Facebooktan para Kazanmanın 4 yolu

Facebook dün gece ne yaptığınıza dair paylaştığınız fotoğraflar veya gezdiğiniz yerler hakkında durum güncellemelerinden ötede bambaşka bir şey ve bundan fazlasıdır. En iyi arkadaşınızı veya lise aşkınızı stalklamak her ne kadar eğlenceli olsa da, Facebook’tan daha iyi şekillerde yararlanabilirsiniz.

Facebook rahatlamanıza en çok yardım eden ve aynı zamanda da en çok bilgi içeren sosyal ağdır ve ilk başta para kazanmak için uygun bir yer gibi gözükmeyebilir. Fakat Facebook aynı zamanda en büyük sosyal ağdır ve eğer işleri doğru yönetirseniz, buradan para kazanma potansiyeliniz oldukça yüksektir.

Burada, para kazanmanın ve potansiyel olarak Facebook üzerinden zengin olmanın 4 yolu hakkında bir rehber bulabilirsiniz. Eğer NakitNinja’nın Facebook’tan para kazanma hakkındaki yazısını okumadıysanız, buradan okuyabilirsiniz.

facebook ile para kazanmak

Facebook nedir?

Eğer bir mağarada yaşamıyorsanız, Facebook’un ne olduğu hakkında az çok bilgiye sahipsiniz demektir.

Facebook bir milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Mark Zuckerberg bu siteyi 2004 yılında kurduğunda ilk olarak Harvard öğrencileri için tasarlamıştı ve dijital bir yıllık olarak kullanılmasını amaçlamıştı. Sitenin buradan hızlıca yayıldığını söylemeye gerek bile duymuyoruz.

Durum güncellemesi yapmanızı, fotoğraf paylaşmanızı ve arkadaşlarınızla etkinlik düzenlemenizi sağlayan Facebook olmadan bir dünya hayal etmek çoğu insan için neredeyse imkansızdır. Site çok kısa zamanda sosyal bir cazibe mekanı haline gelmiş ve sitenin bu popülerliği buradan nasıl para kazanılacağı konusunda bir çok yoruma yol açmıştır.

1. Eski eşyalarınızı satın

Eskilerinizi atma zamanı geldiğinde, genelde aklınıza Letgo gibi siteler gelir. Bu sitelerin popülerliğine rağmen, eski eşyalarınızı Facebook’ta satmanıza yardımcı olacak ve başlangıç aşamasında olan bir pazar mevcuttur.

Tabi ki ne sattığınızı arkadaşlarınıza bildirecek bir durum güncellemesi yapabilirsiniz. Fakat bunun etkisi sınırlı olacaktır çünkü bu satış ilanınız sadece arkadaşlarınızla kısıtlı kalacaktır.

Bunun yerine, satış ilanlarınızı gönderebileceğiniz yerel satış gruplarını araştırabilirsiniz. Çoğu alan hakkında bir satış grubu bulunmaktadır fakat kendi alanınız hakkında bulunmuyorsa, bu grubu siz de başlatabilirsiniz. Bu tür grupların en önemli ve başlıca yararı insanların sizin satış ilanlarınızı görme biçimidir.

Buna ek olarak, bu tür sitelerde, istediğiniz fiyat, hangi ödeme tipini kabul ettiğiniz ve gönderim biçimi üzerinde kontrolünüz bulunmaktadır. Daha da önemlisi, Facebook’ta kimse sizin gelirinizin bir kısmını komisyon olarak almaz – Bütün kazancınız size ait olur.

Facebook’ta satış yaparken, şunları aklınızda bulundurun:

  • Grup kurallarını öğrenin. Bazı gruplar bazı ürünler için kısıtlamalar koymuş olabilir.
  • Facebook herkese özgürce yorum yapma fırsatı tanıdığı için fiyat hakkında pazarlık yapmaya çalışan bir çok insanla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunun hakkında yapabileceğiniz çok şey olmamasına rağmen fiyatlarınızı belirlerken bunu da göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Her şeye rağmen bir pazarlık payı bırakmak her zaman iyidir.

Bu kurallara uyar ve fiyatlarda biraz pazarlık payı bırakırsanız, Facebook ürünlerinizi satmak için mükemmel bir yer haline gelir.

2. Şirketiniz için reklam yapın

Ne tür şirkete sahip olduğunuzdan bağımsız olarak (bir berber, bir cafe veya çevrimiçi mağaza), ücretsiz reklam için Facebook’ta oldukça çok imkanınız vardır.

Şirketiniz için hizmetlerinizin ve ürünlerinizin reklamını yapabileceğiniz bir sayfa yaratabilir ve müşterilerinizle buradan iletişime geçebilirsiniz. Bunun için arama motorlarında kolayca çıkabilecek bir isim seçtiğinizden emin olun. 

Bunun için Google Adwords sitesinden müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracak kelimeler için öneri alabilirsiniz. Eğer bir kelimeden uzun bir isim seçerseniz, öncelikle insanların sizin hizmetlerinize ve ürünlerinize ulaşmak için hangi kelimeyi arayacaklarını göz önünde bulundurun.

Müşterilerinizin sizin Facebook sayfanıza kolayca ulaşmasını sağlamak için yapacağınız şeylerden biri birkaç gönderi paylaşmaktır. Mümkün oldukça, bir yandan ürünle alakalıyken bir yandan da eğlenceli ve ilginç paylaşımlar yapmaya çalışın.

Bunlara ek olarak bir de çevrimiçi mağazanız varsa, Facebook sitenizin adının websitenizinkiyle aynı olmasına dikkat edin. Bu sayede müşteriler sizi daha kolayca hatırlar ve bu şekilde daha profesyonel görünürsünüz.

Sattığınız şeyin bir ürün veya hizmet olması farketmeksizin, sadece satış üzerine odaklanmış bir Facebook sayfası oluşturmaktan kaçının. İnsanlarda okuma isteği uyandıracak gönderiler paylaştığınızdan emin olun. En basitinden, kendi takip ettiğiniz sayfaları düşünün! 

Alıntılar, anektodlar ve fotoğraflar paylaşın. Ya da ilginç veya hayranlık uyandırıcı şeyler. Eğer kendinize kemik bir takipçi kadrosu kurmayı başarabilirseniz, ilerde takipçilerinizi kaybetme riskiniz olmadan daha fazla reklam barındıran paylaşımlar yapabilirsiniz. 

Örneğin, eğer Facebook hesabınız Bitcoin ile ilgiliyse, sadece ürününüzü satmaya odaklanmayın. İnsanlarla gerçekten bağlantı kurmak için kategorinizdeki kişiliği ortaya koyun.

3. Diğer şirketler için reklam yapın

facebook para

Cebinize fazladan birkaç lira koymanın başka bir yolu da diğer ürünlere yönlendirme yapmanızdır. Bir çok şirket, Facebook profilinizde paylaşabileceğiniz “bağlı link” denilen linkleri size sağlamaktadır. 

Linkiniz her seferinde kullanıldığında ve birisi siteyi ziyaret edip ürünü aldığında, gelirin bir kısmını elde edersiniz. Amazon’da 10% gibi bir komisyonla çalışırken diğer çoğu sitede bu oran 5% civarındadır.

Bu kulağa kolay gelmesine rağmen bunun için hatrı sayılır sayıda bir takipçi sayısına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer 50 TL’lik bir ürüne bağlantı sağlarsanız ve 10% oranlarında (yüksek bir oran) bir komisyon alırsanız, sadece 5 TL elde etmiş olursunuz. 

Dolayısıyla, daha büyük miktarlar için çok fazla sayıda takipçiyes sahip olmanız gerekecektir. Sadece sayısal değil, alışveriş yapmak isteyen takipçilere de sahip olmanız gerekmektedir.

Bu sizi asla denemekten vazgeçirmemelidir! Eğer Facebook sayfasında sadık bir kitle oluşturmayı başarırsanız, para kazanmanızla aranızda herhangi bir engel kalmamış demektir. Ayrıca sayfanıza gerçekten emek harcarsanız, bu da size 1 milyarı aşkın bir kullanıcı kitlesi olan bu sitede daha fazla seçenek yaratacaktır.

Başka bir şirketin reklamını yapmak isterseniz, yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle hangi şirket için reklam yapmak istediğinize karar verin
  • Karar verdiğinizde, ortak olarak seçtiğiniz şirketle iletişime geçin. Link almak için asla para ödemeyin!
  • En azından bir kez, şartlar ve koşulları okuyun çünkü şirketlerin hangi ürünlerin reklamlarını yapacaklarına dair bazı kısıtlamaları bulunmaktadır.
  • Facebook sayfası kurun ve reklam yapmaya başlayın.
  • Sitenin belirli bir şirkete adanmış olduğunu takipçilerinize belirtmek en iyisidir dolayısıyla takipçileriniz kendilerini kullandığınızı hissetmez. Yine de daha önce bahsettiğimiz gibi, sayfanızın eğlenceli ve ilginç olması sizin yararınızadır!

Daha çok insan sayfanızı takip etmeye başladıkça gönderileriniz için daha çok beğeni alırsınız ve gönderileriniz daha çok paylaşılır ve bu da sizin bağlı link alma şansınızı artırır. Dolayısıyla, sayfanızı ilgi çekici yapmak için biraz daha efor sarfedin!

Ayrıca blog yazarak veya Twitter’ı kullanarak para kazanmaya çalışırken ortaklık linklerini de kullanabilirsiniz. Bağlı linkleri kullanarak değişik yollardan para kazanma yollarını buradan okuyabilirsiniz.

4. Bir iş bulun

Eğer iş arıyorsanız, Facebook size yardımcı olabilir. İlk olarak, tüm dünyaya gönderilmeye hazır profesyonel bir özgeçmiş hazırlamak için zaman harcadıysanız ve emek verdiyseniz, Facebook’unuzun karışıklık içerisinde olması iyi değildir!

Çoğu şirket yeni çalışanlar ararken sosyal medyayı kullanırlar dolayısıyla profil fotoğrafınızda eğer bir gece saatinde elektrik direğine tutunmuş ve sallanır halde bir fotoğrafınız varsa, bu sizin için iyi olmayabilir. Tabi ki çok sıkıcı ve iş odaklı bir profil oluşturmanızı da önermiyoruz – bu aynı zamanda bir dezavantaj da olabilir, sadece hangi fotoğrafın sizi en iyi yansıttığını bulun.

Facebook bağlantılarınızın sizin iş aradığınızı bilmesini sağlayın. Eğer onların bildiği bir pozisyon yoksa bile bunu arayan başkalarını tanıyor olabilirler. İnsanlardan gönderinizi paylaşmalarını isteyebilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bunun dönüşünü almanızın garantisi yoktur fakat en azından denemenizde fayda vardır.

Facebook iş ararken ilk seçenek olarak görülmemesine rağmen sizin yararınıza olabilir! Size kalabalığın arasından sıyrılma fırsatı verir.

Eğer kafanızda belli bir şirket varsa, bu şirkette kimin işe alımlardan sorumlu olduğunu bulup ona mesaj atın. Çok muhtaç görünmemeye çalışın çünkü Facebook’un kendisi stalkerlığa elverişli bir ortam olarak görünmektedir. Fakat kartlarınızı doğru oynarsanız, kendinizi Linkedin veya Twitter’dan daha fazla öne çıkarma şansınız burada mevcuttur.

Buraya kadar geldiyseniz ve bir mülakata davet edildiyseniz, sizle mülakat yapacak kişinin profiline girebilir ve onun ilgi alanları hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu diyalog kurmanız ve karşınızdaki insan tarafından hatırlanmanız açısından oldukça faydalı bir yoldur. Öte yandan asla karşınızdaki kişinin Facebook sayfasına girdiğinizden bahsetmemelisiniz çünkü bu stalkerlık aktivitesi olarak görülür ve olumsuz etki bırakır.

Diğer bütün sosyal ağlarla beraber, Facebook’a ne koyacağınızı etraflıca düşündüğünüzden emin olun. Profilinize bir gün kimin tıklayacağı belli olmayabilir dolayısıyla arkasında durabileceğiniz şeyler paylaşmaya özen gösterin. Profilinizi oluşturmaya emek harcadığınız sürece, bu sizin için er ya da geç oldukça faydalı olacaktır.

Scroll to Top