Yaşam Koçu Olarak Para Kazanın

Yaşam koçu olarak para kazanın

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

yasam kocu metrik ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Düşük
Düşük

Gelir

Gelir Büyük
Büyük

Bir yandan insanlarla iletişime geçmeye devam ederken bi yandan da evden çalışarak para kazanabileceğiniz ve kendi işinizin patron olabileceğiniz bir evden çalışma fırsatı mı arıyorsunuz? Yaşam koçluğu sizin için mükemmel bir tercih olabilir. Yaşam koçlarına olan talep oldukça fazladır ve bu endüstri yaklaşık 6 milyon TL gibi bir büyüklüğe sahiptir. 

Bir yaşam koçu olabilmek için herhangi bir yerden mezun olmanıza da gerek yoktur. Çoğu insan bu işe çok az bir eğitimle başlamıştır. Burada önemli olan pozitif bir yaklaşıma sahip olmanız ve insanlara gerçekten yardım etmek istemenizdir. Eğer but anıma uyuyorsanız, nasıl yaşam koçu olacabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yaşam Koçunun İş Tanımı

Peki yaşam koçları ne yapar?

Bu oldukça özel bir kazanç yöntemidir. Yaşam koçunu spor takımlarındaki koçlar gibi düşünebilirsiniz. Takımda koçlar takımı için stratejiler geliştirip takımın maçları kazanmasına yardımcı olur. Koçlar oyuncuların güçlü ve güçsüz yanlarını onlara söyler ve oyuncuların zorlu yarışlarda önlerinde duran engelleri aşmaları için kendi yeteneklerini geliştirmelerini sağlar.

Yaşam koçları da aynı şeyi yapar, fakat burada söz konusu olan oyuncular değil belli başlı hedeflere sahip insanlardır. Bir koç müşterileriyle Skype veya benzer hizmetleri kullanarak, telefonla, kendi evinde veya müşterisinin evinde veya kahveci gibi halka açık yerlerde görüşebilir. Koçlar müşterilerine her görüşmeden önce tamamlamaları gereken alıştırmalar ve ödevler verirler.

Çoğu yaşam koçu hayatın bir alanında uzmanlaşmayı seçer. Örneğin, bazı yaşam koçları insanlara dış görünüşlerini geliştirmeyi öğretirler. Diğerleri insanlara organizasyonel yetenekler kazandırmayı, detaylara odaklanmayı ve hayallerini gerçekleştirmeyi amaç edinmişlerdir. Bu alan iyi fırsatlar sunmaktadır; sizin de ilginizi çeken ve çok ilgi gören bir alanu seçip orada kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yaşam koçu olarak para kazanın

Yaşam Koçu Olarak İşe Başlamak

Yaşam koçu olarak işe başlayıp para kazanmak için herhangi bir diploma veya sertifkaya ihtiyacınız yoktur; öte yandan bazı özel programlar da size yaşam koçu sertifikası sunabilmektedir. Bu yeni müşterileri çekmekte yardımcı olabilir fakat başlangıçta buna gerek yoktur. Yaşam koçu olabilmek için şu basit adımları izleyebilirsiniz:

1. Nelerin İlginizi Çektiğini Bulun

Yaşam koçluğunun gerektirdiği zorlu yola girmeden önce bir adım geri atmalı ve neden yaşam koçu olmak istediğinizi sorgulamalısınız. Kendinize neden koç olmak istediğizi sorun. Hangi alan sizin ilginizi çekiyor? Kendinizi insanlara yardım etmek için nasıl motive edeceksiniz? Sonunda kazanımlarınız ne olacak?

Kendi motivasyonunuzu bildiğiniz zaman ileriye bakmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, eğer insanların mutlu olmasına katkıda bulunmaya karar verdiyesniz, hedeflerini gerçekleştirmekte zorluk çeken insanlara yardım edebilirsiniz. Eğer müşterilerinizin hayatını kolaylaştırmak isterseniz, organizasyon açısından onlara yardım etmek size daha uygun olacaktır.

2. Dersinize İyi Çalışın

Yaşam koçu olabilmek için bir okul bitirmeniz gerekmez fakat bilgi ve deneyime ihtiyacınız vardır. Yaşam koçluğunun size çeken tarafını bulduktan sonra, o alanla alakalı çalışmaya başlamanız gerekir. Alanınızla alakalı kitaplar alıp okumaya başlayabilirsiniz. Kitapları dikkatlice okuyup notlar almanız sizin yararınıza olacaktır. Okuduğunuz metne eleştirel gözle de bakmayı unutmayın. Müşterilerinize anlatabileceğiniz şeyler var mı? Müşterilerinize ödevler verirken kitaptan kullanabileceğiniz alıştırmalar ve aktiviteler mevcut mu?

Başlamadan önce okumanız gereken çok şey vardır ve okuma listeniz işe başladıktan sonra dahi bitmeyecektir. İyi bir yaşam koçu mutlaka öğrenmeye devam etmelidir, bunun için de dersler ve seminerlere katılmalı ve alanıyla ilgili okumalar yapmaya devam etmelidir.

3. Siz de Koç Tutun.

Eğer gerçekten iyi bir koç olmak istiyorsanız, birilerini kendinize model olarak seçmelisiniz. Yeni başlayanlar için bir yaşam koçu tutmak iyi bir seçenek olabilir çünkü bu sayede seansların neye benzediğini görme şansınız olur. Kendi işinizi kurmadan önce çeşitli koçlarla seanslar dahi düzenleyebilirsiniz. Her yaşam koçunun kendi stili olduğunu göreceksiniz ve ayrıca onların müşterilerle nasıl iletişime geçtiğini gözlemleyerek siz de kendinizinkine karar vereceksiniz.

Yaşam Koçu Olarak Nasıl Para Kazanılır

Bilgi birikiminiz oluştukça ve diğer koçlarla iletişime geçip deneyim kazandıktan sonra, kendi işinizi kurabilir ve müşterilerinizle temasa geçmeye başlayabilirsiniz. İşte yaşam koçu olarak para kazanmak için izlemeniz gereken adımlar:

1. Bir Websitesi Oluşturun

Yaşam koçu olarak para kazanın

Günümüzde bir çok insan yaşam koçlarını internetten bulmaktadır ve bir seansa başlamadan önce kendilerine uygun koç için araştırmalar yapmaktadır. Sonuç olarak, bunun için profesyonel görünümlü bir websitesine ihtiyacınız olacaktır.

Bu işi yapabilmek için profesyonel bir web tasarımcısı olmanıza gerek yoktur. WordPress veya Wix gibi hizmet sunan siteler herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymaksızın iyi görünümlü siteler yaratmanıza yardımcı olur. Sitenin içeriğini oluştururken özen göstermeyi sakın unutmayın.

2. Adınızı Duyurun

Çalışmaya hazır olduğunuzda insanların bunu duymasını sağlayın. Arkadaşlarınıza, aileniz ve yakınlarınıza bunu söyleyin fakat sadece gidip “Ben yaşam koçu oldum” demeyin. Neler sunduğunuzu ve bunun insanlara nasıl yardımcı olabileceğini açıkça anlatın. Sosyal medyada, yaptığınız işten bahsedin ve insanların, sunduğunuz hizmeti deneyimleyebilmeleri için onlara yarım saatlik ücretsiz bir seans önerin.

3. Bir Kaynak Haline Gelin

Yeni müşteriler kazanmanın en iyi yollarından birisi, alanınızla alakalı bir içerik oluşturmaktır. Video çekebilir, bir blog yazmaya başlayabilir, kayıtlar oluşturabilir veya bunların kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Kendi uzmanlık alanınızla alakalı kısa yazılar yazın, kayıtlar oluşturun veya videolar çekin.

Sizi takip edenleri elinizde tutmak için faydalı içerik oluşturduğunuzdan emin olun. Örneğin, “hayatı kolaylaştırmanın 4 yolu” başlıklı bir blog yazısı yayımlayabilirsiniz. Böylece, insanların sizden daha fazlasını istemeleri için bir başlangıç yapmış olursunuz.

4. Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Twitter, Linkedin, Facebook, Pinterest ve Instagram’da profiller oluşturun ve hesabınızdan haftada en az iki üç kez paylaşım yapmaya çalışın. Sosyal medyayı kullanmak potansiyel müşterilere ulaşmak ve halihazırdaki müşterilerinizi de elinizde tutmak için etkili bir yoldur.

5. Herkese Açık Olun

Yaptığınız işin duyulması için yerel olarak seminerler ve atölyeler düzenleyin. Küçük bir yer kiralayıp katılım ücretini 30 TL ila 60 TL arasında belirleyin. Atölyelerde faydalı bilgiler sunun ve burada yarım saatlik ücretsiz seansınızın bir örneğini sergileyin, böylece yeni müşteriler kazanmaya çalışın.

6. Ufkunuzu Genişletin

Yaşam koçu olarak para kazanmak için, düzenlediğiniz seanslar yeterli olmayacaktır. Bunun için alanınızla ilgili e-kitaplar yazmanız veya konuşmacı olarak bazı toplantılarda boy göstermek sizin faydanıza olacaktır. Bu gibi aktiviteler sayesinde fazladan para kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi alanınızdaki duruşunuzu ve imajınızı sağlamlaştıracak ve bu sayede yeni müşteriler kazanma fırsatı da bulacaksınız.

Yaşam Koçu Olmalı Mısınız?

Doğru bir insan için, yaşam koçluğu harika bir iştir ve bir bakıma özgürlük sunar. Fakat hala, bu işin size uygun olup olmadığı ve bu işte başarılı olup olamayacağınız konusunda iyice düşünüp taşınmanız gerekmektedir. İyi bir yaşam koçu şu özelliklere sahip olmalıdır:

Mütevazı Gelirlere Alışık Olmalısınız

Ortalama bir yaşam koçu Amerika’da ortalama 120,000 TL ($40,000 : bu Türkiye için yüksek bir rakam olmakla beraber Amerika’da düşük bir ücrettir) kazanırken müşterileri ise yılda ortalama 300,000 TL ve üzeri kazanan insanlardır. Bazıları bu duruma içerleyebilir veya bundan dolayı stress duyabilir.

İstekli Bir Karaktere Sahip Olmalısınız

Yaşam koçluğuna başladığınız zaman, ilk başlarda müşteri bulmakta zorlanmanız olasıdır. Eğer bu gibi durumlarda motive kalıp çalışmaya devam etmekte zorlanıyorsanız, belki de yaşam koçluğu size göre değildir.

İyi Problem Çözme Yeteneklerine Sahip Olmanız Gerekir

Eğer müşterilerinizin sorularına cevap bulamıyorsanız, onlar da sizinle çalışmaya devam etmeyecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top