Bitcoin Yatırım Yapmak (Kazanma Rehberi)

bitcoin yatırım

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Etrafınızda “Geçen yıl Bitcoin yatırım seçeneğini düşünmeliydim!” veya “Bitcoin yatırım opsiyonunu kullanacağım!” diyen birilerini şimdiye kadar duymuş olmalısınız. Duyduklarınız ilginizi çekmiş ve merak ediyor olabilirsiniz. “Bitcoin yatırım yapmak için geç mi kaldım?” diye soruyor da olabilirsiniz. Cevap net: Hayır, geç kalmadınız! Ancak Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır, öğrenmeden önce değerlendirmeniz gereken birkaç nokta var.

Bu yazıda size seçeneklerinizi, bilmeniz gerekenleri ve internetten para kazanmanın bu yönteminde kullanabileceğiniz farklı yatırım taktiklerini anlatacağız.

Bitcoin Nedir ve Neden Bu Kadar Popüler?

Bitcon’in ne olduğunu henüz bilmiyorsanız, cevaplayalım. Bitcoin, gelecekte Dolar, Euro gibi itibari para birimlerinin yerine geçmesi amacıyla finansal işlemler gerçekleştirmek için yaratılmış bir dijital kripto paradır.

Bitcoin 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldı ve yeni bir tür yatırım olmanın yanında bildiğimiz haliyle paranın geleceği olarak dünyanın dört bir yanında dikkatleri üstüne topladı. 

İlk ortaya çıktığı 2009’da 1,309,02 BTC, 1,5 TL civarındaydı. İlgi görmeye devam ettikçe değeri, 2017 Aralık ayında zirveye çıktığında değeri 70 bin TL’yi buldu. Bugün 1 BTC 20 bin TL civarında seyrediyor.

Bitcoin’in değerindeki dalgalanma şimdiye kadar şüphesiz çok keskin oldu. Bitcoin yatırım yapma ve diğer kripto paralarla kazanma olasılıkları hem heyecan verici hem de riskli. Değeri bir anda zirve yapıp aynı hızda düşebilir.

Bitcoin’in değeri hızla yükselmeden önce yatırım yapmadığınız için pişman olabilirsiniz ama bu artık geç olduğu veya yeniden aynı seviyelere çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Bitcoin’e yatırım yapmalı mısınız? Size kalmış; artılarını ve eksilerini sizin değerlendirmeniz gerekiyor ama bu kripto paranın geleceği çok parlak görünüyor.

Yatırım yapmaya karar verirseniz size nasıl yapılacağını öğreteceğiz.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır: Başarıya Götüren Taktik

bitcoin yatırım

Bitcoin yatırım yapmak için en iyi yöntem nedir? Ekstra para kazanmak için değerinin ikiye, üçe, dörde hatta daha çok katlanmasını umarak balıklama dalmadan önce yapmanız gereken birkaç önemli şey var:

1.Bitcoin ve Bitcoin trendlerini izlemek, öğrenmek ve araştırmak

Bu yatırıma balıklama atlayıp Bitcoin’le kazanmaya çalışmadan önce Bitcoin’in ne olduğunu bildiğinizden emin olun.

Nasıl işliyor? Neden işliyor? İnsanlar neden Bitcoin’le ilgileniyor?

Bitcoin’in tarihçesi ve piyasa performansı hakkındaki kaynakları mutlaka okuyun, Bitcoin’le ilgili haberleri ve Bitcoin’in değerini etkileyen güncel olayları takip edin, bitcoin yatırım siteleri ve diğer kaynakları inceleyin.

Bütün bunlar için zaman ayırmanız ve kendinizi epey eğitmeniz gerekecek ama yatırımınızın büyümesini istiyorsanız kesinlikle yapmalısınız. Sürekli bilgilenmek, Bitcoin yatırımınızı ne zaman satıp ne zaman tutacağınızla ilgili bilgiye dayalı kararlar almanıza yardımcı olacak.

2.Bitcoin yatırımını bir borsaya yatırım yapmak gibi görün

Evet, Bitcoin yeni, heyecan verici ve paranın geleceği olduğunu kanıtlamış bir olgu. Diğer yandan menkul kıymetler borsasıyla ne ortak noktası var biliyor musunuz? Piyasa döngüleri.

Borsa ile Bitcoin arasındaki tek fark, Bitcoin’in piyasa döngülerinin daha kısa ve dengesiz oluşudur. Dolayısıyla yatırım hakkında hiçbirşey bilmiyorsanız borsa döngülerini ve bu işaretlerin Bitcoin’e nasıl uyarlanabildiğini öğrenmeye biraz zaman ayırın.

3.Borsa döngülerinin sinyallerini öğrenin

Borsa döngüleri, yatırımlarını mümkün olduğunca büyütmek ve gerektiğinde önlem almak isteyen yatırımcılara, yatırım taktiklerini nasıl oluşturmaları gerektiği konusunda yardımcı olabilecek bazı belli sinyalleri vardır. Daha önemlisi, bu sinyalleri inceleyerek Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır ve piyasaya ne zaman girmek daha doğru olur konularını çalışmış ve öğrenmiş olursunuz.

Gün içi işlemden kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımlara kadar kullanılan çok çeşitli ticaret taktikleri bulunuyor. Hangi taktiği kullanacağınız tamamen size ve yüksek veya düşük risk tercihinize göre neyin içinize sineceğine kalmış.

Bitcoin yatırım yaparken herkese uyan tek bir sağlam taktik olmamakla beraber borsa döngülerinin kuralları ve eğilimlerini öğrenmek, size uyan bir taktik geliştirmenize yardımcı olur.

4.Duygularınız kararlarınızı etkilemesin

Bitcoin yatırım yaparken öğrenilmesi gereken en zor derslerden biri, duygusal olarak bağlanmamaktır. İnsan AL AL AL heyecanına kolayca kapılıp gidebilir ve yatırımı kaybetmeye başladığında paniğe kapılabilir.

Alırken, satarken veya tutarken kararı duygularınıza göre verirseniz sonunda yatırımınızı kaybedersiniz. Bunu önlemenin en iyi yolu size uygun bir yatırım taktiği bulmak ve ondan sapmamaktır. Bu, disiplin gerektirir ama uzun vadede faydasını görürsünüz.

Finansal Özgürlük Yoluna Çıkmak

Tamam, demek Bitcoin almaya karar verdiniz ve nereden başlayacağınızı öğrenmek istiyorsunuz. Sadece iki şeye ihtiyacınız var:

bitcoin yatırım

Bitcoin cüzdanı

Bitcoin satın almaya başladığınızda ihtiyacınız olacak ilk ve en önemli şeylerden biri Bitcoin cüzdanıdır. Bitcoin’lerinizi aldığınızda çevrimiçi veya çevrimdışı olarak saklamanın yolu budur.

Piyasada çevrimiçi hesap ve yazılımlardan çevrimdışı sürücülere ve kağıt cüzdanlara kadar çok çeşitli seçenekler bulunuyor.

bitcoin yatırım siteleri

Borsa platformu

Bitcoin alıp satıp takas edebileceğiniz çok sayıda çevrimiçi borsa platformu var. Kullanımı kolay pek çok platformda itibari paranızı Bitcoin veya istediğiniz herhangi bir kripto parayla takas edebilirsiniz.

Nerede bulunduğunuza bağlı olarak kullandığınız itibari parayı Bitcoin’le en iyi şekilde takas yapacak bir borsa platformu bulabilirsiniz. Buradan Bitcoin yatırım yapmayı, borsa takip etmeyi ve Bitcoin’le para kazanmayı öğrenebilirsiniz.

Günlük İşlem mi Uzun Vadeli İşlem mi?

Son aylarda Bitcoin’deki büyüme, günlük işlem mi yoksa uzun vadeli işlemlerin mi daha iyi olduğu sorusunu akıllara getirebilir. Cevap: Bu tamamen size bağlı.

Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınıza karar vermeden önce şu soruların üstünde düşünün:

Cevaplarınız üstünde düşünmek Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınıza ve ne tür taktikleri incelemek isteyeceğinize karar vermeniz için yardımcı olacak.

Uzun vadeli yatırımlar:

bitcoin yatırım yapmak

Uzun vadeli yatırımlar aylık veya yıllık olabilir. Uzun oyuna girmek, sonunu görmek için kendinizi daha fazla adamak demektir.

bitcoin yatırım

Yatırımcının piyasayı çok yakından takip etmesi gerekmez. Bu, hiç takip etmeyeceğiniz veya küçük iniş-çıkışların sizi pek etkilemeyeceği anlamına gelmiyor.

bitcoin yatırımı

Bir yatırımcı olarak arkasında duracağınız bir kripto para bulmuş veya belirli bir coin’in gelecekte daha büyük bir rol oynayacağına güçlü bir şekilde inanıyor olabilirsiniz. Seçtiğiniz kripto para başarılı olursa ödülünüz de çok daha fazla olur.

Bu sebeplerden biri size hitap ediyorsa uzun vadeli taktik sizin için uygun olabilir. Yeni başlayan pek çok kişi riski daha düşük olduğu için bu yolu tercih ediyor.

Günlük işlem yatırımları:

bitcoin'e nasıl yatırım yapılır

Kısa vadeli yatırımlarda işlem yapmak, piyasaya bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç gün arasında sürebilir. Uzun vadeli bekleme oyununa göre daha yoğun bir trafiği ve heyecanı vardır.

bitcoin yatırım

Bir sonraki işleminiz, yatırımınızın belirli bir kazanca veya önlem alma seviyesine gelip gelmediğine bağlı olabileceği için piyasa fiyatlarını çok yakından takip etmeniz gerekir.

bitcoin yatırım siteleri

Daha risklidir ve kayıp vermeye daha açıktır ama doğru yapılırsa uzun vadeli yatırımlardan daha kazançlı olabilir.

Günlük borsa işlemi çok iştah açıcı görünmese de şüphesiz riski yüksek ve kazancı yüksek bir seçenek. Borsaya ve kripto para piyasasında çalışmaya alışkınsanız bu seçenek size daha cazip gelebilir.

Ayrıca hangi yatırım platformunu veya yöntemini kullanırsanız kullanın, Bitcoin kabul edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Bu genel bilgiler, Bitcoin yatırımınızı nereye yapacağınız hakkında yardımcı olabilir.

Bitcoin Madenciliği

bitcoin yatırım yapmak

Bitcoin yatırım yapmanın bir diğer yöntemi Bitcoin madenciliği ile ilgilenmektir. Bitcoin madenciliği, bilgisayar programları vasıtasıyla yapılan işlemlerin güvenceye alınması ve doğrulanması sürecidir. Bir işlem doğrulanıp blok zincirine veya Bitcoin’in omurgasına eklendiğinde, bir madencilik havuzu bir Bitcoin’le ödüllendirilir.

Ancak bu süreç, yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarlar ve istikrarlı bir elektrik kaynağı gerektirir. Bugün pek çok kişi, madencilik havuzlarına katılarak güçlerini birleştirip madencilik sürecine katkıda bulunuyor.

Bitcoin madenciliği Bitcoin yatırım yapma yöntemi olarak kullanmaya değer mi? Yatırım olarak kaynaklarınızı madenciliğe yönlendirmeyi istiyorsanız ve bunu yapabilecek durumdaysanız, madenciliğin sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için bir Bitcoin hesap makinası kullanmanız tavsiye olunur.

Vergiler ve Hükümetler Hakkında Birkaç Not

bitcoin yatırım yapmak

Bitcoin yatırım yapmayı öğrenmek hem heyecan verici hem de göz korkutucu olabilir. Yatırımınızdan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz ama bunu yasalar çerçevesinde yapmaya dikkat edin.

Hükümetiniz, Bitcoin yatırımlarından elde edilen gelire düzenleme veya vergi getirmiş olabilir veya olmayabilir. Her iki durumda da önce iyice araştırın.

Eğer ülkenizde Bitcoin kazancınızı vergi belgelerinde nasıl beyan edeceğinizle ilgili kurallar, kısıtlamalar veya düzenlemeler varsa, başlamadan önce bunları bilmelisiniz!

Sonuç

Bitcoin yatırım yapmak en başta karmaşık, riskli ve zor görünebilir ancak akıllıca yatırım yapıp kâr etmek için pek çok yöntem var. İşin sırrı, bu yatırım seçeneğine balıklama atlamadan önce, mümkün olduğunca çok öğrenmek ve her zaman sakin bir kafayla yatırım yapmaktır!

Size başlayabilmeniz için bir özet sunduk ama Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır konusunda veya heyecan verici kripto para dünyasının çeşitli yönleri hakkında hâlâ sorularınız varsa, yazının içinde bahsettiğimiz kapsamlı rehberleri okuyabilirsiniz.

İyi şanslar ve iyi yatırımlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top