Sanal Asistanlık Yoluyla Para Kazanma

Sanal asistanlık yoluyla para kazanma

Zorluk:

Zorluk simgesi

Ayırmanız gereken zaman:

Rezervasyon zamanı simgesi

Kazanç imkanları:

Faydaları simgesi

Saat başına potansiyel ödeme

NakitNinja skoru:

NakitNinja.com’da para kazanmak için sağlam yöntemler

Sanal asistanlar tam zamanlı sekreter çalıştırmaya gücü yetmeyen veya zaman zaman idari işleri yaptırmak isteyen firmalara yardım eder. Bir sanal asistan olarak, esnek çalışma saatleriniz vardır, işe gitmenize gerek yoktur ve günlük 765 TL’ye varan kazançlar sağlayabilirsiniz. Bu dikkatinizi çekmeye yetti mi? Öyleyse okumaya devam edin.

Eğer idari işlerde az da olsa deneyiminiz varsa, bu girişimci olmak ve bilginizi kullanarak freelance çalışarak para kazanmak adına sizin için en iyi yol olabilir.

Bu konuda tetikte olunması gereken nokta listelerinde yer almanızı sağlamak için sizden ücret isteyen firmalardır. Bu tür şirketler genelde sahtekardır ve sizin kendi paranızı kazanma fırsatınızı asla size vermezler. Eğer şirketler size gerçekten yardım etmek isterlerse, herhangi bir ücret talep etmezler.

İş tam olarak nedir?

Sanal asistan, sekreter görevinde evinde çalışan kimsedir. Bu iş herkesin harcı değildir. Sanal asistan olmadan önce, bu alanda daha önce deneyiminizin olması gerekmektedir.

Sanal asistanlık yoluyla para kazanmaYapacağınız iş telefonlara cevap vermekten, e-posta yollama ve toplantı organize etmeye kadar çeşitli görevler barındırmaktadır. Yetenekleriniz ne kadar özelse, onlar için o kadar yüksek fiyatlar belirleyebilir ve çok daha iyi online işler bulabilirsiniz. Örneğin, eğer pazarlama aranında 5 yıllık bir deneyiminiz ve Microsoft Publisher hakkında üst düzey bir bilgi seviyeniz varsa, kendinizi bu alanda bir uzman olarak görebilirsiniz.

Şirketler eğer bu görevi yapabilecek tam zamanlı çalışanları yoksa sanal asistan tutmaktadırlar. Böylece, hem ofisteki yerden hem de masraflarından tasarruf edebilmektedirler. Sanal asistan yarı zamanlı çalışan değildir, hatta kendi vergilerini, gelir-gider dengesini ve ekipmanlarını düzenleyen bir profesyonel girişimci olarak düşünülebilir. Sanal asistan olarak, müşteri bulmak ve servislerinizi ön plana çıkarmaktan kendiniz sorumlusunuzdur.

Sanal asistan olarak başarılı olmak için, belli başlı bilgi teknolojileri (IT) yeteneklerine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer kendinizi yeterli görüyorsanız bile, işinizin ortasında bozulup kapanan bilgisayarınızı nasıl düzelteceğinizi biliyor olmanız gerektiğini dahi unutmayın. Ofiste çalışmanın aksine, bu çalışma tipinde size yardım edecek bi IT görevlisi bulunmamaktadır.

Sanal asistan olarak işe başlamadan önce, evdeki ofisinizde sağlamanız gereken bazı zorunluluklar olduğunu bilmeniz gerekir. İlk olarak, değişik programlar açıkken yavaşlamayacan güvenilir bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. Sonrasında, çalışan bir telefona, gerekli tüm programları barındıran bir bilgisayara ve kulaklıklı mikrofona ihtiyacınız vardır. Böylece müşterilerinizle her zaman iletişim halinde olabilirsiniz. Bu şeylerden çoğu vergi indirimlidir.

Gün geçtikçe daha çok şirketin geçici eleman çözümleri aramasıyla sanal asistanlara olan talep gittikçe artmaktadır. Anlaşmaya ve iş yüküne bağlı olarak, ücretinizi günlük ve saatlik olarak belirleyebilirsiniz. Genelde saatlik ücretler 65 TL ila 110 TL arasında değişmektedir.

Nasıl sanal asistan olunur?

Sanal asistan olarak işe başlamadan önce, becerilerinizi anlatan bir liste oluşturmanız gerekmektedir.

Liste oluştururken şu kategorilere dikkat edin:

 1. Yeterliliğinizin olduğu ve deneyiminizin ve kullanmakta iyi olduğunuz programlar. Bu programlar Microsoft Word, Excel, toplantı planlama vs. olabilir.
 2. Yeterliliğinizin ve deneyiminizin olmadığı ve kullanmakta o kadar da iyi olmadığını programlar.
 3. Öğrenmek istediğiniz yeterlik ve programlar.
 4. Kullanmayı sevdiğiniz ve sevmediğiniz programlar ve yeterlikleriniz.

Bu alanlarda listenizi oluşturduktan sonra, hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Neye ihtiyacınız var?

Metin düzenleme, e-posta, iletişim ve planlama programlarına aşina olmanız gerekmektedir.

İyi bir sanal asistanın en önemli özelliği her an ulaşılabilir olmasıdır. Her arama en fazla üç çaldırmadan sonra açılmalıdır ve bütün e-posta ve mektuplar aynı gün içerisinde cevaplanmalıdır. Evet, bazı müşteriler sizin bu konudaki etkinliğinizi denemek amacıyla sizi arayabilirler.

Özel bir eğitime ihtiyacınız var mı?

Açıkça, sanal asistanlık yapmak için en önemli şey deneyimli olmaktır. Çoğu insan, belli sorumluluklar aldığınız 5 yıllık bir deneyime sahip olmanız gerektiğini söyleyecektir. Dahası, bütün Microsoft ve tercihen de Apple programları konusunda ustalaşmış olmanız beklenmektedir. Eğer bilgilerinizi güncel tutmak istiyorsanız bunun için ders alabilirsiniz.

Tüm diğer vakalarda olduğu gibi, bir işe başlamadan önce pazarda nelerin olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız işi her yönüyle düşünmeli ve toplayabildiğiniz kadar bilgi toplamalısınız.

 • Sanal asistanlara talep var mı?
 • Bu alanda zaten talebin farkında olan sanal asistanlar var mı?
 • Diğerlerinin ücreti ne?

Yapacağınız işi her yönüyle düşünmeli ve toplayabildiğiniz kadar bilgi toplamalısınız.

Bir isim bulun ve kayıt olun

Bir girişimci olarak, işletmenizin doğru isme sahip olması oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu müşterilerinizin duyacağı ilk şey olacaktır ve bu isim onlarda güzel bir ve hatırlanabilir bir etki bırakmalıdır. Tabi ki, direk olarak kendi isminizi seçebilirsiniz, bu tamamen size bağlı. Fakat şunu unutmayın ki isim seçerken, başkalarının aynı isimde olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Bundan sonra, bir girişimci olarak işletmenizi kaydettirebilirsiniz.

Sigorta ve vergiler

Ev sahibinizin sigortası sizin evden çalışma durumunuzu kapsamıyor olabilir. Bunu sigorta şirketinizle görüşüp öğrenmeye çalışın çünkü büyük ihtimalle sigortanızı bu sebeple yenilemeniz gerekecektir.

Bir girişimci olarak, vergilerinizi kendiniz yönetmekten sorumlu olacaksınız. Dolayısıyla, yıllık vergi dönüşünüzü takip ettiğinizden ve beklenen iş yükünüzün gerçek iş yükünüzle eşit çıktığından emin olun. Eğer bütün bunları kendinizin yönetebileceğinden emin değilseniz, bir vergi uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz.

Finansman ve başlangıç harcamaları

Öylesine girişimcilik hayatına atlamadan önce, bunun ekonomik olarak mantıklı olup olmadığını düşünün. Belli bir müşteri kitleniz olmadan, finansınız belli ki iyiye gitmeyecektir. Birkaç ay boyunca zarar görmeyi göze alabilecek misiniz? Bu durumda yaşanabilecek en kötü şeyleri düşünmeli ve bununla baş edip edemeyeceğinize karar vermelisiniz.

Başlangıç için, fazladan boş bir odaya (veya en azından boş bir masaya), bir telefona, güvenilir bir internet bağlantısına ve gerekli programların yüklü olduğu bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bu harcamaları karşılamak ve uzun dönemde kara geçmek için ne kadar kazanmanız gerektiğini hesaplamaya çalışmayı unutmayın.

Bir ajansa kaydolun

Müşteri bulmanızdaki ilk adımınız bir güvenilir bir ajansa kaydolmaktır. Sizden alacağı ücret nihayetinde sizi bir çok müşteriye ulaştıracak bir çok ajans bulunmaktadır. Sakın ödeme yapmayın! Kendisi için çalışmanız sonucunda sizden para talep edecek herhangi bir yasal ajans bulunmamaktadır. Asla idari veya diğer ücretler gibi para isteklerine kanmayın, çünkü siz bu parayı öder ödemez, alacağınız tek şey büyük ihtimalle sadece bir e-posta olacaktır.

Benzer şekilde, sizi hızlıca zengin etmeyi vaadeden “Günde 5000 TL kazanın!” gibi sitelerden de kaçınmanız gerekmektedir. Eğer bunlar gerçekten işe yarıyor olsaydı, açıkça herkes bu yöntemleri kullanıyor olurdu. Yapacağınız en iyi şey, VOT gibi sizden ücret istemeyen ama dünya çapındaki şirketlerle iletişime geçmenize yardımcı olacak ajanslara kaydolmaktır.

Ayrıca, sanal asistan olarak size her konuda yardımda bulunabilecek Sanal Asistanlar Topluluğu’na katılmanız da sizin açınızdan yararlı olacaktır. Sanal Asistanlar Topluluğu’nda, standart ve onaylanmış üye olmak üzere iki türlü üye çeşidi vardır:

 • Standart üyelik, sanal asistan olmak konusunda ilgili insanlar içindir. Standart bir üye olarak, sorularınıza cevap alabileceğiniz ve iş hakkında bilgiler edinebileceğiniz değişik forumlara erişebilirsiniz.
 • Onaylanmış üye olabilmek için, aktif olarak sanal asistanlık yapıyor olmanız gerekmektedir. Siteniz ve e-postanız Sanal Asistanlar Topluluğu tarafından kontrol edilir ve onay alırsanız, sitenin logosunu kullanmaya izin alır ve sitenin veri tabanına eklenirsiniz. Böylece ilerde maaşlı bir işe girebilirsiniz.

Üye olarak onay almadan önce iş veri tabanınına erişim olmaması sinir bozucu olabilir fakat sistem, yeni sanal asistanları işleri doğru yapmaya itecek şekilde tasarlanmıştır, böyle endüstriye katkıları daim olacaktır.

Bir ajans tarafından kayıt oluşturulması müşteri tabanı için ilk adımdır fakat bu demek değildir ki ajans size kesinlikle iş bulacaktır. Piyasada her zaman sizden daha deneyimli ve yetenekli insanlar olacaktır dolayısıyla ilk günden başlayarak iş yağmuruna tutulacağınız düşünmeyin. Başlangıçta kendinizi göstermek için sarı sayfaları, arkadaşlarınızı ve ailenizi kullanmanız gerekebilir.

Reklam yapın

Mesajınızı dışarıya iletmek başlangıçta yapacağınız en zor iştir. Şirketlere mesajınızı iletmek kolay değildir fakat ilk müşterileriniz gelmeye başladığı zaman, bunu yaymak da kolaylaşacaktır.

İlk müşterilerinizi bulmak için, önerdiğiniz hizmetle hangi şirketi hedeflemeniz gerektiğinizi bilmeniz gerekmektedir. Küçük ve orta büyüklükte işletmeleri hedeflediğinizi yazmak yeterli değildir çünkü bu spesifik bir hedef değildir. Kendinize, diğer şirketlerin neden sizin hizmetinize ihtiyacınız olduğunu, verimlerini artırmak için ne yapabileceğinizi, yetkinliklerinizin şirket için neden önemli olduğunu ve sizi diğerlerinin içinden sıyıranın ne olduğunu sormayı unutmayın.

Kendinize uygun reklam ortamını bulmak için, aşağıdakileri gözden geçirebilirsiniz:

 •  Şirketler hangi tür yazıları okuyor / kullanıyor?
 •  Bağlantıları nerede?
 •  Hangi bağlantı yoluyla onlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz?

Hizmetlerinizi tanıtmak için diğer yollar

Eğer yapabiliyorsanız, kendiniz ve işiniz hakkında bir websitesi hazırlayın. Bu göründüğü kadar zor değildir. Oldukça kullanıcı dostu olan blog yazılımlarını (Blogger veya WordPress gibi) bu iş için kullanabilirsiniz.

Bir blog, kendinizi ve deneyiminizi tanıtabileceğiniz bir dijital özgeçmiş hazırlamak için oldukça iyi bir yoldur. Hatta kendi blogunuzla nasıl para kazanacağınızı öğrenebilir, burada eski iş tanımlarınızdan bahsedebilir ve bu işlerle ilgili yorumlarda bulunabilirsiniz.

Blog size yorucu bir iş gibi geliyorsa, iş arkadaşlarınızla ve diğer iletişimde bulunduğunuz insanlarla yazışabileceğiniz bir LinkedIn profili açabilirsiniz. Eğer çok istekliyseniz, Facebook veya Twitter gibi sosyal medyaları da deneyebilirsiniz. Özellikle Facebook kişisel ve profesyonel bağlantılarınızın bir araya geldiği ideal bir ortam sunmaktadır.

Şimdilerde, çoğu şirketin sizin varlığınızdan haberdar olabileceği Facebook ve/veya Twitter hesapları bulunmakta. Hatta bazı şirketler bazı iş duyurularını da sosyal medyalarında yayınlamaktalar, dolayısıyla bunları kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Ve tabi ki, yüz yüze iletişimin önemini belirtmeden geçmeyelim. Kimle karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz, dolayısıyla yanınızda her zaman başkalarına verebileceğiniz kartvizitler bulundurmaya önem gösterin.

Başlangıçta bu, az sayıda müşteriniz varken çok önemli gelmeyebilir. Fakat ilerde müşterilerinizin sayısı artarsa ve hepsini takip etmeniz gerektiğinde, sağlam bir sisteme sahip olmak hayati önem taşıyacaktır.

Ne kadar çok hizmet önerirseniz, bunları o kadar yüksek ücretlendirebileceğinizi söylemeye bile gerek yok. Dolayısıyla, yeni şeyler denemekten çekinmeyin çünkü bunlar eninde sonunda değerinizi artıracaktır.

Ne kadar kazanabilirsiniz?

Ne kadar kazanacağınız tamamen hangi servisleri sunacağınıza ve günlük mü veya saatlik mi çalışacağınıza bağlıdır. Ajanslar bir müşteriye günlük 650 TL’lik fiyatlar verirken siz saatlik fiyatınızı saatlik olarak 65-110 TL arasında belirleyebilirsiniz.

Yararlı linkler:

Scroll to Top