YouTube’dan para kazanma

youtube para kazanma

Zorluk:

para kazanma yolları

Ayırmanız gereken zaman:

internetten para kazanma siteleri

Kazanç imkanları:

para kazanmanın yolları

Saat başına potansiyel ödeme

NakitNinja skoru:

NakitNinja’daki çeşitli kazanç yollarından biri.

YouTube dünyanın açık ara en büyük video sitesidir ve her ay milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. 2013 yılında YouTube’un TR versiyonu açıldı, ulaşmak için yapılması gerekense adresten sonra .com yerine .dk yazmak oldu. Bu da demek oluyor ki Danimarkalılar site ile ortaklığa girme fırsatı yakaladılar dolayısıyla buradan para kazanma şansları doğdu. YouTube size bu fırsatı, videolarınızda gösterilen reklamlı bağlantılara tıklayarak sunmakta.

Bu yöntem satış ortaklığından para kazanma yönteminden farklı olarak, ödemenizi direk olarak Google veya YouTube’un yaptığı bir kazanç yöntemidir.

YouTube’la nasıl çalışırsınız?

YouTube sayesinde para kazanmak istiyorsanız öncelikle bir YouTube hesabı açmanız gerekli. Bunu Gmail hesabınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz (eğer hesabınız yoksa, bu linke tıklayarak oluşturabilirsiniz.)

Bundan sonra yapacağınız şey ise YouTube ile ortaklık kurmak için bir istek oluşturmaktır – bunu bu linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer daha önce telif haklarını ihlal eden videolar yüklediyseniz veya direk olarak site kurallarını ihlal ediyorsanuz, ortaklık konusunda şansınız düşüktür. Onaylamanız bir kısa mesaj sayesinde doğrulanmalıdır böylece YouTube gerçekten olduğunuzu söylediğiniz kişi olduğunuzu doğrulayabilir.

Ortaklık için onay aldıktan sonra, reklam yönetme yetkiniz tanımlanır. Bu amaçla, bir adet Google Adsense hesabınızın olması gerekir. Adsense, Google’daki reklamlarla ilgili bölümdür. Adsense hesabı yaratmak oldukça kolaydır, onay alıp almadığınızı öğrenmek ise yaklaşık bir saatinizi alır. Burada önemli olan içeriğini kendinizin yaratıyor olduğu aktif bir hesabınız olmasıdır. Nasıl bir Google Adsense hesabı oluşturacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Nasıl başlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, YouTube’dan nasıl para kazanacağınızı adım adım anlatan rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Nasıl video yüklerim?

Profilinizi oluşturduktan sonra, video yüklemeye başlamanız gerekmektedir. Videolarınız insanlar tarafından izlenmeye başlandıkça da para kazanmaya başlarsınız. Ne kadar çok insan sizin videolarınızı izlerse o kadar çok para kazanırsınız. Dolayısıyla videolarınızın içeriğinin iyi olması, original olması, uygun bir açıklamaya ve başlığa sahip olması ve kendine has bir önizlemeye sahip olması gerekir. En çok izlenen videolar arasında sağlık ve fitness, oyunlar, arabalar ve motorlar, teknoloji ve spor konuları popüler olanlardır.

YouTube’dan para kazanmak için, ürün test etme yöntemini de seçebilirsiniz. Size gönderilen ürünleri deneyebilir, bunu kayda alabilir ve YouTube’a koyabilirsiniz. Çoğu insan bir ürün hakkında diğerlerinin fikrini merak etmektedir, bu sayede de siz yüksek izlenme sayılarına ulaşabilirsiniz. Bu konuda “düşüncelerinizle para kazanın” başlığına bir göz atmak faydalı olacaktır.

YouTube’da yayınlayacağınız her şey için telif haklarını elinizde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. İzni olmadıkça başkalarının videolarını çekmek veya müziklerini kullanmak yasal değildir. Eğer mümkünse, Google’ın telif hakları konusundaki yönergelerini okuyabilirsiniz.

Mümkün olduğunca fazla ziyaretçi ve takipçi toplamak için, videolarınızı İngilizce olarak kaydetmeniz önemlidir. Bu sayede dünyanın her tarafına ulaşma şansınız olur.

Ne kadar kazanabilirsiniz?

youtube kanalında para kazanmaYouTube’dan kazanacağınız para, videolarınızdaki reklamların gösterilme sayısı ve ne kadar tıklama aldığıyla alakalıdır. Para kazanmanız için reklamların belli bir gösterilme sayısına ulaşması gerekmektedir, ortaklık size herhangi bir rakama mal olmayacağı için, eğer özellikle bir YouTube kanalınız varsa, bu yöntemi denemekten çekinmemenizi öneririz. Para kazanmaya başlamak için ciddi izlenme sayılarına ulaşmanız gerekmektedir, dolayısıyla aktif bir hesabınız varsa bu sizin avantajınıza olacaktır.

YouTube’dan çok miktarda para kazanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler

YouTube’dan milyonlarca lira kazanan insanlar mevcuttur ve bu insanlar genelde evden çalışmaktadır. Bunu yapan insanlar, gerçekten sıkı takipçileri bulunan kanallara sahiptirler. Gerçekten başarılı YouTube kullanıcıları arasında, Pewdiepie, Crazy Russian Hacker ve Smosh gibi aynı zamanda oldukça iyi para kazanan insanlar bulunmaktadır. Bu kişiler kişilik olarak birbirinden farklı olsalar da genelde sahip oldukları ortak özellikler bulunmaktadır. YouTube’dan para kazanma konusunda başarılı olabilmek veya belli miktarda para kazanmak için belli başlı kriterler vardır. Aşağıda, bütün başarılı YouTube kullanıcıları için geçerli olan bir kaç ögeyi listeledik:

YouTube’da başarılı olabilmek için, çok sayıda ziyaretçiye sahip olmak önemlidir. YouTube’daki çoğu insan İngilizce bilmektedir ve bir bakıma, İngilizce YouTube’un “resmi” dili olarak kabul edilebilir. Eğer kanalınızı İngilizce oluşturursanız, bu kanal diğer dillerde oluşturacağınız kanallara oranla çok fazla miktarda izleyici çekecektir. Bu yüzden, gerçekten iyi miktarda para kazanmak istiyorsanız, YouTube kanalınızı İngilizce oluşturmanız gerekmektedir.

Başarılı YouTube kullanıcılarının bir başka ortak yanı da, çok fazla sayıda takipçiye sahip olmalarıdır. Takipçiler, YouTube’daki sizin gibi diğer insanlardır ve bu insanlar sizin kanallarınızı takip eder. Böylece, siz yeni bir video yüklediğinizde bundan haberdar olurlar ve videoyu ilk gören insanlar arasında yerlerini alırlar. Takipçi sayınızı artırmanızın yolu gerçekten size sadık izleyici kitlesi oluşturmaktan geçer. Daha önce de belirttiğimiz gibi, videolardan seyredilme sayısı oranında para kazanırsınız ve takipçileriniz olduğu sürece de, neredeyse sabit bir geliriniz oluşmuş demektir.

Bir çok YouTube kullanıcısı takipçi sayılarını artırmak için diğer sosyal medyaları da kullanırlar. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal mecralar bu kullanıcıların kendilerini göz önüne çıkarmaları için yararlıdır.
YouTube kanalınızı tanıtmak için Facebook, Instagram veya Twitter hesabı açma imkanınız da vardır. Sırası gelmişken, bu konudaki rehberlerimize de buradan ulaşabilirsiniz:

Çok sayıda izleyici veya takipçi kazanmak için, izleyicilerinize gerçekten işe yarar şeyler vermeniz önemlidir. Sıkıcı veya bir yere varmayan videolar yaratmanın hiç bir yararı yoktur, çünkü bunlar izleyici çekmeyecektir. Başarılı YouTube kullanıcıları kanallarında gerçekten eğlenceli içerik sunmaktadırlar, bu sayede de insanları kanallarına çekmektedirler. Eğer YouTube’da iyi içerik oluşturmayı başarırsanız, para kazanma şansınız da aynı derecede artar.