Ethereum Nasıl alınır: Adım Adım Rehberiniz

ethereum nasıl alınır

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para Ethereum’dur. Ethereum, sadece alınıp satılmanın ötesinde daha çok geliştiricileri hedefleyen benzersiz bir kripto paradır. Potansiyeli çok yüksek olan Ethereum nasıl alınır ve neden alınmalıdır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Ethereum Nasıl Alınır: Genel Özet

Bütün kripto paralar gibi Ethereum almak da Ether’lerinizi alıp saklayabilmeniz için biraz hazırlık gerektiriyor.

Yapmanız gerekenler şunlar:

bir Ethereum cüzdanı oluşturmak

Bir Ethereum cüzdanı oluşturmak

kullanacağınız satın alma platformunu seçmek

Kullanacağınız satın alma platformunu seçmek. (Doğrudan ticaret, kripto para aracıları veya Kraken, Paribu  veya Coinbase gibi ticaret platformları.)

seçtiğiniz platformda kimliğinizi doğrulamak

Seçtiğiniz platformda kimliğinizi doğrulamak

banka kartı gibi bir ödeme yöntemi seçmek

Visa, banka kartı gibi bir ödeme yöntemi seçmek

ether’lerinizi almak

Ether’lerinizi almak!

Ethereum’un geçmişine kısaca göz attıktan sonra ne yapacağınızı tam olarak öğrenmek için bu adımların detaylarını okuyabilirsiniz.

Ethereum Nedir?

ethereum nasıl alınır

Ethereum 2015’in Temmuz ayında bir işletim sistemi ve dağıtılmış işlem platformu olarak piyasaya sürüldü. Bitcoin’le aynı blok zinciri modeli üstüne kurulan Ethereum, bu teknolojiyi üçüncü partiler kullanmadan geçerli işlemler yürütebilen akıllı sözleşmeler yaratmak için kullanıyor.

Kurucularından biri olan Vitalik Buterin, Ethereum’un amacını “blok zinciri teknolojisi kullanarak merkezsizleştirilmiş uygulamalar yaratmak” olarak tanımladı.

Ether (ETH), Ethereum’un kripto parası, açık kayıt defterinin işlemlerini kalıcı olarak blok zincirine kaydetmesiyle çalışıyor. Dolayısıyla Ethereum almak istediğinizde aslında kripto para jetonu Ether’i (ETH) almış olursunuz. Ethereum’un özellikleriyle ilgili özete aşağıdaki tabloda göz atabilirsiniz:

Piyasaya çıkışıTemmuz 2015
Para birimiJeton
Tedarik tarzıEnflasyonel(Belirli bir miktar değil)
Para kapasite limiti18 Milyon ETH / Yılda
Yeni jeton çıkarma sıklığıHer 10 – 20 saniye
MadencilikVar
Blok ödül detayı5 ETH / yeni blok
Başlangıç ödülü5 ETH
Güncel blok ödülü 5 ETH
İtibari para değeri1 ETH = 700 TL (Mart 2019)
KullanımEthereum blok zincirinde dApps (merkezsizleştirilmiş uygulamalar) yaratmak için tasarlandı.
AmaçAkıllı Sözleşmeleri hayata geçirmek için yaratılan bir jeton.

Ethereum’un diğer kripto paralardan farkı, itibari paralar gibi sadece enflasyonel ölçekte işlem görmesi. Bu yüzden Ethereum’la ilgileniyor coin üretmeyi veya madencilik yapmayı düşünüyorsanız bu durum harika bir fırsat olabilir.

Ethereum Almak için Cüzdan Oluşturmak

İnternette iş yapmanın her şeklinde, ister bir şirket için iş yapıyor, ister kripto para yatırımı yapıyor olun, para alışverişinin güvenliğinden emin olmalısınız.

Ethereum’la iş yapmak için öncelik, Etherler’inizi bir kripto para borsasından alıp güvenle saklayacağınız bir çevrimiçi cüzdan oluşturmaktır.

Coinbase ve MyEtherWallet çevrimiçi cüzdanlar arasında popüler seçeneklerdir. Ethereum’un web sitesinden bile bir Ether çevrimiçi cüzdanına kayıt olabilirsiniz! Cüzdanınızı oluşturduktan ve nasıl Ethereum alındığını öğrendikten sonra satın aldıklarınızı saklamak için cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

ethereum nasıl alınır

Etherler’inizi güvende tutmak için çevrimiçi cüzdana ek olarak bir çevrimdışı yazılım cüzdana veya donanıma da yatırım yapmanız tavsiye olunur. Çevrimiçi cüzdanlar genellikle güvenli olmakla birlikte Etherler’inizi internet ortamından çıkaran bir cüzdan, olası korsan saldırılara karşı koruma sağlar.

Dolayısıyla çevrimiçi cüzdanınızı kullanırken sadece almak ve satmak için ihtiyacınız olan kadarını bu tür cüzdanlarda turun. Ether yatırımınızın büyük bir bölümünü çevrimdışı veya donanım bir cüzdanda güvenle saklayabilirsiniz.

Etherler’inizi çevrimdışı saklamak için popüler seçenekler arasında çevrimdışı cüzdan Exodus ve donanım cüzdan Ledger Nano S de yer alıyor. Kripto para saklama ve ne tür çevrimiçi, çevrimdışı veya donanım cüzdanların ihtiyaçlarınıza en uygun olduğu konusunda kapsamlı rehberimizi okuyabilirsiniz.

Ethereum için Ticaret Platformu Seçmek

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra Ethereum almak için sıradaki adım bir borsaya kayıt olmaktır. Piyasada pek çok uluslararası borsa platformu bulunmakla beraber, seçtiğiniz kripto parayı almak için bulunduğunuz ülkede tercih edilen bir borsaya kaydolabilirsiniz. Bunu mutlaka araştırın, çünkü belirli borsalar ihtiyaçlarınıza daha uygun olabilirler. Bunun dışında Ethereum almak için birkaç seçenek var:

Doğrudan Ticaret (Eşler Arası)

Doğrudan Ticaret
(Eşler Arası)

Bu seçenekte genellikle arada borsa gibi bir aracı olmadan, doğrudan satıcıdan Ether alırsınız. Burada, satıcı Ether kurunu kendisi belirler ve fiyatı kabul edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekir. Satın aldığınız Etherler, buradan doğrudan cüzdanınıza aktarılır.

Genellikle bu seçeneği tercih edenler satın alacakları kişiyi tanırlar. Bazen de bazı ülkelerin kripto para alım satımına belirli düzenlemeler getirmesi yüzünden en uygun seçenek doğrudan ticarettir.

Alıcının kur üzerinde pek kontrolü olmaması doğrudan ticaretin eksisi olmakla beraber, bir aracı masrafının olmaması işlemin en doğrudan şekilde yapılmasını sağlar.

Kripto Para Aracısı

Kripto Para Aracısı

Ethereum nasıl alınırı öğrenen ama piyasaya balıklama dalmak istemeyenler için kripto para aracıları kolay bir başlangıç noktasıdır.

Kripto para aracıları, alıcıların ve satıcıların teklif verdiği ticaret platformlarından farklı olarak, alıcıların ve satıcıların kabul ettikleri fiyatlara dayanarak bir kur belirler. Kripto para aracılarının işlemin %5 ila %10’u kadar komisyon ücreti aldığını unutmayın. Diğer seçeneklerle birlikte değerlendirirken bu masrafı da hesaba katmanız gerekecek.

Kripto para aracıları, ticaret platformları kadar çok fiyat esnekliği sağlamasa da sürecin bazı karmaşık noktalarını ortadan kaldırabilirler.

Ödediğiniz komisyon bunun içindir. Daha dolambaçsız bir seçenek kullanarak nasıl Etherum alınacağını öğrenenler bu yöntemi seçebilir ve başlangıç olarak Coinbase gibi popüler aracılara üye olabilirler.

Ticaret Platformları

Ticaret Platformları

Kraken veya   gibi ticaret platformları genellikle kripto parayla para kazanmak, almak, satmak için gidilecek piyasalar olarak görülür. Alıcı ve satıcılar buralarda, ister belirli bir ücret, ister Ether gibi kripto paraların piyasa değerine bağlı olarak fiyat aralıklarında tekliflerini verirler.

Burada satış yapmak için teklifinizle eşleşecek birinin bulunması birkaç saniye, veya dakikalar sürebilir. Ticaret platformlarını kullanarak ayrıca insanların Ether gibi kripto paralara ne kadar vermeye razı olduğuna dair detaylı bir fikriniz olabilir.

Hem aracılar hem ticaret platformlarıyla, Bitcoin, Litecoin veya Ripple gibi diğer kripto paraları kullanarak Ether satın alabilirsiniz. Doğrudan itibari parayla Ether almak için bir kredi kartını veya banka hesabını ticaret platformuna bağlayabilirsiniz.

Nasıl Ethereum alınacağını öğrenirken akılda tutulması gereken bir nokta işlem ücretlerinin olduğudur. Genellikle ticaret platformlarında bu ücret kripto paranın içindedir. Bu ücreti kabul etmeden önce kripto paranın değerini itibari para ile mutlaka karşılaştırın.

400 TL değerinde Ether alıp 150 TL işlem masrafı ödemek istemezsiniz!

Bu abartılı bir örnek olsa da işleme devam etmeden önce ticaret platformunun işlem ücretlerini her zaman kontrol etmek önemlidir.

Added Turkish alternative

Ethereum Almak için İpuçları

Ethereum nasıl alınır öğrenirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı güvenlik tüyoları ve hileleri var. Kripto para ve Ether gibi internetten para kazanmanın farklı yollarıyla alım, satım, ticaret yapmak heyecanlı olsa da unutmayın ki hesaplarınıza erişilmesini ve kripto para yatırımlarınızı kaybetmeyi istemezsiniz!

ethereum nasıl alınır

internetten para kazanma

Cüzdanlarınızın ve borsa hesaplarınızın güvenliğini artırın

Hesabınızı güvende tutmak için ilk kez hesap oluştururken mevcut bütün güvenlik seçeneklerini ekleyin.

Şifrenizi düzenli olarak değiştirmek de bunlara dâhildir. Cüzdanlarınıza ve ticaret platformlarınıza sadece yanlızken girmeniz tavsiye edilir. Belki kulağa abartılı gelebilir ama yatırımlarınızın güvenliğini sağlamanın yolları bunlardır!

Pek çok çevrimiçi cüzdan, çevrimdışı cüzdan ve borsa hesabı, iki aşamalı doğrulama seçeneği sunar. Bunu girişe ek bir güvenlik katmanı olarak ekleyin. Böylece hesabınıza erişmek isteyenlerin giriş talebini doğrulamak için cep telefonunuzdan veya başka bir bilgisayardan onaylanmaları gerekir.

internetten para kazanmak

Bütün cüzdanlarınızı yedekleyin ve kurtarma seçeneklerini etkinleştirin

Mümkün olan güvenlik önlemlerini eklemenin yanı sıra bütün cüzdanlarınızı yedeklediğinizden, çevrimdışı ve donanım cüzdanlarınızın kurtarma seçeneklerini etkinleştirdiğinizden emin olun.

Bütün cüzdanlar ve borsalar mümkün olan en iyi güvenliği hedefler ama bilgisayarınızın veya donanım cüzdanınızın kötü amaçlı bir yazılımdan etkilenmesi, hasar görmesi, çalınması veya kaybolması ihtimaline karşı sizin de yapabileceğiniz küçük bir şey var. Cüzdanınızı yedekleyerek ve kurtarma seçeneklerini etkinleştirerek hesabınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz.

Bu tür senaryolar kulağa ihtimal dışı hatta neredeyse imkânsız gibi gelse de Ether yatırımlarınızı güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapın.

internetten para kazanmak

Borsalarda kimliğinizi doğrulayın

Çoğu ticaret platformu veya aracı, ücretsiz hesap açmanıza olanak tanır. Ancak kimliğinizi doğrulayana kadar Ether veya başka bir kripto para alıp satamazsınız.

Kimlik doğrulama birkaç sebeple isteniyor: İlki, her bir hesabın güvenliği. İkincisi, borsanın kullanıcıların bot veya sahte hesap değil gerçekliği kanıtlanabilir kişiler olduğunu doğrulayabilmesidir.

Çoğu borsada kimliğinizi doğrulamak için iki şey gerekir: Mevcut kimliğinizin bir kopyası ve yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafınız. Fotoğrafta, üstünde borsanın adının yazdığı bir kağıt görünmesi de istenebilir.

Her durumda, ikisini de incelenmek üzere gönderdikten ve başvurunuz onaylandıktan sonra borsa platformuna tam erişim sağlarsınız. Bundan sonra bir ödeme seçeneği ekleyebilir ve nasıl Ethereum alacağınızı deneyerek öğrenebilirsiniz!

Sonuç

ethereum nasıl alınırEther, bugün piyasada işlem gören ikinci en büyük kripto paradır. Ethereum, uygulama geliştirmeye dayanan yapısıyla büyümeye devam edebilir. Ethereum nasıl alınır konusunu öğrenmek size çeşitli yatırım fırsatlarının kapılarını açabilir ve iyi bir gelir sağlayabilir. Öyleyse neyi bekliyorsunuz? Hemen biraz Ether alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top