YouTube İzlenme Arttırma – 10 ‘Gizli’ Hile

youtube izlenme arttırma

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Dünyanın en büyük YouTube yıldızı Daniel Middleton’ın bir zamanlar 0 takipçi ve 0 izlenmeye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi 19 milyonun üstünde abonesiyle dünyanın bir numaralı YouTube yıldızı oldu.

Evet, herkes 0’la başlar. Belki 10 abone veya hatta 10 görüntülenme edinmekte bile zorluk çekiyorsunuz! Peki, bu günlerde dünyanın dikkatini çekecek ne yapabilirsiniz? Üstünde fazla düşünmeyin. İlk adım çok basit: YouTube izlenme arttırma için ne yapabileceğinizi öğrenin.

 Bu yazıda YouTube izlenme arttırma için size vereceğimiz ‘sıkıştırılmış’ listeyle kendi eylem planınızı yaratabileceksiniz.

YouTube İzlenme Sayısı Arttırma için 10 Tüyo

youtube-gorunumu-bir numaralı simge

Daha iyi tanıtım metni ve başlıklarla ‘ideal izleyicinizi’ hedefleyin

youtube video ayrıntıları

Şimdiye kadar fark etmiş olabileceğiniz üzere YouTube izlenme arttırmanın en iyi yolu uzun açıklayıcı metinler yazmaktır. Ancak önemli olan, izleyicilerinizin hangi anahtar kelimeleri arattığıdır.

Bu yüzden pek çok YouTube yayıncısı, ‘ideal alıcı profili’ yaratarak yaş, bölge, cinsiyet, ilgi alanları ve diğer verilere dayanarak ideal izleyicinin düşünce yapısı hakkında bir tahmin oluşturur. 

İzleyicilerin düşünce şeklini ve ne izlemek istediklerini bilmek, YouTube izlenme sayısını arttırmak için size yardımcı olabilir.

İçerik yaratırken veya yeni içerik planlarken bu konu hakkında epey düşünüyor olabilirsiniz ama ya videolarınıza eşlik eden tanıtım metinleri ve başlıkları yazarken? 

Bu noktada ideal YouTube izleyiciniz gibi düşünmeli, ilgili videoları bulabilmek için YouTube veya Google’ın arama çubuğuna ne yazabileceklerini tahmin etmelisiniz.

YouTube izlenme sayısını arttırma için en iyi yol, yapılan aramaları sadece tahmin etmek yerine doğru anahtar kelimeleri bulabilmek için bir web aracı kullanmaktır. 

Google Adwords  bu iş için en bilinen kaynak olmakla birlikte kullanımı oldukça karmaşıktır. KeywordTool.io gibi daha kolay bir anahtar kelime aracıyla fikir edinebilirsiniz.

Unutmayın, sadece arama algoritması için yazmıyorsunuz. Aynı zamanda heyecan uyandıran başlıklarla ve videoda ne göreceklerini özetleyen açıklamalarla YouTube izleyicilerini çekmeye çalışıyorsunuz.

YouTube görüntülenme sayısını arttırmak için yapacağınız ilk şey, güçlü bir başlık ve ilginç bir görselle izleyicilerin videonuza tıklamasını sağlamak. 

Dolayısıyla, Google ve YouTube’un tanıyacağı ‘anahtar kelimeler’ yazarken aynı zamanda gerçek kişilere yönelik başlıklar yaratıyor olacaksınız.

Başlıkları yazarken gazetelerde veya internet dergilerinde gördüğünüz başlıkları örnek alın. Konuyu gerçekte olduğundan biraz daha heyecanlı gösterin… Bunu deneyen tek YouTuber siz olmayacaksınız!

youtube görünümü iki numaralı simgesi

YouTube videonuz için takibi kolay altyazılar oluşturun

youtube'da konusma metni gorunumu olusturma

YouTube videonuzun okunması veya duyma engelliler tarafından da takip edilebilmesi için konuşma metni oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? 

Bu ayrıca uluslararası izleyici kitlesinin de en sevdiği özellik. Google Translate gibi araçlar sayesinde konuşma metinlerini kendi dillerine çevirebilirler.

Bütün kullanıcıların yapması gereken, ‘Daha Fazla’ düğmesine gitmek (yan yana üç nokta ikonu) ve metni okumak için ‘Konuşma metni’ne tıklamak. YouTube izleyici sayısını arttırmak için yazdıklarınıza ve söylediklerinize özen gösteriyor musunuz? 

YouTube görüntülenme sayısını arttırmak için en iyi tüyolardan biri, basit ve takibi kolay bir dil kullanmaktır. YouTube çoğu durumda konuşmaları sizin için metin haline getirir. Otomatik konuşma metni özelliğinin en iyi şekilde çalışması için net bir sesle konuşun.

Ayrıca seçtiğiniz videoya gidip ‘Düzenle’ seçeneğini tıklayarak kendi yazdığınız konuşma metnini de yükleyebilirsiniz. Altyazı ve İşitme Engelliler için Altyazı bölümlerini bulun ve basit metin belgesi formatındaki dosyanızı, ‘Dosya Yükle’ seçeneğiyle yükleyin.

youtube görünümü üç numaralı simgesi

YouTube izleyici sayısı arttırmak için izleyicinizi sadece eğlendirmeyin, eğitin

Bu tüyo genellikle kanalınız için bol bol eğlenceli video hazırlarken göz ardı edilen bir tüyodur. Eğlendirmek çok iyi olsa da ancak izleyicinizi önem verdikleri bir konuda bilgilendirdiğiniz veya eğittiğiniz müddetçe gerçekten etkili olur. YouTube izleyici sayısını arttırmak için bu tüyodan faydalanmanız gerekir.

İzleyicilerinizin önem verdiği bir konuyu ele almak yeni izleyiciler edinmenin en etkili yollarından biridir. Henüz tanınmıyorken, aradıkları siz değilsiniz, ortak ilgi alanlarınız. 

İlgilendikleri bir alan veya ürünü detaylarıyla ele alarak eğitimle işe başlayın ve ardından kendinize özgü eğlendirme yönteminizle devam edin.

youtube görünümü dördüncü simgesi

Konuk-YouTuber’lara ulaşın

youtube konuklara ulasıyor

Kanalınıza pek ziyaretçi uğramıyorsa topluluğa ulaşmanızın zamanı gelmiş demektir. Bunun için en yeni trendlerden biri, konuk YouTuber’lar ile karşılıklı videolar veya birlikte üretilmiş içerikler yayınlamaktır. 

Böylece farklı bir izleyici kitlesine kendinizi göstermiş ve kendi izleyicilerinize de daha çok ilgi göstermiş olursunuz. Sosyalleşmek, YouTube görüntülenme sayısını arttırmak konusunda faydalı olabilir.

İdeal olan belli başlı etkili kişilere (influencer’lar) ve çılgınca popüler YouTube ünlülerine ulaşmak olsa da yerinizi sağlamlaştırana ve onlarla benzer sayıda abone ve izlenmeye ulaşana kadar genellikle mümkün olmayacaktır.

Bu yüzden başlangıçta kendi alanınızda ve sizin gibi 0 abone ve YouTube izlenme sayısıyla başlayanlara ulaşmalısınız. Birbirinize yardım ederek birlikte büyüyebilirsiniz.

Yeni videolarının altına yorum yazarak ve aboneleriyle sohbet başlatmak yoluyla daha başarılı YouTube kişiliklerinin sizinle etkileşime geçmelerini bile sağlayabilirsiniz. İsminizi büyütün. 

Sadece potansiyel abonelerinize değil sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlara ulaşın. YouTube görüntülenme sayısını arttırmak için  gereken, neyin işe yaradığını inceleyip o davranışı tekrarlamaktır.

Ayrıca kanalınızın görünümü ve tanıtım açıklamasının en az videoların kendisi kadar önemli olduğunu unutmayın. Daha fazlasını öğrenmek ve takipçi toplayan bir YouTube kanalı oluşturmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

youtube gorunumu bes numaralı simgesi

Rakiplerinizi inceleyin ve izlemeniz ‘önerilen’ diğer başarılı videolardan fikir alın

Yetenek Sizsiniz Türkiye

Kenar çubuğunda ‘önerilen’ veya ilgili videolara dikkat edin. Bunlar sadece sıradan izleyici değil yayıncı yani sizin için de faydalıdır. Size bağlantı verilmesi ve ‘önerilen video’ olmanız için en iyi yol, elinizden geldiğince bu videoları kopyalamak ve onları esin kaynağı olarak kullanmaktır. Başlıklarına, tanıtım metinlerine, içeriklerine ve hatta konularına bakın.

Paragezegeni.com, videonuzu başka popüler videolarla ilgili olacak şekilde optimize etmenin, seçtiğiniz anahtar kelimeler çok genel olsa bile videonuzu ön plana çıkarmaya yardım edeceğini söylüyor.

O videolara ait anahtar kelimeleri hedefleyin, sonra videonuzun öne çıkması için yaratıcı, bilgilendirici, eğitici veya komik başka bir şey ekleyin. Bu şekilde YouTube algoritmalarının ve ideal izleyicilerinizin dikkatini çekecek, bu yöntemden YouTube izlenme sayısını arttırmak için faydalanacaksınız.

youtube gorunumu altıncı simgesi

Videolarınızın içine daha çok eylem çağrısı yerleştirin

Yetenek Sizsiniz Türkiye video

YouTube, videolarınızın içinde ‘Bitiş Ekranı ve Kartlar’ yayınlamanıza olanak tanır. Bunlar, “Abone ol!” veya “Beğen!” gibi eylem çağrılarında bulunan küçük metinlerdir. 

Bu özelliği kullanarak başka videolara, oynatma listenize (aynı konu etrafında sırayla otomatik olarak oynayan videolar dizisi) veya başka bir kanala bağlantı verebilir hatta izleyicileriniz arasında anket yapabilirsiniz.

YouTube kısa bir süre önce Ek Açıklamalar’ özelliğinin yerine daha mobil-dostu olan ‘Bitiş Ekranı Editörü’ özelliğini getirdi.Bu yüzden Ek Açıklamalar’ı ele alan web siteleriyle karşılaşırsanız hâlâ eski videolardan bahsettiklerini bilin.

Diğer yandan modern videolar şimdi bu özelliğin daha mobil-dostu dengi olan Bitiş Ekranlarını kullanıyor. YouTube yıldızı Derral Eves, YouTube İçerik Stüdyosu’nun içinde, ‘Bitiş Ekranı’ ve ‘Öge Ekle’ seçeneklerinin altındaki editörü nasıl bulacağınızı anlatıyor. 

youtube görünümü yedi numaralı simgesi

Videolarınızı daha çok sosyal medya etkileşimleri olarak görün. Daha çok izlenme için ‘video yorumlarından’ yararlanın

video-yorumları

Belki sorun YouTube içerik yaratıcılarının pek çoğunun videolarını aslında tek başına bir Facebook yorumuna daha çok benzetilebilecekken bir sinema filmi gibi görmesidir. 

YouTube izlenme sayısını arttırmak için en iyi yöntem, videonuzu başka bir video için ‘yanıt videosu’ olarak etiketleyerek daha popüler olan videonun trafiğinden faydalanmaktır.

Bu kolay bir işlemdir:

Konunuzla ilgili bir başka popüler videoyu açın ve yorumlar kısmında ‘Yanıt’ seçeneğini tıklayın. Bütün videolarınızın listesine sahipsiniz ve sohbet akışı içinde hangilerini ‘yanıt’ olarak kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Hatta daha popüler bir videoyu taklit ederek, bir şarkıyı yeniden yorumlayarak veya başka birinin yayınladığı bir habere yeni bilgilerle yorum yaparak da yaratıcı yanıt videoları oluşturabilirsiniz. 

Videolarınıza, halihazırda trafiği olan diğer videolara benzer başlıklar ve tanıtım metinleri eklemeyi unutmayın. Bunlar, YouTube izlenme sayısını arttırmak için faydalıdır.

İnsanları içeriğinizi görmeleri için sadece ‘kandırmayın’. YouTube’un sosyal tarafına, sunduğu devasa topluluk ve nişler karışımına daha çok odaklanın.

Yeni videolarınız hâlâ muhteşem sonuçlar vermiyorsa dikkatinizi YouTube’dan daha az rekabet olan ve anahtar kelime etiketlerinin daha çok işinize yarayacağı sitelere çevirin.

Web sitenize giriş sayfaları yaratabilir veya sadece konuk blog yazarlığı yapabilir ve YouTube videonuza bağlantılar verirken seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. (Google’ın bu basit talimatlarını takip ederek web sitenizin HTML’ine video yerleştirebilirsiniz.)

Bu gömülü videolar, Google’a yapacağınız geçerli ‘linkback’ler sayılır. Dolayısıyla videolarınız ve genel olarak kanalınız için faydalıdır. Ayrıca Instagram, Facebook, Twitter, Tumblr ve hatta Pinterest gibi diğer sosyal medya hesaplarınızda bağlantılar vererek videolarınıza daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. 

Evet, YouTube izlenme sayısı arttırmak için bir başka yolu da pazarlamayı site dışına çıkarmaktır.

Arama için Google ve YouTube algoritmaları gerçekten de sosyal medya bağlantılarına, ticaret web sitesi bağlantılarına göre öncelik tanır. Bu yüzden YouTube videolarınızı başka kanallarda da, ek anahtar kelimelerle yayınlamak, size fayda sağlayacak daha organik bir stratejidir.

youtube gorunumu sekiz numaralı simgesi

YouTube izleyicilerinize yarışma ödülü verin ve ödüle göre anahtar kelime oluşturun

youtube'da yarısma odulu gorunumu

YouTube görüntülenme sayısını arttırmak için biraz sıradan olsa da şaşırtıcı biçimde etkili bir diğer yol da sırf bağlantıda olmak ve bir şekilde etkileşim yaratmak için ödül ve eşantiyon vermektir.

Pek çok kanal başlangıçta biraz ekstra trafik sağlamak için bu yola başvurmak zorundadır. Bunun için farklı sosyal medya sitelerinde, hatta niş sitelerde ve forumlarda çapraz tanıtım yapabilirsiniz.

En iyi sonuç için kendi alanınızla veya YouTube konunuzla ilgili bir ödül seçin ve izleyicilerinizin aklında kalın.

youtube gorunumu dokuz numaralı simgesi

İlk birkaç izleyicinizi ‘ürün deneyicisi’ olarak kullanın ve fikirlerini alın

youtube'daki ilk görüntüleyici

İlk birkaç izleyicinizi şanslı sayın… YouTube kariyerinizin geleceğini planlamakta size yardımcı olacaklar! ‘Kibarlık’ yapıp hepsine topluca teşekkür etmek yerine onlarla birebir etkileşime geçin. Bunu yapmanız başlangıçta daha kolaydır ve YouTube izleyici sayısını arttırmak konusunda işinize yarar.

YouTube izleyici sayısını arttırma yolunu; diğer bir deyişle gelecekte ne görmek istediklerini doğrudan izleyicinize sorun ve istedikleri videoyu yaratın!

Pek çok YouTube izleyicisi (özellikle sizin sağladığınız içerik türüyle ilgilenenler) için taleplerinin gerçek bir YouTube videosuna dönüştüğünü görmek bir ‘ödüldür’. Bu ayrıca ‘ideal izleyici kitlenizin’ sizden ne beklediğini değerlendirmenin akıllıca bir yoludur.

on numara simgesi youtube gorunumu

YouTube Reklamları ile videolarınızı destekleyerek rekabette öne geçin

youtube reklamları youtube'da goruntule

O ilk birkaç saniye için izleyicinizi tutmayı başarabilirseniz erişim ve belki de tıklanmalara ödeme yaptığınız YouTube Reklamları, YouTube izleyici arttırmak konusunda en hızlı sonuç veren yöntemdir.

Yaygın anahtar kelimeler için rekabet o kadar yüksek ki bazen yeni YouTube yayıncılarının iyi bir başlangıç yapabilmek için reklam veya sponsorlu video alması gerekir. YouTube izlenme satın almanın ve daha fazla abone edinmenin en etkili ve hakkında en fazla arama yapılan yollarından biri budur.

Bu yöntemin en iyi özelliği, izleyicinizi gerçekten hedefleyerek erişimlerinizi yanlış kitle için harcamamaktır. YouTube yönetimi bile garantili erişim satın almanın, kullanıcının geri dönmesini hatta kanalınıza abone olmasını 23 kat artırabildiğini söylüyor. 

İzleyicilerin reklamı tamamen bitirmediği durumlarda bile kullanıcıların kanala veya videoya daha sonra tekrar dönme olasılıkları 10 kat fazladır.

YouTube İzleyici Sayısı Arttırmak için Deneyin ve Öğrenin

youtube izlenme sayısı arttırma

YouTube görüntülenme sayısı arttırmak için en iyi yol nedir? Tıpkı Instagram veya           facebook’ta olduğu gibi YouTube’da da aktif olun. Haftada bir veya mümkünse daha fazla yayın yapmayı değerlendirin. Önemli olan sadece harika bir içerik yaratmak veya en iyi kamerayı seçmek değildir.

Söz konusu olan benzersiz içeriğinizi arayan o izleyiciye ulaşmaksa, önemli olan süreklilik ve alışılmışın dışına çıkmaktır. Benzersiz kimliğe sahip bir izleyici kitlesiyle bağlantı kurarak YouTube ücretsiz izlenme sayısını arttırmak için bunu yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top