Ethereum vs Bitcoin [Geniş Rehber]

ethereum vs bitcoin

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bitcoin ve Ethereum, kripto parayla para kazanmak söz konusu olduğunda, iki en büyük isim. Her ikisi de satın alınabiliyor, satılabiliyor ve takas edilebiliyor. Peki, ne olduklarını ve birbirleri karşısındaki artıları ve eksileri biliyor musunuz? Gelin, Bitcoin vs Ethereum karşılaştırmasıyla her ikisinin de kripto dünyalarına bir bakalım!

Ethereum vs Bitcoin: Genel Bakış

Hangisinin daha iyi olduğuna verilecek kısa cevap şu: Her ikisi de başarılı, yatırım yapmaya değer ve aşağıdaki tabloda özetlendiği gibi her ikisinin de kendilerine göre artıları ve eksileri var.

BITCOIN (BTC)
bitcoin logo
ETHEREUM (ETH)
ethereum
Piyasaya ÇıkışOcak 2009Temmuz 2015
Yaratıcı“Satoshi Nakamoto”Vitalik Buterin, Joseph Lubin, Gavin Wood, vs.
Para birimiCoin (para)Token (jeton)
Tedarik TarzıDeflasyonel (Belirli miktarda)Enflasyonel (Belirlenmiş miktar yok)
Coin Kapital Limiti21 Milyon BTC18 Milyon ETH / Yıl
Yeni Jeton Çıkış Aralığı10 dakikada bir10 – 20 saniyede bir
Blok Ödül DetayıHer 210,000 blokta yarılanır5 ETH / yeni blok
İlk Ödül50 BTC5 ETH
Bugünkü Blok Ödülü12.5 BTC bugün.5 ETH
En Küçük Birim1 Satoshi = 0.00000001 BTC1 Wei = 0.000000000000000001 ETH
İtibari Para Değeri1 BTC = 8000 USD (Temmuz 2018)1 ETH = 400 USD (Temmuz 2018)
KullanımBirikimin yanı sıra mal ve hizmet alıp satmak.Ethereum blok zincirinde dApps (merkezsizleşmiş uygulamalar) yaratmak üzere tasarlandı.
Amaçİşlevi olan, itibari paralar (Dolar, Euro) ve altın standardıyla rekabet eden dijital bir para birimi.Akıllı Kontratların yaratılması için işleve sokulmuş bir jeton.

sayfa ayırıcı

Ethereum vs Bitcoin karşılaştırmasındaki sorun, ikisinin de birbiriyle rekabet için yaratılmamış olması ve konu farklı kripto paralar olduğunda ikisinin de kendi özgün kategorilerine ait olmaları.

Bitcoin, mal ve hizmetler karşılığı takas edilebilmesi anlamında daha likittir. Piyasa değerinin 21 milyonla sınırlı olması, değerini yukarı taşıyacak bir kıtlık algısı yaratabilir. Bitcoin en hızlı ve en iyi blok zinciri teknolojisini kullanmıyor olabilir, ama ilk ve en ünlü kripto paradır.

En önemlisi, Bitcoin finans ve teknoloji sektörlerinde hâlâ büyük dalgalanmalar yaratıyor ve yerini sağlamlaştırmış görünüyor. Finans guruları hakkında ne söylerse söylesin, şurası açık ki, Bitcoin’i bu kadar heyecan verici bir yatırım yapanın ve Ethereum vs Bitcoin karşılaştırmasında pek çok kişinin Bitcoin’i tercih etmesinin nedeni, arkasındaki blok zinciri teknolojisi.

ethereum vs bitcoin
bitcoin vs ethereum

Diğer taraftan Ethereum SmartContracts’ı (Akıllı Sözleşmeler) hayata geçirmek ve merkezsizleşmiş dünyada yeni uygulamalar geliştirmek üzere yaratıldı. Bitcoin kadar piyasa değeri yok ama teknolojisi dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler ve ülkeler için inanılmaz heyecan verici. Dahası, Bitcoin’in sahip olduğu piyasa kapasitesinin aksine Ethereum’un gelişmek için yeterince alanı var.

Konu kripto parayla internetten para kazanmak olduğunda, şu an, Bitcoin, Bitcoin vs Ethereum yarışını kazanıyor olsa da bunun yakında değişeceğine inanmamak için bir sebep yok.

Bitcoin’in Özellikleri, Artıları ve Eksileri

Kuruluş: Ocak 2009

Yaratıcı: Satoshi Nakamoto

Bitcoin yaratılan ilk kripto paraydı ve aslında altın standardı veya itibari paralar gibi kabul görmüş yatırımlara rakip bir para birimi olarak tasarlandı. Bitcoin’in başarısı, üzerine kurulduğu blok zinciri teknolojisiyle mümkün oldu.

Oluşturulma amacı günlük işlemlerin dijital parayla yapılmasını sağlamaktı ve blok zinciri teknolojisinin olanakları, Dünya genelinde, geliştiricileri ve yatırımcıları heyecanlandırdı.

Blok zinciri, her Bitcoin işleminin kalıcı kaydını tutan halka açık bir kayıt defteri olarak işlev görür. Bu kayıt defteri, Bitcoin madenciliğini bilenlerin (Bitcoin madencileri) eşler arası rolleri sayesinde şifreli ve kurcalanmaya karşı korunmalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki madenciler, Bitcoin işlemlerini onaylar ve güvenliğini garantiler.

Hem Bitcoin hem de Ethereum’un blok zinciri veya blok zincirine benzer bir teknoloji üzerine kurulduğu da bir diğer önemli noktadır.

bitcoin vs ethereum

Bitcoin, yaratıldığı günden itibaren bir piyasa kapasitesine sahip ve sadece 21 milyon coin piyasaya sürülecek. Enflasyonist bir modelle para üretilen itibari paranın aksine Bitcoin deflasyonist bir yaklaşımı benimser. Sadece 21 milyon coin üretilecektir, o kadar.

Bitcoin’le para kazanmak ve Ethereum vs Bitcoin karşılaştırması konularına baktığımızda, Bitcoin’in başlıca eksiği işlem süresidir. Ethereum gibi diğer kripto paralarla karşılaştırıldığında, Bitcoin işlemlerinin doğrulanması 10 dakikayı bulurken, diğerleri için bu işlem sadece saniyeler sürer.

Ethereum’un Özellikleri, Artıları ve Eksileri

Kuruluş: Temmuz 2015

Yaratıcılar: Vitalik Buterin, Joseph Lubin, Gavin Wood, vs

Ethereum, sadece mal ve hizmet alım satımı için kullanılmak üzere tasarlanmadığından, Bitcoin’den oldukça farklıdır. Ethereum SmartContracts ve Distributed Applications üzerine kurulu farklı bir altyapıda çalışır. Sadece bir platform değil, aynı zamanda bir programlama dili olmasıyla, Bitcoin’in ötesine geçer.

Buradan şunu anlayabilirsiniz. Eğer Ethereum almayı düşünüyorsanız ve alacaksanız, Etherleriniz, merkezsizleşmiş uygulamalar ve akıllı sözleşmeler yapmak için kullanılabilir. Aynı zamanda, uygulamaları piyasaya sürmek için gereken kitle kaynağını oluşturmaya da yardımcı olurlar. Ethereum, Bitcoin’in aksine belirli bir piyasa kapasitesi olmayan enflasyon sistemini izlemez. Her yıl piyasaya 18 milyon Ether sürülür.

ethereum vs bitcoin

Bunların yanı sıra Ethereum’un Bitcoin’in blok zinciri modelini kendi amaçları için geliştirerek kullandığı düşünüldüğünde Ether’in arkasındaki teknoloji, işlemlerin doğrulanmasını Bitcoin’den çok daha hızlı bir şekilde, sadece saniyeler içinde gerçekleştirir. En önemlisi de, Ethereum, blok zinciri teknolojisine ‘Turing Complete’ adı verilen yeni bir tür programlama diliyle eklenmiştir. Bu dil, geliştiricilerin Ethereum platformunda uygulamalar yaratmasına ve yayınlamasına olanak tanır.

Ethereum’un eksik tarafı, şu anda Bitcoin’e kıyasla piyasa değerinin düşük olmasıdır. Ancak kripto para dünyasını kasıp kavurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şu anda birkaç bin dolarlık Bitcoin karşısında bir Ether ‘sadece’ birkaç yüz dolar ediyor olsa da bu durum gelecekte değişebilir.

Bitcoin ve/veya Ethereum’la Yatırım veya Madencilik Yapabilir misiniz?

Evet! Bitcoin ve Ethereum’un amaçlarının birbirinden tamamen farklı olduğunu unutmamanız gerekse de ikisi de birer kripto para. Bitcoin ve Ethereum’u alabilir, satabilir, takas edebilir veya kazabilirsiniz. Şu anda piyasa değerleri arasında uçurum var ama bu yatırımcılara engel olmuyor.

Bitcoin’e yatırım yapmak ve Ethereum’a yatırım yapmak arasında kararsızsanız, şöyle düşünün: neden ikisine birden yapmayasınız? Birden fazla kripto paradan oluşan bir yatırım portföyü oluşturabilirsiniz.

Peki ya Ethereum madenciliği? Bitcoin’le aynı mı? Tam olarak öyle denemez. Gelişen teknolojinin bir parçası olmak veya alım-satım dışında yatırım yapmak istiyorsanız birini veya ikisini birden 

Kazabilirsiniz ancak şu iki konuya dikkat edin:

ethereum vs bitcoin

Bir madenci havuzuna yatırım yapmanın istediğiniz geri dönüşü sağlayacağından ve zamanınıza değeceğinden emin olmak için bir Bitcoin hesap makinası veya Ethereum hesap makinası kullanın.

bitcoin vs ethereum

Dolandırıcılık veya yasa dışı olma ihtimallerine karşı, geçmiş performansı iyi olan, güvenilir bir madenci havuzuna katılın.

Yatırımcılıkla kıyaslandığında, madencilik, artık kişisel bilgisayarlarla yapılabilecek bireysel bir çaba olmaktan çıktı. İşlemleri doğrulayıp ve güvenliğini sağlayacak algoritmaları çalıştırmak için sadece bu işe adanmış çok sayıda bilgisayar ve kesintisiz güç kaynağı gerektiriyor.

Bitcoin madenciliği veya Ethereum madenciliği ile ilgiliyseniz, işlem gücü, depolama veya başarılı bir madencilik operasyonu için gereken herhangi bir katkıyla güçlerini birleştiren bir madenci havuzuna katılmanız tavsiye olunur. Madenci ağınız blok zincirinde bir blok doğruladığında, ödül olarak verilen belirli bir miktar Bitcoin veya Ethereum, tüm madenciler arasında eşit olarak bölüşülecek.

Son Söz

bitcoin vs ethereum

Kripto para dünyasında ekstra para kazanmak söz konusu olduğunda, Bitcoin de Ethereum da büyük artılara ve dikkat edilmesi gereken noktalara sahip. İster yüksek piyasa değeri veya teknoloji farklılığı olsun, Ethereum vs Bitcoin karşılaştırması bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Öyleyse birine yatırım yapmak diğerine göre daha mı iyi?

Eğer Bitcoin’e yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, doğası gereği daha likit olduğundan daha kolay alım, satım ve takas yapılabildiğini unutmayın. Bunun bir anlamı da piyasa talebine bağlı olarak büyümesinin hızlı bir şekilde yükselip düşebilmesidir.

Diğer yandan, türünün ilki olarak finans ve teknoloji sektörlerinde sürdürdüğü etkiyle hâlâ bir öncü olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Eğer bu özelliklerinden biri sizi ilgilendiriyorsa Ethereum vs Bitcoin çarpışmasında kazanan sizin için kesin olarak Bitcoin’dir.

Diğer yandan Akıllı Sözleşmeler yoluyla merkezsizleşmiş uygulama geliştirmekle ilgileniyorsanız, sizin için kazanan Ethereum olacak. Daha önemlisi, henüz büyüme atılımını gerçekleştirmemiş bir kripto para arıyorsanız, Ethereum sizin için en iyi seçim.

Şimdilik gelişim potansiyeli büyük ölçüde keşfedilmemiş olan Ethereum’un yatırım yapılacak sıradaki en iyi şey olma olasılığı çok yüksek. Yapmak istediğiniz ve göze aldığınız yatırım türü buysa, Ethereum mükemmel seçenek.

Bütün bunlar yine kişisel tercihlerinize ve amaçlarınıza bağlı. Bitcoin vs Litecoin karşılaştırmasında bahsettiğimiz gibi farklı amaçlara hizmet ettikleri için birbirleriyle rekabet etmek için yaratılmadıklarını unutmayın.

Nihayetinde Ethereum vs Bitcoin tartışmasında kazanan SİZSİNİZ. Yani her iki seçeneğe de açık olan bilgili ve kendini yetiştirmiş potansiyel yatırımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top