Litecoin vs Bitcoin (En Kapsamlı Rehber)

litecoin vs bitcoin

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Kripto paranın hızla büyüyen dünyasına ilgi duyuyorsanız, Litecoin vs Bitcoin tartışmasına da zaten denk gelmiş olabilirsiniz. İlk başta kripto para dünyasına girmek istemenizin nedeni belki haberlerde, sosyal medyada hatta arkadaşlarınız ve aileniz arasında Bitcoin’in adını sık sık duymuş olmanızdı.

Ne var ki Bitcoin piyasadaki tek coin değil. Aslında satın alabileceğiniz ve yatırım yapabileceğiniz yüzlerce kripto para var. Daha az bilinen ama yerini şimdiden sağlamlaştırmış kripto paralardan biri de Litecoin.

Peki, Litecoin vs Bitcoin karşılaştırması yapacak olsak birbirlerine karşı ne gibi artı ve eksileri var? Bu yazıda iki kripto parayı karşılaştıracak, özellikle yatırımlarınızla ekstra para kazanmak söz konusu olduğunda neden Litecoin’in Bitcoin’den daha iyi olabileceğini size göstereceğiz.

Kripto Paralara Genel Bir Bakış

Kripto para dünyasına adım atmak kafa karıştırıcı olabilir. Hangi kripto parayı alacağınızı, nasıl para kazanacağınızı ve hangisinin yatırım yapmaya değeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Ne de olsa bütün kripto paralar aynı değil mi? Her şey Bitcoin değil mi?

Hiç de öyle değil. Konu internetten para kazanmak olduğunda her kripto para farklı amaçlar ve kitlelere hitap edebilir ve her biri biraz farklı işliyor olabilir. İki kripto para arasında, örneğin Litecoin vs Bitcoin karşılaştırmasında, arkalarındaki teknoloji her ikisinde de blok zinciridir ama biri diğerinden biraz daha hızlı işleyebilir veya geliştirme amaçlı kullanılıyor olabilir.

Evet, her durumda seçtiğiniz herhangi bir kripto parayı alıp satabilir, takas edebilir, madenciliğini yapabilirsiniz.

Ancak hangi kripto paranın diğerlerinden öne çıktığı, teknolojisine ve amaçlanan kullanımına bağlıdır.

Peki Litecoin vs Bitcoin karşılaştırmasında durum nedir? İkisi de kulağa aynı geliyor ve aynı amaca hizmet ediyor görünüyorlar. Bu doğru! Öyleyse gelin, her birinin ne olduğuna, özel yönlerine ve birinin diğerinden iyi olup olmadığına bakalım.

litecoin vs bitcoin

Litecoin vs Bitcoin: Hangisi Daha İyi?

Bu tabloda Bitcoin vs Litecoin tartışmasını özetliyoruz:

BITCOIN (BTC)
litecoin vs bitcoin
LITECOIN (LTC)
litecoin vs bitcoin
Geliştirilme tarihiOcak 2009Ekim 2011
Geliştiren“Satoshi Nakamoto”Charles Lee
Tedarik tarzıSöndürme (Set Tutarı)Söndürme (Set Tutarı)
Coin Limiti21 milyon BTC84 milyon LTC
Ortalama blok zamanı10 dakika2.5 dakika
Blok ödül detaylarıHer 210 bin blokta yarılanırHer 840 bin blokta yarılanır
İlk ödül50 BTC / Blok50 LTC / Blok
Şu anki ödül miktarı12.5 BTC / Blok25 LTC / Blok
En Küçük Birim1 Satoshi = 0.00000001 BTC1 Litoshis = 0.000000001 LTC
Fiat Fiyat Değeri1 BTC = 8000 USD (July 2018)1 LTC = 80 USD (July 2018)
YararMal ve hizmet almak, satmak ve değer depolamak.Mal ve hizmet almak, satmak ve değer depolamak.
HedefFonksiyonel çalışan ve fiat para birimleri (USD, Euro) ve altın standardı ile rekabet eden dijital bir para birimidir.Fonksiyonel çalışan ve fiat para birimleri (USD, Euro) ve altın standardı ile rekabet eden dijital bir para birimidir.
AlgoritmaSHA-256Scrypt

Bitcoin’in Özellikleri

Kuruluş: Ocak 2009

Yaratıcı: Satoshi Nakamoto

satoshi nakamoto

Bitcoin, yaratılan ilk kripto paraydı ve Ocak 2009’da piyasaya sürüldü. Amacı, Dolar ve Euro gibi itibari paraların yerine geçecek bir dijital seçenek olmaktı. Başarısından dolayı, (hemen arkasından Ethereum tarafından takip edilen) Bitcoin, kripto paraların altın standardı olarak düşünülebilir. Başka yerleşik kripto paralar olsa da bu paralar ‘altcoin’ adı verilen gruba aittirler.

Bitcoin’i özel kılan, merkezsizleşmiş ve merkezi bir kurumdan bağımsız olarak işleyen blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuş olmasıdır. Blok zinciri teknolojisi kalıcı, güvenli ve kurcalamaya dayanıklı işlem bloklarından oluşan, halka açık bir kayıt defteri oluşturmak üzere kriptografiyle çalışmak üzere tasarlandı. Bu sebeple, tamamen dijital ve merkezsizleşmiş parayı mümkün kılmakta ilk başarılı girişim olan Bitcoin’in arkasındaki blok zinciri bir devrim niteliğindedir.

Blok zincirinin eşler arası (peer-to-peer) sistemi, işlemci gücü, bilgisayar, depo veya başka olanaklarla isteyen herkesin, sistemin doğrulama ve güvenlik sürecine katılabilmesine izin verir. Bu sayede dünyanın dört bir yanında yüzlerce kişi (Bitcoin madencileri), depo gibi madencilik yerlerinde güçlü bilgisayarlarıyla Bitcoin madenciliği yaparak tek bir amaç uğruna birlikte çalışmaya başladı!

Tıpkı kağıt paralarınızı cüzdanınızda sakladığınız gibi, itibari paraya benzer bir şekilde coin’ler de Bitcoin cüzdanında saklanır.

Piyasaya sürüldüğü gün belirlendiği üzere Bitcoin sadece 21 milyon coin çıkaracak. Deflasyona karşı, 21 milyon coin’in hepsi piyasaya sürülmeden yeni bir coin üretilmeyecek.

Bitcoin’i bu kadar cazip ve gelecek için umut vaad eden bir olasılık kılan şey blok zinciri teknolojisinin başarısıdır. Finans yatırımcıları, geliştiriciler, kod yazarları veya finans ve teknolojiyle ilgilenen herkes Bitcoin’i ve gelişimini yakından izliyor!

Litecoin vs Bitcoin karşılaştırmasında, Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri piyasadaki ilk ve dolayısıyla en köklü ve başarılı kripto para olarak görünüyor. Başarısı (ve popülerliği) piyasa değerini tahmin edilenin çok üstüne taşımış durumda.

Aralık 2017’de (şimdiye kadarki) zirvesine ulaştığında Bitcoin’in değeri 70 bin TL civarındaydı. Bu rakam düşse de 1 Bitcoin’in değerinin 30 bin TL civarında sabit kalması, talebin hâlâ yüksek olduğunu gösteriyor.

Ancak piyasadaki ilk kripto para olmanın dezavantajı da var: İşlem süresi. İdeal bir dünyada alım, satım veya takas yapılan her seferde bir Bitcoin işlemini doğrulamak birkaç dakika alırdı. Şu anda 10 dakikaya kadar sürebiliyor.

Bazıları bunu sorun etmese de Litecoin gibi diğer kripto paralarla işlem yapmak sadece 2-3 dakika sürmekte.

Peki ya Litecoin?

Kuruluş: Ekim 2011

Yaratıcı: Charles Lee

Litecoin, Bitcoin’e çok benziyor ama selefinin eksiklerini tamamlamış bir kripto para. Çoğunluk hâlâ Bitcoin’le para kazanmaya odaklanmışken Litecoin iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. 2011’de kurulduktan sonra birkaç yıl platform olarak Bitcoin ve blok zinciri teknolojisini kullanarak daha hızlı ve daha iyi bir kripto para olmak için sistemini geliştirdi.

Ne yazık ki Litecoin vs Bitcoin karşılaştırması yaptığımızda, henüz kripto paranın altın standardına ulaştığını söyleyemiyoruz, ancak, Litecoin bugün piyasadaki en oturmuş ve saygın altcoin’lerden biri. Zirvesinde, 1 Litecoin’in piyasa değeri 2000 TL civarındaydı. Temmuz 2018 itibarıyla bu rakam 750 TL civarında seyrediyor.

Öyleyse Bitcoin’den farkı ne?

bitcoin vs litecoin

Toplam Piyasa Değeri 84 Milyon Coin

Bitcoin’in 21 milyonluk toplam piyasa değeriyle karşılaştırıldığında, Litecoin’in halka arz edeceği çok daha fazla coin bulunuyor. O da Bitcoin gibi deflasyon modelini izliyor ve 84 milyon coin’in tamamı piyasaya sürüldüğünde daha fazla üretmeyecek.

bitcoin vs litecoin

Daha Hızlı İşlem Gücü

Bitcoin’in blok zinciri teknolojisi işlem gücü ihtiyacı üzerine kurulu. Yola çıkış niyeti herkesin evinden Bitcoin madenciliği yapabilmesine olanak vermekti ama işlem gücüne olan ihtiyaç pek çok kişinin sadece Bitcoin madenciliğine ayrılmış özel bilgisayarlara yatırım yapmasını gerektirdi.

Buna karşılık Litecoin yüksek hızda rasgele erişimli bellek üzerine kurulu. Bunun iki sonucu var:

sayfa ayırıcı

Bütün bu özellikleri çekici gelse de Litecoin’in bir eksisi var. Hızlı işlem, “yetim blokları” oluşması anlamına gelebilir. Yetim blok veya müstakil blok, iki farklı madenci benzer zamanlarda blok ürettiğinde meydana gelir. İşlem hızı yüzünden bu durum Litecoin’de Bitcoin’den daha sık görülür ve Litecoin’in blok zinciri yapısı için bir dezavantaj olabilir.

Sonuç- Kazanan Kim?

Bitcoin vs Litecoin tartışmasını şöyle özetleyebiliriz:

litecoin vs bitcoin

Bitcoin:

Litecoin:
sayfa ayırıcı

Hangisi ‘daha iyi’? Bu sorunun cevabı koşullara göre değişkendir ve her ikisinin de güçlü ve zayıf yanları olduğu için net bir cevap yoktur.

Ancak şunu bilmeniz önemli; yatırım yapmayı düşünüyorsanız ikisine birden yapmamak için bir nedeniniz yok.

Unutmayın ki en başarılı yatırımcıların çeşitlilik içeren bir portföyleri vardır. Kripto paradan en çok fayda sağlayanların portföylerinde muhtemelen Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple ve onlarca daha fazlasını bulabilirsiniz.

Litecoin vs Bitcoin karşılaştırmasında son olarak söyleyebiliriz ki, her ikisi de büyüme potansiyeli olan cazip ve güvenilir yatırımlardır. Birini, diğerini veya ikisini birden seçtiğinizden bağımsız olarak, eğer net bir yatırım taktiğiniz ve amacınız varsa kripto para dünyasında kazanç sağlayacağınız garantidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top