YouTube’dan Para Kazanma (Adım Adım 2021 Yılı Kılavuzu)

youtube para kazanma

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Çoğu insan gibi, her gün izlemeyi sevdiğiniz bazı favori YouTube kanallarınız olabilir. Takip ettiğiniz bu insanlar size, YouTube videoları yapmak için tam zamanlı olarak çalıştıkları işlerini bıraktıklarını bile söyleyebilirler. Belki de onların yöntemlerini öğrenmek için içinizde yanan bir ateş de var ama bunun çok zaman alacağını, çok zor olduğunu ve hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz.

ONLAR için bu yöntem başarılı olmuş olabilir, ama sizin için asla olmayacak…

Harika bir şey bilmek ister misiniz?

youtube ile ekstra para kazanın

Zorluk

zorluk orta
Orta

Zaman

vakit orta
Orta

Gelir

gelir büyük
Büyük

Bir stratejiniz olduğu ve YouTube’dan para kazanma için hangi yöntemleri kullanacağınızı bildiğiniz sürece bu hem KOLAY hem de EĞLENCELİDİR. Siz de yapabilirsiniz! 

Yapmanız gereken tek şey, gönderi programınızda tutarlı kalırken bu yöntemleri kullanmaktır ve Daniel Middleton (DanTDM) gibi YouTube’dan en iyi  kazananlarının ulaştığı zirvelere doğru kendi yolunuzu oluşturabilirsiniz… Yılda 90 milyon lira!

Bu yazıda, 5 dakikadan kısa bir sürede nasıl bir YouTube kanalı oluşturacağınızı ve bir YouTube kanalından para kazanmanın farklı yollarını göstereceğiz; ayrıca kanalınızın başarılı olmasını sağlamanız konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Bu yazının sonunda, YouTube’dan para kazanma yolunda gereken her şeye sahip olacaksınız.

Youtube için bu harika destek araçlarına kayıt olup YouTube Kanalınızı başarıya ulaştırın.

vidIq

YouTube’da daha çok izlenmenize yardım eder

Canva

YouTube thumbnail ve taslakları yaratmanıza yardım eder

youtube para kazanma
BÖLÜM 1
Bir YouTube Kanalı Nasıl Açılır?​
youtube'dan para kazanma
BÖLÜM 2
YouTube’dan Para Kazanma: 5 Temel Yol​
youtube'dan nasıl para kazanılır
BÖLÜM 3
YouTube’dan Para Kazanma: Özet​
youtube para kazanma
BÖLÜM 4
Videolarınızda Nasıl Satış Yaparsınız… Kalitesiz Olmadan​
youtube'dan nasıl para kazanılır
BÖLÜM 5
YouTube Kanalınızdan Para Kazanmak İçin 5 İpucu​

BÖLÜM 1

Bir YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

YouTube kanalınızdan nasıl para kazanacağınızı öğrenmeden önce, bir kanal açmanız gerekir! Bunu yapmaya başlamak oldukça kolay:

youtube'dan para kazanma

1. YouTube’a gidin

youtube para kazanma

2. Sağ üst köşedeki “Oturum Aç”ı tıklayın

youtubeden para kazanma

3. Oturum açın veya önce bir Google hesabı oluşturun

youtube para kazanma

4. Oturum açtıktan sonra, sağ üst köşedeki Ayarlar (dişli çark şeklindeki) simgesini tıklayabilirsiniz

youtube para kazanma açma

5. Ardından, hesap bilgilerinizin altında bir hesap oluşturma seçeneği göreceksiniz.

youtube'dan nasıl para kazanılır

Daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız, bir YouTube kanalının nasıl oluşturulacağı konusunu adım adım (resimlerle) anlatan makalemize göz atın.

BÖLÜM 2

YouTube’dan Para Kazanma: 5 Temel Yol

YouTube’dan para kazanmanın Bu yazıda size aktaracağımız 5 temel yolu vardır:
youtube'dan nasıl para kazanılır

Her birinin tek tek nasıl çalıştıklarını öğrenelim:

1. Bir YouTube iş ortağı olun ve reklamlardan para kazanın

YouTube para kazanma yöntemleri arasında en kolay olan reklamlardır: YouTube’a videolarınızda veya bunlarla birlikte farklı türde reklamlar göstermesine izin vermiş olursunuz ve birileri bu reklamlara tıkladığında veya bir şey satın aldığında da bir komisyon alırsınız.

Reklamlardan para kazanmak için bir YouTube iş ortağı olmanız gerekir. Bunu hesabınızın İçerik Stüdyosu bölümüne girerek ve para kazanma özelliğini etkinleştirerek yapabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın AdSense ağına kaydolmanız da gerekir.

Tüm bunları Google’da nasıl yapacağınıza dair talimatları burayı tıklayarak bulabilirsiniz.

Videolar yükledikçe ve para kazanma seçeneği de etkinleştirildi ise, her birinin yanında yeşil bir “$” işareti görürsünüz. Simgelerin Google açıklamaları:

Gördüğünüz gibi, bazen videolarınız para kazanmak için uygun olmayabilir. AdSense ile ilgili problem, önemli miktarda reklam geliri elde etmek için ÇOK SAYIDA görüntülemeye ve tıklamaya ihtiyacınız olmasıdır. YouTube, para kazanmak için konulan videoların uygunluk kuralları konusunda son derece katı bir politika izler hale gelmiştir.

Bu sorunlardan dolayı, YouTube kanalınızla reklamlar yoluyla para kazanmanın yanı sıra diğer gelir akış yöntemlerini de keşfetmenizi öneririz.

son haberler banner
ProfitFarmers bize sadece birkaç haftada 16.500 TL kazandırdı.
Siz de ProfitFarmers’la nasıl para kazanabileceğiniizi görmek ister misiniz?
ProfitFarmers
ProfitFarmers: İnternetten Para Kazanmanın Kolay Yolu.
Kendimiz Denedik. Sonuç mu?
16.500 TL kâr. Günde 25 dakikadan az zaman harcayarak.
Siz de nasıl para kazanabileceğinizi görmek için inceleme videosunu izleyin.

2. Bir satış ortaklığı şeklinde ya da sponsorlu olarak markalarla çalışın

Kanalınız büyüdükçe ve daha fazla aboneye sahip olduğunuzda, ürünlerini sizin kitlenize ulaştırmak için farklı markalar sizinle irtibat kurmaya başlayabilir.

Bu, YouTube hesabınızdan para kazanmanın harika bir yoludur, çünkü yapmanız gereken tek şey, bir dakikanızı harcamak ve videolarınızda sevdiğiniz ürünleri göstermektir.

Sponsorlar genellikle videolarınız için reklam başına size sabit bir ücret ödeyecek ve size özel bir link gönderecek, böylece birisi bunlardan bir ürün satın alırsa, ekstra bir komisyon alacaksınız. YouTube’dan para kazanmak için harika bir yol.

Örneğin, bu videoda, aracınızın bakımı için size öneriler sunan bir YouTuber’ın leke çıkarıcı bir solüsyonun sponsorluğu ile sorunların çözümüne yönelik tavsiyelerde bulunduğunu  görebilirsiniz:

youtube para kazanma

Bununla bağlantılı olarak, sponsor olmayan satış ortaklığı: Burada görüşeceğiniz birine ihtiyacınız yok, ancak bir izleyen kişi linke tıklarsa veya satın alırsa, bir ürün ya da hizmet sunduğunuz için satış ortaklığı komisyonu alırsınız.

Satış ortaklığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

3. Kanalınızı desteklemeleri için hayran fonlaması platformlarını kullanın

YouTube’dan para kazanma konusunu araştırırken, Patreon gibi hayran fonlaması platformlarına bakın: Bu platformlar, videolarınızı görüntüleyenlerin düzenli olarak size bağışta bulunmalarına olanak tanırlar.

Örneğin, birisi ayda 5 TL bağışta bulunabilir, başka biri ayda 500 TL, vb. Bu destek karşılığında, bağışçılarınıza her ay bir Skype araması, yayınlanmamış videolara erişim ve daha fazlası gibi hediyeler veya avantajlar sunarsınız.

youtube para kazanma

Örneğin OrtakMama başlığıyla başlatılan projede, sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin ihtiyaçları için Fonbulucu adlı sitede bir sosyal girişim başlatılmış ve 10.000 TL’den fazla para toplanmış.

Bu platformlar harikadır, çünkü sizin için ne kadar harcayacağınızı bildiğiniz bir aylık “maaş” oluşturmanıza izin veriyorlar. Yapmanız gereken tek şey Patreon’da bir sayfa oluşturmak, izleyicileri oraya göndermek ve sizi destekleyen onlar için çekici bonuslar sağlamaktır.

4. Ürün veya mal satın

YouTube’dan para kazanma yollarını öğrenmek istiyorsanız, kendi ürünlerinizi veya malları satmayı düşünmek iyi bir fikirdir. YouTuberlar bunu yaparak çok para kazanıyorlar ve çoğu için, bu onların ana gelir kaynağı oluyor.

Kanalınızın neyle ilgili olduğuna bağlı olarak şunları satabilirsiniz:

youtube para kazanma
Çevrimiçi eğitimler
youtube'dan nasıl para kazanılır
E-kitaplar
youtubeden para kazanma
Giyim
youtube para kazanma açma
Gıda takviyeleri
youtube'dan nasıl para kazanılır
Masa oyunları
youtube'dan para kazanma
Koçluk paketleri

Kanalınızı büyüttükçe, kitlenizin ne istediğiyle sizin ne ürettiğinizin birleştiğini görmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra, kendi ürünlerinizi barındıracağınız kendi web sitenizi oluşturabilir ve bunları satın almaları için de insanları oraya yönlendirebilirsiniz. NakitNinja’nın blog oluşturma rehberi, kendi web sitenizi nasıl yapacağınıza yardım edecektir.

5. Çalışmanızı finanse etmek için kitlesel fonlama platformlarını kullanın

Kitlesel fonlama platformları, Kickstarter veya Indiegogo gibi web siteleridir. Bu web sitelerinde herkes, yapmaya çalışacakları projelerini sunarlar ve dünyanın her yanından gelen insanlar onlara destek olmak için projelerine “ortak olurlar”.

Bu web siteleriyle ilgili en iyi şey, aslında projeye para yatırılana kadar projeyi oluşturmanız gerekmez, bu yüzden insanlar istediğiniz şeyi yapmanız için size para ödüyorlar!

İşte analizi:

YouTube kanalınızda bu platformlarda yayınladığınız projelerinize bağlantı vererek, projenizi desteklemek için videonuzdan doğrudan bu sitelere gitmelerini sağlayabilirsiniz. Kişilerin kanalınızla daha çok ilgilenmesini sağlamak için, kreasyonlarınız, numuneleriniz ve daha fazlası üzerinde çalışırken çektiğiniz videoyu yayınlayabilirsiniz.

Kitle fonlaması için ne tür projeler uygundur?

Kablosuz kulaklıklardan, kitaplara ve hatta video oyunlarına kadar her şey!

youtube para kazanma açma

İşte Fonbulucu platformundaki kampanyaların bir örneği: Bu sanal müzik stüdyosu, Mueasyco, onu yaratanların istediği hedefi elde etme yolunda ilerliyor!

Videolarınızdan nasıl para kazanılacağını kavramanız size çok fazla özgürlük sunar: Videolarınızı insanların satın almak isteyeceklerinden emin olarak oluşturmaya başlamadan önce işinizin fonlanacağı muhteşem bir dönemde yaşıyoruz. Daha fazla tahmine yer yok. Kanalınızdan para kazanmaya çalışırken, bu web sitelerini kontrol etmenizi kesinlikle öneririz.

BÖLÜM 3

YouTube’dan Para Kazanma: Özet

Temel yolların ve bu yollara ilişkin avantaj ve dezavantajların bir özeti şöyledir:
youtubeden para kazanma
Avantajları
 • Başlaması kolay (kayıt işlemi 10 dakikadan az sürüyor)
 • YouTube’da varsayılan yöntem
 • İlk yayınlanan videodan gelir elde edilebilir
Dezavantajları
 • Sıkı YouTube algoritmaları videolarınızı haksız sebeplerden dolayı para kazanmadan men edebilir
 • ÇOK FAZLA görüntüleme ve abone olmadıkça yüksek gelir elde etmek zor

Avantajları

 • Kolay gelir elde etmek için tek yapmanız gereken, bir ürün hakkında konuşmak veya görüntüleyenlerin tıklaması için bir bağlantı koymaktır

Dezavantajları

 • Yükselmenize bağlı olarak, satış ortaklığı komisyonu ile orantılı olarak gelir düşük olabilir
 • YouTube’da popüler değilseniz, özellikle sponsorlar ilgilenmeyeceklerdir

Avantajları

 • Düzenli ve öngörülebilir bir “maaş” sağlayabilir
 • YouTube kanalınızdaki olası görüntüleyenleri, sizi desteklemeleri için Patreon platformundaki potansiyel alıcılarla birleştirir

Dezavantajları

 • YouTube kanalınızdan destek almak için işinizi seven gerçekten destekleyici ve katılımcı hayranlara sahip olmanız gerekir
 • Sizi desteklemeleri için çekici avantajlar sunmanız gerekir

Avantajları

 • Yüksek gelir potansiyeli
 • İstediğinizi her ne ise onu yaratarak para kazanın

Dezavantajları

 • Bu gelir yöntemini kullanmadan önce sadık bir hayran kitlesine sahip olmanız veya arama motoru optimizasyonuna yatırım yapmanız gerekecek

Avantajları

 • Yüksek gelir potansiyeli
 • Satmak için kendi ürününü üret
 • YouTube kanalınızdaki olası izleyicileri, sizi desteklemeleri için Patreon platformundaki potansiyel alıcılarla birleştirir

Dezavantajları

 • Bir fikre sahip olmanız ve en azından ne yapmayı planladığınıza dair genel bir bakış oluşturmak için bazı çalışmalar yapmanız gerekir

Youtube için bu harika destek araçlarına kayıt olup YouTube Kanalınızı başarıya ulaştırın.

vidIq

YouTube’da daha çok izlenmenize yardım eder

Canva

YouTube thumbnail ve taslakları yaratmanıza yardım eder

BÖLÜM 4

Videolarınızda Nasıl Satış Yaparsınız… Kalitesiz Olmadan

“Satmak” kelimesini duyduğunuzda rahatsız olmuş olabilirsiniz, ancak satış yapmak kötü bir şey değildir! İnsanlara harika şeyler vermeye çalışıyorsunuz… Ürünlerinizi ya da önerdiğiniz şeyleri. Burada konu şudur:

Satış, sadece, insanlara bir şeye neden ihtiyaç duyduklarını göstermek ve “EVET!” demek istedikleri noktaya ulaşmalarına yardımcı olmaktır YouTube kanalınızla para kazanmak istiyorsanız, iyi satış yapmayı öğrenmelisiniz ve insanları ilgili, heyecanlı ve sizden ürün satın almak ister bir duruma getirmelisiniz.

Videolarınızla satış yapmak için aklınızda bulundurmanız gereken 3 temel öğe vardır:
youtube para kazanma açma

1. Videonuzda her zaman harekete geçirici bir mesajınız olmalı

İzleyiciye, satmaya çalıştığınız şeyle ilgili bir işlem yapmasını her zaman söylemelisiniz.

Örneğin, bir Kickstarter kampanyanız varsa, onlara gitmelerini ve bakmaları için koyduğunuz linki tıklamalarını istemelisiniz.

Bir podcastınız varsa ve bunları kontrol etmelerini istiyorsanız, bakmaları için web sitesine gitmelerini söyleyin.

YouTube’dan para kazanma konusunda harekete geçirici mesajlar gizli sırlardan biridir.

2. Her zaman abone olmalarını ve bildirimleri açmasını isteyin

Kısa süre önce YouTube, abonelerin varsayılan olarak yeni videolar yayınladığınıza ilişkin bildirim alması özelliğini kaldırdı.Bu BÜYÜK bir mesele ve potansiyel olarak videolarınızdan para kazanma sürecinizi sekteye uğratabilir.

Bildirimler olmadan, izleyenleriniz yeni bir video yayınladığınızı bilmiyor olabilir ve çok fazla potansiyel izleyici ve gelir kaybedersiniz. Dahası, birisi sizi ilk kez izliyorsa, daha fazlasına ulaşabilmeleri için abone olmalarını ve yeni videolarınızın bildirimlerini aldıklarından emin olmak istersiniz.

Bu nedenle, izleyenlere, her zaman, videonuzun bir yerinde abone olmak ve bildirimleri açmak konularını hatırlatmanızı öneririz.

Maddi sorunlarla boğuşmaya son verin. Hemen para kazanmanın bir yolunu bulun.

İnternetten para kazanarak hayatlarını değiştiren binlerce kişiye katılın…
15+ farklı yöntem, hepsi kanıtlanmış, hepsi kazançlı.

ninja düşen para
Ekstra para kazanmak mı istiyorsunuz?

İnternetten Para Kazanmak için en iyi yöntemleri listeledik.

Tek yapmanız gereken birini seçip bugün kazanmaya başlamak.

metrik simgesi olan ninja

3. Diğer harekete geçirici mesajlar ve bağlantılar için video açıklamanızı kullanın

Video açıklamanız yalnızca videonuzun neyle ilgili olduğunu hızlıca anlatan bir yer değil, aynı zamanda izleyenlerden daha fazla işlem yapmasını, ürünlere göz atmasını veya posta listenize kaydolmasını istemek için harika bir yerdir. Tüm araştırmalar, bunların YouTube’dan para kazanmanın harika yolları olduğunu gösteriyor.

Örneğin, bu videonun Lingolife Dil Hizmetleri sayfası tarafından yapılan açıklamasında, izleyicinin kendi sosyal medya hesaplarını takip etmesi ve sayfasını takip etmesi için bir harekete geçirici mesaj içerdiğini görebilirsiniz:

youtube'dan para kazanma

Açıklamanıza ilave olarak ek harekete geçirici mesajlar katarak, izleyicilerinizin sizin atmalarını istediğiniz adımları atmaları ve daha fazla para kazanma şansınızı artırıyorsunuz!

BÖLÜM 5

YouTube Kanalınızdan Para Kazanmak İçin 5 İpucu

YouTube kanalınızdan para kazanmak ve kazannçlarınızı arttırmak için 5 ilave ipucu:
youtube para kazanma açma

1. İstikrarlı olun ve video kalitenizi geliştirmeye devam edin

Daha fazla etkileşim, abone ve hayran elde etmenin tek yolu, istikrarlı bir biçimde video yayınlamaktır. Bu, bir YouTube kanalından para kazanmanın gerçek sırrıdır.

Bu sadece size daha fazla para kazandırmakla kalmayacak, gün geçtikçe daha iyi olacak, kameranın önünde daha rahat hissedecek ve daha ikna edici olacaksınız, böylece izleyicilerinizin ürünlerinizi giderek daha fazla satın almalarını sağlayacaksınız!

Bir kez oluşturmaya başladıktan sonra durmadan devam edin ve her gün çok daha iyi olduğunuzu göreceksiniz.

2. Ekipmanınızı yenileyin

YouTube’da hangi videoları izlemeyi tercih edersiniz? Kötü bir akıllı telefon kamerasıyla çekilmiş titreyen bir video mı yoksa yüksek kaliteli bir DSLR’de çekilmiş düzgün bir video mı izlemek istersiniz?

Sizin için iyi haberlerimiz var:

Youtube’dan para kazanma işini yeni öğrenmeye başladığınızda, akıllı telefonunuzu kullanmanız tamamen UYGUN bir seçenek. Ancak, kanalınızı büyütmeye devam ederken, ekipmanınızı yenilemeyi düşünmenizi önemle tavsiye ederiz.

Şu anda da bunun için hazırsanız, YouTube için en iyi kamera seçimini yapma konusunda bir kılavuzumuz var.

3. Yüksek kaliteli içerikler oluşturun ve kitlenizi dinleyin

En yaratıcı insanların sanatlarını yaparken 1 numaralı hataları nedir biliyor musunuz?

Eserlerini YALNIZCA KENDİLERİ için yapıyorlar, İZLEYİCİLERİ için değil.

Her zaman öne takipçilerinizi koyun, onları düşünün ve ne yapılmasını istediklerini sorun.
Bu, istemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez, sadece takipçileriniz bunu istemektedir. Yapmak istediğiniz şeyleri ve takipçilerinizin istediklerini, yani, her ikisini de yapmalısınız.

O zaman sihir (ve para) gerçekleşir.

4. Diğer kanallara genişlemeyi ve kendi web sitenizi oluşturmayı düşünün

En başarılı YouTuberların, farklı öğeleri sattıkları kendi kişisel web siteleri vardır. Onlar ayrıca, yan kanallar, podcastlar, Instagram, Twitter ve diğer hesaplara da sahiptirler.

Büyümeye devam ederken, erişiminizi genişletmeyi ve daha fazla kanal oluşturmayı düşünmelisiniz, böylece daha fazla kişiye ulaşma şansınız daha yüksek olacaktır. Başka bir kanalla başlamak isterseniz, Instagram kullanarak para kazanma konusunda da bir kılavuzumuz var.

Youtube için bu harika destek araçlarına kayıt olup YouTube Kanalınızı başarıya ulaştırın.

vidIq

YouTube’da daha çok izlenmenize yardım eder

Canva

YouTube thumbnail ve taslakları yaratmanıza yardım eder

5. Başlıkları iyi belirleyin ve güzel küçük resimler oluşturun

YouTube’dan para kazanma konusunu anlamak için, videolarınıza çekici başlıklar oluşturma konusunda iyi olmanız gerekir. YouTube’da MİLYONLARCA video var ve iyi bir başlığa sahip olmak, kullanıcıların sizi tıklamalarına, izlemelerine ve nihayetinde ödeme yapmalarına neden olan şeydir.

Örneğin, YouTube’da “nasıl kitap yazacağımızı” araştırdık ve işte sonuçlardan bazıları:

Bu başlıklar dikkatinizi çeker ve eğer bir kitap yazmak isterseniz, bunlar mantıklı öneriler olabilir. Bu başlıkları karşılaştırdığımızda, “Kitabımı nasıl çıkardım? | Kitap çıkarmak için gerekenler, ücreti” başlıklı video ve başlık eğlenceli olsa da, bilgi edinmek istiyorsanız, “Nasıl yazar olunur? Kitap nasıl yazılır? Yazarlıktan para kazanılır mı?” başlığına ya da diğer başlıklara tıklama olasılığınız daha yüksektir.

İyi başlıkların nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Videolarınızda kullanacağınız “öne çıkan resim” veya “küçük resim” gibi unsurların, birisinin videonuza tıklaması ve nihayetinde size ödeme gelmesi için gerçekten önemli olduğunu görebilirsiniz! Farklı görüşler size en iyi hakkında farklı şeyleri anlatacaklardır, örneğin, basit tutmak ile çok renkli ürünler hazırlamak arasındaki farkları ortaya koymak gibi.

Birkaç farklı stil denemenizi ve izleyenlerinizin en çok neleri sevdiğini görmenizi öneririz. Canva, resimlerinizi düzenlemek için kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Aynı zamanda, harika küçük resimler yapmak için bazı fikirler veren bir rehberimiz var.

YouTube’dan Para Kazanma Planınız

Bu kılavuzu kullanarak bu yolları öğrenebilirsiniz. Henüz yapmadıysanız, YouTube‘a gidin ve kanalınızı oluşturun, böylece ilk videonuzu yükleyebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz!

youtube para kazanma açma

1 thought on “YouTube’dan Para Kazanma<span class="pt_splitter pt_splitter-1"> (Adım Adım 2021 Yılı Kılavuzu)</span>”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top