Online İşler: Hayalinizdeki İşi Bulmanın Yolları

online işler

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Şu an bir ofiste çalışıyor ve çok güzel bir online işe (ya da uzaktan işe) sahip olmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Online işler harikadır: Başınızda dikilen bir patron yoktur, isterseniz evde pijamalarınızla çalışabilirsiniz ve kimse sizi bütün gün boyunca bir sandalyede oturmaya zorlamaz. Ailenize, seyahat etmeye ve mükemmel günler geçirmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz…

Bu mükemmel günlerin içeriği sizin için ister gün ortasında şekerleme, ister spor salonunda bir seans veya normalde işyerinizden YALVARARAK izin almanızı gerektirecek angaryalarınızı halletmek demek olabilir.

Pek çok kişi online iş bulmanın imkânsız olduğunu sanıyor ama bu yazıda size bulabileceğiniz online işlerin ne kadar ÇOK sayıda olduğunu göstereceğiz. Ayrıca bu işleri alabilmek için gerekli vasıfları nasıl kazanacağınızı, nasıl başvuracağınızı ve nasıl kolayca başlayabileceğinizi anlatacağız.

BÖLÜM 4 Online İşlerin ÖTESİNE Geçmek: Kendi Online Gelirinizi Yaratın
BÖLÜM 4

Online İşlerin ÖTESİNE Geçmek: Kendi Online Gelirinizi Yaratın

BÖLÜM 5 Sonuç: Özgür Olmanın ve İstediğiniz Gibi Çalışmanın Yolu
BÖLÜM 5

Sonuç: Özgür Olmanın ve İstediğiniz Gibi Çalışmanın Yolu

BÖLÜM 1

Hayalinizdeki Online İşleri Nasıl Bulursunuz

Demek uzaktan çalışmayı istiyor ve hazır hissediyorsunuz. Peki, internetten çalışmaya nasıl başlayacaksınız? İşte, atmanız gereken adımlar:

Hayalinizdeki Online İşleri Nasıl Bulursunuz​
internetten para kazanma

Şirketlerin istediği vasıfları edinin veya seçin

Biraz araştırma yapmanız gerekebilir ama (bunu nasıl yapacağınızı ilerleyen aşamalarda göstereceğiz) online iş veren şirketlerde olabilecek en ‘geleneksel’ pozisyonları bulabilirsiniz. Bir mühendis, avukat, mimar, veri denetmeni, asistan, vb… olarak internetten iş yapabilirsiniz.

Yine de en iyi online işleri bulmanızı kolaylaştıracak, sıklıkla aranan bazı vasıflar var. 

Bunlar:

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Makale yazarlığı

Makale yazarlığı

Metin yazarlığı

Metin yazarlığı

Sanal asistanlık

Sanal asistanlık

Grafik tasarım

Grafik tasarım

Programcılık, uygulama geliştirme ve yazılım mühendisliği

Programcılık, uygulama geliştirme ve yazılım mühendisliği

Web tasarım ve geliştirme

Web tasarım ve geliştirme

online işler

Online İşler Başarı Öyküsü: Joshua Steinberg neredeyse on yılını, Google’da kariyer merdivenlerini tırmanmaya harcadıktan sonra seyahat aşkını gerçekleştirmek için işini bıraktı. Şimdi kripto para ve blok zinciri teknolojisi üzerine çalışırken Asya ve Avrupa’yı geziyor.

Bu vasıfları edinmek isterseniz, internette gerekenleri kendi kendinize öğrenebileceğiniz Udemy veya Coursera gibi çok sayıda kurs kütüphanesi bulunuyor. Sadece Google araması yaparak bu vasıfları öğrenebileceğiniz kurslar bulabilir ve internet işleri bulmak için kullanabilirsiniz.

Sahip olduğunuz, en iyi olduğunuz veya öğrenmek istediğiniz vasıfların bir listesini yapın ve online işinizi bulmak için bunlardan birine odaklanın.

İşiniz haline gelebilecek vasfı seçmeniz her ne kadar önemli olsa da üstünde ‘ek vasıf’ olarak fazla konuşulmayan bir konu da evde çalışırken üretkenliği sürdürebilmektir. Etrafta bir patron olmaması elbette güzel… ama bu sürekli kaytarabileceğiniz anlamına gelmiyor! Eğer online işler bulmak ve ELİNİZDE TUTMAK istiyorsanız işlerinizi teslim etmeniz gerekiyor. Bunu pijamalarınızla yapsanız bile yine de işlerinizi zamanında tamamlamalısınız.

para kazanma yolları

Online iş platformlarına başvurun

Online işler ve uzaktan işler bulabileceğiniz çok sayıda iş bulma platformu bulunuyor. ‘Normal’ iş bulma sitelerinin yanı sıra vasıflarınız veya kariyer seçiminize göre şu terimleri kullanarak arama yapın:

Online işler

Online işler

Uzaktan iş

Uzaktan iş

Uzaktan

Uzaktan

Evden çalışmak

Evden çalışmak

İnternetten çalışmak

İnternetten çalışmak

İşte ziyaret edebileceğiniz iş bulma platformları:

(özellikle uzaktan işler için)

(özellikle uzaktan işler için)

unisbul

İş bulmak, online işler için bile olsa, bir sayı meselesidir. Her gün belirli sayıda iş ilanına başvurmanızı tavsiye ediyoruz. İş bulma sürecini nasıl ele alacağınızı bu rehberle daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

online işler

Uzaktan Çalışma Başarı Öyküsü: Yuko Fujisawa Tokyo’da doğdu ve şimdi freelance çevirmen olarak çalışıyor. Hayalindeki şehir olan Berlin’e yerleşmeden önce 30 ülke gezdi.

internetten para kazanmak

Online kariyerle ilgili etkinliklerde çevre edinin ve mevcut çevrenize ulaşın

‘Networking’ yani ağ oluşturmak potansiyel internet işleri bulmak için hâlâ en iyi yollardan biridir. Kendi bölgenizdeki etkinlik ve buluşmalara katılıp insanlarla işiniz hakkında konuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca iş bulmanın EN KOLAY yollarından biri arkadaşlarınıza tanıdıkları olup olmadığını veya çalıştıkları yerde yeni elemana ihtiyaç olup olmadığını sormaktır. Kulağa basit gelebilir ama şirketler rastgele başvurulardansa kişisel bağlantıları ve referansları tercih ediyor. Bir bağlantı bulabilirseniz, kullanın!

internetten para kazanma

Harika online işler bulmak için freelance platformlarını kullanın

Freelance iş bulma platformlarında daha çok proje bazlı işler olsa da pek çok şirket bu platformlarda uzun süreli ve kalıcı iş ilanları da veriyor.

Tavsiye edeceğimiz bazı popüler platformlar şöyle:

para kazanma yolları

Mülakatta başarılı olmak ve mülakat sorularına genel cevaplar

Online işler için mülakat sürecinin normal işlere göre farkıyla ilgili çok soru alıyoruz. Muhtemelen Skype veya başka bir video konferans yazılımıyla bilgisayar üzerinden gerçekleşmesi haricinde pek bir farkları yoktur.

Bu yüzden mülakatlarınıza, aynı ‘yüz yüze’ mülakatlara hazırlandığınız gibi hazırlanmalısınız.

Karşılaşabileceğiniz genel sorular şu şekilde olacak:

  1. İşinizde üstesinden geldiğiniz bir zorluğu anlatın.
  2. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?
  3. Kendinizle en çok gurur duyduğunuz an ne zamandı?

Mülakatların başarıyla üstesinden gelmek için şu kaynağa göz atmanızı öneririz: Kariyer.net

internetten iş

Online İşler Başarı Öyküsü: Adomas Baltagalvis 26 yaşında Litvanyalı bir Facebook reklam uzmanı. Şimdiye kadar 26 ülke gezdi harcadığı reklam fonu üzerinden yaklaşık 10 milyon TL kazandı ve ürünleri için rekor seviyede sermaye yarattı.

BÖLÜM 2

İnternetten Para Kazanmak ve Online İş Bulmak İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

İnternetten para kazanmak için çalışma hayatının içinde olmanız hatta üniversiteden mezun olmanız bile gerekmez.

İnternetten Para Kazanmak ve Online İş Bulmak İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Gençlerin ve üniversite öğrencilerinin de yapabileceği çok sayıda iş var. Eğer yaşınız biraz küçükse ve okuduğunuz sırada yarı-zamanlı olarak para kazanmak istiyorsanız merak etmeyin!

Rehberlerimiz size yol gösterecek:

BÖLÜM 3

Şirketler Online Kariyer Sahibi Olmanıza İzin Verecek mi?

Online işlerden bahsettiğimizde çoğu kişi bir masaldan veya uydurma bir hikâyeden bahsettiğimizi düşünüyor.

Şirketler Online Kariyer Sahibi Olmanıza İzin Verecek mi?

Çoğu kişi için tipik senaryo, her gün aynı ofise ve iş yerine gidip aynı saatler arasında (genellikle sabah 9’dan akşam 6’ya kadar) orada olmaktan ibaret. Yine de dünyanın her yerinde giderek daha fazla şirket online işleri benimsemeye başladı. Online çalışan kişilere ‘dijital göçebe’ dendiğini veya uzaktan çalışma kavramını duymuş olabilirsiniz.

Şirketlerin bu tür çalışmayı desteklemesini doğrulayan tonlarca istatistik bulunuyor. Araştırma raporları online iş seçenekleri sunmanın şu sonuçlarına dikkat çekiyor:

  • Personel değişim oranını %50 düşürüyor
  • Uzaktan çalışanlar arasında stres seviyesini %82 düşürüyor. Bu çalışan olarak sizin için olduğu kadar şirketin de yararına. Mutlu çalışan, üretken (ve hasta olmayan) çalışandır!
  • Çalışanların ofiste geçirecekleri aynı süre için daha fazla iş bitirmesine olanak veriyor.

Here’s an infographic that talks about this more:

infographics

Tamamen uzaktan çalışma sistemine dayanan büyük şirketlerden bazıları şunlar:

Bu yüzden online iş ararken güvensiz hissetmeyin. Bu hem sizin HEM şirketin yararınadır! Pek çok şirket uzaktan çalışma sistemini tamamen benimsememiş olsa da evden çalışmanıza veya iş haftasının yarısında, etkin olarak yarı-zamanlı çalışmanıza olanak tanır. BÜTÜN çalışanlarına uçak bileti alarak yüz yüze tanışmaları için egzotik yerlerde buluşma düzenleyen şirketler bile var:

internette iş imkanı

Buffer şirketinin çalışanları Güney Afrika tatilinde. Şirket Tayland, Avustralya ve İzlanda’da da tatiller düzenledi… Elbette bütün masrafları karşılayarak!

Bazı daha eski şirketler, çalıştıklarından emin olmak için çalışanlarının başında dikilmeleri gerektiğini düşünerek online iş verme fikrine sıcak bakmıyor ama bu sizin sorununuz değil 🙂 Göreceğiniz gibi piyasada çok miktarda online iş var ve bütün yapmanız gereken başvurmaya başlamak.

BÖLÜM 4

Online İşlerin ÖTESİNE Geçmek: Kendi Online Gelirinizi Yaratın

Bir online iş bulmak sizin için çok güzel bir adım olacak. Ne var ki NakitNinja olarak gerçek özgürlüğün, mutluluğun ve tatminin sevdiğiniz konuda, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden çalışmakla mümkün olacağını düşünüyoruz.

Online İşlerin ÖTESİNE Geçmek: Kendi Online Gelirinizi Yaratın

İnternetten gelir sağlamaya başlamanın pek çok kolay yolu var ve bunlar online işlerde çalışmaktan bile daha kolay olabilir. İnternetten çalışma rehberimizi bunun için hazırladık. Yine de aceleniz varsa, tavsiye edeceğimiz en iyi beş yöntem şöyle:

internetten para kazanma

Bitcoin

Bitcoin ve kripto para şu sıralar çok POPÜLER. Bitcoin yola çıktığında değeri bir liranın çok altındaydı. Zirvesine ulaştığında 1 Bitcoin (BTC) yaklaşık 70 bin TL’ye ulaştı ve bu ani yükseliş milyonerler yarattı.

Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamak kolay ve bütün gün piyasa ekranlarını takip etmeniz gerekmiyor. Sadece kurulumunuzu yapıp o size para kazandırırken siz onu unutabilirsiniz.

para kazanma yolları

Ücretli Anketler

Şirketler sürekli yeni ürünler ve hizmetler yaratıyor. Tüketicilerin ne istediğiyle ilgili verilerin bir sonraki ürünleri için bulmacanın en önemli parçası olduğunu biliyorlar… ve size fikirlerinizle yardımcı olmanız için para ödüyorlar.

Diğer bazı gelir yöntemlerinde olduğu kadar para kazandırmasa da ayda fazladan birkaç yüz lira kazanmak için iyi bir yöntem. İşin daha güzel yanı anketleri doldurmanın ortalama 10 dakika gibi bir süre alması. Bize göre iyi bir anlaşma!

internetten para kazanmak

Freelance çalışmak

Freelance çalışmak, kendi başınıza internetten para kazanmanın en kolay yollarından biridir. Sadece sahip olduğunuz vasıflarla internetten bir iş ilanı sitesine girip yardımınızı isteyecek müşteriler bulmanız gerekiyor!

Bu yolla çok ilginç projelerde çalışabilir, işinizi çabuk bitirirseniz aynı gün içinde para kazanabilirsiniz.

Freelance çalışmanın yolları rehberimizi okuyun.

internet üzerinden iş

Online İşler Başarı Öyküsü: Harrison Tsai Hawai’de doğdu ve ABD’nin en iyi üniversitelerinden birinden mezun olduktan sonra girdiği kurumsal işini bırakıp son beş yılda 45 ülke gezdi. Gelirini, dünyanın her yerindeki müşterilerine web sitesi tasarlayarak sağlıyor.

internetten para kazanma

YouTube

Hürriyet’in haberine göre 2017’de YouTube’da günde 1 milyar saatten fazla video izlendi ve BÜTÜN internet aktivitesinin üçte birini video izlemek oluşturuyor. Gelecekte para kazanmanın yolunun YouTube’dan para kazanmayı öğrenmekten geçtiği bir sır değil. Bütün bu ilginin küçük bir kısmını bile üstünüze çekmeyi öğrenirseniz, ilgi duyduğunuz herhangi bir şeyi paraya çevirebilirsiniz.

YouTube’un en iyi tarafı başlamanın çok kolay olması. 10 dakikadan kısa bir sürede bir YouTube kanalı açabilir ve hemen bir video yükleyebilirsiniz. 

Üstünde konuşmak istediğiniz bir konu varsa YouTube’da başarılı olabilirsiniz.

para kazanma yolları

Blog yazmak

Yazmayı seviyor musunuz? Önemli bir konuda fikirleriniz mi var? Düşüncelerinizi paylaşacak bir yer mi arıyorsunuz? O zaman blog yazarlığı size göre olabilir!

Blog açmak ücretsizdir ve yılda 500 TL gibi bir ücretle blogunuzu kendi alan adınızla ayrıcalıklı özelliklere yükseltebilirsiniz. Blog yazarları işe sevdikleri konularda yazmakla başlar, bir kitle edinir ve sonunda ürün, bilgi, koçluk paketleri ve bunun gibi hizmetler satabilirler.

Blog yazarak para kazanma rehberimizi okuyun.

internetten iş yapma

Online İşler Başarı Öyküsü: Christopher Dodd muhasebecilik okuduktan sonra ücretsiz internet araçlarını kullanarak kendi kendine yazılım mühendisliğini öğrendi ve şimdi dünyanın her yerinden web geliştirici olarak çalışıyor. Düzenli olarak Avustralya’daki ailesini ziyaret ettiği gibi kendisini Tayland’ın güneşli plajlarında da bulabilirsiniz.

BÖLÜM 5

Sonuç: Özgür Olmanın ve İstediğiniz Gibi Çalışmanın Yolu

En iyi online kariyeri aramak size hayalinizdeki hayatı kurma fırsatını verebilir:

Sonuç: Özgür Olmanın ve İstediğiniz Gibi Çalışmanın Yolu

Nerede yaşayacağınızı (uzak bir ülke de olabilir), ne zaman çalışacağınızı siz seçersiniz ve bir ofise gitmek zorunda olmazsınız. Bu tür çalışma şeklini belirleyen ÇOK SAYIDA şirket var ve bu şekilde çalışmanın DAHA İYİ  çalışanlar demek olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla online işler ararken güvensiz hissetmenize gerek yok.

Ayrıca internette kendi başınıza para kazanmanın da yolları olduğunu göreceksiniz. Size bunlara da bakmanızı öneriyoruz.

Ne olursa olsun, piyasada çok sayıda online işler var. Bu rehberdeki kaynakları kullanarak bulması da size kalmış!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top