Twitter’dan para kazanma

Twitter’dan para kazanma

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Twitter sadece yemeklerinizle ilgili güncellemeler veya spor salonuna gittiğinizde hava atacağınız bir mecra olmaktan ziyade, kendinize ek gelir sağlayabileceğiniz bir çok fırsat tanıyan bir yerdir. Twitter’dan para kazanmanın 5 yolu için NakitNinja’nın hazırlamış olduğu rehberi okumaya devam edin.

Twitter Ninja Ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Orta
Orta

Gelir

Gelir Orta
Orta

Başlangıç olarak: Twitter nedir?

Twitter 2006’da kurulmuş olan bir sosyal ağdır. Twitter’ı diğer sosyal ağlardan ayıran özelliği, tweet atarken yaratıcı olmanızı gerektiren 140 karakter sınırlamasıdır. Şu anda Twitter’ın 3 milyondan fazla kullanıcısı vardır ve çoğu kullanıcı Twitter’ı kendi durum güncellemeleri için kullanmaktadır. 

Ünlü insanlar popülerliklerini daha da arttırmak için, gazeteciler yeni haberler paylaşmak ve işletmeler de müşterileriyle iletişime geçmek için Twitter’ı kullanmaktadırlar. Bu rehber diğer para kazanma yollarından bir bakıma farklı olmakla beraber size değerli şeyler öğretmeyi amaçlamaktadır.

Eğer paylaşmak istediğiniz ilginç şeyler veya reklamını yapmak istediğiniz ürünler varsa, Twitter’ı fazladan gelir kapısı olarak kullanmalısınız.

1. Ürün satmak için tweet atın

Twitter reklam yapmak için olmazsa olmaz yerlerden birisidir.

 • Takı sattığınız bir Etsy mağazanız mı var?
 • El yapımı kartlar sattığınız bir blogunuz mu var?
 • eBay’de satmak için sabırsızlandığınız bir çok yılbaşı hediyeniz mi var?

Eğer satmak istediğiniz herhangi bir ürün varsa, Twitter insanların dikkatini çekmek ve onları mağazanıza yönlendirmek için kullanılabilecek bir yerdir.

Twitter eğer ki işinizi doğru yapıyorsanız ürünlerinizin reklamını yapmak için çok önemli bir yerdir. Bunun gibi ürünleri araştırın ve hangi hashtagların kullanıldığını görün böylece siz de bunu tweetlerinizde kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi ayrıca altına “Sosyal medyada paylaş” butonu ekleyerek tweetlerinize dahil ederek öne çıkarabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz kendi profillerinden bu linki paylaşabilir ve mesajınızı yayabilirler.

Öte yandan Twitter hesabınızdan her gün her saat insanları sitenize yönlendiren linkler paylaşamazsınız. Twitter’ı ayrıca eğlenceli ve ilginç içeriklerle canlandırmalısınız, bu sayede çok sayıda takipçi elde etme fırsatınız olur. Çeşitli indirim kuponlarının da reklamını yapmak oldukça iyi bir fikirdir, bu sayede ilk kez alışveriş yapan insanları çekmiş olursunuz.

2. Özelliklerinizi öne çıkarmak için tweet atın

Kendinizin ve neye sahip olduğunuzun reklamını yapmak çalışma potansiyelinizi göstermek için oldukça yararlı bir yoldur.

 • Örneğin, bir web tasarımcısı mısınız?
 • Kendine has yaratıcı yetenekleriniz mi var?
 • Ya da sadece bir iş mi arıyorsunuz?

Twitter’da kendinizi göz önüne çıkarmak iş bulmak, özelliklerinizi göstermek ve para kazanmak için oldukça iyi ve ücretsiz bir yöntemdir.

Çoğu profesyonel Twitter’ı aynı endüstride çalışan kişilerle iletişim halinde kalmak için kullanır. Bu tarz bir dijital ağ size yeni kişilerle tanışma, yeni ortaklıklar kurma ve yeni işler için kendinizi ve özelliklerinizi gösterme fırsatı tanır.

Dahası, daha önceki ve şu anki işiniz hakkında attığınız tweetler dünyanın dört bir yanından insanın dikkatini çeker. Twitter pazarlama için kullanılan global bir platformdur dolayısıyla buradan yararlanma konusunda asla çekinmeyin. Kendinizi bir miktar dahi göz önüne çıkarırsanız bu satışlarınızda artışa ve hatta yeni bir iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Öte yandan Twitter’ınızın geçmiş başarılarınızla dolup taşmaması konusunda dikkatli olun. Eğer böyle yaparsanız, takipçileriniz bunları okumaktan sıkılabilir. Sayfanızı işe yarar dökümanlar, komik şeyler, sorular ve küçük soru-cevaplar ile süsleyin. Profilinizle insanların ilgisini çektiğinizden emin olun, bundan sonra insanlar günlük hayatınızda ne yaptığınızla da ilgilenmeye başlayacaktır.

3. Sponsorlu tweetler

Çoğu ünlü insan Twitter’ı fazladan para kazanmak için kullanmaktadır. Kim Kardashian, Rihanna veya Justin Bieber’ı takip eden milyonlarca kullanıcı sadece bir tweet sayesinde para kazanmayı mümkün hale getirmektedir.

“Normal” bir insanın bu sayıda bir takipçiye ulaşması imkan dahilinde değildir fakat eğer, örneğin bir blogunuz varsa veya YouTube sayfanızdan para kazanmaya başlamış ve biraz başarı sağlamışsanız, sponsorlu tweetler almak başaramayacağınız bir şey değildir.

Eğer bir şirket kendi ürününün takipçilerinize uygun olduğunu düşünüyorsa, sizle sponsorlu tweet teklifi için iletişime geçebilir. Bu teklif genelde haftada belli bir aralıkta ödeme alacağınız şekilde bir veya iki tweet atmanızı içerir. Sponsorlu tweet için alacağınız ödeme hem kaç takipçiniz olduğu hem de anlaşmanın kapsamına bağlıdır. Bazı işletmeler ödeme olarak sizin reklamınızı sitelerinde yapmayı önermektedirler.

Sponsorlu bir gönderi oluşturduğunuz zaman, bunun sponsorlu olduğunu tabi ki belirtmeniz gerekir. Öbür türlü takipçileriniz belli ürünleri almanız için onları kandırdığınızı düşünebilir.

4. Başka şirketler için tweet atın

Milyonlarca takipçiniz olmasa da, “bağlı linkler”(affiliate link) denilen sistemle diğer sitelerle bağlantı kurarak belli bir miktarda para kazanmayı deneyebilirsiniz. Yani takipçilerinizin belli başlı bir ürün için ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, bir şirketle iletişime geçip onlardan “bağlı link” isteyebilirsiniz. Uyduğunu düşündüğünüz her yerde link paylaşımı yapabilirsiniz. Her seferinde bir kişi sizin linkinize tıklayıp ilgili ürünü satın aldığında, karın belli bir kısmını elde edersiniz. Bu kulağa oldukça kolay ve basit geliyor olabilir fakat şunları gerektirir:
 • Takipçileriniz için gerçekten işe yarar bir şeye sahip olmanız gerekir
 • Takipçilerinizin sizin önerilerinize güvenmesi gerekir
 • Takipçilerinizin linke tıklayıp göz gezdirmektense bir şeyler satın almaya eğilimli olması gerekir.
twitter para kazan Bağlı linklerin sizi zengin etme ihtimali yüksek değildir fakat eğer bir ürünü illa ki pazarlayacaksanız, neden ondan kazanç elde etmeyeseniz ki? Eğer Twitter’dan bu şekilde para kazanmak isterseniz, satış ortaklığı yoluyla para kazanma hakkındaki bu makaleyi mutlaka okumalısınız. Twitter’ın halka açık olduğunu unutmayın. Dolayısıyla eğer şirketle alakalı bir yorumda bulunursanız bunun şirket tarafından görülebileceğini hatırlayın. Eğer bir şirketi temsil ediyor durumdaysanız, hangi yazdıklarınızın şirket tarafından olumsuz karşılanacağını iyice düşünün.

5. Ürünlerinizi tweet ücreti için satın

Pay with a tweet(tweet ile öde) sitesi size, karşılığında ürün hakkında tweet atarak ürün satın alma fırsatı sunmaktadır. Bu uygulamayla direk olarak para kazanmasanız bile, bu ürününüz için satışlarını artıracak şekilde bolca reklamının yapılacağı anlamına gelmektedir. Özellikle yeni ürünler hakkında bir şeyler yazılması oldukça önemlidir dolayısıyla bu sayede potansiyel alıcılar ürününüz hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Ayrıca ürünü hakkındaki bilgilerin yayılmasını isteyen bir çok şirket bulunmaktadır. Eğer takipçilerinizin belli bir ürüne ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, şirketle iletişime geçebilir ve ödeme alacağınız şekilde bunu tweet atarak sağlayacağınızı belirten bir anlaşma yapabilirsiniz.

Anlaşmanın tüm maddelerinin yazılı olduğundan ve şirket hakkında attığınız tweetler hakkında kanıtlarınızın bulunduğundan emin olun. Aynı zamanda, sadece reklam yapan bir sayfa haline gelmediğinizden de emin olun çünkü böyle yaparsanız, takipçileriniz bir anda gözden kaybolabilir. Reklamları tweetlerin içine çok açık şekilde görülmeyecek ve göze batmayacak olmayacak şekilde güzelce işlemelisiniz. Eğer ki takipçilerinizi kaybetmeye başlarsanız, şirketlere çok da çekici gelmeyebilir ve elinizdeki anlaşmaları kaybedebilirsiniz.

Twitter’da işe yarayan şeyler

Sizi takip edecek, tweetlerinizi paylaşacak ya da beğenecek insanlar arıyorsanız, Twitter’da nelerin işe yaradığını bilmeniz gerekmektedir. NakitNinja bunlardan bir kaçını şu şekilde buldu:

  • Alıntılar! Özellikle de motivasyon veren veya insanların kendileri hakkında bir şeyler bulabilecekleri alıntılar. Alıntılar insanların sizin tweetlerinizi paylaşması veya beğenmesi için güzel bir yoldur.

twitter para kazan

 • Espriler, komik fotoğraflar veya komik hayvan videoları her zaman rağbet görür.
 • Eğer bunun için biraz daha çalışmak gözünüzü korkutmuyorsa, takipçileriniz için indirim kuponları almayı deneyebilirsiniz. Küçük ekstralar herkesin hoşuna gider!
 • Ayda bir veya mümkünse daha sık, bedava ürün dağıtmaya çalışın. Takipçilerinizi düzenleyeceğiniz yarışmaya katılmaları için tweetlerinizi paylaşmaya veya beğenmeye cesaretlendirin. Bu sayede mesajınız daha hızlı yayılır ve Twitter’da daha çok insan sizi tanır.
 • Hashtagleri kullanın! Nelerin popüler olduğunu takip edin ve bunları tweetlerinizin içine gömmeye çalışın.

Twitter’da para kazanmak için yapılacaklar listesi

Twitter’dan bir gecede zengin olamazsınız fakat zamanınızı ayırır ve kemik bir kullanıcı kitlesi yakalamayı başarırsanız, Twitter altın yumurtlayan bir fırsata dönüşebilir ve bir gün size zengin olmanın yolunu açabilir.

 • Twitter’dan para kazanmanın yolu takipçilerden geçer. Takipçi çekmek için, eş zamanlı hesaplar kullanmalı ve takipçilerinizin faydalı bulacağı komik, yararlı ve alakalı tweetler atmak için yaratıcılığa sahip olmalısınız.
 • Kendinizi pazarlamada ve en son trendleri ve gelişmeler konusunda kendinizi güncel tutma konusunda başarılı olmalısınız.
 • Eğer Twitter hesabınızı tamamen reklam yapar hale getirirseniz, hızlı bir şekilde takipçilerinizi ve tweetlerinizden para kazanma fırsatını kaybedersiniz. İnsanların sürekli okumalarını isteyeceği bir sayfa yaratmalısınız.

Twitter’dan para kazanmak kolay değildir fakat yeterli sabır ve iş azmini gösterirseniz, buradan para kazanmaya başlamanız an meselesidir!

Eğer Twitter’dan para kazanma yolu size uygun bir yöntem olarak görünüyorsa, Facebook’tan para kazanma hakkındaki rehbere ve Instagram’dan para kazanma hakkındaki yazıya göz atabilirsiniz. Sosyal medya bu tür işleri neredeyse herkesin para kazanmasını sağlayacak şekilde oldukça kolaylaştırmıştır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top