Video Oyunlardan Para Kazanın

Video oyunlardan para kazanın

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Metrik ninja ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Düşük
Düşük

Gelir

Gelir Büyük
Büyük

Video oyun oynamak hem eğlenceli ve rahatlatıcı, hem de zorlayıcı bir aktivitedir. İnsanlar genelde oyun oynadıkları için zamanlarını boşa harcamakla suçlanır. Sonuçta, video oynarken para kazanmazsınız değil mi?

Ama bu argüman tam olarak doğru değildir.

Gerçek şu ki istekli oyuncular bu hobilerini ek gelir elde etmekte kullanabilmektedirler. Çoğu insan için video oyun oynayarak para kazanmak veya milyoner olmak mümkün değilken, insanlar genelde buradan para kazanarak bazı harcamalarını karşılamakta, tasarruf etmekte ve bu hobilerini devam ettirebilmek için yeni oyunlar satın alabilmektedirler.

Video oyun oynayarak para kazanmak için tercih edilen 5 ana yöntem vardır: video oyun blogları, video oyun rehberleri, YouTube videoları, oyun test etmek ve e-sporlar

Bu beş yöntemin hepsiyle sevdiğiniz işi yaparken nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Video Oyunu Blogu Açın

Eğer oyun oynayarak internetten para kazanmak isterseniz, blog sizin için doğru cevap olabilir. Günümüzde çoğu insan internet oyunlar hakkında Bilgi ve yeni haberler aramaktadır, bu da WordPress veya Blogger gibi blog hizmetlerini kullanan’ve oyunlar hakkında yazan blog yazarları için bir fırsat kapısı oluşturmaktadır.

Video oyun blogu işine birçok açıdan yaklaşabilirsiniz. Oyunların incelemesini yaptığınız, artıları ve eksilerini yazıp oylama yaptığınız bir site açabilirsiniz. Yakında çıkacak oyunlar ve sektördeki gelişmeleri içeren haberler sunan bir site oluşturabilirsiniz. Belirli bir konuya sahip bir oyun sitesi açabilirsiniz. Belki de sadece sevdiğiniz bir video oyun serisi hakkında bir blog açabilirsiniz, burada eski veya klasik oyunlardan veya kadınların oyun dünyasındaki yeri gibi konulardan bahsedebilirsiniz.

Ne Hakkında yazdığınız fark etmeksizin, gönderilerinizin yüksek kalitede olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. İçeriklerinizi okuyucuları çekecek şekilde yaratmalı ve sitenizi, diğer sitelere tercih edilecek şekilde yapmalısınız. İlginç bilgiler içeren’ve bilgilendirici içeriğe ek olarak, blogunuzun göze hoş gelmesi gerekmekte ve site içerisinde gezinmesi kolay olmalıdır. Sitenizi kısa süre içinde özelleştirmek için şablonları kullanabilirsiniz.

Site organize içerik oluşturmaya başladığınız zaman, blogunuzu başarılı hale getirmek için tanıtımını iyi yapmanız gerekmektedir.Bir blog açmak ve yazılarınızı sosyal medyada paylaşmak, para kazanmak için akıllıca bir taktiktir. Instagram, Facebook veya Twitter’ı kullanarak blogunuzu önemli ölçüde destekleyebilirsiniz. Ayrıca oyun forumlarında as yazılarınızı paylaşabilir ve diğer blog yazarlarıyla anlaşıp birbirinizin yazılarını paylaşabilirsiniz.

Video oyun blogunuz sayesinde para kazanmak için Google AdSense ile reklam yapabilir veya Yahoo Publisher ‘ı kullanabilirsiniz. Bu siteler sizin blogunuza reklam yerleştirir ve size tıklama başına para öderler. Burada önemli olan ziyaretçilerinize hitap edecek reklamların siteye yerleşiyor olmasıdır. Diğer türlü, tıklama başına para kazanmanız oldukça düşük bir ihtimaldir.

Site organize takipçi çekmek için sitenizi geliştirdikçe, oyun yapım şirketleriyle iletişime geçebilir ve onlardan oyunlarını size inceletmek isteyip istemediklerini öğrenebilirsiniz. Böylece oyunların ücretsiz kopyasını elde eder ve oyunları satın almak zorunda kalmaz ve tasarruf etmiş olursunuz.

2. Oyun Rehberi Yazın

Eğer video oyun oynamayı seviyorsanız, oyun oynarken bir yerde takılıp nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa bunun ne kadar sinir bozucu bir durum olduğunu iyi biliyor olmalısınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapacağınız şey ise direk internete girip rehberlere göz atmak olacaktır.

İnternette oyun rehberleri genelde ücretsiz olarak sunulmaktayken, oyunla ilgili en iyi önerileri ve bilgileri ücretli rehberlerden elde edebilirsiniz. Bu tür rehberler yayınlayarak siz de belli bir miktar gelir elde edebilirsiniz.

Killerguides.net MMO oyunları için çok  sayıda rehbere sahip olan bir sitelerden tanesidir. Buradaki rehberler e-kitap olarak satın alınabilir ve genelde 80 sayfa uzunluğundadır. Bu rehberlerden çoğu yaklaşık 90 TL civarında satılır ve yazarları da bu satıştan bir pay alırlar. Bu bir sitede e-kitap yayınladığınızda, oyun revaçta olduğu sürece güncellemeler yayınlanmalı ve size olan güveni korumalısınız.

Rehberlerinizi sosyal ve medya video oyun forumlarında tanıtarak kazancınızı artırabilirsiniz.

3. YouTube Videoları Yayınlayın ve Bunu Paraya Çevirin

Oyun rehberleri insanların oyundaki zor yerleri geçmek için danıştığı tek kaynak değildir. Çoğu oyuncu genelde çözümü ekranda görmek veya eğitim videoları izlemek ister ve bunu bulmak için de YouTube’a girer. Oyun oynarken bir yandan da bunun videosunu çekmek, sonrasında da bu videoları YouTube’a yükleyip paraya çevirmekle, kendinize belli bir miktar gelir sağlayabilirsiniz.

YouTube’da oyun videoları yükleyerek para kazanmanın bazı kısıtları mevcuttur. Genelde, bu karşınıza telif hakkı olarak çıkabilir. Uzmanlar oyun oynarken yorumlamaya devam ettiğiniz sürece kullanım hakkından yararlandığınızı ve dolayısıyla oyun videosu çekmenizde herhangi bir sıkıntı olmadığını söylemektedir. Dolayısıyla YouTube, eğer videonuzda adım adım yorumlama yapıyorsanız bunu paraya çevirmenize izin vermektedir.

YouTube’dan para kazanmak için, Google AdSense’i kullanabilirsiniz. Burada bir hesap açıp sonrasında videolarınızın önüne reklam alabilirsiniz. Eğer reklama tıklayan olursa, siz de para kazanma fırsatı elde edersiniz. Video tıklamalarından gel parayı hesabınıza aktarmak için, Google’ın sıklıkla güncellediği minimum kazanç miktarına ulaşmanız gerekmektedir.

Twitch.tv oyun videoları sayesinde para kazanabileceğiniz başka bir sitedir. Bu site daha yeni sayılmaktadır ve tamamen video oyunlara adanmıştır, ayrıca gün geçtikçe büyümektedir. Bu siteden para kazanabilmek için, bir form doldurmalı ve partner haline gelmelisiniz. Sonrasında, videolarınızdan kazanılan para üzerinden düzenli bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Burada partner olabilmek için, belirli gereksinimleri sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunun için sürekli olarak video yayınlamalı ve çokça sayıda izleyiciye sahip olmalısınız. Yani, Twitch’te bir süreliğine video yayını yaparken para kazanamayacaksınız fakat bu sürede başvuru yapabilecek sayıda izleyici toplama fırsatı elde edeceksiniz.

Eğer YouTube veya Twitch üzerinden gerçekten para kazanmak istiyorsanız, videolarınızın kalitesi konusunda dikkatli olmalısınız. Bu videoları milyonlarca kişi izlerken, binlerce kişi de bu tür videolar yapmaya uğraşmaktadır. Dolayısıyla, içeriğinizin kendine has olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Akıllıca ve komik yorumlar, az kişinin bildiği gizli bilgiler ve ipuçları içeren videolar ve diğer yaratıcı içerik ögeleri sizi diğer video yapımcılarından ayıracak ve videolarınız üzerinden para kazanmanızı sağlayacaktır.

4. Profesyonel Olarak Oyun Test Edin

Bir video oyun satışa çıkmadan önce oyunlarda herhangi bir hata veya eksik nokta olup olmadığından emin olunmak istenir. Bu binlerce saat alacağı için, video oyunu yapımcıları kendi oyunlarını oynayacak özel test oyuncuları tutmaktadırlar.

Video oyunlardan para kazanın

Bu tür oyunculardan birisi olarak iyi miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz fakat bu iş göründüğünden zor olabilir. Detaylara çokça önem vermeniz, algınızın açık olması bulduğunuz hataları ve eksiklikleri sürekli olarak not etmeniz bu işin olmazsa olmazlarındandır. Çoğu zaman, oyuncular yüksek baskı altında çalışmakta ve onlardan oyunda bulmaları gereken hata sayısı için bir belirli kotayı doldurmaları istenmektedir.

Video oyun test eden oyuncular yılda 50,000 TL ile 75,000 TL civarı kazanç sağlamaktadır. Deneyimli oyuncular için bu rakam yıllık 120,000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Test oyuncusu olabilmek için bir herhangi yerden diploma almanıza gerek yoktur; öte yandan bu iş için seçilen kişiler genelde bilgisayar programcısı, oyun tasarımcısı, grafik tasarımcısı ve diğer oyun geliştirme işiyle alakalı insanlar arasından olmaktadır.

Oyun test etme sektörü oldukça rekabetli bir yapıdadır çünkü oyun oynayarak para kazanma fikri çoğu Insana cezbedici gelmektedir.

Test oyuncusu olmak için başvuru yapmadan önce, bu işin olumsuz taraflarını bilmek sizin yararınıza olacaktır. Bu iş, oyunda hata bulmak için harcadığınız zaman düşünüldüğünde saat başına çok düşük miktarlar ödemektedir.

Bu iş sizin çokça zamanınızı aldığı için, test oyuncuları genelde diğer tam zamanlı işlerde çalışamamaktadır. Bu sektörde aynı zamanda iş garantisi de yoktur. Bazı zamanlar yapacak hiçbir iş bulamayabilirsiniz. Bu da demektir ki oyun test etmek sürekli gelir elde etmek isteyen kişiler için doğru tercih olmayabilir.

Bu işin iyi tarafı ise size evden çalışma imkânı sunmasıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun bu işi yapabilirsiniz, bu da oyun test etmeyi oldukça cezbedici bir hale getirmektedir.

Eğer test oyuncusu olarak başarılı olmak istiyorsanız, bu işi oyun oynamaktan ziyade hata ayıklama işine benzetmeniz daha iyi olacaktır. Oyun oynama işi sizin için artık eskisi kadar zevkli olmayacaktır.

Profesyonel test oyunculuğuna ek olarak, bazı siteler size kısa süreliğine oyun oynamanız karşılığında az da olsa ödeme yapmaktadırlar. PlayerResearch.com gibi sitelere girebilir ve 45 dakika boyunca bir oyunu oynayarak deneyiminiz hakkında sorular cevaplayıp geri bildirim sağlayabilirsiniz.

5. E-Spor Oyuncusu Olun

Eğer video oyunlarda kendinize güveniyorsanız, e-spor sizin için uygun bir tercih olabilir. E-spor yarışmalarında, oyuncular kendi başlarına veya takım halinde bir ödül için yarışmaktadırlar. E-spor oyuncuları profesyonel bir atlet kadar kazanamasa da, çoğu başarılı oyuncu büyük miktarlarda kazanç sağlamayı başarmaktadır.

Bunlara örnek olarak toplamda 1.5 milyon TL kazanmış Jae Dong Lee ve yaklaşık 200,000 TL kazanmış İngiltereli Marc Mangiacapra gösterilebilir.

E-spor dünyasına girmek için, en iyisi yerel yarışmalarla başlamaktır. İnternette oturduğunuz yere yakın yarışmaları bulabilirsiniz. Bu tür yarışmalar genelde küçük miktarlarda ödüller dağıtmaktadır fakat size rekabet ederek oynamanın nasıl bir şey olduğunu gösterir. Bazı yarışmaları kazanarak daha büyüklerine katılma şansı elde edersiniz ve ne kadar çok rekabet ederseniz, o kadar kendinize güvenir ve büyük yarışmalara katılmaya hazır hale gelirsiniz.

Bir e-spor yarışmacısı olmanız, bir video oyunu günlüğü, YouTube hesabı veya Twitch hesabı için bir miktar yetkiye de sahip olabilir, kazanmaya çalışırken siz ikiniz diğer gelir akışl0arı yoluyla daha fazla para kazandırmaya izin verirsiniz.

E-spor oyuncusu olmak size aynı zamanda blog açarak, YouTube veya Twitch hesabı oluşturarak para kazanma fırsatı verir, siz de ayni zamanda büyük ödüllerin peşinde koşmaya devam 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top