Evde Ek İş ve Evden Çalışma Rehberi

evde ek iş

Evden çalışmak istediğinizde işe nereden başlarsınız? Evde ek iş yapma imkanınız olsa neler gerekir ve nasıl para kazanabilirsiniz? Çoğu insan evden para kazanmanın ne kadar kolay hale geldiğinin farkında değil ve biz NakitNinja.com olarak bunu değiştirmek istiyoruz! “Evden Çalışma Rehberi”ne hoşgeldiniz.

Evde ek iş yapmaya başlamak için şunlara ihtiyacınız olacak:

evde iş

1. Evde ek iş yapmanın yollarını öğrenmek

evde ek iş

2. Hangi gelir yöntemlerini seçmek istediğinize ve evden çalışırken paranızı nasıl kazanmak istediğinize karar vermek

evden iş

3. Çalışacağınız yeri seçmek ve yerleşmek, tüm gerekenleri tedarik etmek

evde iş

4. Bunu gerçekten yapmak istediğinizden emin olmak için evden çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını iyice öğrenmek!

evden iş

5. Çalışmaya başlamak!

Bu sayfada, evden çalışmaya başlamak için yapmanız gerekenler ve bunun için en iyi yöntemlerle ilgili detaylı bir rehber bulacaksınız. Bu rehberde evden çalışmaya nasıl başlayacağınızı, başarılı olmak için hangi araçlara ihtiyacınızın olduğunu ve evde ek iş için neleri kesinlikle yapmamanız gerektiğini göreceksiniz.

Rehberde ayrıca evde ek iş yaparken kullanabileceğiniz özenle seçilmiş bir çok kazanç yöntemini görebileceksiniz ve aynı zamanda size evden çalışmanın artılarını ve eksilerini anlatacağız. NakitNinja’da, 20’den fazla kazanç yöntemi hakkında bilgi alabileceğinizi ve bunları evde çalışırken uygulayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Aşağıda, bu sayfadan öğrenebileceğiniz bilgiler hakkında fikir vermesi açısından içerik kısmına göz atabilirsiniz. 

Bu rehberi okuduktan sonra, evden çalışarak para kazanmaya hazır olacaksınız!

evde ek iş

Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak İçin En İyi 3 Yöntem

evde ek iş

Evden çalışmaya ve para kazanmaya başlamadan önce, doğal olarak kendinize evde ek iş imkanı yaratmanız gerekir. Maalesef evde herhangi bir şey yaparak para kazanmayı bekleyemezsiniz ve evde çalışırken kullanacağınız para kazanma yöntemleri arasında da farklılıklar olacaktır. Bu yüzden iş olarak ne yapmak istediğinizi seçmeniz önemlidir. Aşağıda, NakitNinja olarak evden yapılabilecek en iyi işler olduğunu değerlendirdiğimiz seçenekleri görebilirsiniz.

1. Bitcoin’le Evden Para Kazanma

evde ek iş

  NakitNinja’nın 2019 için seçtiği 1 numaralı kazanç yöntemi

Çok sayıda tamamen sıradan insanı milyonere çeviren dijital para Bitcoin’i herhalde duymuşsunuzdur. Eğer 2011’de 10 TL değerinde Bitcoin almış olsaydınız bugün yaklaşık 4 milyon 500 bin TL’niz olacaktı! Geçmişte yaptığınız bu kadar küçük bir yatırımla bugün milyoner olabilirdiniz!

David’in Bitcoin alım-satım sistemiyle 24 saatte nasıl 6 bin TL kazandığını izleyin

Büyük olasılıkla Bitcoin’den para kazanma oyununa geç kaldığınızı düşünüyorsunuz ama bize inanın, kalmadınız! Kısa süre içinde Bitcoin milyonerlerinin seviyesine gelmeyi mümkün kılan bir yol bulduk. Aşağıdaki videoyu izleyin ve bugün evden para kazanmaya başlayın!


Gördüğünüz gibi alım-satım sistemini kullanmak çok kolay ve 10 dakikadan uzun sürmüyor. Başlamak için tek yapmanız gereken ilk adımı atmak:

Commenti:

Gökçe Kaya Dogan
İlk başta bu sistemden biraz şüpheciydim çünkü kolayca para kazanmanın mümkün olacağına inanamadım. Ancak denedim ve günde 300$ kazandım zaten! Teşekkürler 🙂
David Younan
Yatırdığım parayı her zaman alabilir miyim? Kazandığım parayı, onu nasıl alırım?
Zeynep Yilmaz
Evet, para yatırdığınız para istediğiniz zaman çekilebilir! Kazandığınız parayı banka hesabınızdan veya Paypal\’dan çekebilirsiniz. Hesabınızdaki parayı görmek genellikle 2 gün sürer.
Pelin Tabak
Ticaret hesabıma 250$ yatırdım, şimdi 1300$’ım var . Başlamak 10 dakikadan fazla sürmedi! Şaşırtıcı
Muhammed Kocak Tata
Merhaba, deneyimimi ticaret sistemi ile paylaşmak istedim … Bir hafta önce başladım …

Şu ana kadar çılgınca oldu! Haftada 3000$’dan fazla kazandım. Zaten onun yarısını çektim ve çekmek kolay oldu.

300$ yatırım yaptım ve bugün 10 kat daha fazlasına sahibim. Gerçekten bunu tavsiye ederim!

Bitcoin alım-satım sistemiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız
Bitcoin’le para kazanmak konusundaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • Bilgisayar veya tablet / iPad
 • İnternet bağlantısı

2. Anket Doldurarak Evden Para Kazanma

evden iş

Sadece fikrinizi belirterek evden para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ürünlerini geliştirmek isteyen veya yeni ürün çıkaran pek çok firma var ve ne yapacaklarını bilmek için potansiyel müşteriler üzerinde araştırma yapmaları gerekiyor. İşte, ücretli anketler bu yüzden icat edildi ve bu anketlerden para kazanabilirsiniz!

Bir şirket size sadece birkaç dakikanızı ayırmanız ve bir anket doldurmanız karşılığında para ödeyecek. Evden para kazanmanın en kârlı yolu olmasa da ayda fazladan birkaç yüz lira kazanabilirsiniz!

Ücretli anketleri doldurmaya başlamak çok kolay: Tek yapmanız gereken birkaç web sitesine üye olmak, anket taleplerinin size e-postayla gelmesine izin vermek ve onları cevaplamak. Ücretli anketlerden para kazanmakla ilgili daha detaylı bilgiye buradaki rehberimizden ulaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • Bilgisayar veya tablet / iPad
 • İnternet bağlantısı

Faydalı bağlantılar:

3. Blog yazarak evden çalışmak

evde iş

Evde ek iş yapmanın bu yöntemi gerçekten bağımsız  ve sabır gerektiren ama karşılığını en iyi veren yöntemdir. Blog yazmak birkaç sebepten dolayı oldukça revaçta. İlk olarak, blog yazmak oldukça eğlencelidir ve para kazanırken bir yandan da kendinizi, geçmişinizi ve diğer özelliklerinizi tanıtma imkanınız oldukça fazladır. İkinci olarak, tamamen kendi başınıza olabileceğiniz bir yoldur ve blogunuzla bir patrona cevap vermek zorunda olmadan istediğinizi yapabilirsiniz.

Blog yazarak güzel miktarlar kazanabilirsiniz, öte yandan değişik alanlarda bilgiye ve bolca zamana sahip olmanızı gerektirir. Web sitesi oluşturmayı, site için doyurucu bir içerik oluşturmayı ve siteye nasıl reklam alacağınızı öğrenmenizi gerektirir. (Bu sayede para kazanacaksınız).

Daha önce de belirttiğimiz gibi, günümüzde web sitesi oluşturmak oldukça basit ve genellikle çok fazla zaman almıyor. Eğer içerik oluşturmayı da başarırsanız, evde çalışmaya başlamak için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Bundan bir sonraki adım siteniz üzerinden reklam yapmak olacaktır. Burada, güzel bir kazanç yöntemi olan satış ortaklığından yararlanabilirsiniz. Satış ortaklığı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlk sıralarda yer alan ve hemen sonuç verebilecek diğer iki evde ek iş yönteminin aksine, blog yazarak para kazanmak daha uzun sürer. Tavsiyemiz, kısa zamanda evden çalışmaya başlayabilmek için blog yazarlığını ya başka bir yöntemin ya yanı sıra, mevcut işinizin yanında yapmanız ya da sadece sürecin tadını çıkarmanız.

Ancak blog yazarak para kazanmaya başladığınızda iyi bir pasif gelir elde edeceksiniz. Yani, ilk başta ortaya koyduğunuz çaba sonunda oturup banka hesabınıza akan miktarları izleyeceksiniz. Evde blog yazarak çalışmak hakkında daha detaylı rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • Bilgisayar
 • İnternet bağlantısı
 • Websitesi veya blog sayfası
 • Satış ortaklığı ağında kullanıcı hesabı
 • Facebook, Instagram

Evden çalışmak için başlangıç rehber

Bir çok insan bir şeylere zaman harcarken stressiz, dertsiz, tasasız ve zaman harcadıkları şey üzerinde kontrol sahibi olmak ister.  Fakat saat 8’de işte olmak için 7’de kalkarken ve akşam 5’e kadar çalışmak zorundayken, nasıl zamanınızı kontrol edebilirsiniz ki? İşinizi evinizden yürütebilseniz hayat daha kolay olmaz mıydı?

Herkesi aynı kefeye koymak istemiyoruz, fakat, sabah 9 akşam 5 mesaisine sahip çoğu insan bir işe bağlı kalmadan zamanlarını kontrol etmek istediklerini ifade eder. Bu insanlardan çoğu evden çalışmak veya evde ek iş imkanlarının olmasını diler ve çoğu insan için bu durum hayatı daha kolay hale getirir.

Peki insanlar neden mevcut işlerini bırakmaz ve evde yapılacak işleri arama yoluna düşmezler? Çünkü maalesef bu çoğu insan için o kadar da basit değil.

Evden çalışmaya başlamak pek çok kişi için korkutucu olabilir ve ilk adımı atmak oldukça zor gelebilir. Eğer işinizin belli olduğu belli çerçeveler içerisinde çalışmaya alıştıysanız, bu bir ofis, mağaza veya herhangi bir yer olabilir, sorumluluğun ve ortamın tamamen size yeni geleceği bir şekilde evden çalışmaya başlamak size biraz yabancı gelebilir. Bu şekilde evde ek iş yaparak çalışmayı çok zor bile bulabilirsiniz!

Bu şekilde evde iş veya evde ek iş imkanı geçtiğimiz yıllarda geçerli sebeplerle popüler hale geldi. İnternet genç ve yaşlı, herkesin hayatına daha da nüfuz ettikçe, gün geçtikçe daha fazla insan evden çalışmanın faydalarını ve fırsatlarını daha iyi anlamaya başladı.

Bu yazı evden çalışmanın ne anlama geldiği, evde ek iş yapmanın faydaları, en önemlisi de evden nasıl çalışacağınız konusunu anlamanıza yardımcı olacak. Bu rehberi okuduktan sonra, evde ek iş yapmaya hazır hale geleceksiniz!

Buradan başlayın!

Bu yazının başında, evde ek iş imkanları arasında en fazla kazanç sağlayabileceklerinizi görebilirsiniz. Bu yöntemler, isteğinizi gerçekleştirmek için iyi başlangıç noktaları olabilir.  Eğer evden çalışmanın size uygun olan bir yolunu bulamadıysanız, evde ek iş şeklinde yapılacak işler konusunda yaptığımız listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Size, evden çalışırken birden fazla yöntem kullanmanızı öneriyoruz. Böylece, kazancınızı farklı yöntemler sayesinde elde edersiniz ve kazanç sağlama potansiyeliniz gözle görülür şekilde daha fazla olur. Eğer isterseniz, tabi ki sadece tek işle de yolunuza devam edebilirsiniz.

Zaten sahip olduğunuz veya öğrenmesi çok kolay yeteneklerle evden hemen para kazanmaya başlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu bir gerçek!

‘Tek seferlik’ işlerini yaptırmak isteyen şirketler bunları yaptırmak için serbest veya ‘freelance’ çalışanlarla anlaşır. Makale, metin yazdırmak, web tasarımı yaptırmak hatta hukuk, mühendislik gibi diploma gerektiren hizmetler almak isteyebilirler. Bir freelance çalışan olarak yapabileceklerinizin sınırı yoktur!

Freelance çalışmak için kullanabileceğiniz en kolay yeteneklerden bazıları şöyle:

 1. Makale yazmak
 2. Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 3. Web tasarımı (Daha sonra detaylarıyla değineceğiz)
 4. Programlama ve yazılım geliştirme
 5. Metin yazarlığı (Buna da daha sonra değineceğiz)

Başlamak için sadece Upwork veya Fiverr gibi bir freelance iş platformuna üye olun, profil oluşturun ve işlere başvurun! Nasıl başlayacağınızla ilgili daha fazla bilgi için kapsamlı freelance çalışma rehberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Instagram son günlerin en popüler sosyal medya uygulamalarından biri ve onunla da para kazanabilirsiniz! Çektiğiniz fotoğrafları satabilir, takipçi kitlesi oluşturarak sponsorluk anlaşmaları ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Instagram’da sıfırdan altı basamaklı rakamlarda gelirlere yükselen pek çok kişi olması bir yana, takipçi yaratacak fotoğraflar yüklemek aslında gerçekten kolay. Başlamak istiyorsanız Instagram’dan nasıl para kazanılır yazımızı okuyun.

Sanki hangi yöne baksanız, YouTube’dan milyoner olmuş bir başka genç insan görüyorsunuz. Herkes, önce, örneğin, sevdikleri komik videoları ücretsiz yükleyerek başlıyor ama sonunda takipçi kitlesinin desteğiyle, ürünlerini satarak, sponsor anlaşmaları ve başka yollarla para kazanıyorlar.

Aslında şaşılacak bir hızla YouTube ünlüsü olabilir ve para kazanabilirsiniz. Ayrıca videolarınızın köşesinde görünen reklamlara tıklayanlardan para kazanmak için Google’ın AdSense ağını da kullanabilirsiniz.

Sizin için YouTube’dan para kazanma sürecini adım adım anlattığımız bütün rehberi buradan okuyabilirsiniz.

Eğer birden fazla dilde iyiyseniz, şirketlere ve bireylere metin, websitesi, ses dosyası ve diğer medyaların çevirisi konusunda hizmet sunabilir ve hatta bunu evden yapabilirsiniz! Çeviri ihtiyacı, küreselleşen dünyada gün geçtikçe artıyor ve bu ihtiyaçtan kesinlikle yararlanabilirsiniz, bu çok iyi bir evde ek iş olanağıdır.

Temel olarak, evde çevirmenlikle para kazanmaya başlamak için ihtiyacınız olan en önemli iki şey bir bilgisayar ve internet bağlantısı olacaktır. Bunlara sahip olduğunuzda, şirketler veya bireylerle bağlantıya geçmenize ön ayak olacak bir çok site size çeviri bulmada yardımcı olacaktır. Bu evde ek iş imkanı olarak oldukça güzel bir seçenektir!

Evde ek iş olarak çevirmenlikten para kazanmak istiyorsanız, buradaki rehberimizi okuyun.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olacağı şeyler:

 • Birden fazla dile hakim olmanız
 • Bilgisayar veya tablet/iPad
 • İnternet bağlantısı
 • Word veya herhangi bir metin düzenleme aracı
 • Klavye

Faydalı bağlantılar:

“Web tasarımcısı mı? Tasarım konusunda hiçbir şey bilmiyorum ki” demeden önce, bugün bir web sitesi yaratmanın herhangi bir kodlama deneyimi olmadan, beş dakikadan kısa sürdüğünü bilmeniz gerekiyor.

Artık web sitesi oluşturmak, az da olsa bilgisayar bilgisine sahip herkesin yapabileceği bir iş haline geldi. Dolayısıyla bu alanda geçmişi olmayan kimseler için bile bu yolla geçimini sağlamak ve evde ek iş imkanı olarak bunu seçmek makul hale gelmiş oldu.

Web siteleri için oldukça fazla talep var ve siz de bundan faydalanabilirsiniz. Çoğu standart web sitesi 2000 ile 7500 TL arasında satıldığına göre birkaç satış yapsanız dahi bunu hızlıca paraya çevirebilirsiniz. Evde ek iş yöntemi olarak website tasarımına başlamak için yine ilk önce bir bilgisayar ve internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • İyi bir bilgisayar
 • İyi bir internet bağlantısı

Faydalı bağlantılar:

Bir istek, şikayet veya herhangi bir sebeple bir şirketi aradığınızda aklınıza bunları cevaplayan bir oda dolusu müşteri destek elemanı gelebilir.

Öte yandan, bu telefonları cevaplayan kişi kendi evinde çalışan birisi de olabilir. Gün geçtikçe çoğu şirket evinden çalışan destek elemanı işe almaya başladı. Şirketleri ofis giderlerinden kurtaran bu yöntem zamanla daha popüler hale geldi. Sizin için bu iş, sizi işe alan şirket adına telefonları, e-postaları ve müşteri isteklerini cevaplamaktan başka bir şey olmayacak.

Daha önce de bahsedildiği gibi, bu iş, evde ek iş şeklinde evde oturduğunuz yerden yapılabilir ve alacağınız ücret, diğerleriyle aynı işi yaptığınız için aynıdır.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • İyi bir internet bağlantısı
 • Bilgisayar
 • Telefon
 • İyi bir headset
 • Şirketle anlaşma

Destek elemanı olmak istiyorsanız faydalı bir bağlantı: 

 • Upwork evde iş ilanları – destek

Evden çalışmanın çok popüler bir yolu da sanal asistanlıktır. Sanal asistan basitçe, bir veya daha fazla iş için sanal olarak asistanlık yapan kişiye denir. Bütün iş internet, telefon, e-posta gibi yollarla sanal şekilde yapıldığı için, bir sanal asistan olarak dünyanın istediğiniz yerinden çalışabilirsiniz. Nereden çalışmak istediğiniz tamamen size bağlı olduğuna göre bu evde ek iş yapmanın harika bir yolu olabilir.

Sanal asistanlıktan para kazanmakla ilgili daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

Eğer metinlerle aranız iyi veya iyi bir yazım stiliniz varsa, evden metin yazarı olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İnternette websitelerinin artmasıyla beraber, metin içeriği talebi gün geçtikçe artıyor. Eğer bugün şirketler rekabette öne geçmek istiyorlarsa, dışarıdan yardıma ihtiyaç duyuyor ve evden çalışacak metin yazarları tutmak bu yüzden oldukça popüler hale geliyor.

Deneyimsiz kişiler bile metin yazarı olabiliyor çünkü normal ve  doğal şekilde yazılmış bir metin iyi bir metin olarak düşünülüyor. Evde ek iş imkanı olarak bu yöntemi seçtiğinizde, bunun bir bilgisayar ve de bir internet bağlantısı gerektirdiğini göreceksiniz. Kazanç imkanları yeterince iyi ve evde ek iş imkanı olarak yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Metin yazarlığı dediğimizde satış ve pazarlamaya yönelik yazmaktan bahsediyoruz. Aklınıza müşterilere gönderilen e-postalar, satış sayfaları, reklamlar ve dahasını getirebilirsiniz. Her birini yazmanın kendine has yöntemlerini internet üzerinden kolaylıkla ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz! İyi metin yazarları tek bir satış sayfası için 10 bin TL’ye kadar ücretler talep edebiliyor. Yani bu işte kazanılacak para olduğu kesin!

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • Bilgisayar veya tablet/iPad
 • İnternet bağlantısı
 • Word veya benzer bir metin düzenleme programı
 • İyi bir klavye

Faydalı bağlantılar:

 • İyi bir metin oluşturmak için ipuçları
 • Fiverr.com– Metin yazarlığı ile ilgili evde ek iş ilanları
 • Bionluk.com – metin yazarlığı ilanları– Evde iş ilanları – Metin yazarlığı
 • Armut.com‘ metin yazarlığı ilanları

İnternet insanlara yeni şeyler öğretme imkanı açısından birçok fırsat yaratmaktadır. Genellikle öğretmen olarak evden çalışmaya başlamak için bir bilgisayar, web kamerası ve zorunlu sayılabilecek internet bağlantısından başka bir şey gerekmez.

İnsanlara aklınıza gelen her şeyi öğretebilirsiniz çünkü bilgi, toplumlarda en değer verilen şeydir ve bir şeyler öğreterek bu sayede güzel miktarlar kazanabilirsiniz.

Eğer iyi gitar çalıyorsanız, bunun kursunu verebilirsiniz veya herhangi bir dilde kendinizi iyi buluyorsanız, öğrencilere ve yetişkinlere bunu öğretebilirsiniz. Hatta isterseniz öğrencilere ödevlerinde yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde evde iş imkanı oldukça popülerdir ve gelecekte, bunları sunacak ve talep edecek insan sayısı artacaktır.

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar
 • İyi bir kulaklık seti
 • Web kamerası
 • Öğrencilerinizin işine yarayacak materyaller

Faydalı bağlantılar:

 • Udemy.com– Ders verebileceğiniz site

Tabi ki, para kazanmak adına kendi işinizi kurabilirsiniz. Böylece, kendi zamanınızı yönetebilir, evden çalışmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki evden çalışmanın bu yolu zor ve risklidir, öte yandan çoğu zaman buna değer.

Kendi işinizin sahibi olduğunuz zaman, kazanabileceğiniz miktarın bir sınırı yoktur ve kazancınızın çoğu sizin elinize geçer. Kendi işinize sahip olduğunuzda yapabilecekleriniz oldukça fazladır, fakat evden çalışmak istiyorsanız, buna başlamak için bir şeyler yapmanız gerekmektedir. Evde iş imkanı kovalayan bir kişi için birkaç yararlı başlangıç fikri şu şekilde olabilir:

 • Kendi web mağazanızı kurmak
 • Evde kuaför hizmeti vermek
 • Evde masaj hizmeti vermek
 • Freelancer olarak çalışmak
 • Telemarket satışları yapmak
 • Sanat işleri yapmak
 • Grafik işleri yapmak
 • Muhasebeci olarak çalışmak
 • Müzisyenlik yapmak
 • Danışmanlık işi yapmak
 • Ürün test etmek

Yukarıda bahsedilen evde iş imkanları sadece birkaç fikri yansıtmaktadır. Eğer yaratıcılığınızı biraz daha kullanırsanız, yapacak daha değişik şeyler de bulabilirsiniz. Gerçek hayatta, evde çalışırken sınırınız sadece hayal gücünüzdür!

İhtiyacınız olan ve bulundurmanızın faydalı olduğu şeyler:

 • Bilgisayar
 • İnternet bağlantısı
 • Telefon

Girişimciler için faydalı linkler:

 • Girişimciler için faydalı ipuçları

Evdeki ofisinizi kurmak

Evden nasıl çalışmak istediğinizi anladıktan sonra, yapmanız gereken şey, mesai saatlerinizi evde olabildiğince iyi ve üretken kılmaktır. İyi bir iş ortamına ve doğru donanıma sahip olmalısınız ve 9-5 bir işte çalışmakta olduğunuz durumdan tamamen farklı konular ile ilgili farkındalık sahibi olmalısınız.

Iş istasyonunuzn

evden işevden iş

Evden çalışmak söz konusu olduğunda iyi bir çalışma ortamının önemini ne kadar vurgulasak az gelir.  Size önerimiz, evinizde veya apartmanınızda bir odayı ofis ve çalışma alanı olarak kullanmak için ayırmanızdır. Bir ofis veya ayrılmış çalışma alanı daha verimli çalışmanızı sağlar ve sizi daha profesyonel gösterir. İyi bir sandalye, bir masa, seviyorsanız güzel müzikler ve iyi bir ışıklandırma sağladığınızdan emin olun. Böyle küçük şeylerle, bir çalışma alanınız olduğunu hissedersiniz ve bu önemlidir, çünkü beyniniz de bir yerden sonra çalışma saatlerinizi özel yaşamınızdan ayırmakta daha başarılı hale gelir.

Çalışma alanınızın nasıl göründüğü tamamen evde ne iş yaptığınızla alakalıdır. Sanatla uğraşan bir kişinin çalışma alanıyla pazar araştırması yapan bir kişinin çalışma alanları doğal olarak aynı olmayacaktır. Burada önemli olan, kendinizi çalışırken verimli ve rahat hissedebileceğiniz bir çalışma ortamı oluşturmaktır.

Ancak, söz konusu evden çalışmak olunca, mutlaka sahip olmanız gerektiğini düşündüğümüz eşyalar var. İşte önemli olduğunu düşündüğümüz bazı şeyler:

Çalışmaya ayrılmış bir masanızın olması önemlidir. Çoğu insan bu iş için yemek masası veya TV masasını seçmektedir fakat bunu asla önermiyoruz. Evden çalışırken kendi masanıza sahip olmanızla beraber odaklanmanız da daha kolay olacaktır. Eğer bu iş için yeni bir masa satın alacaksanız, bizim önerimiz yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir masa almanız olacaktır. Genelde, ayakta durarak çalışmak güzel olabilmektedir.

Uçak gibi sesler çıkaran bir fana sahip olan yavaş bir bilgisayardan daha kötü bir şey olamaz. Bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olun! İçinde çalıştırabileceğiniz programlar kısıtlı olduğu için, iPad veya tablet kullanmanız bu iş için zor olacaktır.

Evde ek iş imkanı sağlayan çoğu iş bilgisayar üzerinden yürümektedir ve bu da doğal olarak dış dünyayla iletişime geçmenizi gerektiren bir internet bağlantısı gerektirmektedir. Çalışma alanınızda güçlü ve stabil bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun böylece evden çalışırken sürünmek zorunda kalmayın.

Çalışma alanında büyük olasılıkla birkaç saat geçireceksiniz, dolayısıyla burayı çalışmak istediğiniz bir alana çevirmeniz oldukça önemli hale gelecektir. Bunun için güzel müzikler çalmanıza yarayacak bir ses sistemi satın alabilirsiniz. Dahası, video görüşmelerinde de kullanabileceğiniz bir çift kulaklık satın alabilirsiniz. Sanal asistan, freelancer veya başka bir iş içerisinde çalışırken, bilgisayar üzerinden iletişim kurma ihtiyacınız olacaktır dolayısıyla bunun için mikrofonu olan bir headset’e sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu madde bu liste içerisinde tuhaf görünüyor olabilir fakat masanızda bir şişe su bulunması olmazsa olmazdır. Çalışırken, yemeyi ve içmeyi unutmanız olasıdır. Çalışma alanınızda bir şişe su bulundurmanızla, yoğun çalışırken dahi sıvı ihtiyacınızı giderirsiniz.

Burada, iş bulabilir ve evden çalışabilirsiniz

evde iş

İnsanların evden çalışmaya başlayacaklarında ilk başta çokça takıldığı nokta, evde ek iş için nereden faydalanacaklarıdır. Evden çalışmaya başlamak için, maalesef ki oturup sevdiğiniz işi yaparak ayda bir size verilecek maaşı bekleyemezsiniz.

Evde ek iş yaparak veya normal şekilde çalışabilmek için, yaptığınız işin para ediyor olması gerekir ve bazen para edecek bir şeyler bulmak zor olabilir. Neyse ki, çalışanları ve işverenleri buluşturan bir çok portal bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu portallar  işçilerin iş bulmasına yardım eder ve para kazanmaya başlamanız için güzel yerlerdir. Evde yapılacak işler ve evde yapılacak ek işler için en iyi yerleri aşağıda bulabilirsiniz.

Evden çalışmak – Burada, evde yapılacak işleri ve evde yapılacak ek işleri bulabilirsiniz:

evde ek iş

Evden çalışmanın artıları ve eksileri

Herhangi bir yerde çalışmanın artıları ve eksileri olduğu gibi, evden çalışmanın da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Aşağıda, evde iş ve evde ek iş yapmanın artılarını ve eksilerini bizim açımızdan görebilirsiniz.

Evden çalışmanın artıları

Evde iş imkanınız varken, kendi iş saatlerinizi ayarlarken ne kadar özgürlüğe sahip olduğunuzu da görürsünüz. Bu sadece evde çalışırken değil, gezilerinizde, seyahatlerinizde ve diğer yerlerde çalışırken de size fayda sağlar.

İşinize giderken trafikte geçirdiğiniz zaman sizi büyük ihtimalle sinirli ve gergin bir hale getirir. Veya toplu taşımayla giderken kalabalıktan bir süre sonra bıkarsınız. Evden çalışırken, trafikte geçirdiğiniz zamandan tasarruf edersiniz ve bu da oldukça büyük bir artıdır!

Evde olduğunuz için ve herhangi bir kıyafet zorunluluğu olmadığından, evden çalışırken istediğinizi giyebilirsiniz. Evde iş imkanı size pijama dahi giyme fırsatı sunar ve kimse size bunun yanlış olduğunu söyleyemez!

Çoğu insan için evde çalışmanın en büyük faydalarından biri aile ve arkadaşlara ayrılan daha fazla zamandır. Kendi zamanınızı yönetebilir ve aile ve arkadaşlarınızla ne kadar zaman geçirebileceğinize tam olarak karar verebilirsiniz.

Evden çalışmak veya evde ek iş yapmak istiyorum derseniz, bunun en büyük artılarından birisi de çalışma alanınızın nerede ve nasıl olacağınıza kendinizin karar verebilme imkanınızdır. Ofisinizde ne tür şeylerin olacağı, hangi sandalyede oturacağınız ve hangi müziği dinleyeceğiniz tamamen size kalmıştır.

Evden çalışmak veya evde ek iş yapmak istiyorum derseniz, bunu yaparken dışarıdakiler tarafından daha az rahatsız edilirsiniz, bu da sizin verimliliğinizi artırır. Çalışmanızı bölecek ve ritminizi bozacak herhangi bir iş arkadaşınız bulunmaz.

Daha önce de bahsedildiği gibi, evden çalışırken trafiğe girmek zorunda kalmazsınız ve bu size zaman kazandırırken bir yandan da daha fazla paranın cebinizde kalmasını sağlar. Evde çalışırken, ne yiyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz, dolayısıyla dışarıda pahalı yemekler yemek zorunda kalmazsınız.

Evden çalışmanın eksileri

Evden çalışmanın bir çok artıları olduğu gibi, eksileri de mevcuttur. Aşağıda, bizim açımızdan evden çalışmanın eksilerini okuyabilirsiniz

Evde çalışırken deneyimleyeceğiniz şeylerden birisi, özellikle ailenizden ve arkadaşlarınızın sizden artan beklentileri olacaktır. Birden bire, evinizde olacağınızdan ve aileniz veya arkadaşlarınız da çevrenizde olacağı için, onlar sizin onlara harcayacak daha fazla zamanınız olduğunu düşünebilirler.

Evden çalıştığınızı onların anlaması zor olabilir, bu yüzden sizi rahatsız etmeyecekleri şekilde bunu baştan belirtmek önemlidir.

Evden çalışırken veya evde ek iş yaparken, bir şekilde izole olursunuz ve bir ofis veya mağazada çalışırken olduğu gibi başkalarıyla iletişim kurma şansınız olmaz. İş arkadaşlarıyla arkadaşlık etmek daha zor hale gelir, yemeklerinizi tek başınıza yersiniz ve işten sonra kaçamaklar yapamazsınız.

Evden çalışmanın en büyük eksilerinden birisi de budur. Evden çalışırken, çalışma ve dinlenme arasındaki ayrım çok belirgin değildir. Evden çalışmazsanız, belli çalışma saatleriniz vardır ve buna uyarsınız. Maalesef, evde çalışırken işler böyle değildir, çalışma ve dinlenme saati arasındaki ayrım o kadar da keskin değildir.

Evden çalışırken veya evde ek iş yaparken, rahat davranmanız olasıdır. Evdeyken, etrafınızda oldukça rahatlatıcı bir atmosfer oluşur, yatağınız hemen yanı başınızdadır veya bir kanepeye oturup televizyon izlemek oldukça kolaydır. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, bu açıdan bir çalışma alanınızın, ofisinizin veya ayrılmış bir odanızın olması önemlidir.

evde ek iş

Evde Çalışmayla İlgili Son Noktalar - Bütün Bunlar Ne Uğruna?

Evden çalışıyorsanız, bunu düşünüyorsanız veya buna hazırlanıyorsanız, umuyoruz ki “Evden Çalışma Rehberi” size yardımcı olmuştur. evde ek iş

Evden çalışmanın size sağlayacağı bazı faydaların altını çizdiğimizi umuyoruz. Elde edecekleriniz:

 • Daha fazla özgürlük
 • Daha fazla esnekli
 • İstediğiniz yerde ve zamanda çalışma imkânı
 • Aileniz ve arkadaşlarınıza ayıracak daha fazla zaman
 • Kendinize, hobilerinize ve hayallerinize ayıracak daha fazla zaman

Ancak bitirmeden önce sizden küçük bir alıştırma yapmanızı istiyoruz. Neden evden çalışmak istediğinizi gözünüzde canlandırarak iyice düşünün. Zihninizde hayal ettiğiniz hayatın ve sürekli işe gitmek zorunda olmazsanız neler yapabileceğinizin bir resmini çizin.

Çocuklarınızın gülümsediğini, pijamalar içinde rahat ettiğinizi, sevdiğiniz hobilere daha fazla vakit ayırdığınızı görebiliyor musunuz? Evden çalışmanın size sağlayacağı bütün faydaları düşünün ve onları geliştirmeye devam edin.

İsteklerinizin potansiyelini gözünüzde canlandırdıkça onlara ulaşma olasılığınız artacak.

Eğer sizin de önerileriniz ve tavsiyeleriniz varsa, bunu aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmanız bizi mutlu edecektir.

Evden çalışma konusunda size başarılar diliyoruz!