Bitcoin Cüzdan: Nasıl Açılır ve Dört Cüzdan Seçeneği İncelemesi

bitcoin cüzdanı

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bitcoin almak isteyen ya da satmak, yatırım yapmak isteyen herkes işe bir Bitcoin cüzdan ile başlamak zorunda. Bitcoin cüzdan nedir diye soruyor olabilirsiniz? Tam da adından anladığınız şeydir. Tıpkı şu anda paranızı cüzdanınıza koyduğunuz gibi dijital bir para olan kripto paranızı da ona koyarsınız.

Peki, ona neden ihtiyacınız var ve nasıl kullanacaksınız? Daha da önemlisi, seçenekleriniz neler ve en iyisi hangisi?

Farklı Bitcoin cüzdan seçenekleri şöyle:

bitcoin wallet
Donanım Cüzdanlar
bitcoin cüzdan
Sıcak Cüzdanlar veya Çevrimiçi Cüzdanlar
bitcoin cüzdan
Çevrimdışı Yazılım Cüzdanlar
btc wallet
Kağıt Cüzdanlar

Bu yazıda, bu seçenekleri, her birinin artı ve eksilerini ve tavsiye ettiklerimizi inceleyeceğiz. Yazıyı okumayı bitirdiğinizde konu hakkında bilgi sahibi olacak ve çalışıp kazandığınız Bitcoin’leri nasıl güvende tutacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Bitcoin Cüzdan Neden Gerekli?

Gelin, temelinden başlayalım: Bitcoin. Bitcoin tıpkı fiziksel cüzdanınızdaki gibi bir paradır ama kağıt paranın aksine fiziksel olarak dolaşımda olan bir kağıt parçası değildir. Bitcoin, bir değeri temsil eden bir dijital kod dizinidir (blok zinciri). Bu yüzden internette gördüğünüz süslü fotoğraflarına rağmen fiziksel olarak elinize alabileceğiniz bir şey değildir.

Bitcoin’in nasıl işlediğini bir kez anladığınızda ondan para kazanmanız daha kolay olacak. Bu sebeple Bitcoin’lerinizi güvende tutmanız önemli! Bir cüzdan vasıtasıyla mutlaka saklayıp korumanız gereken Bitcoin koduna özel anahtar denir. Özel anahtar, bir açık anahtarla uyumlu bir koddur. Sahip olduğunuz Bitcoin’leri korumak için özel anahtarlarınızı korumak zorundasınız.

Bitcoin cüzdan sadece özel anahtarınızı korumakla kalmaz. Bir Bitcoin cüzdan sahibi olmadan Bitcoin veya diğer kripto paralarla alım, satım ya da takas yapamazsınız. Aslında herhangi bir kripto para alacağınız zaman ilk edinmeniz gerekenlerden biridir.

Bitcoin cüzdanlar çeşitli türlere ayrılır. Her birinin farklı güvenlik seviyeleri, artı ve eksileri, bazı durumlarda da farklı amaçları bulunur.

Bitcoin Nasıl Güvenle Saklanır?

Mevcut Bitcoin cüzdan türlerini incelemeye ve altcoin hakkında bilgilenmeye (altcoin, farklı kripto paralara denir) başlamadan önce, gelin, dijital cüzdanlar hakkında herkesin en büyük endişesinden bahsedelim: Güvenliğinizi nasıl koruyacaksınız?

Bitcoin’den para kazanmak evden çalışmak için harika bir yöntem olmakla birlikte dikkatli olmanız gerekiyor. Cüzdan türü, güvenlik için çok belirleyicidir. Çevrimiçi cüzdanlar ve bir internet hesabında, bilgisayarda veya bir mobil cihazda tutulan çevrimdışı yazılım cüzdanlar, korsanlara daha sıklıkla hedef olma riski taşır.

Diğer taraftan, donanım cüzdanlar korunmazlarsa hasar görebilir, kaybolabilir veya çalınabilirler. Kağıt cüzdanlar dayanıklı değildir ve onlar da çalınabilir veya kaybolabilirler.

Eğer Bitcoin’e yatırım yapmayı veya kazancınızı artırmayı planlıyorsanız, en önemli unsur güvenliktir. İşte, aklınızda tutmanız için birkaç öneri:

bitcoin wallet

Çeşitlendirmek

Sadece bir Bitcoin cüzdan ile yetinmeyin. İçinde, alış veya takas yapabileceğiniz belirli bir miktar bulunan bir (veya iki) tane çevrimiçi cüzdanınız olsun. Sonra, Bitcoin’lerinizin büyük kısmını saklayacağınız, daha güvenli cüzdanlar edinin. Böylece bir cüzdan korsan saldırısına uğrarsa, bütün Bitcoin’lerinizi aynı yere koymadığınız için hepsini kaybetmezsiniz.

bitcoin cüzdanı

Şifreleme

Bir güvenlik önlemi daha almak adına cüzdanlarınızı şifrelemeyi unutmayın. Bir ölçüde şifreleme güvenliği sağlayan bir çevrimiçi cüzdan seçebilir veya bilgisayarınızı bir güvenlik duvarıyla şifreleyerek donanım cüzdanlarınızı da böylece şifreleyebilirsiniz!

bitcoin cüzdan

Yedekleme

Cüzdanlarınızı yedekleyin. Özellikle özel anahtarlarınızı koruyun ve bunu düzenli olarak yapın! Böylece cüzdanlarınızın veya içlerinden herhangi birinin başına bir şey gelirse yenilemek için elinizde yedeğiniz olur. Bunun için anahtarlarınızın birden fazla dijital kopyasını saklayabilir hatta bir yere yazabilirsiniz.

btc wallet

Erişim Kısıtlaması

Cüzdanlarınızı herkesin görebileceği şekilde ortalıkta bırakmayın. Cüzdanınızın ne zaman açık ne zaman gizli olacağını ayarlayın. Birinin omuzunuzun üstünden bakıp bütün özel anahtarlarınızı ezberlemesi pek mümkün olmadığı gibi bu yöntem ayrıca zor kazandığınız Bitcoin’lerinizden olma riskinizi de en aza indirir.

sayfa ayırıcı

En nihayetinde, o veya bu şekilde Bitcoin kaybetme riskiniz her zaman var, ama aynısı başınıza normal parayla da gelebilir. Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmanın esası, Bitcoin’leriniz için kullanacağınız doğru cüzdanı seçmek ve verinizi korumak için mümkün olan tüm adımları atmaktır.

Bitcoin Cüzdan Türleri ve Seçenekleriniz

Gelelim Bitcoin cüzdanı çeşitlerine! Her cüzdan türünü artıları ve eksileriyle inceleyip kullanabileceğiniz en iyi cüzdanlar hakkında tavsiyeler vereceğiz. Güvenceye aldığınız Bitcoin’lerinizle ek gelir kazanmak için bu tavsiyelerden yararlanabilirsiniz.

Sıcak Cüzdan veya Çevrimiçi Cüzdan

Bitcoin kullanmaya başladığınızda önce bir sıcak cüzdan veya çevrimiçi cüzdan oluşturursunuz. Bu cüzdanlar Bitcoin’lerinizi çevrimiçi olarak saklar ve genel olarak işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanırsınız. Bazı çevrimiçi cüzdanlar çeşitli platformlarda (masaüstü ve mobil) kullanılabilir. Çoğu, iki adımlı doğrulama seviyesinde güvenlik sağlar.

Korsan saldırılarına ve hırsızlığa karşı en zayıf seçenek olduğu için bütün Bitcoin’lerinizi çevrimiçi cüzdanda saklamanız önerilmez. Ancak sıradan ve günlük işlemleriniz için biçilmiş kaftandırlar.

Çevrimiçi cüzdanlar için verilebilecek en iyi tavsiye, onları normal cüzdanınız gibi kullanmanızdır. Bütün birikiminizi çantanızda taşıdığınız bir cüzdana koymazdınız, değil mi?

Yine de örneğin yiyecek alabilmek veya daha başka küçük işlemler yapabilmek için üzerinizde bir miktar para taşırdınız. Aynı prensip Bitcoin cüzdan için de geçerlidir. İçine sadece harcama amaçlı Bitcoin’lerinizi koyun ve geri kalanını daha güvenli cüzdanlarınızda saklayın.

Tavsiyelerimiz:

bitcoin cüzdanı

Özellikle Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünenler için en bariz seçenek, Bitcoin Wallet adlı Bitcoin cüzdan. Bitcoin ağına doğrudan bağlı olması, üçüncü parti seçenekler karşısında daha güvenli bir seçenek olmasını sağlıyor. Ayrıca kolay kullanılabilirliği, yeni başlayanlar için de uygun olması anlamına geliyor. Portföyünüze daha kolay ulaşmanız için bir de mobil Bitcoin Wallet seçeneği var.

bitcoin wallet

Coinbase, piyasadaki en popüler Bitcoin cüzdanlardan biri. Bu bir popülerlik yarışması değil ama Coinbase’in bu kadar tutulmasının bazı sebepleri var. Bir tanesi, hem kullanımı kolay hem de güvenli bir cüzdan olması. Ayrıca Bitcoin’in dışında kripto paraları destekliyor ve çeşitli piyasalara erişimi var. Bu yüzden Bitcoin veya başka altcoin’ler almak ve genel olarak kripto para ticaretine girmek istiyorsanız Coinbase başlangıç için çok iyi bir platform.

bitcoin cüzdan

Blockchain.info da yeni başlayanlar için iyi bir Bitcoin cüzdan. Kolay anlaşılır bir platform ve birden fazla kripto parayı destekliyor. Güvenlik risklerinden biri, kimlik doğrulama gerektirmemesi (her ne kadar bu yönde teşvik etse de); ama yeni başlıyorsanız, kripto para ve Bitcoin dünyasını keşfetmek istiyorsanız, burası öğrenmek ve denemek için çok iyi bir yer.

bitcoin cüzdanı

Dünya genelinde günlük ortalama 300 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşen Bitcoin transferleri konusunda Türk kullanıcılara bir alternatif olma potansiyeline sahip olan Koinim, Türk kullanıcılara Bitcoin cüzdanı, alış/satış platformu ve ödeme sistemi olarak hizmet vermeyi amaçlıyor. Türkiye merkezli olan ve operasyonunu mevcut yasalar çerçevesinde gerçekleştirerek ülke içerisinde kalma hedefine sahip Koinim şu anda Bitcoin alım ve satış işlemleri imkanı sunuyor.

bitcoin cüzdan

Hizmet vermeye 2017’de başlayan bu Bitcoin borsası, kullanım açısından rahat ve birden fazla cüzdan hesabı açmaya olanak tanıyor. Hesap onayı için yalnızca kimlik bilgisi gerektiren ve çok kısa süre içerisinde onay veren platform, düşük komisyon ücretleriyle de dikkat çekiyor.  

Çevrimdışı Yazılım Cüzdanları

Çevrimdışı yazılım cüzdanları veya masaüstü cüzdanlar, doğrudan bilgisayarınızda sakladığınız Bitcoin cüzdanlardır. Cüzdanınıza ulaşmak için internete bağlı olmanız gerekmez. Kurulması gereken bir yazılım uygulamasıdır ve çevrimiçi borsalardan bağımsız olma fırsatı verir.

Bu Bitcoin cüzdan türünde, kimlik bilgileriniz, verileriniz ve özel anahtarlarınız doğrudan bilgisayarınızda saklandığı için daha güvenlidir. Ayrıca, bunlar korsan saldırılarına karşı daha korunaklıdır ve ters giden bir durum olduğunda kurtarma seçenekleri sunabilir. Bazı masaüstü cüzdanların mobil uygulamaları da vardır.

Mükemmel seçeneğin bu olduğunu söylemiyoruz. Bu cüzdan çevrimdışı kullanılsa bile bir yazılımdır. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaşır veya özellikle korsan saldırısına uğrarsa Bitcoin’lerinizi kaybedersiniz. Dahası, bilgisayarınız virüslü veya tamir edilemeyecek boyutta hasarlı hale gelirse cüzdanınızı kaybedersiniz.

Tavsiyelerimiz:

btc wallet

Electrum, Linux, Mac ve Windows işletim sistemleriyle uyumlu bir cüzdan. Hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyedekilerin kolay ve hızlı bir şekilde kullanabileceği yazılım aynı zamanda kişiye özel. Daha çekici bir özelliği ise donanım cüzdanlara sağladığı destekle cüzdanınızı yedekleme olanağı tanıması. Son olarak, bilgisayarınızın başına kötü bir iş gelmesi halinde desteklediği bir acil durum kurtarma işlemi bulunuyor.

bitcoin cüzdan

Exodus, çeşitli güvenlik önlemleri ve gizlilik özellikleri bulunan, birden çok kripto parayı destekleyen harika bir masaüstü cüzdanı. Aynı zamanda ücretsiz. Kolay tasarımıyla portföyünüzü yönetebildiğiniz gibi kripto paralarınızı da takas edebilirsiniz.

bitcoin cüzdanı

Mycelium, sadece mobil cihazlara uygun ve şu anda sadece Bitcoin’i destekleyen bir cüzdan. Masaüstü özelliği olmadığı için pek çekici gelmeyebilir ve tasarımı yeni başlayanlar için çok uygun olmayabilir. Ancak Bitcoin portföyünü mobil cihazlardan yönetmekte kendine daha çok güvenenler için pek çok ilginç özellik ve seçenek sunuyor.

btc wallet

Anında ve düşük maliyetle güvenli işlemler sunmayı kendine amaç edinmiş olan Gatepay cüzdanını kullanmak oldukça kolay. Cüzdanı cihazınıza indirdikten sonra hızlı bir şekilde ödeme alabilir veya başka birine ödeme gönderebilirsiniz. Türkçe olarak kullanabileceğiniz cüzdan; Bitcoin, Litecoin, DASH, DOGE ve Ethereum’u destekiyor.

Donanım Cüzdanlar

bitcoin wallet

Elle tutulur bir Bitcoin portföyünüz varsa veya olmasını planlıyorsanız, en yüksek güvenlik için en iyisi bir donanım cüzdanına yatırım yapmaktır. Donanım cüzdanlar, Bitcoin’lerinizi tamamen çevrimdışı saklamak için özel olarak üretilmiş harici sürücülerdir. Bu yönteme soğuk depolama denir.

Bir USB sürücü ve harici sabit disk sürücüsünde olduğu gibi cüzdanınıza ulaşmanız için bilgisayar veya mobil cihazınıza takılı olması gerekir. Buradan isterseniz veya gerektiğinde, fonlarınızın bir kısmını çevrimiçi cüzdanınıza aktarabilirsiniz ve sonra bağlantıyı kesebilirsiniz.

Bir donanım cüzdanı, harici bir sabit disk sürücü olabilir ama sadece Bitcoin veya kripto para saklamak için üretilmiş özel donanım cüzdanları da vardır. Bunların tanesi yaklaşık 500 TL civarındadır ancak amacınız güvenlikse, bu fiyata değer.

Bu tür cüzdanların en iyi tarafı, en güvenilir Bitcoin cüzdan yöntemlerinden biri olmasıdır. Tek tehlikesi yıpranmaya ve bozulmaya müsait, kaybolabilir veya çalınabilir olmasıdır. Bu yüzden donanım cüzdanınızı iyi kollayın!

Tavsiyelerimiz:

bitcoin wallet

Bitcoin cüzdan topluluğu içinde popüler olan Ledger Nano, bir donanım cüzdanı olarak çok şey sunan, güvenli ve uygun fiyatlı bir seçenek. Bir USB sürücü görünümündeki cihazın işlemleri onaylamaya yarayan bir ekranı ve bir pin kodu kilitleme seçeneği yanında iki aşamalı doğrulama sistemi var. İç donanımı da kurcalamaya dayanıklı Ledger Nano, güvenli ve gizli taşınabilen bir donanım, Bitcoin cüzdan arayanlar için harika bir tercih.

btc wallet

Trezor, donanım cüzdanları arasında bir diğer popüler ve güvenli seçenek. Trezor, Ledger Nano cüzdandan daha pahalı olmasıyla daha büyük bir yatırım gibi görülebilir ama çok büyük bir yatırım da sayılmaz. Güvenli bir yedekleme seçeneği arıyorsanız ayrıca bazı masaüstü ve çevrimdışı cüzdanlarla da uyumludur.

bitcoin cüzdan

KeepKey,  Ledger Nano ve Trezor’dan biraz daha yakın zamanda üretilmiş ama aynı zamanda çok güvenli bir seçenek. Donanım cihazın Ledger Nano’nunkinden daha büyük bir ekranı var. Bu sebeple diğer ikisinin sunamadığı birkaç farklı güvenlik özelliği sunabiliyor.

Paper Wallets

Bir diğer güvenli ve tamamen çevrimdışı Bitcoin cüzdan seçeneği de kağıt cüzdandır. Bir kağıt cüzdan, kelimenin tam anlamıyla cüzdanınızın yazıcıdan alınmış bir çıktısıdır. Bu ne kadar güvenli olabilir? Oluşturması karmaşık olsa da dosyaları bozulamayacağı ve korsan saldırısına uğrayamayacağı için cüzdanınızı saklamanın en gizli yoludur.

Kağıt Bitcoin cüzdanlar yine de kağıttan yapıldıkları için hassastırlar. Bu yöntemi seçecekseniz cüzdanınızı su geçirmez ve yanmaz bir kaplamayla koruyun. Son olarak, kaybetmemeye dikkat edin! Kağıt cüzdanınız birinin eline geçerse Bitcoin’lerinize kolayca erişebilirler!

Tavsiyelerimiz:

btc wallet

BitcoinPaperWallet

Kağıt cüzdan yöntemini seçenler için daha kullanıcı dostu olmak üzere tasarlanmış bir seçenek. Basit bir kağıt cüzdan oluşturmak maliyetli değil ama başka güvenlik ve koruma önlemleri eklemek isterseniz daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Ayrıca kağıt cüzdanınızı oluştururken karşılaşabileceğiniz herhangi bir soruna karşı destek özelliği bulunuyor.

bitcoin wallet

BitAddress

BitAddress, daha önce hiç kağıt cüzdan oluşturmamış olanlar için kullanması bir parça karmaşık bir seçenek. BitcoinPaperWallet kadar olmasa da kendi kağıt cüzdanınızı oluşturma özgürlüğünü size tanıyor. Kullanmaya başlamadan önce bir kağıt cüzdanın nasıl kullanılacağı konusunda iyice bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Sonuç: Sizin için 1 Numaralı Seçimimiz

Artık biliyorsunuz! Bitcoin cüzdanın ne olduğu ve nasıl kullanıldığını öğrendiniz. Kuşkusuz çok sayıda Bitcoin cüzdan seçeneği var ve hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek zor olabilir.

bitcoin cüzdanVarlıklarınızı ve yatırımlarınızı korumak adına bizim tavsiyemiz, Ledger Nano gibi bir çevrimdışı cüzdan almanız. İşlemlerinizi yürütmek için en nihayetinde bir çevrimiçi cüzdanınız olacak ama uzun vadeli saklama için çevrimdışı cüzdan kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha önemlisi, bir sonraki yatırım adımınızBitcoin gibi bir kripto para kullanmak olacaksa temkinli davranın ve mümkün olan en güvenli saklama seçeneğini satın alın!

Profesyonel tavsiyemiz: Cüzdanınızı doldurmanın bir yolunu arıyorsanız ve Bitcoin satın almaya bir alternatif olsun istiyorsanız, Bitcoin karşılığı küçük görevler yerine getirmenizi öneririz. Bunlar uygulama denemek, çevrimiçi anket doldurmak veya sadece bazı web sitelerini ziyaret etmek olabilir.

Sonuç olarak en iyi seçenek, Bitcoin’le ne yapacağınız, güvenliğe ne kadar ihtiyacınız olduğu ve elinizde ne kadar Bitcoin olduğuna bağlıdır. İster yeni başlamış olun ister sayısız Bitcoin milyonerlerinden biri; Bitcoin’lerinizin güvenliğinden emin olmalısınız!

Size çeşitli seçeneklerin bir özetini sunduk. Şimdi, hangi Bitcoin cüzdanın ihtiyaçlarınızı karşıladığını ve gelecekteki Bitcoin servetinizi korumak için ne kadarını gözden çıkaracağınızı araştırmak size düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top