YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor - İçerden Tüyolar

youtuberlar ne kadar kazanıyor

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

“Hayatınızı YouTube’dan kazanmayı hayal ediyorsunuz!”…şu var ki bunu pek çok kişi hayal ediyor. Aslında ailesi de olan pek çok YouTube içerik yaratıcısı, maaşlı işlerini bırakıp YouTube’dan daha çok gelir elde etmeye odaklandılar. Bu da aklımıza şu soruyu getiriyor: YouTuber’lar ne kadar kazanıyor?  Daha önemlisi, siz ne kadar kazanabilirsiniz?

Gelin önce en çok kazananlara ve gerçekten ne kadar kazandıklarına bakalım. Sonra bu kişilerin kim olduklarını ve bu kadar dikkat çekmelerini sağlayan ürünü/yayını inceleyeceğiz

2017’nin İlk 10 YouTube Yıldızı

Genel popülarite ve kâra bakarsak YouTuber’lar ne kadar kazanıyor? Şaşırabilirsiniz.

youtuberlar ne kadar kazanıyor

92 milyon TL

Daniel Middleton veya DanTDM, profesyonel bir bilgisayar oyunu oyuncusu ve YouTube kişiliği.

youtuber ne kadar kazanıyor
87 milyon TL

Evan Fong veya VanossGaming bir bilgisayar oyunu yorumcusu ve YouTube kişiliği.

youtuberler ne kadar kazanıyor
78 milyon TL

Dude Perfect, Coby ve Cory Cotton kardeşler, Garrett Hilbert, Cody Jones ve Tyler Toney’den oluşan ve spor programlarına odaklanmış YouTube kişilerinden oluşan bir ekip.

youtuber ne kadar kazanıyor
70 milyon TL

Logan Paul, kariyerine Vine’da başlamış ve 10 yaşından beri yayın yapan bir YouTube kişiliği. Ayrıca boks, rap ve oyunculuk girişimleri oldu.

youtuberler ne kadar kazanıyor
70 milyon TL

Mark Fischbach çığlık atma, küfür etme ve ağlama gibi alışılmışın dışında yorumculuk tarzıyla bilinen bir bilgisayar oyunu oyuncusu.

youtuberlar ne kadar kazanıyor
67 milyon TL

Felix Kjellberg ya da PewDiePie, yorumculuk tarzı ters veya abartılı olarak tanımlanan bir bilgisayar oyunu YouTube kişiliği.

youtuber ne kadar kazanıyor
65 milyon TL

Jake Paul, kariyer başlangıcını Vine’da yaptıktan sonra Disney Channel’da ‘Bizaardvark’ dizisinde rol almış bir YouTube kişiliği.

youtuber ne kadar kazanıyor
60 milyon TL

Smosh, Ian Andrew Hecox ve Daniel Anthony Padilla tarafından kurulmuş bir skeç-komedi ekibi. Orijinal siteleri 2002’de açıldı.

youtuberlar ne kadar kazanıyor
60 milyon TL

Ryan ToysReview, Ryan adlı küçük bir çocuğun oyuncak incelemeleri yaptığı bir kanal.

youtuberlar ne kadar para kazanıyor
55 milyon TL

Lilly Singh, aynı zamanda IISuperwomanII olarak bilinen bir YouTube kişiliği. Hintli bir aileden gelen Singh, YouTube kanalında depresyondan komedi ve sosyal eleştiriye kadar farklı konuları ele alıyor.

sayfa ayırıcı

YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Yeniişfikirleri’ne göre “YouTuber’lar ne kadar kazanır ve nasıl kazanır?” sorusunun cevabı, hesabın başlangıç mı, orta seviye mi veya popüler mi olduğuna bağlı. Her koşulda Google, AdSense gelirinin yüzde 68’ini ödüyor. YouTube tarafından kazanılan her 100 TL’nin 68 TL’si demek olan bu rakam oldukça yüksek.

Soru, kanal veya videonun ne kadar değeri olduğu ve kaç izleyiciye ulaştığı. Reklamverenler, toplam izlenme ve abonelik sayısına bağlı olarak izlenme başına bir kuruştan bir liraya kadar ödeme yapabilir. Yeniişfikirleri’ne göre ortalama bir YouTube kanalı izlenen her 1000 reklamdan 100 TL kazanıyor. Bu da yayıncılar her 1000 görüntülenme başına yaklaşık 25 TL kazanıyor demek.

Marek ediyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız YouTube’dan nasıl para kazanılır rehberimize göz atın.

Başlangıç Yayınları - Zirveye Yolculuk

Eğer ‘YouTuber’lar ne kadar kazanıyor’ sorusunu internette arattıysanız ve kendi kanalınızla karşılaştırdıysanız başlangıçta kazancın neden sıfır olduğunu kolayca görmüşsünüzdür.

youtuberlar ne kadar kazanıyor

Yenilerin sadece birkaç izlenmesi vardır ve aboneleri yoktur. Bunun YouTube’a pek bir yararı olmayacağına göre ortalama bir YouTuber, YouTube’dan çok az kazanır. Kazandığı miktar tam zamanlı işini bırakması için kesinlikle yeterli değildir. Diğer taraftan YouTube’un en çok kazananları milyonerlere hatta dünya çapında ünlülere dönüştüler. 16 milyon takipçisi olan viral vlog sanatçısı Logan Paul’u veya hatta YouTube’la başlayan ve şimdi milyonlarca Instagram takipçisi olan bir dünya yıldızına dönüşen Justin Bieber’ı düşünün. En iyi durumda bir Youtuber ne kadar kazanır diye düşünüyorsanız, şaşıracaksınız.

YouTuber’lar ne kadar kazanıyor diye düşünüp kendinizi zengin hayal etmek eğlencelidir ama en zorlu kısmı sıfırdan başlayıp ilk ‘bir milyon izleyici’ye ulaşmak. Toplam izlenme sayınızın dışında izlenme oranınızı artıracak aboneler edinmeye çalışacaksınız. Daha çok abone, YouTube’un hedefli reklamlarına daha çok tıklama demek. Bu sırada ödeme almakla kalmayıp kaliteli içerik yayıncısı olarak bir YouTube itibarı sağlayacaksınız.

YouTuber nasıl para kazanır konusunda öğreneceğiniz ikinci kısmı, ‘tırmanışa geçmek’. Yani yavaş ama istikrarlı bir şekilde ilk videolarınızı üretmek. İlk bir milyon görüntülenmeye ulaştığınızda artan ivmeyle beraber işiniz daha keyifli ve kolay olacak.

YouTube’da itibar yaratmaya başlamanın en iyi yolu, vidolarınız için popüler konular seçmektir. Henüz bir isminiz yokken popüler bir konulda vlog veya ses kaydı yapmak, sizi başka şekilde bulamayacak olanlara ulaşmanın iyi bir yoludur. Kendin yap videoları, ünlüler, haber yorumları, listeler, “fail”ler ve diğer komik videolar, ürün yorumları, hayvanlar gibi sunumlar popüler konular arasındadır. YouTuber’lar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı seçilen konu veya alana çok bağlıdır.

YouTuber kazançlarını düşünürken bir sonraki adımda orta seviyedeki hesapları inceleyelim. Bu seviyeye ulaştığınızda ve “orta çapta bir etkili kişi” olduğunuzda bile gelir bakımından pek kendi kendinize yetecek durumda değilsiniz. Aboneleriniz (belki 20 bin kadar) ve ortalama başarılı videolarınız var ama ilk 100’e (her konuda binlerce yayıncı olduğuna göre kendi alanınızdaki ilk 100’e!) girebilmek için biraz desteğe ihtiyacınız var.

Bazı orta çapta influencer’lar (etkili kişiler), orta seviyedeyken pazarlama şirketlerine ulaşırken bazıları Patreon, Fongogo veya Crowdfon gibi kitle fonu sitelerine projelerini sunar. Patreon özellikle bireysel YouTube sanatçılarına odaklanırken katkı sağlayanlardan toplam ortalama 35 TL ister ve bağışların yüzde beşini alır. Takipçilerinizden destek isteyebileceğiniz gibi Patreon destekçilerinden de destek bekleyebilirsiniz.

Erken Aşamada Bir YouTuber Ne Kadar Kazanır - Başlarken Para Kazanmak için Taktikler

Kendi YouTube kanalınızı başlatırken en kısa zamanda satış ortaklığına girmek iyi bir fikirdir. Özellikle de niş ürünler söz konusu olmakla birlikte ürün yorumlarına talep yüksektir ve ürünlerin satılmasına yardımcı olursanız gerçekten para kazanırsınız. Satış ortağının sayfasına video metninizde yer verirsiniz ve izlenmelerinizden kaynaklanan bütün satışlar takip edilir. Eğer hiç bir fikriniz yoksa satış ortaklığıyla internetten para kazanmak konusunu bu bağlantıda detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

youtuberlar ne kadar kazanıyor

Ayrıca bir Google Adsense hesabı edinebilir, videonuza bağlantı verecek anahtar kelime arama sözcüklerini hedefleyerek para kazanabilirsiniz. Bu sayede ayrıca YouTube sınırlarından çıkıp site dışı tanıtımdan faydalanabilirsiniz. Site dışı pazarlama, genel olarak geniş bir kapsamdır ve YouTuber’lar ne kadar kazanıyor gibi soruları cevaplamaya yardımcıdır.

Genellikle Instagram gibi sitelerde kullanılan trafik satın alma yöntemi YouTube’da o kadar işe yaramaz çünkü kimse ilginç olmayan veya bir nişe hitap etmeyen videolar izleyerek vakti harcamak istemez. Bir Adsense hesabı ile CPM ( bin görüntülenme başına maliyet) veya CPC (tıklama başına maliyet) kullanarak, kaliteli videolarınıza daha çok trafik sağlayabilirsiniz. İzleyici, çok cazip olmadığı sürece bir reklama tıklamayacağı için CPC yöntemi daha zordur.

İzlemek daha kolay olduğu için CPM daha maliyetsiz olabilir ama ödeme sisteminden para almak için yayıncının izleyiciyi en az 30 saniye veya belki reklamın yarısına kadar tutması gerekir. YouTube’un da bu ortak kampanyalardan komisyon aldığını ve Adsense’in ancak 500 TL kazanç sağladığınız zaman ödeme yaptığını unutmayın. Daha fazlasını bilmek istiyorsan, youtube nasıl para kazanıyor sorusunun cevabına göz atabilirsiniz.

YouTuber’ların kazancını ele alırken sırada küçük influencer’dan büyük influencer’a geçiş yer alıyor.

Küçük Influencer’dan Büyük Influencer Olmaya Nasıl Geçilir

Küçük veya orta seviye influencer’ların maaşlı işlerini bırakmalarının bir sebebi, YouTube’a daha fazla video koyarak daha çok kazanabilmeleri. İki işte çalışan biri için bu iş çok kolay değil.

Bir milyon seviyesinin üstüne çıkan YouTuber’ların hayatı nasıl değişiyor? Gelirleri daha sabit hale geliyor. En yüksek seviyede YouTube yayıncıları arasına girerek kendi alanlarında büyük influencer ünvanına sahip oluyorlar. YouTube kalıcı bir takipçi kitlesi oluşturmak ve hesabı aktif tutmak için haftada iki değilse de en az bir yeni video yayınlamayı tavsiye ediyor.

YouTuber’lar ne kadar kazanıyor? Bu, yayının kalitesine ve sürekliliğine bağlı.

youtuber nasıl para kazanır

Genel kural olarak birkaç ayda bir muhteşem videolar yaratmanız gerekmiyor. Bu yöntem o kadar etkili değil. Bunun yerine düzenli olarak çok iyi videolar yaratın. Sizi başarıya götürecek olan budur.

Bir kez itibar yarattıktan ve geniş bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra markalara ulaşıp YouTube kazancının ötesine geçebilir, örneğin ortaklıklar, ürün yerleştirme ve sponsorlu içerik için doğrudan markalarla çalışabilirsiniz. Gördüğünüz gibi YouTuber’lar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı gerçekten de durum bazında değerlendirilebileceği için sandığınızdan karmaşık olabilir. Sizi başarıya götürecek yardımı almak için YouTube’da abone sayısı nasıl artırılır, inceleyelim.

Şunu unutmayın ki bir milyonun üstünde görüntülenmeyi yakalamış ve düzlüğe inmiş olsanız da hâlâ sizinle aynı başarıyı yakalamış iki binin üstünde kanalla rekabet halindesiniz. Ekip ortamından yararlanarak daha fazla izlenme oranına ulaşmak için bir diğer seçenek ilgili içeriğe sahip başka bir kanal ağına katılmaktır.

Diğer bir deyişle bir kez çokluğa ulaştığınızda bundan sonra sadece daha fazlasını kazanırsınız (para parayı getirir).

YouTube Kazancınızı Nasıl Hesaplayabilirsiniz

Eğer hesap yapmaya çalışıyorsanız, Social Blade’in sunduğu gibi bir YouTube kazanç hesaplayıcısından yararlanabilirsiniz. YouTuber’lar ne kadar kazanıyor sorusuna cevap ararken, bir hesaplayıcı planlamalarınızda yardımcı olabilir. Bu tahminden yola çıkarak ne kadar kazanabileceinizi, CPM aralığınız ve günlük izlenme sayınıza göre bulabilirsiniz. Alacağınız sonuç kesin olmasa da kanalınız için hedef belirlemekte yardımı olacaktır.

youtuberlar ne kadar kazanıyor

Bazı durumlarda YouTuber kazançlarını görüntülenme başına hesaplamak daha iyidir.

Örneğin bir kanal günlük bir milyon görüntülenme alabiliyorsa, bu rakam günlük 1250 TL gibi düşük veya 20 bin TL gibi yüksek bir kazanca karşılık gelebilir. En iyi senaryoda ise yılda sekiz milyon TL ile bir YouTube milyoneri yaratabilir!

Vizyonpara’nın YouTube geliri hakkında verdiği örnek, YouTuber’lar ne kadar kazanıyor sorusunu cevaplamanıza yardımcı olabilir. YouTube 30 saniyelik reklam görüntülenmesi karşılığı reklamverenlerden 0,15 kuruş alıyorsa da yayıcı ancak reklamın tamamı izlenirse ödeme alabiliyor. Atlanan reklamlar kazanç sağlamıyor. Bu yüzden yayıncının izleyici ve sponsor arasında bir ilişki geliştirmesi, izleyiciyi fazla ısrarcı olmadan reklamları desteklemeye teşvik etmesi çok önemli.

Reklamın izleyicilerin sadece yüzde 15’i tarafından görüntülenmesi, 1000 izleyici içinden 150 ücretli görüntülenme eder. Eğer görüntülenme başına ödeme 0,15 kuruşsa, reklamveren 150 TL alırken sizin yüzde 68’lik kazancınız yaklaşık 70 TL’dir.

Reklamveren açısından hesaba katılması gereken bir unsur da ödemenin kısmen görüntülenme oranına bağlı olmasıdır. Dolayısıyla binlerce abonesi olan popüler YouTuber’ların 100 bin görüntülenme karşılığı reklamverenden 50 bin TL aldığı da biliniyor.

sayfa ayırıcı

Sonuç olarak YouTuber’lar ne kadar kazanıyor? Televizyon ve sinemadakine benzer şekilde cevap, yayıncının hedef izleyicisiyle ne tür bir bağlantı kurduğuna göre değişiyor. Her zaman büyük başarılar bekleyemezsiniz. Yine de diğer YouTuber’ların takipçi kitlelerini nasıl yarattığını öğrenerek ve o tekniklerin bazılarını kullanarak ortalama seviyenin üstüne çıkıp gerçekten milyonların ilgisini çekebilirsiniz.

Bundan sonrasında mesajınızı mükemmelleştirmeye ve rastgele izleyicilerinizi takipçi ve abonelere dönüştürmeye odaklanmalısınız. YouTuber’lar ne kadar kazanıyor? Gerçekten koyduklarını alıyorlar çünkü sıkı çalışma, süreklilik ve yaratıcılık kazanca dönüşüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top