10 Dakikadan Az Bir Sürede YouTube Kanalı Oluşturma Yolu

YouTube kanalı nasıl oluşturulur

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

İnternet ortamında çok yoğun bir video trafiği vardır. Bir Youtube kanalı oluşturup bu trafiğin küçük bir kısmını bile yakalasanız, bu gerçekten çok büyük bir şey ifade eder. Yani hakkıyla bu işi yaptığınız takdirde sizin için YouTube son derece kazançlı olabilir.

Bu yazıda size, basit bir şekilde YouTube kanalı oluşturma adımlarını ve izleyicilerinizin ilgisini üzerinizde tutacak bir “portal” oluşturma yollarını açıklayacağız. Bir YouTube kanalı oluşturmak aslında son derece kolaydır. Bunun için herhangi bir çevrim içi deneyime ihtiyacınız yoktur ve 10 dakikadan daha az bir süre de bunu gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube ile İlgili İlk Dikkate Alınacak Şeyler...

YouTube kanalı oluşturma ile ilgili ilk dikkate alınması gereken şeylerden biri şudur. Bu işi ciddi bir şekilde yapan hiçbir YouTuber sadece kanalına gelişigüzel bir şekilde video yüklemez. Başarılı yayıncılar öncelikle bir temaya bağlı kalarak bir kanal oluşturur ve sonra kim olduklarını ve dünyaya hangi mesajı göndermek istediklerini yansıtan bir “marka” oluştururlar.

İşte bu mesaj, size bir süre sonra mükemmeli yakalamanızı sağlar ve evden para kazanma imkânı sunar. “Marka” önemlidir, öyle ki herhangi bir video yüklemeden önce kanalınızı oluşturmanızı öneririz. Tema, kanal, marka ve mesaj gibi kavramları inşa etmeyi planladığınız bir binanın temelleri olarak düşünebilirsiniz.

10 Basit Adımda YouTube Kanalı Oluşturma İşlemi

İzleyeceğiniz 10 basit YouTube kanalı oluşturma adımı aşağıda sıralanmıştır.

Bu adımları izleyerek YouTube kanalı nasıl yapılır bunu görmüş olacaksınız:

sayfa ayırıcı

Yeni bir YouTube kanalı nasıl yapılır, bunun ana adımlarını belirledikten sonra artık biraz daha ayrıntılara girebiliriz!

Yeni youtube kanalı oluştur

1. Yeni bir Google Hesabı veya Marka Hesabı oluşturun

google hesabı oluşturun

Basitçe YouTube kanalı oluşturma yolunu öğrenmeye başlarken, platformun doğrudan Google hesabınıza bağlandığını (yetkilendirme, AdSense gibi şeylere ilişkin kayıtlar ve ödeme için), bu nedenle başlamak için bir Google hesabına kaydolmanız veya mevcut kimliğinizi kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Öncelikle YouTube‘a girin. Sonra YouTube kanalı nasıl yapılır bunu öğrenmek için Google hesabınız ile oturum açın.  YouTube kimliğinizi kişisel hesabınızdan ayırmak istiyorsanız, Google hesabınızı kullanırken ayrı bir “Marka Hesabı” sayfası oluşturabilirsiniz. Şunu bilmenizde yarar var; bu hesap, videoları izlemenize, paylaşmanıza, diğer videolar hakkında yorum yapmanıza ve kısa bir süre içinde kendi videolarınızı oluşturmanıza izin verecek hesap ile aynıdır.

youtube kanalını özelleştir

2. Kanalınızı özelleştirin

kanalınızı özelleştirin

YouTube kanalı oluşturma ile ilgili bir sonraki konumuz daha fazla özelleştirme seçeneklerine erişim yollarıdır. “YouTube Ayarları” anlamına da gelen Çark simgesi, kanalınızı özelleştirmek için birden fazla sekmeye erişmenize olanak sağlar. Yeni kanalınızın hesap bilgilerini ayarlayarak ve “Ek Özellikler” bağlantısı ile istediğiniz ayarlamaları yaparak işleminize devam edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz kanalın, “Hesap” bilgileri kısmında, kanala ilişkin bir işletme adı ya da başka herhangi bir isim oluşturma seçeneğiniz olduğunu da göreceksiniz.

kategori youtube kanalı

3. Kanalınıza uygun bir kategori belirleyin

kanalınıza uygun bir kategori belirleyin

Kanalınızı adlandırdıktan sonra, izleyicilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırmak için bir kategori de belirlemelisiniz. Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Eğlence diye devam eden seçeneklerden istediğiniz herhangi birini seçebilirsiniz.

Eğer en popüler YouTuber’lar arasındaki sıralamada şansınızı denemek isterseniz, YouTube kanalı oluşturma işlemi sırasında videolarınıza en uygun kategoriyi seçmeniz gerekir.

youtube kanalı açıklaması

4. Kanal açıklamanızı ekleyerek devamlı güncel tutun

Devamlı güncel tutun

Buraya kadar olan kısımda YouTube’da bir kanal nasıl oluşturulur, bunun temellerini attık. Artık kanal açıklamasına geçebiliriz. Bunu yapmak için Kanalı Özelleştir’e (veya Kanalı Görüntüle) ve ardından kanal açıklamanızı yazmak için Hakkında’ya tıklayın.

Hakkında bölümüne metin ekleyerek başlayın: Buraya yazacağınız bilgiler, kullanıcıların kanalınızı bulmasına yarayacak temel bilgiler olmalıdır. Buraya kanalınızı tarif eden bir metin girebilirsiniz. 

İzleyicilerinizin kanalınızı bulmasına yardımcı olacak diğer bir faktör de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeleri İçerik Stüdyosu içerisindeki Kanal seçeneğinde bulunan Gelişmiş’e tıklayarak açılan pencere üzerinde ekleyebilirsiniz. Bunlar, arama motorları tarafından endekslendiğinden ve Google’daki trafik akışına yardımcı olacağından özenle seçilmelidir. YouTube kanalı oluşturma işlemi içerisindeki belki de en önemli adımlardan biridir.

Google’daki trafik

Açıklama kısmında yalnızca 1000 karakterlik yazım hakkınız vardır. Bu nedenle yazacağınız bu kısa metnin ilk iki cümlesinde kanalınızla direkt ilgili kelimeler ve eylem çağrısı niteliğindeki ifadeleri kullanmaya çalışın. Anahtar kelimeleri eklerken bunların yalnızca YouTube’da değil, Google Arama’da ve diğer arama motorlarında da görüneceğini unutmayın.

bağlantılar-youtube-kanalı

5. Kanalınıza başka bağlantılar ekleyin

kanalınıza başka bağlantılar ekleyin

Kanalınıza değişik bağlantılar eklemek, izleyicilerinizi diğer önemli sayfalara yönlendiren bir portal veya “ağ” oluşturur. Blog’unuzu, web sitenizi ve diğer sosyal medya hesaplarınızı Hakkında altındaki Bağlantılar aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

(Not: YouTube kanalınıza bağlayabileceğiniz ve birlikte geliştirebileceğiniz bir blog oluşturmak istiyorsanız, blog yazarak para kazanma rehberimize göz atmanızı tavsiye ederiz.)

Özelleştirmeler etkin değilse, bağlantıyı göremezsiniz. Bu durumda, çark simgesine tıklayın ve ardından “kanal düzenini özelleştir” yazan yere gidin. Bu özelliği açmak, özelleştirmeleri ve “bağlantıları düzenleme” seçeneğini etkinleştirmenizi sağlar.

İzleyicilerinizden gelebilecek muhtemel sorular için kanal profili sayfanıza bir irtibat e-posta adresi de ekleyebilirsiniz. Tüm sitelerinizi ve e-posta adresinizi birbirine bağlamak izleyicilerin adınızı daha iyi hatırlamalarına yardımcı olacaktır. Bu işlem de önemli  YouTube kanalı oluşturma adımlarından  biridir. Bunun önemini sonradan daha iyi anlayacaksınız.

youtube kanal resmi

6. Kanal resminizi düzenleyin

kanal resminizi düzenleyin

Başarılı bir YouTube kanalı nasıl yapılır sorusuna ilişkin size çok önemli bir sır daha verelim. Dikkatleri üzerinize çekmek için harika bir kapak fotoğrafı ekleyin. Bunu yapmak için ayarlarınızda “Kanal Resmi Ekle”ye tıklayın. Tüm masaüstü, tablet ve mobil platformlarda düzgün görüntülenen en iyi görsel sonuç için 2560×1440 piksel boyutunda (veya bu değerlere yakın) bir kapak resmi seçin. Bu alan geniş ve çok kısa olduğundan, çok uzun olan fotoğraflar burada düzgün görüntülenmeyecektir. Eğer tereddüt ederseniz, fotoğrafları veya logoları uygun boyutta bir resme dönüştüren profesyonel bir grafik tasarımcı kullanabilirsiniz.

Ardından, Google hesabı sekmesinin “Hakkında” bölümüne bir profil fotoğrafı yükleyin. Aynı profil resmi kanal simgesi için kullanılacaktır. Ayrıca doğrudan boş profil çerçevesine tıklayabilir ve 800×800 piksel boyutunda bir simge yükleyebilirsiniz.

Google‘a (YouTube’un sahibi) göre, resimleri doğru görüntülemek, YouTube kanalı oluşturma işlemi için kilit bir konudur. Eğer tam olarak istenen boyutta bir resim elde edemezseniz, YouTube kapak resmi için minimum boyut olan 2048×1152 ölçülerini baz alabilirsiniz. Bu boyut, kapak resminin değişik cihazlarda bile sıkıntısız görüntülenmesini sağlayacaktır. Maksimum boyut ise 2560 x 423’tür. “Güvenli bölge” olarak adlandırılan kısım sayesinde, kenarlarında fazlalık olsa bile kapak resmi her zaman düzgün bir şekilde görüntülenecektir. YouTube ayrıca resim seçerken 4 MB veya daha küçük dosyaların kullanılmasını önermektedir.

Piksel numarasına göre hareket etmek zorunda değilsiniz. Kırpma aracını kullanabilir ve resmin bilgisayarda, tablette ve cep telefonunda nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

videolar youtube kanalı

7. İlk videolarınızı yayınlayın

İlk videolarınızı yayınlayın

YouTube’da bir kanal nasıl oluşturulur sorusunun tüm cevaplarını almanıza az kaldı. YouTube kanalı oluşturma işlemi ile ilgili bir sonraki adımımız kanal içeriğinizi oluşturmak ve yönetmeye başlamak olacaktır. “Canlı yayın” ve “video yükle” arasında seçim yapmak için kamera simgesini tıklayın. Doğru video dosyasını seçerek videolarınızı yükleyin.

YouTube, doğru şekilde görüntülenmesi için “HDR videoların kodek veya taşıyıcıda HDR meta verilerine sahip olması gerektiğini” belirtir. Meta verilerin düzgün şekilde kaydedilmesi gerekir; yani, Yüksek Dinamik Aralıklı videonun en iyi kalitede olmasını istiyorsanız, kolay meta veri kaydına izin veren bir uygulama seçmeniz gerekir. Daha detaylı bilgiler için HDR sorun giderme sayfasına başvurabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza en uygun kameralar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, YouTube için en iyi kamera konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Video yayınlamaya başlarken, aşağıdakilere özellikle dikkat edin:

Başlıklar
Başlıklar
Tanımlar
Tanımlar
Etiketler
Etiketler/Anahtar kelimeler
Kategori
Kategori (kanal kategorisinden farklı)

Bu metin bölümleri önemlidir, çünkü kullanıcılar değişik içerikler aradıklarında arama sonuçlarını doğrudan etkileyecektir, bu nedenle YouTube kanalı oluşturma işleminde, metin kısımlarına vermeyi planladığınız mesajı ve olayın felsefesini kattığınızdan emin olun.

youtube kanalı oynatma listesi

8. Video koleksiyonunuzu birkaç farklı oynatma listesinde düzenleyin

video koleksiyonunuzu birkaç listesinde

Videolarınızı kategorilere ayrılmış ve organize bir şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Bu sayede videolarınıza yönelik stratejik bir yayın planı oluşturabilir, videolarınızı önceden yayınlayabilir ya da önceden oynatma listeleri oluşturup ardından onları oynatma listelerine ekleyebilirsiniz.

Kendi videolarınız ve hatta beğendiğiniz diğer videolar (izleyicileriniz için uygun olanlar) için oynatma listeleri oluşturmak, size daha fazla görüntüleme alma konusunda yardımcı olacaktır. YouTube kanalı oluşturma işlemini yaparken, öncelikle izleyicinizi cezbedecek olan şeyin videonun içeriği olduğunu unutmayın! Bu nedenle, kolayca okunabilecek ve arka arkaya izlenebilecek şekilde düzenlenmiş çok sayıda videonuz olmasını isteyeceksiniz.

youtube kanal fragmanları

9. Yeni ve devamlı ziyaretçilerinize yönelik iki fragman ekleyin

iki fragman ekleyin

“Kanalım” sekmesine, “Yeni Ziyaretçiler” ve “Geri Dönen Ziyaretçiler” için özel olarak etiketlenmiş fragmanlar ekleyebilirsiniz. 

Bunları, film fragmanları ile aynı konumda değerlendirebilirsiniz. Çünkü bunlar sizin kanalınızı takip edenlere kanalınızın nasıl bir şey olduğunu, kanalınızda ne gibi şeyler bulabileceklerini gösterirler. Dolayısıyla, buraya iki adet tanıtım videosu ekleyin. Bunlardan birisi yeni ziyaretçilerinize yönelik olsun ve kanalınızda bulunan içerik türlerini (burada neden özellikle kanalınıza abone olunması gerektiğini belirtin) kapsasın, diğeri ise geri dönen ziyaretçilerinize yönelik olsun ve son ziyaretlerinden bu yana nelerin yeni olduğunu gösterir nitelikte olsun.

Unutmayın! Fragmanlar film kalitesinde olmak zorunda değildir. Ziyaretçilerinizi, 1-2 dakikalık video/fotoğraf ve sesli mesajla kanalın ne hakkında olduğunu açıklayarak hoş bir şekilde karşılayabilirsiniz. Bu kısmı kısa ve yerinde tutmanız önemlidir.

YouTube kanalı oluşturma işlemini yaparken, kanalınızı sıradan bir izleyici için aktif, meşgul ve ilginç kılan özellikleri dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle sayfa yapınızı özel olarak tasarlamanızda fayda vardır.

Ayrıca bu yolla, yaptığınız bu özel tasarımlı içeriklerin nasıl görüntüleneceğine de karar verebilirsiniz. Örneğin, yatay veya dikey plan oluşturabilir, veya izleyici kanalınızı ilk ziyaret ettiğinde dikkatlerini üzerine çekmek istediğiniz yeni bir oynatma listesini veya tek bir videoyu vurgulayabilirsiniz.

Daha fazla dikkat çekeceğini düşünüyorsanız, güncel YouTube topluluk etkileşimleri gibi daha fazla özel ekran da ekleyebilirsiniz.

youtube kanalı widget'ları

10. YouTube'da para kazanmak ve kanalınızı büyütmek için widget'ler ve diğer uygulamalar ekleyin

YouTube'da widget'ler ve-diğer uygulamalar ekleyin

Evet, sunum açısından başarılı bir YouTube kanalı nasıl oluşturulur bunu öğrendiğinize ve kanalınızı özelleştirdinize göre, artık kanalınızın büyümesine yardımcı olacak uygulamaları yüklemenin zamanı geldi.

Bunun için “İçerik Stüdyosu” olarak bilinen gösterge ekranından daha fazla özelliğe erişebilirsiniz. “Kanal” ve “Durum ve Özellikler” yazan yere tıklayın.

Yeni bir YouTube kanalı nasıl oluşturulur  bunu halletmenize yardımcı olacak ekstra özellikleri etkinleştirebileceğiniz yer burasıdır. Bu özellikler şunlardır:

Para kazanma
Para kazanma (Google Adwords gibi)
canlı yayınlar
Canlı yayınlar
Daha Uzun Videolar
Daha Uzun Videolar
Özel URL'ler
Özel URL'ler
Sponsorluk
Sponsorluk
ikon Analizler
Analizler
Ek Moderatörler
Ek Moderatörler
dış açıklamalar
Dış Açıklamalar (site dışı bağlantılar)

Bu özelliklerin tümüne erişmek için, YouTube hesabınızı doğrulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunu kısa mesaj veya telefon numarası aracılığıyla bu bağlantıda yapabilirsiniz. 

sayfa ayırıcı

Youtube'da Kanal Nasıl Oluşturulur? ve Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazıda, YouTube kanalı oluşturma işlemini öğrenerek YouTube şöhreti olma yolunda önemli bir adım attınız. Aslında bu yazıda, Youtube’dan para kazanma konusuna kısaca bir göz atmış oldunuz. Zaten birçok insan da bu amaçla bu işe giriyor.

İzleyici kitlenizi büyüterek ve (YouTube’un kendi tabiriyle) “reklamcı dostu” videolar oluşturarak YouTube’da para kazanabilirsiniz. Tabii ki, izleyici çekmeden ve hesabınızdan para kazanmadan önce birçok ilginç video oluşturmanız gerekir.

Daha sonra, içeriğinizin YouTube politikalarına uygun olduğu varsayımıyla, trafiğiniz için ödeme almanızı sağlayacak olan YouTube İş Ortağı Programına katılarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

youtube kanalı nasıl oluşturulur ve para kazanılır

Diğer bazı para kazanma seçenekleri şunlardır:

  • YouTube Premium
  • Hizmet veya ürünlerini kanalınız üzerinden tanıtmak isteyen bir marka ile anlaşma yapmak
  • Videolarınızı temel alan ürünler oluşturmayı da içerebilecek olan Merchandising
  • Kitlesel Fonlama
  • Videolarınız üzerinden tanıtım yapacağınız canlı etkinlikler planlamak ve yayınlamak
  • Affiliate marketing

Ayrıca kanalınızı kullanarak çevrim içi para kazanma konusunda daha detaylı bir inceleme için YouTube’dan nasıl para kazanılır? konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Özetle...

Kendine ait iyi bir YouTube kanalı oluşturma yolunu öğrenmek ve sonunda rekabetçi bir YouTube ünlüsü olmak istiyorsanız, yapman gereken, uygun bir stratejiyle orijinal videolarını hazırlamak ve sonrasında YouTube’un keyfini çıkarmaktır. Başarılı bir YouTube kanalı nasıl oluşturulur görmek istiyorsanız, size sunduğumuz ipuçlarını izleyin ve ardından daha fazla izlenen ve daha fazla YouTube abonesi olan videoları inceleyin. İzleyicilerinizin kimler olduğunu tam anlamıyla öğrendiğinizde ve izleyicileriniz için içerik oluşturduğunuzda elbette bunu siz de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top