Blog yazarak para kazanma

blog yazarak para kazanma

Zorluk:

para kazanma yolları

Ayırmanız gereken zaman:

internetten para kazanma siteleri

Kazanç imkanları:

para kazanmanın yolları

Saat başına potansiyel ödeme

NakitNinja skoru:

NakitNinja.com’daki keyifli para kazanma yöntemi

Bu günlerde, insanların kendi bloguna sahip olması oldukça popüler hale gelmeye başladı. Çoğu insan popüler bir bloga sahip olmanın bir çok getirisi olduğunu farketti. Reklamlar ve sponsorlu gönderilerden para kazanmak dışında, bedava kozmetik ürünleri, kıyafetler ve aksesuar gibi bir çok ürüne ücretsiz erişim de bloglar sayesinde sağlanabiliyor! En başarılı bloglar genelde niş denilen özel bir alana yönelmiş ve burada çalışan bloglar olmaktadır. Blog yazarak nasıl para kazanılacağını öğrenmek istiyorsanız, yazının devamını okuyun.

  • Bir blogu nasıl yaratabilirsiniz?
  • Ne hakkında yazacaksınız?
  • İnsanları blogunuzdan nasıl haberdar edebilirsiniz?

İnternette bir çok farklı blog bulunmaktadır. Günlük olan kişisel bloglardan mutfak veya gezi bloglarına kadar, hatta şirin hayvan fotoğraflarının bulunduğu bloglara kadar bir çok bloga denk gelmek mümkündür. Dikkate alınması gereken şey çoğu fikrin zaten hayata geçmiş olması ve yeni bir şey yaratma imkanının neredeyse sıfır olmasıdır. Fakat, bu demek değildir ki popüler bir blog yaratamayacak ve bundan para kazanamayacaksınız. Burada, NakitNinja size bunu nasıl yapabileceğinizi gösterecek.

Bir blogu nasıl yaratabilirsiniz?

Bir blog yaratmak ücretsizdir ve çoğu zaman da bu bloglar hazırdır. Blogunuz üzerinde 100% kontrolünüz vardır ve düşünmeniz gereken şey insanların ilgisini çekecek bir konu bulmaktır. Blog yazmaya yeni başladıysanız bile bu konuyu bulmak o kadar da zor değildir.

Size adım adım rehberlik edecek olan blog oluşturmanıza yardım edecek Bloggers Delight, BlogSpot veya Blogger gibi bir çok site vardır. Kendi URL’nize, tasarımınıza sahip olursunuz ve bundan sonra yapmanız gereken tek şey yazmaya başlamaktır.

Şunu unutmamalısınız ki blogların çoğu para kazanmaz, azı bir miktar kazanır ve daha da azı sahiplerinin geçimini sağlamasına yardımcı olur. Görünüşe göre, blog yazmak boş zamanlarınızda ilgilenebileceğiniz bir şey gibi gözükmesine rağmen eğer bundan para kazanmak istiyorsanız buna bir iş gözüyle bakmanız gerekebilir. Unutmayın ki çaba ve kazanç ayrılmaz bir ikilidir!

Başarılı bir blogun arkasında üç faktör vardır: Güzel bir içerik, çok sayıda ziyaretçi ve iyi bir pazarlama. Bu üçünü de sağlamak kolay değildir ve bir gecede de olacak bir şey değildir. Öte yandan, siz blogunuzun başarılı olması için ne yapardınız?

İyi içerik: Ne hakkında yazıyorsunuz?

Basit olarak, bu tamamen size bağlıdır. Ne yazacağınız hakkında az çok bir fikriniz olması ve bunu iyi bir şekilde açıklayabilmeniz gerekmektedir.

Diğer blogları araştırmaya zaman ayırın. Şu anki trendi öğrenmek için “Technorati’nin Popüler Blogları” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İlgilendiğiniz konulardaki blogları okuyun ve bunları nasıl geliştirebileceğinizi düşünün. Bu blogların nasıl para kazandığını anlamaya ve bunu kendi blogunuzda da uygulamaya çalışın. Açıkçası her zaman kalabalıktan sıyrılmanız gerekmekteyken bir yandan da bazı yerlerden esinlenmenin herhangi yanlış bir tarafı yoktur. En ünlü bloglar bile işe bir zamanlar böyle başlamıştır!

Bu noktaya kadar blogunuzun istediğiniz herhangi bir konuda olabileceğini anlamış olmanız gerekmektedir. Öte yandan, eğer para kazanmak istiyorsanız, bazı konular sizi bu amacınıza diğerlerinden daha hızlı ulaştıracaktır. Bir gezi blogu veya en son ürünleri tanıtabileceğiniz bir blog açmayı bu amaçla düşünebilirsiniz. Her iki endüstri de oldukça yüksek reklam bütçelerine sahiptir, siz de buradan payınızı alabilirsiniz.

Fakat tabi ki, eğer en son çıkan teknolojik ürünlere bir ilginiz ve bu konuda bir birikiminiz yoksa bu konuda bir blog yazmak o kadar da akıllıca olmayacaktır. Eğer inandırıcı olmak istiyorsanız, blogunuzu kendi ilgi ve deneyimlerinizle alakalı yazmalısınız. Tutkusu olmayan bir blog asla popüler olamayacaktır.

Bütün bunlarla kastedilen, bir konu alıp sadece ona odaklanmak değildir. Çoğu blogger kendinin başına gelen rastgele olayları veya belli bir konu olmadan konular arasında atlayarak yazmayı sever. Bunu demişken, en ünlü blogların bir konu üzerinde yoğunlaşmış bloglar olduğunu tekrar etmekte fayda var.

Kendi özel alanınızı bulmayı ve bu konuda derinlemesine yazmayı isteyebilirsiniz. Eğer sınırınızı geniş tutarsanız, bu alanda fazla rekabet olacağını bilmelisiniz. Önemli olan seçeceğiniz konunun kalabalıktan sıyrılırken belli bir hedef kitleyi de çekecek kadar geniş olmasıdır. Bu konuda diğer insanların bloglarını ziyaret edebilir ve hangi konuların özellikle dikkat çektiğini gözlemleyebilirsiniz.

Eğer blogunuz belli bir takip sayısını yakalamaya başlarsa, bunu blogger sitesinde en üst sıralara erişmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, eğer müzik hakkında bir blogunuz varsa, müzik markalarına yeni çıkan müziklerini yorumlamalarına izin verip vermeyeceklerini sorabilirsiniz. Müzik şirketleri için bu ücretsiz reklam anlamına gelir ve sizin için de bu yeni çıkan müzikleri yorumlama ve daha çok okuyucu çekme fırsatıdır. Aynı zamanda, müzikleri de ücretsiz edinme fırsatınız olur, ki bu da oldukça iyi bir anlaşma gibi görünmektedir.

Eğer özel hayatınız hakkında bir blog yazıyorsanız, dikkatli olun! İş hayatı hakkında blog yazan birkaç yazar kınama cezası almış veya kovulmuşlardır. Dolayısıyla, bir blog açtığınızda her zaman ne yazdığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir, yazdıklarınız ilerde sizin karşınıza çıkabilir.

Kimi hedefliyorsunuz? Arkadaşlarınız, aileniz, çevrenizdeki insanlar ya da herkes mi? Bu soruya cevabınız sizin blog düzeninize ve blogunuzu nasıl tanıttığınıza etki edecektir.
Eğer amacınız para kazanmaksa, kesinlikle belirli bir kitleyi hedeflemelisiniz ve onların sizi bulduğundan emin olmalısınız.

İnsanlar sizin blogunuzu nasıl keşfedebilir?

Açıkçası bu ilk başta o kadar da kolay değildir. İlk önce dar olarak başlamalı, kendi arkadaşlarınıza ve ailenize blogunuzdan bahsetmeli, onlardan da başkalarına bahsetmesine istemeli ve Facebook ve Twitter’da gönderilerinizi paylaştığınızdan emin olmalısınız. Arkadaşlarınızdan blogunuzun gönderilerini paylaşmalarını da isteyebilirsiniz.

Doğru ismi bulmak önemlidir, dolayısıyla dikkatli düşünün! Eğer insanların dikkatini çekmek istiyorsanız, akılda kalıcı bir isim seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, bu ismin URL’nizde olduğundan emin olun, bu sayede insanlar sizin sitenizi tekrar ziyaret etmek istediğinizde zorluk çekmezler.

Bazen istediğiniz websitesi için para ödemeniz gerekebilir, fakat bu ücret genelde fazla değildir. Hatta, eğer ziyaretçileriniz siteye tekrar ve tekrar giriyorsa, bu verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz demektir.

Bir bloğa isim seçerken, bu ismin:

  • Akılda kalıcı
  • URL’de karışıklığa yol açacak ve hatırlanmasını zorlaştıracak işaretlere (örneğin kesme işareti) sahip olmamasına özen göstermeyi unutmayın.

Blogunuzu paylaşın

Blogunuzu vitrine koymak için bir yol da daha büyük bir blogger ağına kaydolmaktır, örneğin Blogger ve WordPress. Bu sitelerin kesinlikle oldukça fazla blog içerdiğinden emin olabilirsiniz, bir yandan da bu siteler oldukça okuyucu da çekmektedir.

Blogunuz için bir Facebook sayfası yapmak güzel bir fikirdir böylece gönderilerinizi paylaşabilir ve okuyucularınızı haberdar edebilirsiniz. İnsanların aklına her an blogunuzu kontrol etmek gelmez ama Facebook’a her zaman girerler, dolayısıyla Facebook’u dikkat çekmek için kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde Twitter da yararlı olabilir. Her gönderinizle beraber kısa ve akılda kalıcı bir metin paylaşıp bolca hashtag kullandığınızdan emin olun böylece daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Eğer ünlü biri hakkında twit atıyorsanız, ondan twitinizi retweet etmesini isteyebilir ve bu yolla daha fazla takipçi kazanabilirsiniz.

Bloglar arası rekabet üst seviyededir ve sizin hayallerinizi süsleyecek bir senaryo da bir dergi, ünlü birisi veya popüler başka bir blog tarafından sizden bahsedilmesidir. Bu şekilde yeni okuyucular kazanabilirsiniz fakat maalesef bu sizin elinizde olan bir şey değildir.

İyi pazarlama: Blogunuzdan nasıl para kazanabilirsiniz?

Blogunuzda yayın yapmaya başladıktan sonra, sizin blogunuza uygun olan reklamı bulmanızı sağlayacak Google AdSense veya Yahoo! Publisher Network’e katılabilirsiniz. Bundan sonra, insanlar sitenizdeki reklamlara tıkladıkça, siz de az da olsa bir gelir elde etmeye başlarsınız. Çoğunlukla (reklamlar sizin gönderilerinizle alakalı oldukça) bilgi verici bir blog reklam tıklanma sayısını artırır ve bu da sizin kazancınızı artırır.

Fakat, o kadar da uzaklara dalmadan önce, düşünmeniz gereken birkaç şey vardır:

Bu açık görünebilir fakat en iyi yol sizin okuyucularınızı hedefleyen reklamcıları seçmektir. Dolayısıyla, yazılarınızı okuyan insanları düşünmelisiniz. Sizin okurlarınız kim ve nelerle ilgilenirler?

Eğer geniş kapsamlı bir blogunuz varsa buna karar vermek zordur. Eğer niş bir kitleyi hedeflerseniz veya blogunuz kişisel bir blogsa, sizin ilgi alanınızda olan şeylerin ve üzerinde yazdığınız konuların aynı zamanda okuyucuların da ilgilendiği konular olduğunu varsayabilirsiniz.

Sayfanızda hangi reklamlar olacağını ve bunların sayısını da düşünün. İnsanlar birkaç dağınık bannerdan rahatsız olmazlar. Bazen bu sayfayı neşelendirir fakat insanların birden beliren pencerelere de çok tahammülü yoktur. Reklamcılık yapmanın, reklamları düşük tuttuğunuz sürece yanlış bir tarafı yoktur.

Eğer belli bir okuyucu kitleniz oluşmadan blogunuzda reklam yapmaya başlarsanız, geliriniz çok fazla olmayacaktır. Eğer gerçekten iyi rakamlar kazanmak isterseniz, ilk önce blogunuzun içeriği hakkında çalışıp belli bir okuyucu kitlesi edinmeniz gerekmektedir. Belli bir okuyucu kitlesine ulaştıktan sonra, birkaç tane iyi seçilmiş reklamla bu işe başlayabilirsiniz.

Eğer blogunuz sayesinde geçiminizi sağlamak isterseniz büyük ihtimalle yüzbinlerce okuyucuya ihtiyacınız olacaktır. Öte yandan eğer yukarıdaki ipucu ve püf noktaları izlerseniz, kendinize ek bir gelir kaynağı yaratacak kadar okuyucuya ulaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Blogunuzu kendi reklamınız için kullanın

Blogunuzdan para kazanmanın bir yolu da burada kendi ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmanızdır. Örneğin, eğer bir yemek blogu yazıyor ve kendi yemek tarifleri kitabınızı çıkaracaksanız blogunuzda bunun reklamını yapmak oldukça akıllıca olur. Aynı şekilde, eğer bahçe dizaynı üzerine bir blogunuz varsa, kendi reklamınızı yapmak için blogunuzdan daha iyi bir yol yoktur. Blogunuzda herhangi bir özgeçmişten başarılı bir şekilde bitirmiş işlerinizi gösterebilir ve bundan dolayı övgü toplayabilirsiniz.

Eğer artistik bir tarafınız varsa, blogunuz kendi tasarımlarınızın reklamını yapmak ve bunları göstermek için oldukça iyi bir yerdir. Belki de Etsy’deki dükkanınıza buradan link de verebilirsiniz. Kendi blogunuzda yaptığınız reklamların ücretsiz olmasının avantajını kullanın, bunun ne gibi fırsatlar getireceğini bilemezsiniz.

Bülten çıkarın

Eğer yeteri kadar okurunuz ve satmak istediğiniz bir hizmet mevcutsa, haftalık veya aylık bülten çıkarmayı deneyebilirsiniz. Burada en son blog gönderilerinizi ve ayrıca kendi ürünlerinizi ve servislerinizi paylaşabilirsiniz.

Hazırlan, pozisyon al, başla!

Başarılı bir blog yaratmak bir bakıma bir trend yaratmak gibidir, dolayısıyla bu da sizin okuyucularınız tarafından güvenilmenize yardımcı olur. Bu fırsat tabi ki direk kucağınıza düşmeyecektir, başarılı bir blog yaratmak için bazı güzel işler ortaya koymanız gerekmektedir. Endişelenmeyin! Bu doğru bir konu seçimi ve bağlılıkla başarması kuvvetle muhtemel bir şeydir.