Bitcoin Madenciliği [Kapsamlı Rehber]

bitcoin üretimi

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bitcoin ve dijital paranın başarısı ancak blok zinciri yapısıyla mümkündür ve blok zinciri teknolojisi ancak Bitcoin Madenciliği denen temel bir işlem sayesinde var olabilir. Bitcoin madenciliği yöntemi bir kuruma ait veya merkezileşmiş olmadığı için bilgisayar gücünü ona adamak isteyen herkes bu fırsatı yakalayabilir ve nasıl Bitcoin madenciliği yapılacağını öğrenebilir!

Kripto para, özellikle de Bitcoin manşetlere çıkarak dünyanın, geleneksel itibari para veya para biriminden, hükümetlerden bağımsız ve dijitale doğru kayan paraya bakışını değiştirdi. Bitcoin üretmek için gönüllü yardımı ihtiyacı giderek büyüyor. Gereksinimleri çok olsa da Bitcoin nasıl üretilir ve Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığını bilmek aynı zamanda epey kazançlı olabiliyor.

Öyleyse, Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madeni yakalamaya değer bir fırsat mıdır? Bu yazıda bütün bunları öğrenecek ve başlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Bu yazıda Bitcoin’le ilgili öğrenecekleriniz, ana başlıklarıyla şöyle:

bitcoin madenciliği

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

bitcoin üretimi

Neden Bitcoin Madenciliği Yapmalısınız?

bitcoin nasıl üretilir

Bitcoin Madenciliği Nasıl İşler?

bitcoin madenciliği

Bitcoin Madenciliği için İhtiyacınız Olanlar

bitcoin üretimi

Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

bitcoin nasıl üretilir

Bitcoin Madenciliği Kârlı mı?

Bitcoin madenciliği blok zinciri teknolojisinin ve dolayısıyla Bitcoin’in varlığının omurgasını oluşturur. Madencilik, yeni Bitcoin üretimine zemin hazırlar ama daha da önemlisi blok zincirine eklenecek işlemlerin güvenliğini ve onaylanmasını garantiler.

Bitcoin Madenciliğinin Özel Gereksinimleri Var mı?

Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığını bilmek, bazı özel gereksinimlerin farkında olmayı da beraberinde getiriyor. Bitcoin üretimi, onaylanması ve güvenliği konusunda aksamadan ve istikrarlı çalışan bir operasyon düzeneğine ihtiyaç var.

Bunun sebeplerinden biri kısmen, madenciler için kurgulanmış ödül sistemi. Bir işlemin blok zincirine eklenmek üzere yüzde yüz gerçek olduğunu doğrulayan ilk madenci(ler) 1 Bitcoin (değeri devamlı olarak binlerce TL ederinde) ile ödüllendiriliyor.  Bu sebeple madencilik yoluyla Bitcoin’den çok para kazanabilirsiniz.

Diğer sebep tüketiciyle alakalı. Bitcoin’le yapılan alım-satımların, normal işlemlerle aynı etkinlikte yürümesi gerekir. Kimse sebze aldığının ya da sattığının onaylanması için bir saat beklemek istemez! Bir işlem ne kadar hızlı onaylanırsa insanlar hayatlarına o kadar çabuk devam edebilirler.

bitcoin madenciliği

Bu yüzden etkili ve hızlı bir şekilde Bitcoin madenciliği yapmak, madencilerin sadece işlemleri doğru biçimde onaylamasını değil, ödüllendirilmeleri için aynı zamanda hızlı olmalarını gerektiriyor.

Uygulama kısmına baktığımızda ve mining rig nedir diye sorduğumuzda ise Bitcoin madenciliği özel bilgisayarlar, madencilik yazılımı, güvenilir bir elektrik kaynağı ve bir madencilik ağını işler hale getirip sürdürebilmek için düzenlenmiş koşullar gibi ön yatırımlar ister.

Her gün milyonlarca kişi Bitcoin’le işlem yapmaya çalışırken madencilerin nasıl Bitcoin üretileceğiyle ilgili temel bilgileri bilmenin ötesinde, güvenliği garanti etmeleri ve özellikle de ödüllendirilip yeni üretilen bir Bitcoin’e sahip olmak istiyorlarsa, işlemleri olabildiğince hızlı ve kusursuz yapmaları gerekiyor.

Bu gereksinimler sebebiyle, bir madencinin teknolojik düzeneği (doğru bilgisayar sistemi, yazılım ve elektrik kaynağı) en önemli unsurdur.

Neden Bitcoin Madenciliği Yapmalısınız?

Daha önce bahsettiğimiz gibi blok zincirine eklenen her onaylanmış işlem için başarılı madenciler yeni üretilmiş bir Bitcoin’le ödüllendirilir. Bitcoin madenciliğinin nasıl yapılacağını bilmek, takas veya itibari parayla satın almak zorunda kalmadan Bitcoin kazanmak için bir alternatiftir ve internetten para kazanmanın (web sitemizin konusu olduğu üzere) harika bir yoludur.

Kripto paranın geleceğin parası olduğuna inanan pek çok kişi için Bitcoin madenciliği yapmak ve yeni bir şeyin yaratılmasına rol almak, heyecan verici bir girişim.

Bitcoin madenciliği kazançlı olabilmenin yanında zaman ve ilgi gerektirir. Elbette hızlı para kazanmanın ve ek gelir yaratmanın başka yolları da var, ama önemli olan ne yapmaktan hoşlandığınız ve ne istediğiniz. Bitcoin madenciliği yapmak, evde Bitcoin üretmek ve bunun için zaman ve para yatırmak konusunda ciddiyseniz er ya da geç kâr sağlamaya başlayacağınıza şüphe yok.

Bitcoin Madenciliği Nasıl İşler?

Daha fazla detaya girmeden önce Bitcoin’in esas olarak üç önemli işlevi yerine getirdiğini bilmelisiniz:

internetten para kazanma

Yeni Bitcoin dağıtımı

Bitcoin, yaratıldığı dakikadan piyasa kapasitesine ulaşıncaya kadar (22. Yüzyıl civarında) her on dakikada bir Bitcoin üretiliyor. Kağıda basılı olmadığı için Bitcoin dağıtımı amacıyla oluşturulan kod, diğer madenciler tarafından üzerinde değişiklik yapılamayacak şekilde düzenlenir. Bu yüzden enflasyon veya fazla üretim söz konusu olamaz.

para kazanma yolları

Bitcoin işlemlerini onaylamak

Birisi Bitcoin aldığında, sattığında veya takas ettiğinde blok zincirine eklenecek bir işlem ortaya çıkmış olur. İtibari parayla yapılan her işlem için satın alma veya takasın geçerli olduğunu kanıtlayan bir fiş düzenlenir.

Benzer bir şekilde, her Bitcoin işlemine çeşitli kaynaklarca onaylanması gereken kod fişleri eklenir. Bunun anlamı, aslen, herkesin kodunun birbiriyle eşleştiğinden emin olmak için dünyanın dört bir yanındaki madencilerin aynı işlemi değerlendirmesidir.

Diğer bir deyişle, madenciler işlemlerin gerçek olduğundan emin olmak için alıcının ve satıcının fişlerini karşılaştırır. Onay verildiğinde, gerçek işlem kalıcı olarak blok zincirine işlenir.

internetten para kazanmak

Bitcoin blok zinciri ağının güvenliğini sağlamak

Madenciliğin, Bitcoin işlemlerini onaylama süreci aynı zamanda blok zincirinin kendisi için güvenliği sağlamanın çok güçlü bir yoludur.

İşlemleri onaylamak için çalışan çok sayıda madenci olması sayesinde birinin sahte işlem yapması, bir işlemi değiştirmesi veya durdurması mümkün olamaz.

bitcoin nasıl üretilir

İşlevler konusunu netleştirdiğimize göre şimdi ham halde bir Bitcoin’in neye benzediğine bakalım: Bitcoin, çoğaltılamaz veya değiştirilemez, uzun bir kod dizisidir. Bir işlem onaylandığında kalıcı olarak Bitcoin koduna eklenerek bir blok zinciri elde edilir.

Bitcoin madencilerinin görevi kod dizilerinin karşılık geldikleri işlemlerle karşılaştırarak gönderici ve alıcının eşleştiğinden emin olmaktır. Bu tamamlanınca işlemin kendisi blok zincirine eklenir. Doğrulamayı yapan ilk madenci veya maden havuzu, yeni çıkan bir Bitcoin’le ödüllendirilir. Bu demek oluyor ki madencilik ayrıca onaylanmış bir kod dizisini ilk önce yakalamak için yarışmaktır.

Araç-Gereç: Bitcoin Madenciliği için Neler Gerekir?

Tamam, ilgileniyor olabilirsiniz ama Bitcoin madenciliğine nasıl başlayacaksınız?

Temel unsurlarla başlayalım:

internetten para kazanma

ASIC Miner

bitcoin madenciliğiASIC veya Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre, özellikle Bitcoin madenciliği düşünülerek tasarlanmış özel bir tür bilgisayardır.

Bitcoin, büyük olasılıkla normal bir bilgisayarın CPU’su ile üretilecek şekilde yaratılmış olsa da kod yazarları madenciliğin ‘hashing’ veya işlem gücü ile ilgili daha iyi bir teknoloji kullanmanın daha hızlı ve daha etkili bir yolunu buldular. Ardından Bitcoin işlemlerini olabilecek en hızlı şekilde değerlendirmeleri için sadece ciddi madencilere yönelik yeni bir bilgisayar tasarlandı.

para kazanma yolları

Bitcoin madenciliği yazılımı

Elbette içinde doğru yazılım olmadığı müddetçe güçlü bir bilgisayara sahip olmanızın bir anlamı yok. Linux, Windows ve Mac işlemcileriyle uyumlu çalışacak yazılımlar geliştirildiği için burada karşımıza birkaç seçenek çıkıyor.

Eğer bir madencilik havuzuna katılacaksanız – şiddetle tavsiye ederiz – bazı yazılımlar diğerlerine göre daha iyi seçeneklerdir. Böylece kaynaklarınızı diğer madencilerle birleştirip, özünde güç birliği ederek blok zinciri işlemlerini daha hızlı bir şekilde onaylayabilirsiniz.

Bu durumda madencilik yazılımı aynı zamanda havuzdaki ‘hashrate’ veya işlem performansınızla birlikte işlemleri daha hızlı onaylama ve dolayısıyla daha sık ödeme alma (doğrudan Bitcoin Cüzdanınıza, Bitcoin olarak) şansınız artar.

internetten para kazanmak

Kesintisiz elektrik kaynağı

Madenciliğin nerede bulunduğunuza göre bir avantajı veya dezavantajı, kesintisiz ve güvenilir bir elektrik kaynağı ihtiyacıdır. İşlemlerin değerlendirilmesi için sürekli elektrik gerektiği için madencilerin ekipmanlarını kesintisiz elektrik bulunan ve bilgisayarların güvenilir bir şekilde 7/24 çalışabilecekleri bir yere kurmaları gerekir.

Örneğin pek çok madencilik yerleşimi, yüzlerce ASIC bilgisayarın sürekli işlem yaptığı, ısı kontrollü depolardır.

sayfa ayırıcı

bitcoin üretimi

Bu bilgilerin ışığında, Bitcoin madenciliğinin kişisel bilgisayarla bir hobi olarak yapılması tavsiye edilmez. Kişisel bilgisayarlar, işlemleri yeterince hızlı işleyecek kapasite ve hıza sahip değildir.

Özetle, Bitcoin’deki büyüme ve kullanımları dolayısıyla sadece madenciliğe adanmış bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Her ne kadar kazanç tüm madenciler arasında bölüşülse de, havuzunuzun sürekli coin kazması, elinize yine de yüksek bir miktar geçme potansiyeli anlamına gelir.

Bitcoin madenciliği yasal mı?

Bitcoin yakın geçmişte manşetlerde yer almış olsa da şirketler ve hükümetler dijital paraya hâlâ tedbirli yaklaşıyor ve sıklıkla kripto parayı düzenleme altına almanın yollarını arıyorlar. Bazı ülkeler tamamen yasaklamışken diğerleri kullanıcıları ve yatırımcıları dolandırıcılıktan koruyacak önlemler almaya çalışıyor. 

Ancak bu çabalar, Bitcoin’in yapısındaki mevcut güvenlik önlemleri düşünüldüğünde, geleneksel paranın devasa dolandırıcılık ve sahtecilik potansiyeliyle karşılaştırıldığında komik kalıyor.

Bu yüzden, nerede bulunduğunuza bağlı olacak şekilde, NakitNinja olarak size önerimiz, bir madenci olarak işe koyulmadan önce ülkenizdeki yasal düzenlemeleri kontrol etmeniz. Eğer madencilik yasalsa, yerel vergi kanunlarına uyduğunuzdan da emin olun.

Önemli ipucu: Bitcoin madenciliği pek çok yerde yasal olabilir, ancak, madenciliğe başlamadan önce elektrik standartlarını ve tüketimini de göz ardı etmeyin. 7/24 çalışan, elektrik tüketen ve ısı üreten yüksek güçlü bilgisayarlar nerede olursa olsun, yerel elektrik şirketinin yeterli elektrik sağlayamama riski her zaman vardır. Daha da önemli bir risk, olası bir yangındır.

Madencilik merkezinizi kurarken uzman bir elektrikçinin yardımını alarak bilgisayarlarınızın güvenli ve iyi havalandırılmakta olmasını sağlamanızı tavsiye ederiz. Elektrikçi ayrıca kablolarınızın yalıtımlı, ani enerji iniş çıkışlarına veya diğer beklenmedik olasılıklara karşı dayanıklı olduğunu kontrol etmelidir.

Kablo bağlantılarında tasarruf yapayım derken bütün yatırımının yanıp kül olduğunu görmeyi kimse istemez! O yüzden, önce Bitcoin mining nasıl yapılır diye enine boyuna düşünüp, altyapıyı ona göre hazırlamalısınız.

Son olarak Bitcoin madenciliği nasıl yapılır diyen herkes için en büyük ve en önemli soru geldi: Bu işte para var mı?

Bitcoin madenciliği kârlı mı?

Bitcoin madenciliğinin ne kadar kazançlı olduğunu ölçerken hesaba katılması gereken birkaç ölçüt şöyle:

internetten para kazanma

Elektrik Masrafı

Bitcoin madenciliği elektrik tüketen bir girişim olduğu için, genellikle elektrik fiyatının daha düşük olduğu yerler daha avantajlıdır. Elektrik masrafınızın (veya operasyon giderlerinizin) Bitcoin madenciliğinden kazanacağınız gelirden daha yüksek olmasını istemezsiniz.

para kazanma yolları

İlk Yatırım

Son derece güçlü donanım ve özel yazılım gereksinimleri yüzünden, Bitcoin madenciliğinin size uygun olup olmadığına önceden karar vermeniz gerekiyor. Bu, hemen üzerine atlayabileceğiniz bir fırsat değil. Gerçekten ciddiyseniz iyi bir planlama yapmalısınız ve ilk yatırım maliyetine katlanmalısınız.

internetten para kazanmak

Madencilik havuzu üyeliği

bitcoin nasıl üretilirDaha önce değindiğimiz gibi yalnız olmak çok iyi bir fikir değil. Başarılı olmak ve madencilikten çok para kazanmak için bir madencilik havuzuna katılmanız gerekecek. Elbette kazancı bölüşmeniz gerekecek ama pastadan bir dilim yemek, hiç yememekten iyidir, değil mi?

Bir havuza katılmanın en iyi yolu Bulut madenciliğidir. Madencilik donanımını ve yazılımını, bu hizmeti veren hizmet sağlayıcılardan kiralarsınız. Onlara bir ücret ödersiniz ve madenciliği sizin yerinize onlar yürütür.

Anlaşılması çok kolay ve neredeyse hiç ilk yatırım gerektirmediği için Bulut madenciliği şiddetle tavsiye edilir. İlginizi çektiyse, önerebileceğimiz iki hizmet sağlayıcı olan s4mining ve Genesis Mining’i inceleyebilirsiniz.

internetten para kazanma

Bitcoin’in Oynaklığı

Kripto paranın büyümesi ve gelişmesi için çok sayıda fırsat olsa da günden güne dalgalanan değeri sebebiyle aynı zamanda oynak olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden madenciliğe girmeden önce bu işe bir moda değil uzun vadeli bir yatırım olarak baktığınızdan emin olun.

sayfa ayırıcı

Bunlara ek olarak, Bitcoin madenciliğine yatırımla sağlayacağınız kazancın zamanınıza değip değmeyeceğini görmek için bir Bitcoin hesap makinası edinebilir ve sayıları girmeye başlayabilirsiniz.

Dijital para dünyasına giderek daha fazla yönelirken Bitcoin ve kripto paranın geleceği bir gündem konusu olmanın ötesinde pek çokları için heyecan verici bir girişim ve kazanç potansiyeli haline geldi.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek, bulmacanın ayrılmaz bir parçası. Kendiniz bir madenci olmakla ilgilenmiyorsanız bile işleyişi bilmek, bu konuda daha donanımlı olmanızı sağlayarak Bitcoin dünyasında gelecekteki maceralarınızda size yardımcı olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top