YouTube Nasıl Para Kazanıyor (Sektörün İçinden Bir İnceleme)

YouTube nasıl para kazanıyor

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

YouTube’un 2005’te, Limewire gibi yasal olmayan P2P (eşler arası paylaşım) programlarının aksine, ‘yasal’ bir video paylaşım sitesi olarak hayatına başlamış olduğuna inanmak zor. Bugün, Alexa raporuna göre, YouTube, açık internetin ikinci en popüler web sitesi. Pek çok kişi artık YouTube’da para kazanmanın mümkün olduğunu biliyor ancak paranın nereden geldiğini anlamakta güçlük çekenler olabiliyor. Eğer her şey ücretsizse YouTube nasıl para kazanıyor? Bu yazıda bunu anlatacağız.

YouTube Nasıl Para Kazanıyor: Basitleştirilmiş İşlem

İnternette diğer pek çok site gibi YouTube da anahtar kelime aramalarına göre hedeflenen trafiğe ulaşmanın en etkili yollarından biri olan Google Adsense ile para kazanıyor. Google ve YouTube başında bağlantılı değildi ama ortaklıkları anlamlı oldu.

2006’da  1.65 milyar dolar (9.047.601.750 TL)  ödeyerek Google’ın YouTube’u satın almasının nedenlerinden biri de buydu. Küresel hedefleri olan, 76 dilde içerik sağlayan, günde 30 milyon ziyaretçi çeken ve her gün 400 saatlik içerik üreten aktif bir topluluğa sahip olan bir şirkete rakip olmak kolay değildi.

YouTube nasıl para kazanıyor sorusunun basit cevabı, içerik yayını yapan FOX, CNN, NTV gibi diğer ağlara benzer olan yasal bir medya ağı olması. Bütün bu şirketler reklam gelirlerinden kazanıyor.

youtube nasıl para kazanıyor

YouTube, kullanıcı kaynaklı içeriği ve eğlence, kısa videolar, müzik videoları, viral komediler, gerçek yaşamdan görüntüler, sanatçıların işleri gibi çok çeşitli içeriğe sahip olduğu için her zaman bir medya ağı gibi hissettirmiyor.

Bu profesyonel ve amatör içerik karışımı, YouTube’u diğer siteler ve medya kanallarından farklı bir konuma yerleştiriyor. İşte YouTube böyle bir konumda ve temel hizmetlerini ücretsiz olarak tüm dünyaya sunuyor. Rekâbetçi, değil mi?

Temel YouTube hizmetleri ücretsizken bazı içerik ücretli üyelik gerektiriyor. Yine de kullanıcıların hiçbir ücret ödemeden ulaşabileceği BİNLERCE ücretsiz kanalı var.

Kullanıcılar, çoğu ücretsiz hizmetin karşılığında şirketlerin, bireysel olarak sanatçıların ve hizmet sağlayıcıların parayla verdiği reklamları izliyor. İçerik üreticiler pastadan paylarını alırken geri kalanını YouTube topluyor.

Reklamverenler için Seçenekler

YouTube nasıl para kazanıyor sorusunu cevaplarken ikinci adım, sponsorlara sunulan seçenekleri gözden geçirmek. Bunlar büyük şirketlerden küçük işletmelere hatta kişilere kadar farklı bütçeler de olabilir.

A. youtube nasıl para kazanıyor

Sponsorlu Videolar

Sponsorlu Videolar

Sponsorlu Videolar, arama sonuçları sayfasının en üstüne çıkarılmış videolardır. Tıpkı Google veya Yahoo’nun arama yapılan web siteleri veya kişisel sayfaları listelemesi gibi bu YouTube sponsorlu videoları da arama sonucunda karşınıza çıkıyor.

YouTube’a göre sponsorlar, bir videonun tıklandıktan sonra ne kadar izleme aldığına göre ödeme yapıyor. Eğer videolarınızın en üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız daha çok izlenme oranı işinize yarar. YouTube’da izlenme oranını nasıl artıracağınız konusundaki yazımızı okuyabilirsiniz.

B. youtube nasıl para kazanıyor

Gömülü Reklam Videoları

Gömülü Reklam Videoları

Çoğu kişi ismen olmasa da “yayın öncesi” ve “yayın ortası” videoların ne demek olduğunu bilir. Bunlara genel olarak “can sıkıcı reklamlar” deriz. Bir video yüklenirken çıkar ve 10 saniye veya daha az süreden 15 saniye veya biraz daha fazla süreye kadar uzayabilirler. 

Bunlar etkili olan gömülü reklamlardır çünkü belirli kitleleri ve kullanıcı gruplarını hedefleyebilirler. Sadece hedef kitle yanlış olduğunda “can sıkıcı” olurlar!

Yayın öncesi reklam, seçtiğiniz videodan önce yayınlanırken yayın ortası reklam bir videonun ortasında çıkan reklamdır. Reklamverenler gösterim veya görüntülenme başına ücretlendirilir. Genellikle bu videolar, sabırsız izleyiciler tarafından “atlanır”. Bu durumda reklamveren hiç ücretlendirilmeyebilir. Daha kısa ve atlanamayan reklamlar elbette daha pahalıdır.

C. youtube nasıl para kazanıyor

Ana Sayfa Reklam Bantları

Ana Sayfa Reklam Bantları

YouTube diğer videoların yanı sıra reklam bandı videolar da sunar. Bunlar daha çok, kullanıcı Youtube masaüstü sitesine ve bazı tabletlerden siteye girdiklerinde otomatik olarak oynayan ana akım reklamlardır. Bu reklamlar izlenme garantilidir ve daha fazla izleyiciye ulaşabilirler.

Reklamverenler bu yüzden reklam bandı videolara ödeme yapar. Bant reklamların fotoğraf reklam, video reklam veya ikisinin karışımı reklamlar gibi çeşitleri vardır. Peki, bu açıdan Youtube nasıl para kazanır? Çeşitli reklam formatları sunmak, farklı ihtiyaçları olan reklamverenler için daha caziptir.

D. youtube nasıl para kazanıyor

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Ücretlendirilmiş İçerik

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Ücretlendirilmiş İçerik

YouTube ayrıca milyonlarca aboneye ve görüntülenmeye sahip “başlıca içerik yaratıcıları” üzerinden para kazanır. Bu popüler YouTube “kanalları” (bu dev ağ çok sayıda kanal barındırıyor) geniş ve bununla beraber hedeflenmiş bir kitleyi çeker.

Habertürk’e göre YouTube içerik yaratıcıları popüler kanalları için bir abonelik ücreti belirleyebilir ve ödeme yapan kullanıcıdan doğrudan para kazanabilirler. YouTube ve içerik yaratıcısı kullanıcıdan gelen geliri paylaşabiliyor.

Elbette YouTube kullanıcılarının çoğunun milyonlarca izlenme oranı veya abonesi yok. Olanlar, bu sayede daha geniş bir kitleden, 55/45 gelir paylaşımı dâhil olmak üzere daha fazla yarar sağlayabiliyor. Bu oran, bir stüdyo veya medya ağının ortalama yaratıcıya ait mülkiyet sözleşmelerinde verilenden çok daha yüksek.

Sadece bu sebeple bile, gelirinizi artırmak istiyorsanız nasıl daha fazla YouTube abonesi edineceğinizi öğrenmeniz önemlidir.

E. youtube nasıl para kazanıyor

YouTube Red

YouTube Red

Ücretli içerik söz konusu olduğunda “YouTube nasıl para kazanıyor?” diye merak ediyor olabilirsiniz. YouTube Red, temel olarak sitenin HBO ve Netflix’e cevabı. Benzersiz ve profesyonel seviyede yayın sağlayan bu ücretli abonelik hizmeti (aylık ortalama 50 TL) YouTube, YouTube Music ve YouTube Gaming’de mevcut.

Pek çok kullanıcı reklamsız olduğu, gizli içeriği açtığı, kullanıcıya içeriği istediği zaman izleme imkanı verdiği ve başka birkaç üyelik avantajı dolayısıyla Red’e ödeme yapmayı tercih ediyor.

F. youtube nasıl para kazanıyor

YouTube Filmleri ve TV Programları

YouTube Filmleri ve TV Programları

Diğer şirketlerle ortaklıklardan YouTube nasıl para kazanıyor? YouTube, ayrıca sunulan filmler ve TV dizilerinden oluşan “ücretli program” satın alma seçeneğiyle Amazon Prime Streaming’le rekabet ediyor.

Bu içerik istenildiği zaman izlenebildiği gibi iş modeli de YouTube Red’e benziyor; sadece içerik başka stüdyolara veya dağıtımcı şirketlere ait ve dolayısıyla kazanç bu kurumlar ve YouTube arasında paylaşılıyor.

YouTube Red, benzersiz programlar sunan bir ağ iken YouTube Filmleri, daha yüksek ücretlere çıkan, daha ana akım programlara sahip. Ücretler bazı durumlarda film başına 35 TL’ye çıkabiliyor.

G. youtube nasıl para kazanıyor

YouTube TV

YouTube TV

Diğer yayın hizmetleriyle rekabet ederken, YouTube nasıl para kazanıyor? YouTube ayrıca Showtime, NBC, Kanal D, NTV  ve daha birçok kablolu kanal gibi farklı medya ağlarıyla, sadece internete yönelik ücretli içerik sağlayabiliyor.

Bu ortaklık, Showtime gibi kablolu yayında kısıtlı izleyiciye ulaşan ağlara fayda sağlarken, YouTube’un Netflix ve Hulu gibi internet medya ağlarıyla rekabet etmesine olanak tanıyor.

YouTube TV’ye göre kullanıcılar (ayda ortalama 200 TL ödeyerek) 60’ın üzerinde medya ağına, yerel spor ve haber programlarına ve hatta canlı TV akışına abone olabilir.

Bu seçenek en çok kablolu televizyona para vermek istemeyen ama dünyaya bağlanmak için interneti tercih eden aileler için uygundur. YouTube TV’nin en yeni özellikleri arasında, kablolu ve uydu yayını sağlayıcılarının halihazırda sunduğu DVR (Dijital Video Kayıt) özelliği de bulunuyor. 

H. youtube nasıl para kazanıyor

Ortaklık Kazançları

Ortaklık Kazançları

YouTube ayrıca ürün satmaya aracı olan belirli videolardan komisyon alıyor. Bu model, Amazon’un satış ortaklığı modeline benzer şekilde çalışıyor.

YouTube Yardım sayfalarında anlatıldığı gibi içerik yaratıcıları inceledikleri veya videolarında kullandıkları ürünlerin bağlantılarını vererek de YouTube’dan para kazanabilir. İçerik yaratıcı ve YouTube, ancak ürün, tüketici tarafından verilen bağlantı kullanılarak alındığında kazanç sağlar.

“Youtuber’lar ne kadar kazanıyor?” gibi soruları düşünmeye başlamadan önce YouTube’un kendi gelir sürecini incelemekte fayda var. Reklamlarla birlikte sponsorlu videoların nasıl işlediğini, başkalarının nasıl para kazandığını anlamak, bir yayıncı olarak atacağınız adımı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Artık “YouTube nasıl para kazanıyor?” sorusunun cevabını bildiğinize göre, kitlenizi ve hedefinizi daha net olarak belirleyebilirsiniz. Öyleyse ne duruyorsunuz? Hemen kendi YouTube kanalınızı açın ve YouTube’dan para kazanmak için ilk adımınızı atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top