Ripple vs Bitcoin: Hangisi Üstün?

ripple vs bitcoin

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Kripto para giderek daha da yaygınlaşmaya başladı. Hakkında çıkan haberlerle kripto paraya bu kadar ilgi gösterilirken artık Bitcoin’in ne olduğunu ve değerinin ne kadar olduğunu biliyor olabilirsiniz. Peki, Bitcoin karşısında hiç diğer sanal para alternatiflerini aklınıza getirdiniz mi? Örneğin Ripple vs Bitcoin karşılaştırmasını hiç yaptınız mı?

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin Cash ve Ripple gibi diğer kripto paralarla tanıştık. (Henüz) aynı değerde olmadıkları ortada ama değer konusu hikâyenin sadece yarısını oluşturuyor.

Bu yazıda Bitcoin ve Ripple’ın nasıl ortaya çıktıklarını, ikisinin de kullanımındaki artıları ve eksileri ele alacak ve ardından hangisinin sizin için daha iyi bir strateji olabileceğini değerlendireceğiz.

Ripple vs Bitcoin Karşılaştırması

BITCOIN (BTC)
bitcoin
RIPPLE (XRP)
ripple
SahiplikHalka AçıkÖzel Şirket
İşlem HızıYaklaşık 1 saat (ödenen işlem ücretine göre değişmektedir)3-5 saniye
İşlem Maliyeti40 ABD Doları0,004 ABD Doları
Saniyedeki İşlem SayısıYaklaşık 101.500
İşlem Başı Tüketilen Enerji MiktarıYaklaşık 250 kWHOldukça Düşük
AlgoritmaProof-of-workKonsensus
Enflasyon2140’a kadar 21 milyon adet BTC piyasada olacakNeredeyse deflasyonist (her işlemde çok az miktarda XRP tahrip edilebilir)
Toplam Miktar21 milyon100 milyar

Bitcoin Nedir?

Bitcoin en bilinen kripto paradır. Sanal bir para çeşididir ve PayPal veya Skrill gibi bir şirket veya bankaya bağlı değildir. Bitcoin’lerin ‘sahibi’ kullanıcılardır ve internet kullanıcılarının bu paraya yatırım yapmalarının sebeplerinden biri de bankalardan ve şirketlerden bağımsız işlem görmesidir.

Şu anda bir Bitcoin’in değeri 30 bin TL’nin üstündedir.

Bitcoin ilk kez 2009’da yaratıldığında değeri neredeyse yoktu; gerçekten de kuruş ederindeydi. İlk dijital para teknolojisi olmamakla birlikte Satoshi Nakamato adında biri tarafından icat edildiği rivayet ediliyor.

Konu Ripple vs Bitcoin karşılaştırması olduğunda, şeffaflık ve saygınlık önemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Bitcoin’le para kazanmak söz konusu olduğunda önemli olan budur.

ripple vs bitcoin

Orijinal kullanıcı (takma isim veya anonim bir grup da olabilir) işe 50 Bitcoin’le başladı ve yaşam boyu değerini korumak için algoritmasını sınırlı sayıda Bitcoin üretmek üzere ayarladı.

Yaratıcısı Nakamoto’nun zaman içinde kendisine bir milyon Bitcoin kazdığı düşünülüyor ancak daha sonra ortadan kayboldu. Ardından Bitcoin Vakfı’nı geliştirici Gavin Andresen yönetmeye başladı ve sonunda fiyatına karar verildi, sanal kayıt defteri ‘blok zinciri’ milyonlarca işlemle doldu.

Kullanıcılar Bitcoin işlemlerini blok zinciri kayıt defterine eklemek üzere bir noda veya iyi donanımlı bilgisayarlara yatırım yaparak hâlâ Bitcoin madenciliği yapabiliyor. Blok zincirindeki her blok, en son işlemlerin listelendiği bir dosya demek.

Nodunuzun en yeni işlemleri aradığı ve bazen yeni bloklar bulduğu her sefer, yeni Bitcoinler yaratmış olursunuz. Yeni bir blok bulduğunuzda 25 BTC yaratırsınız.

Diğer yandan algoritma otomatik olarak her dört yılda bir 0.5 faktör azalmaya programlandığından üretilen Bitcoin miktarı giderek azalıyor. Ripple ise tamamen farklı yaklaşımıyla bu konuda ayrışıyor.

Bir gün olası bütün Bitcoin’ler yaratılacak ve muhtemelen, bir hükümet müdahalesi olmadığı sürece Bitcoin’in değeri daha da yükselecek. Elbette bu senaryo her şey yolunda giderse mümkün ve birçok finans uzmanı yolunda gitmeyebileceğini söylediği için Ripple vs Bitcoin tartışması daha da ilginç hale geliyor.

Ripple Nedir?

Ripple 2012’de, Bitcoin’den sadece birkaç yıl sonra, Ripple Labs tarafından yaratıldı. Yaşadığı Kanada eyaletinde pratik bir takas sistemi yaratmayı amaçlayan Ryan Fugger tarafından geliştirilen Ripplepay’in uzantısı niteliğindeydi.

Bitcoin’in aksine Ripple sistemi bir açık kaynak platformu üzerine yaratıldı. Madencilik ve ticaret süreçlerinde de belirgin farklar var.

Her anlamda ticari küresel sistem içinde yaratılmış ve kripto para teorisine daha merkezci bir yaklaşıma sahip olmasına rağmen Ripple genellikle Bitcoin’in rakibi veya eşdeğeri olarak görülüyor.

Ripple vs Bitcoin tartışmasında Bitcoin taraftarları sıklıkla, Ripple’ın “önceden kazılmış” veya her şeyi işleme koyduğu ve işlem konusunda “mutabakat” için az sayıda doğrulama nodu kullanması dolayısıyla aslında yeni birimler kazılmasını doğrudan içermediğini dile getiriyorlar.

Ripple’ın en büyük artısı, ülkeler arasında internetten para kazanmayı çok kolaylaştırırken aynı zamanda masrafları azaltması. Aynı zamanda bazı bankalar tarafından desteklenmesi daha kolay merkezileşme sağlıyor.

Bitcoin işlemlerini kabul eden kurumlar hakkında daha fazlası için ilgili yazımızı okuyun.

ripple vs bitcoin

Ripple vs Bitcoin Karşılaştırmasında Temel Farklılıklar Neler?

Bitcoin

bitcoin vs ripple
bitcoin vs ripple

Ripple

Hangisine Yatırım Yapmalısınız?

Akıllı bir şekilde Bitcoin’e yatırım yapmak ustalık gerektirebilir (ama çok kazançlı olabilir). Bitcoin vs Ripple tartışmasında önemli bir unsur da şu ki Ripple’a yatırım yapmak Bill Gates ve Warren Buffet gibi milyarder yatırımcıların onayını almış durumda. Aslında hakkında eleştirel haberlerin çıkmasıyla Bitcoin’in değeri 50 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar düştü.

Bitcoin’e karşı temel karşı görüş gerçek bir değerinin olmayışı ve bir modadan ibaret oluşuydu. Her an dibi görebilir veya en azından hükümet sansürüyle karşılaşabilirdi.

Sadece bu açıdan bakıldığında Ripple vs Bitcoin karşılaştırmasının bariz bir kazananı var. Ancak Investing.com’a göre Bitcoin protokolü engellemelerle karşılaşsa bile en azından şu anda diğer kripto paralardan çok daha popüler görünüyor.

Ripple bütün veriyi izlerken Bitcoin büyük ölçüde anonim kalmaya devam ediyor. Hâlâ Ripple’ın çok önünde, devasa bir hacimle işlem görmesinin sebebi bu olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, Ripple daha merkezileşmiş bir seçenek olmasına karşın Bitcoin kadar bilinmiyor ve evrensel olarak onun kadar kabul görmüş değil. Ayrıca Bitcoin için çok daha fazla sayıda cüzdan seçeneği bulunuyor.

ripple vs bitcoin

Ripple vs Bitcoin karşılaştırmasında işin özü şu: Stratejik düşünen çok sayıda kişi Bitcoin’in ötesine baksa da yaygın popülerliğe henüz ulaşılmış değil. Ripple, dünya genelinde bankalarla bağlantısı açısından iyiyken Bitcoin hâlâ genel olarak sistem-dışı bir seçenek.

Günümüzün teknolojik toplumunda evden para kazanmak her zaman olduğundan daha kolay ama Ripple vs Bitcoin karşılaştırması yaparsak size ne kadar kazanç sağlayabilirler? Koin Medya’ya göre Bitcoin madencilik blokları 12,5 Bitcoin yani ortalama Bitcoin başına 35 bin TL kazandırıyor.

Elbette bu blokları işleme almak bir takım ve sadece bu işe adanmış bir nod gerektirebilir. Pek çok Bitcoin madencisi daha hızlı performans ve karşılıklı fayda için bu yüzden gruplar halinde çalışıyor.

Ripple’da gerçek bir madencilik işlemi yok ama pek çok kişinin, Bitcoin hız kaybederken birkaç yıl içinde değerinin çok yükseleceğini iddia ettiği Ripple’a yatırım yapmak bir fırsat. 

Ripple vs Bitcoin: Kim kazanır? Bu karşılaştırma, elma ve armutu karşılaştırmak gibi olduğu için pek kolay değil. Elbette her ikisi de birer kripto para ama nasıl alacağınız, kullanacağınız ve para kazanacağınız konusunda farklılıklar gösteriyorlar. Hangisinin kazanacağını sadece zaman gösterecek ama kesin olan şu ki her zaman en iyi strateji, çeşitli kripto para türlerine yatırım yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top