En İyi Youtuber Kamerası Seçeneklerinden 10 Tanesini Sizler İçin Araştırdık!

youtuber kamerası

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bazen YouTube’da izlediğiniz bir videoya hemen notunuzu verirsiniz. Gerek görüntü kalitesi olsun gerek çekim teknikleri olsun size hemen video ile ilgili bir izlenim verir. Bunda kullanılan kameranın etkisi büyüktür. Hatta, biraz garip gelebilir ama, bazen olay sadece videonun en İyi YouTuber kamerası ile çekilip çekilmediğinden ibarettir.

Sinema tarihinin başından beri, teknolojik anlamda ilerleme adına çok çaba sarf edilmiştir. Bu çabalar sarf edilirken filmlerin hızlı ve kaliteli olarak düzenlenmesi kadar filmde oynayanların iyi görünmesi de amaçlanmıştır. En iyi YouTube kamerasını seçmek sadece bir ego meselesi değildir. Aslında bir kullanıcının sizin videolarınız yerine bir başkasının daha iyi görünen kanalına tıklamasında çok önemli bir faktördür.

YouTube izleyicileri genelde yüksek kaliteli videolar izlemek isterler ve bu da çoğunlukla çekilen görüntülerin HD kalitesinde olmasına bağlıdır. Optimum kamerayı seçerken değerlendirmeniz gereken başka kriterler de bulunmaktadır. Biz, YouTube için en iyi kamera derken bütçe, özellikler, kalite ve kamera tipi gibi önemli faktörleri kastediyoruz.

Bu yazıda YouTube için en iyi kamera çeşitlerinden sadece en iyi 10 tanesini değil, aynı zamanda yapmayı düşündüğünüz video çeşitlerine göre de en iyi kameralar hangileri olabilir bunları ele alacağız.

YouTube için En İyi Kamera - Ne Çekeceğinize Göre Değişir

Bütün kameralar size uygun olmayabilir. YouTube’a para kazanmak için girmiş biri olarak teknik özellikleri yüksek bir kameraya aşırı borçlanmanız çok mantıklı değildir! Öncelikle, alabileceğiniz çeşitli kameraların kaliteden veya ekstra özelliklerden bağımsız olarak birbirlerinden farklı neler yapabildiklerini incelemeniz faydalı olacaktır.

Bazı kameralar belirli amaçlar için üretilmiştir ve bu nedenle, yalnızca fiyata dayalı bir kamera satın almak bazen geri tepebilir. YouTube için en iyi kamera, bir video üretiminde sizin özel gereksinimlerinize en iyi uyan kamera olacaktır. Çekmeyi düşündüğünüz video, önceden beri tasarladığınız ve planladığınız bir video olacaktır. (Tıklama ve beğeni alan YouTube videoları oluşturma hakkında daha fazla öneri için konuyla ilgili makalemize göz atabilirsiniz)

youtube kamerası

Gelin şimdi Youtube için en iyi video kamera ne tür özelliklere sahip olmalıdır ona bakalım. Sonra da sizin için en uygun olanı seçmenize yardımcı olmaya çalışalım.

youtuber kamerası

DSLR Kameralar

Türkiye’nin en büyük fotoğrafçılık kanalına sahip Fotografium‘a göre, her kullanıcının oluşturmayı planladığı içeriğe, kullanım alanına ve amacına uygun kamerayı seçmesi gerekir.  Ancak genel olarak YouTube için en iyi kamera deyince akla DSLR kameralar gelmektedir. DSLR kameralar çok yönlülük açısından tercih edilmesi gereken kameralardandır. DSLR, Dijital Tek Lens Refleks (Digital Single Lens Reflex) anlamına gelir ve profesyonel video blog için endüstriyel standart olarak kabul edilir. Çok yönlülük terimi, lens tiplerini, ISO’yu, alan derinliğini, odak noktalarını, aydınlatmayı ve görüntü kalitesini kolayca değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

youtuber kamerası

Spor ve Aksiyon Kameraları

Aksiyon içerikli etkinliklerin (spor, akrobasi vb.) güzel fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, YouTube için en iyi kamera bir spor veya aksiyon kamerası olacaktır. YouTube’da gördüğümüz bu tarz videolar çoğu zaman aksiyonu gerçekleştiren kişinin gözünden çekilir. Bu kameralar GoPro ya da POV kameralar olarak da adlandırılabilir.

Bu kameraları spor yaparken ya da seyahat esnasında yanınızda taşımak kolaydır. Hatta bazıları su altında çalışabilir veya ağır hava basıncına karşı dayanıklıdır. Ve bu kameraların “aksiyon” kamerası oldukları için düşük kaliteli olduğunu düşünmeyin: Modern bir aksiyon kamera boyut itibariyle küçük olabilir, ancak bunlar kalite, HD video üretimi ve hatta dayanıklılık açısından diğer birçok kameradan daha iyi olabilirler. Yani görünüşlerine bakarak bunların uygun bir YouTube kamerası olup olmadığı konusunda yorum yapmak yanlış olur.

youtube için kamera önerisi

Aynasız Kameralar

Diğerlerine göre daha pahalı olan bu kameralar nispeten yenidir ancak en iyi özellikleri çok yönlü olmalarıdır. Ne kadar hafif olduklarından bahsetmeye bile gerek yoktur. Bu kameraların çok yönlü doğasının (yani lensleri değiştirmenin ne kadar kolay olduğu) ve yüksek kalitenin daha büyük bir makinede bulunması gerektiğini düşünebilirsiniz. Aslında bu kameraları YouTube videoları için en iyi kamera yapan temel özellik de budur. Hem küçük hem de çok özellikliler.

youtube için kamera

Noktasal Kameralar

Noktasal kameralar, yüksek kalite, çok yönlü çekim, kolay taşınabilirlik seçeneklerini bir araya getiren bir kamera çeşididir. Sadece hızlı ve kolay çekim için değil, aynı zamanda cepte kolayca taşıyabilmek için tasarlanmıştır. Daha iyi modelleri manuel ayar olanağı da dâhil olmak üzere YouTube için en iyi kamera özelliklerini taşımaktadır.

youtube kamerası

Aktüel Kameralar

Günümüzde aktüel kameralar çok hafif, taşıması kolay ve video çekmek için idealdir… ancak bu özellikler onları tek başına YouTube için en iyi kamera yapmaya yetmemektedir. Özellikle de bazı özelliklerin manuel olarak ayarlanamaması bu kameraların olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır. Ancak optik zum, küçük boyut ve düşük fiyat gibi özellikler aktüel kameraların diğer kameralara tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

youtube kamera

Akıllı Telefonlar ve Mini Kameralar

Son seçenek, kullanışlı olduğu kadar ekonomik değildir, çünkü bu özel kameralar mevcut tabletinizin veya akıllı telefonunuzun bir parçasıdır. Bunların zaten YouTube için en iyi kamera olma gibi bir dertleri yoktur. Bunları istisna olarak değerlendirebiliriz çünkü bunlar sadece kamera değildirler. Onlarla isterseniz oyun oynayabilir veya Skype yapabilirsiniz!

sayfa ayırıcı

Artık ne tür bir kamera aradığınızı bildiğinize göre, listeyi vlogger ve fotoğrafçılara göre en iyi seçeneklerle daraltmanın zamanı geldi. YouTube için En İyi Kamera Olabilecek İlk 10 Seçeneği, bunların fiyat ve özelliklerine bakalım:

YouTube için En İyi 10 Kamera

youtuber kamerası

10. iPhone 6

youtube için kamera
Fiyat: 2.999,90 ₺

YouTube için en iyi kamera denince bazı insanların aklına kendi iPhone’ları gelmektedir. Çünkü bunlar her zaman ellerinin altındadır ve çok pratiktir. IPhone 6 yüksek kaliteli 4K video çekebilir ve çok hafif bir kamera olma özelliği taşır. YouTube’da “canlı” şeyleri videoya çekmek istiyorsanız ve aceleniz varsa kesinlikle favorinizdir. Tek problem, ekranı çevirdiğinizde çözünürlüğün düşmesi ve bazı ışık sorunları da olabilir.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

9. Sony A7r2

youtuber kamerası
Fiyat: 14.899 ₺

Dayanıklılık ve teknik performans açısından, YouTube için en iyi kamera olarak Sony A7r2’yi alt etmek zor. YouTube için bu üst düzey kamera, 500.000 deklanşör çevrimi (veya 500.000 çekimlik çevrim dayanıklılığı) Wi-Fi bağlantısı, 25.600 ISO yeterliliğine sahip 4K çözünürlük (emülsiyon esaslı filmin hassasiyeti ile ilgili Uluslararası Standartlar Örgütü) ve 399 odak düzlemi faz bulma gibi yüksek teknoloji özelliklerine sahiptir. 

14.899 ₺ seviyesinde bulunan fiyat doğal olarak yüksek kabul edilmektedir. Ancak birçok fotoğraf meraklısı için bu model, net resimler konusunda Canon’un en iyi 42,5 megapiksel’lik modellerinden bile üstündür.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

8. Canon 70D

youtuber kamerası
Fiyat: 5.699 ₺

Canon 70D aslında YouTube için en iyi kamera adaylarından bir tanesidir. Birçok benzersiz özelliğe sahip olan bu model deneyimli fotoğrafçılar arasında en popüler seçeneklerden biridir. En iyi özelliklerinden bazıları şunlardır: Çekimleri canlı ve net tutan sürekli otomatik odaklama, ters çevrilen LCD (likit kristal ekran) ekran ve 100 ile 12800 arsındaki ve hatta 25.600’e kadar uzanan ISO standartları. 

Bazı hayranları Canon 70D dijital kamerayı kaliteden ödün vermeden kullanışlı özellikleri açısından bir aktüel kamerayla karşılaştırıyor. Ayrıca ilk 10’da listelediğimiz diğer modellerden çok daha ucuz bir fiyata sahiptir.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

7. Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K

youtube kamera
Fiyat: 14.681 ₺

YouTube için en iyi kamera seçeneklerinden biri olan bu kamera, el kamerası ile film yapanların favorisi konumundadır! Bu 4K çözünürlüklü kamera, 25600 ISO’ya kadar HDR (Yüksek dinamik aralıklı) özellikli çift yönlü doğal görüntü, saniyede 120 kare ProRes, tam boyutlu HDMI çıkışı ve diğer birçok özellik sunar. 

Ayrıca, 3,5 inç LCD ekranla kaydı izlemenizi ve eski görüntüleri düzenlemenizi sağlar. Dahili SD kart kaydedici ve açık dosya formatı, üretim sonrası ihtiyaçlar için de mükemmeldir. Kameranın, ayrıca satın alabileceğiniz ve piyasada 600 ₺ ila 1800 ₺ arasında satılan özel Micro Four Thirds lenslerinin kullanılmasına izin verdiğini de unutmayın!

Micro Four Thirds, Panasonic ve Olympus tarafından DSLR (Digital Single Lens Reflex) ve aynasız kamera yapımına yönelik bir tasarımdır. Farkı, sensör ve lens boyutunun geleneksel DSLR modelinden çok daha küçük olmasıdır. Kodak, Blackmagic ve Xiaomi gibi bazı şirketler kamera gövdeleri yapar; MFT lensleri ise Sigma, Tamron ve DJI dahil olmak üzere diğer şirketler üretir. 

Ana avantaj, ayna kutusunun ortadan kaldırılmasıdır, bu da boyutta bir küçülme ve daha iyi taşınabilirlik ile daha yüksek görüntü kalitesi anlamına gelir.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

6. DJ Osmo

youtube kamera
Fiyat: 2.769 ₺

DJ Osmo “tamamen stabilize kamera” küçük hareketleri dahi absorbe etme özelliğine sahip titremeyen bir aksiyon kamerasıdır. Kamera ayrıca geçen zamanı kaydetme, uzun pozlama çekimleri, 25P’de (saniyedeki frame sayısı) 4K  kaydetme ve uzaktan kumanda olanakları tanır. Ancak en iyi özellik, kameranın içindeki 3 eksenli sistem sayesinde gelişmiş stabilizasyondur. 

Bütün bu özellikler bütçenizi de çok yıkmayacak bir fiyata mümkündür. DJ Osmo’yu 2.769 ₺ gibi bir rakama satın alabilirsiniz.ture time passing, long exposure shots, 4K at 25P (frames per second), and remote control. But, the best feature is the advanced stabilization thanks to a 3-axis system inside the camera, and a remarkable small one to hold. At $350, it’s not going to break the bank either!

youtuber kamerası

5. Panasonic Lumix GH4

youtube kamera
Fiyat: 7078 ₺

Panasonic Lumix GH4 dijital fotoğraf makinesi, 4K 24P sinema modu, yüksek hızlı 49 alan otomatik odaklama, yüksek performanslı deklanşör ve 8,8 MP (milyon piksel) kare gibi gelişmiş özelliklere sahip profesyonel aynasız bir fotoğraf makinesidir. Sürekli çekim ve otomatik odaklama özellikleri de çok güzel değerlendirmeler almakta olup YouTube için en iyi kamera seçeneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

4. YI Action Camera

youtube kamerası
Fiyat: 1.048,86 ₺

En ucuz seçeneklerden biri olan Xiaomi YI Aksiyon Kamerası YouTube için iyi bir kamera ve 4K 30fps (saniyedeki frame sayısı) gibi mükemmel bir çözünürlük kalitesi sunmaktadır. Ayrıca, video önizleme ve sesli komut özelliklerine de sahip olan modelin LCD dokunmatik bir ekranı bulunmaktadır. 

Gorilla Glass Retina ekranı çiziklere karşı dayanıklı ve şıktır. Wi-Fi, yüksek hızlı bağlantı ve uzaktan kumanda sayesinde anlık paylaşım imkânı sunar. 12 MP ve esnek ISO ayarları sayesinde düşük aydınlatmalı yerlerde bile güzel sonuçlar alınır.  YouTube için en iyi kamera acaba hangisi diye düşünüyorsanız ve bütçeniz de kısıtlı ise, bu model size iPhone veya Android esnekliğini aratmayacak bir seçenek olacaktır.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

3. GoPro Hero 10

youtuber kamerası
Fiyat: 2.499 ₺

GoPro Hero 10, hem hızlı ve taşıması kolay, hem de 12 megapiksel kamerası ile muhteşem 4K video çekebilen bir aksiyon kamerasıdır. Görüntü sabitleme gibi özelliklere sahiptir ve pratik depolama için buluta (çevrimiçi veri) bağlanabilir. Hatta bir stüdyoya gitmek zorunda kalmadan telefonunuzdaki görüntüleri düzenleyebilirsiniz. Eğer genelde sınırlı süreler içinde video çekmeye çalışan biriyseniz “eller serbest” komutlarının bu modeli YouTube için en iyi kamera haline getirdiğini bilmeniz gerekir. Kamera ayrıca 33 feet derinliğe kadar su geçirmezdir.

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

2. Nikon D850

youtube kamera
Fiyat: 19.999 ₺

Başarılı fotoğrafçı Ali ŞENEL’e göre Nikon D850 dijital fotoğraf makinesi “2017 yılının en iyi fotoğraf makinaları” arasında yer almıştır. Kameranın sokak fotoğrafçılığından spor çekimlerine, manzaradan portrelere kadar her şeyin çok yönlü fotoğraflarını çekebilme yeteneği güzel yorumlar almasını sağlamaktadır. 

Wi-Fi bağlantısı için bazı şüpheli yorumlar olsa da, 45.7 megapiksel yüksek çözünürlüklü, 4K ultra HD kayıt ve 9 psf’ye kadar (İleri Segment Kareler-Progressive Segmented Frames) sürekli çekim gibi yüksek teknik özelliklerle bunu telafi ettiği değerlendirilmektedir. Tabii ki kalite açısından YouTube için en iyi kamera olsa bile 19.999 ₺ oldukça yüksek bir rakamdır.

(Yalnız şunu da söyleyelim, büyük hayalleri olan bazı YouTuber’lar için 19.999 ₺ hiçbir şey değildir. En iyi kazanan YouTube yıldızları hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz)

İncelemek için buraya tıklayınız.

youtuber kamerası

1. EOS M5

youtube kamerası
Fiyat: 6.598 ₺

EOS M5 aynasız fotoğraf makinesi mükemmel fotoğraf ve video kalitesi sunmaktadır. EOS aslında hafif bir tasarım olmasının yanında sahip olduğu yüksek çözünürlük ile haklı bir üne sahiptir. Sahip olduğu en iyi özellikler otomatik hızlı odaklama, düşük ışıkta bile keskin görüntüler sunan 242 mp çift piksel CMOS, sürekli çekim, 5 eksenli sabitleme, elektronik vizör ve LCD monitördür. 

EOS M5 dijital fotoğraf makinesi sinema kalitesi isteyen profesyonel YouTube kullanıcıları için “gelişmiş” bir fotoğraf makinesi olarak kabul edilmesine karşın, fiyat olarak da Nikon D850’ye göre çok daha uygundur. YouTube’a yeni bir başlangıç yaparken hem en iyisini istiyor hem de 19.999 ₺ gibi bir parayı kameraya bağlamak istemiyorsanız EOS M5 tam size göre bir fotoğraf makinasıdır.

İncelemek için buraya tıklayınız.

sayfa ayırıcı

youtube için kamera

Gördüğünüz gibi, YouTube için en iyi kamera bütçenize, ne çekeceğinize ve ne kadar  yüksek görüntü kalitesi istediğinize bağlıdır. Her kameranın kendisine has dikkate değer özellikleri vardır. YouTube için en iyi kameranın hangisi olduğuna dair son seçiminizi yapmadan önce, bu kameraların bulunduğu YouTube’da yayınlanan bazı görüntülere göz atın ve hangilerinin amaçlarınıza en uygun göründüğüne kendiniz karar verin. 

Kaliteli bir YouTube kamerası, videolarınızın daha iyi görünmesini sağlayacak ve YouTube kanalınıza istediğiniz profesyonel görünümü verecektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top