’dan 5’e kadar çalıştığınız bir işiniz olsa bile, o kadar da zor değil.

Tek gereken şey doğru zihniyet, istikrarlı bir gelir ve doğru kararlar. Daha fazla ertelemeyin, bugünden başlayın ve şimdiden hayatta bir adım önde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top