Ek Gelir Kazanmanın Yolları

ek gelir

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Herkes hayatının bir noktasında ekstra paraya ihtiyaç duyar. İster keyfî harcamalar için ister faturaları ödemek için olsun… bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz.

Ek gelir elde etmenin çok çeşitli yolları bulunsa da  pek çok kişi için ek gelir yaratmak yorucu ve zaman alan bir iştir.

İkinci bir iş almayı zaten düşünmüş olabilirsiniz ama daha fazla ilerlemeden önce ek gelir sağlama rehberimizi okumaya zaman ayırmalısınız!

Bu rehberde, ek gelir nasıl kazanılır sorusuna yanıt bulacak ve ekstra kazanç sağlamanın en iyi yollarını göreceksiniz. Bu yöntemlerin en iyi tarafı, tam zamanlı işinizle beraber yürütülebilmeleri ve eğer başarılı olursanız TAM ZAMANLI İŞİNİZ olabilmeleridir.

İnternetten ek para kazanmanın en iyi 4 yolu

bitcoin kazan

Bir Numaralı Tavsiyemiz

Bitcoin

 • En yüksek gelir potansiyeli
 • Dünyanın geleceğine yatırım
 • Paranın en yüksek tavan limiti: sınırsız
GELIR YÖNTEMIDETAYLAR
Yeni Başlayanlar
için En İyisi
ÜCRETLI ANKETLERücretli anketler

ÜCRETLI ANKETLER
• 10 dakikadan kısa bir sürede başlayın
• Yeni başlayanlar için en kolay yöntem
• Birden çok anket platformu, daha çok para kazanma fırsatı demek
Bugün Para
Kazanın
FREELANCE (SERBEST) ÇALIŞMAfreelance
(Bugün Para Kazanın)
FREELANCE (SERBEST) ÇALIŞMA
• Ödemenizi bugün alın
• Çalışmak istediğiniz müşteriyi siz seçin
• Mesaili işinizi bırakın
Tutkunuzu Paraya
Dönüştürün
BLOG YAZMAKblog ile fazladan para kazanın
(Tutkunuzu Paraya Dönüştürün)
BLOG YAZMAK
• Tutkunuz hakkında yazarak para kazanın
• Pasif gelir yaratın
• Başlaması kolay
Meraklısı İçinYOUTUBE VIDEOLARIyoutube ile ekstra para kazanın
(Meraklısı İçin)
YOUTUBE VIDEOLARI
• Sevdiğiniz konular hakkında konuşarak para kazanın ve YouTube yıldızı olun
• Pasif gelir yaratın
• Her gün daha büyüyerek reklam ve sponsorlardan daha fazla para kazandıran, bugünün en popüler medya kanalı

İnternetten ek kazanç sağlamanın sayısız farklı yolu var ama para kazanmak için harcayacağınız emek ve zamanı göz önünde bulundurunca pek çok yöntem yaptığınız yatırımın karşılığını vermeyebiliyor.

Bu yazıda sizin için, işe yaramaz kazanç yollarını eledik ve fazladan para kazanmanızı sağlayacak sadece en iyi yöntemleri seçtik! Bu yazıyı okuduktan sonra nasıl ek gelir sağlayacağınızı çok iyi biliyor olacaksınız.

İşte tavsiye ettiğimiz en iyi 4 yöntem:

Ek gelir sağlamak hakkında daha fazlası

İnternet ek gelir sağlamayı kolaylaştırdı çünkü istediğiniz yerden para kazanmayı mümkün kıldı. Evden çalışarak, seyahat halindeyken veya her neredeyseniz, internet bağlantınız ve bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi bir cihazınız varsa ek gelir imkanı yaratabilirsiniz.

İnternetten ekstra para kazanmak, günün herhangi bir saatinde yapabileceğiniz ikinci bir internet işiniz olması gibidir. Böylece, işinizden ayrılmadan veya iş saatlerinizden çalmadan, kolaylıkla evden ek gelir kazanabilirsiniz.

İnternet sadece size istediğiniz yerde istediğiniz kadar ek kazanç imkanı sağlamakla kalmayıp doğru gelir yöntemini seçerseniz, başlangıç için fazla para harcamanıza gerek olmadığı için düşük maliyetlidir ve kazanç potansiyeliniz SON DERECE yüksek olabilir! Eğer doğru araçları seçerseniz, hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Ek gelir kazanma rehberimizdeki kazanç yöntemlerinin birini veya birkaçını kullanarak  ekstra para kazanmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Şimdi cebinize fazladan biraz para koymaya hazır olun!

ekstra para kazan

 Ücretli anketlerle daha çok para kazanın

Henüz duymadıysanız da bugün sadece fikirlerinizi söyleyerek ek kazanç sağlamanız mümkün!

Şirketler için bugün en değerli şeylerden biri, müşterileri, potansiyel müşterileri ve genel olarak tüketiciler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Müşteriler hakkında bilgi sahibi olmanın yollarından biri, onlara doğrudan sormak ve işte tam bu noktada biraz ek gelir elde edebilirsiniz!

Ücretli anketlerden nasıl ek kazanç sağlayabilirsiniz?

 • Bir veya daha fazla anket şirketine katılın
 • E-posta yoluyla anketlere ulaşın
 • Çevrimiçi anketleri yanıtlayın
 • Paranızı alın!

Gördüğünüz gibi, bu yoldan ekstra para kazanmak oldukça kolay. Bunun elbette sizi zengin edecek bir gelir yöntemi olmadığını söylemek gerek ama biraz ek kazanç sağlamak için iyi bir yöntemdir. Biz, bu yöntemle ayda 1000 TL kazanmayı başardık. Dolayısıyla fazladan biraz cep harçlığı için kesinlikle değer!

Aşağıda, anketlerden ek para kazanmak için en iyi yerleri görebilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok siteye kayıt olursanız o kadar çok anket cevaplar ve o kadar çok para kazanırsınız!

Ücretli anketler hakkında daha fazla bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ek gelir için en iyi anket siteleri:

anket doldurarak para kazanma

Anket başına 3,5 avro kazanın!

Ziyaret
anket siteleri

Sınav için 2,4 ile 14,5 euro arasında ödeme yapıyorlar

Ziyaret
anket doldur para kazan

Her türlü ödülle takas edebileceğiniz
anket başına Lifepuan kazanın!

Ziyaret
online anket

Anket başına yaklaşık $1 kazanın

Ziyaret

Freelance çalışarak para kazanın

Freelance çalışmak daha fazla para kazanmanın güzel ve hızlı bir yoludur. Temel olarak tek yapmanız gereken sahip olduğunuz ve talep gören yeteneklerinizi bulmak veya ilginizi çeken bir konuyu öğrenmek olacak. Ne çok farklı yetenekle para kazanabileceğinize şaşıracaksınız!

Daha fazla para kazanmak için kullanabileceğiniz bazı yetenekler şöyle:

 • Grafik tasarım
 • Programlama
 • Fotoğraf editörlüğü
 • Video editörlüğü
 • Teknolojik destek
 • Sanal asistanlık
 • Metin yazarlığı

Freelance çalışmaya nasıl başlanır rehberimizle başlamak için daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz!

evde ek iş

Blog yazarak para kazanın

Belki yazı yazmayı seviyorsunuz ve önemli konularda fikirleriniz var. Düşüncelerinizi paylaşacak bir yer mi arıyorsunuz? Öyleyse, blog yazarlığını keşfetmek isteyebilirsiniz!

Blog açmak ücretsizdir ve çok az bir ücretle kendi alan adınızı almak gibi (örnek: www.isminiz.com) ayrıcalıklı özelliklerle yükseltebilirsiniz! Blog yazarları başlangıçta hoşlarına giden konularla ilgili yazarak kitle oluşturur, sonunda ürün, bilgi, koçluk hizmeti gibi hizmetler satabilirler.

Adım adım okuyup takip edebileceğiniz blog yazarlığına başlama rehberimizi sizin için hazırladık.

YouTube videoları yaparak ekstra para kazanın

youtube'da ekstra para kazanın

YouTube’un bu kadar popüler hale gelmesinin en büyük sebeplerinden biri, herhangi bir çeşitte videoya ulaşmanızı sağlayan geniş bir video veritabanı olmasıdır.. Yıllar boyunca daha çok videonun eklenmesiyle popülerliği giderek arttı.

Bu kadar çok videonun yüklenmesinin, insanların eğlence ve bilgi paylaşımı yapmak istemesinin dışında önemli bir nedeni de bu videolar üzerinden para kazanılabilmesi! Dolayısıyla, YouTube’dan ek gelir kazanabilirsiniz ve bunu nasıl yapacağınızı görmek isterseniz, bu yazımızı inceleyebilirsiniz: YouTube’dan Para Kazanın.

evde ek iş

Ek Kazanç Sağlamanın Diğer Yolları

Yarışmalara katılın

Yarışmaların ‘para kazanmak’ için değil ‘kazanmak’ için olduğunu düşünebilirsiniz ama yarışmalara katılmak yine de size ek gelir kazanma fırsatı sunabilir.

Peki yarışmalardan nasıl ek gelir elde edeceksiniz? Çok şanslı olup büyük ikramiyeyi veya daha küçük miktarları kazanabilirsiniz. NakitNinja.com olarak sadece e-postanızı verip bir kaç soru yanıtlayarak ücretsiz olarak katılabileceğiniz bazı yarışmaların listesini hazırladık.

ek gelir

Hisse senedi alım satımı

Bahsettiğimiz diğer yöntemlerden daha uzun vadeye odaklanan bir yöntem de hisse senedi ticaretidir. Bu yöntemde uzun süre elinize bir şey geçmez. Dolayısıyla ek gelir kazanmanın daha hızlı bir yolunu arıyorsanız seçeneğiniz bu olmayabilir.

Satış ortaklığı

Tekrar söylemeliyiz ki, bu sitedeki en popüler kazanç yöntemi budur ve bunun da iyi bir sebebi var. Satış ortaklığı sayesinde iyi miktarlarda ve devamlı para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu kazanç yöntemi bir çok şekilde kullanıma açıktır.

Temel olarak, satış ortaklığı başkası adına bir ürünü veya servisi tanıtmak demektir. Bunu yaparak, bir tür komisyon yani para alırsınız! Satış ortaklığı yoluyla ek para kazanmak biraz çalışma gerektirir fakat kesinlikle denemeye değer. Tam olarak neler gerektiğini, NakitNinja.com’un satış ortaklığı rehberini buradan okuyarak öğrenebilirsiniz.

ek gelir

Yeteneklerinizle para kazanmak için Fiverr.com’u kullanın

Fiverr.com kendi yeteneklerinizi ‘satmak’ veya başkalarının yeteneklerini ‘almak’ istiyorsanız harika bir sitedir. Yeteneğin bu şekilde alışverişi kulağa biraz garip gelebilir fakat olan bu ve basit bir açıklaması var.

Fiverr.com’da, kullanıcı kaydınızı oluşturur ve satın almak isteyen insanlara çeşitli hizmetler satabilirsiniz. Aynı şekilde, aradığınız şeyleri satan insanlardan da hizmet satın alabilirsiniz. Bu hizmetler grafik tasarımı, yazarlık, programcılık ve daha fazlası olabilir. Fiverr.com dünya çapında başarılı ve oldukça heyecan veren bir sitedir. Bu blog yazımızı okuyarak, Fiverr sayesinde nasıl ek gelir sağlayabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çeviri yaparak ek kazanç sağlayın

çevirilerle ekstra para kazanın

Bazıları sadece anadilleri dışındaki dilleri konuşup yazabiliyor ve bu onlar için internetten iyi para kazanmak için bir fırsat sağlıyor. Fiverr, Projekurdu ve Upwork gibi sitelere kaydolarak, bütün dünyadaki insanlara çeviri konusunda hizmet verebilirsiniz. . Bu yöntemi kullanarak kolayca ek para kazanma imkanı elde edebilirsiniz! Eğer çeviri yaparak nasıl ek para kazanacağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bu konudaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Metin yazarlığı yapın

Çeviriden para kazanabileceğiniz gibi, metin yazarak da ek para kazanma fırsatınız mevcuttur. Şirketler veya kişiler için metin yazarak saatte 70-100 TL arasında kazanabilirsiniz, tabi ki bu işinizi ne kadar iyi yaptığınıza göre daha fazla da olabilir. Genel olarak, kelime başına para alırsınız ve bu aralık da kelime başına 10 kuruş ile işinizde çok iyiyseniz 50 kuruş arasında değişebilir. Daha önce de bahsettiğimiz, Fiverr ve Upwork sitelerinde, çoğu kullanıcı/yazar tekliflerini kelime başı 10 kuruş gibi bir fiyattan veriyor ve bu da ek para kazanmak için yeterli bir miktardır.

Logo yapıp satın

Biraz yaratıcıysanız ve GIMP veya Photoshop gibi programları kullanmayı biliyorsanız, nasıl güzel ve işe yarar logolar yaratabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Fiverr.com veya benzer sitelerde, yaptığınız logoları uygun fiyatlara satabilirsiniz.

Facebook’u kullanın

facebookta ekstra para kazan

Bir Facebook hesabınız varsa, fark etmiş olabileceğiniz gibi, çok sayıda şirket bu site üzerinden insanlara mesajlarını ulaştırmak istiyor. Sosyal medyada bir çok reklam yer alır ve birileri bunlara tıkladığında Facebook bu reklam verenlere bir miktar ödeme yapıyor.

Satış ortaklığı sayesinde, satış ortaklığı ağlarından reklam alabilir ve Facebook’ta yayınlayabilirsiniz. Bu reklamlara her tıklandığında, siz bu tıklayan kişiyi ilgili siteye yönlendirdiğiniz için para kazanırsınız. Burada, bu kullanıcının bir şeyler alma veya sipariş vermesiyle siz de belli bir miktarda komisyon alırsınız.

Eğer bir Facebook reklam uzmanıysanız, gerçekten iyi miktarlarda para kazanırsınız fakat her zaman para kaybetme ihtimaliniz de mevcuttur. Eğer Facebook’tan para kazanmanın diğer daha az riskli yöntemini öğrenmek isterseniz, yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz : Facebook’tan para kazanın.

Başkaları için web sitesi yapın

Eğer web sitesi yapmak konusunda iyiyseniz bu siteleri işletmelere veya kişilere satabilirsiniz. Web sitesi yapma konusunda herhangi bir fikriniz yoksa da kolayca öğrenebilirsiniz. Bilgisayar konusunda az da olsa yeteneğiniz varsa, başlangıcı yapmak uzun sürmeyecektir.

Web sitesi satmanın pek çok yolu var ve bazıları ek gelir sağlamak söz konusu olduğunda diğerlerinden iyidir. İşe bazı ilgili işletmeler veya müşterilerle başlayabilir, onlara iletişime geçebilir ve bir site isteyip istemediklerini öğrenebilirsiniz.

Eğer yeni başladıysanız, profesyonel bir şirketin talep ettiği ücreti talep edemezsiniz ama iyi bir başlangıç noktasıdır ve bir kaç yüz lira kazanıp, kazancınızı zamanla artırabilirsiniz.

Bunu yapabileceğiniz diğer bir yol da, değişik şirketlerin web sitelerine bakmak ve bu sitelerin güncelleme ihtiyaçlarının olup olmadığını görmektir. Eğer şirketlerin ilgileneceğini düşünüyorsanız ve siteyi geliştirmek için iyi fikirleriniz varsa onlar için önceden bir site yapabilir ve öneri olarak sonrasında bunu şirkete sunabilirsiniz. Bu yöntem biraz risklidir çünkü sonunda ek kazanç sağlayabileceğinizden emin olmadan çalışıyor olacaksınız ama şirkete bitmiş bir işi göstermek SON DERECE ikna edici olabilir.

Kendi web sitenizi yapın

Web sitesi yapmayı herhangi bir şekilde öğrendiyseniz, kendi sitenizi yapmayı da deneyebilirsiniz! Buraya satış ortaklığı bağlantılarınızı veya AdSense reklamları koyabilir ve reklam yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sitenizde e-kitap, çevrimiçi kurslar gibi kendi ürünlerinizi yaratabilir, hizmetler sunabilirsiniz. 

Fotoğraf satın

Bugünlerde çoğu kişinin akıllı telefonu ve fotoğraf makinesi var ve bu cihazlar aslında ek kazanç için kullanışlı araçlardır. Bir çok web sitesi, gazete ve diğer medya türleri, görsele ihtiyaç duyuyor. Bu, gün içinde çektiğiniz fotoğraflarınızı onlara satabileceğiniz anlamına geliyor ve işin güzel yanı, bunu yapmak oldukça kolay. 

Bu web sitesine fotoğraflarınızı yükleyebilir ve satışa sunabilirsiniz. Fotoğrafınızın bir kopyası satın alındığında para kazanır ve ek gelir sağlamış olursunuz!

evde ek iş

Ek gelir sağlamak hakkında son sözler

ek gelir

Ek gelir imkanları yaratacak bu kadar çok yol varken hangisini seçeceğiniz hakkında aklınızı karışmış olabilir.

Bizim tavsiyemiz farklı 2-5 kazanç yöntemi seçmeniz ve bunları denemenizdir. Bu şekilde hangi yöntemin size en uygun olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca ek gelir kazanmayı denerken hepsinden daha çok işe yarayan bir şey bulabilir ve bundan çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Belki blog yazarlığı freelance çalışmaktan daha iyidir veya hisse senedi alıp satmayı YouTube videosu çekmeye tercih edebilirsiniz. Bu durumda seçtiğiniz yönteme kendinizi tamamen adayın ve bütün dikkatinizi o yöne odaklayın. Bir yönteme ne kadar odaklanırsanız BÜYÜK başarı sağlama… ve hazır üstünde çalışıyorken iyi para kazanma şansınız o kadar yüksektir.

Ek gelir kazanmakta bol şans dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top