Patronunuzu evden çalışmak için ikna edin

Patronunuzu evden çalışmak için ikna edin

Sabahları sakin geçiriyor olmak güzel olmaz mıydı? Öğlenleri mutfağınızda pişirdiğiniz yiyor olmak? Günlük planlarınızda iş ve özel hayat dengenizi sağlayacak daha fazla esneklik?

Evden çalışma eylemini gerçekleştiren insanlar tüm bunların tadını çıkarırlar ve araştırmalar da göstermektedir ki iş verenler de bundan faydalanmaktadır. İnternet, teknoloji ve çevrimiçi işlerdeki gelişmeler sayesinde, bir ofise girmeden bir ofisteymiş hissine sahip olmak kolaydır. Hala, çoğu insan patronlarıyla bu konuyu konuşmaktan çekinmektedirler çünkü üst kademedeki insanlar hala evden çalışmanın ne gibi faydalar sağlayacağını tam olarak anlayamamaktadırlar.

Kamu oyu yoklamaları gösteriyor ki çalışanların %75’i ve iş verenlerin de %50’si işte en önemli şeyin esneklik olduğunu düşünmektedir. Diğer bir deyişle, işvereninizin aklına evden çalışma fikri gelmeyebilir, dolayısıyla bu konuyu sizin dillendirmeniz ve bunun sizin için iyi olup olmayacağı konusunu onunla tartışmanız gerekir.

Patronunuzu ikna edebilmek için, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Adım: Dersinize Çalışın

Patronunuza iş ve evden çalışarak para kazanma konusunu açmadan önce araştırma yapmanız faydalı olabilir. Eğer şirketten birisi evden çalışıyorsa, evden ne tür işler yaptığını öğrenmeye çalışın. Ayrıca, evden çalışmak için sizin de yararınıza olabilecek ne gibi yazılımlar kullandıklarını onlara sorun. Bu şekilde, patronunuza hazır olduğunuzu ve işinizi nasıl yürüteceğinizi detaylıca anlatabilirsiniz.

Eğer şirkette ilk evde çalışan kişi siz olacaksanız, konuyla alakalı şeylerin çıktısını alıp patronunuzun yanına gidin. Ayrıca, GoToMyPC veya LogMeIn gibi bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayacak yazılımlar hakkında araştırma yapın, böylece bunları, evden işleri hallederken nasıl kullanacağınıza dair patronunuza daha detaylı bilgi verebilirsiniz.

Günümüzde, evden para kazanmak için sadece serbest meslek aramak zorunda değilsiniz. Kurumsal işleri olan insanlar da daha fazla esneklik kazanabilmişlerdir ve ayda birkaç gün evden çalışabilmektedirler. Bu, özellikle de sayılarla desteklediğiniz takdirde, patronunuzla konuşmaya değecek bir konudur.

2. Adım: Faydaları Vurgulayın

Patronunuzla konuşmaya hazır olduğunuz zaman, evden çalışmanın şirket açısından nasıl faydalı olacağı konusunda konuşmanız önemlidir. Bunu  istediğiniz üzerine odaklanmayın; bu patronunuzun ilgisini çekmeyebilir. Patronunuzun aklına gelmeyecek şey bunun şirkete faydasının ne olacağıdır. İşvereninizin dikkatini çekebilecek bir kaç fayda aşağıdaki gibidir:

1. Yükselen Verimlilik

Evden çalışan çalışanların ofiste çalışanlardan daha verimli olduğunu iddia eden çalışmalar mevcuttur. Çalışmalardan biri, ofisteki dikkat dağıtıcı ortamda bulunmadıkları için daha fazla telefon cevaplayarak ve daha az ara verip daha fazla çalışarak, evden çalışan seyahat acentesi üyelerinin performanslarının %13 arttığını göstermektedir. 

Patronunuza evdeki çalışma ortamının odaklanmanıza daha çok yardımcı olacağını ve insanlarla iletişim içerisine girmeyeceğiniz için daha çok çalışacağınızı anlatabilirsiniz.

2. Daha Az Masraf

Çoğu şirket masraflardan kısmak için evden çalışma modeline geçmektedir. Aetna bu örneklerden birisidir. Bu büyük sigorta şirketi, çalışanlarının yarısına evden çalışma izni vermektedir. Bu sayede ofisteki yer sorunundan kurtulmakta ve yıllık 240 milyon TL kadar bir operasyon masrafından daha az kira ve bakım masrafı ödeyerek ve daha az araç gereç alarak kurtulmaktadır. 

Evden çalışmanın nasıl bir şey olacağını görmek için bunu önerebilirsiniz, dolayısıyla gün be gün daha fazla çalışan ofisten eve geçiş yaptıkça bu da daha az masraf anlamına gelecektir.

3. Daha Az İşe Gelmeme

Bir çok çalışma evden çalışan insanların çoğunun diğerlerine oranla işe gitmeme eylemini daha az sıklıkla gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bunu patronunuza söyleyin, hasta olsanız dahi evde çalışabileceğinizi, öbür türlü ofise gelip hastalığı yayma ihtimaliniz olduğunu söyleyin. Eğer bir aileniz varsa, çocuğunuzla ilgili acil durumların sizi ofiste olduğunuz kadar engellemeyeceğini patronunuza anlatın.

4. Daha Az İş Değiştirme

Çalışanları şirkette tutmak herhangi bir şirket için önemlidir ve patronunuza evden çalışmanın sizi işe daha çok bağlayacağını söylemeniz bu açıdan önemlidir. Bunu söylerken, eğer evden çalışmazsanız istifa edeceğinizi sanacağı şekilde aktarmamaya dikkat edin. Bunun yerine, evden çalışmanın nasıl olacağını görmek açısından en azından bir deneme yapma ricasında bulunun. 

Gelecekte, bu uygulama ofisteki diğer çalışanları da kapsayan bir hal alabilir, bu da insanları daha yüksek oranlarda şirkette tutmak anlamına gelir. Ayrıca evden çalışan insanların iş memnuniyetlerinin çalışmayanlara oranla daha yüksek olduğunu as belirtin, çalışanların aynı çatı altında değilken dahi daha mutlu olduklarını söyleyin.

5. Sürdürülebilirlik

Günümüzde çoğu şirket gezegenin geleceği ve kendi saygınlıkları için sürdürülebilirlik politikaları belirlemektedir. Eğer şirketiniz daha yeşil bir gelecek için bu tarz etkinliklerde bulunuyorsa, evden çalışma alternatifinin de bu aktivitelere nasıl katkıda bulunacağını da açıklayabilirsiniz.

 Evden çalışan insanlar daha az petrol kullanır, bu da şirketin karbon ayak izini azaltır. Ayrıca, eğer şirket bu sayede ofis sayısını azaltabilirse, iş veren de enerji ve su gibi kaynaklardan tasarruf etmiş olur.

3. Somut bir Öneriniz olsun

Eğer patronunuz fikrinize evet derse ve evden çalışmanıza izin verirse, bu uygulamanın nasıl ilerleyeceğine dair sağlam bir planınızın olması gerekir. Patronunuzla görüşürken her şey yazıya dökmeye dikkat edin. Planınızda aşağıdaki bilgileri kullanın:

  • Hangi günler evden çalışmayı planlıyorsunuz? (Her gün? Haftada 3 gün? Vs?)
  • Ne zaman ofise geleceksiniz? (Her0 Pazartesi? Sadece toplantılar için? Müşteri ziyaretleri için?)
  • Şirket, sizin de kullanabileceğiniz hangi kaynaklara sahip? (Yazılım? Bilgisayar? Vb.)
  • Sizin evden çalışma deneyiminizi kolaylaştıracak paneller satın alınabilir ve bunların masrafları nelerdir?
  • İşinizi nasıl yöneteceksiniz? (İş arkadaşlarınızla çalışma biçiminiz? Dosyalama? Vb.)

Planınızın iyi yazılmış olduğundan ve yazım hataları veya hatalar içermediğinden emin olun. Patronunuzu ikna etmek ve etkilemek için bir tek şansınız olduğunu unutmayın.

Olabildiğince üretken olup böylece evden çalışmaya Devam edin

Patronunuzu evden calısmak icin ikna edin

Çoğu çalışma insanların evdeyken daha üretken olduğunu söylese de evden çalışırken karşılaşabileceğiniz aklınızı çelecek bir çok şey başınıza gelecektir. 

Önceden düzenlenmiş toplantılar olmayacağı için size az çalıştığınızı söyleyemeyecek, dolayısıyla sizin de kendi çalışma hızınızı aşağı yukarı belirlemeniz gerekecek. Bu tür cezbedici şeyler insanların üretkenliğini düşürebilir ve bu evde çalışırken yapılacak en son şeydir.

Evden çalışmak, kesinlikle hiçbir şey yapmadığınız ya da çalışmanız gereken zamanda Bitcoin hakkında bilgi topladığınız anlamına gelmez. Yapmanız gereken işlere karşı sorumlu tutulmanız anlamına gelir.

Evde çalışarak para kazanma eylemini gerçekleştirirken üretkenliğinizi artırmanızı sağlayacak bir çok yöntem vardır. Bu konuda yazdığımız 3 farklı yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bu yazıları okuduktan Sonra, evden çalışma konusunda oldukça donanımlı hale gelmiş olacaksınız.

Patronunuzu ikna etmekte size bol şans diliyoruz!

Scroll to Top