Kripto Para Nasıl Alınır [Kapsamlı Rehber]

kripto para nasıl alınır

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Gelecek kripto paranın. Son yıllarda ‘kripto para’ ve ‘Bitcoin’ isimlerinin sohbet içinde, haberlerde ve sosyal medyada sıkça geçtiğini duymuş hatta bu ikisinin aynı şey olduğunu düşünüyor olabilirsiniz! Ancak Bitcoin, kripto para dünyasının sadece bir parçasını oluşturuyor. Geliştirilen yüzlerce başka kripto para var ve her gün çok sayıda kişi kripto para ticareti yapıyor.

Kripto para nasıl alınır, bu yazıda size öğreteceğiz!

Kripto Paraya Giriş

Kripto para sadece internetten para kazanmak için alınıp satılan dijital bir para değildir. Şifreleme ve blok zinciri teknolojisi sayesinde yazılmış benzersiz kodu, kripto parada hile ve dolandırıcılığı zorlaştırır. Ayrıca, bütün kurumlardan bağımsız olacak şekilde merkezsizleştirilmiştir.

Kripto para, bu özellikleri sayesinde finansal yatırımcılar ve teknoloji severler için heyecan verici bir girişim haline geldi. Dünyanın paraya bakışını değiştirdi ve dijital paraların gelecekte varabilecekleri noktaya dair kapılar açtı.

Kripto para nasıl alınır ve ne almalıyım diye soruyorsanız, kripto para dünyasıyla ilgili bilmeniz gereken her şey burada!

Yasal mı?

Kripto para hakkında insanların en yaygın endişelerinden biri yasal bir iş yapıp yapmadıklarıyla ilgili. Kripto paranın 2017’deki ani biçimde yükselen popülaritesi müthiş kazançlar ve kayıplar getirmişti.

Öte yandan, büyük ölçüde yeni ve kontrol edilmeyen bir sektör olduğu için, kripto parayı kontrol ve vergi altına almak için kendi kurallarını getiren hükümetler oldu. Bazı hükümetler kapılarını kripto para ticaretine tamamen kapadı.

Bunlar kripto paranın yasal olmadığı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Kripto para sadece yeni bir kavram. Bu kadar yeni olduğu için nasıl vergi altına alınacağı, dolandırıcılıkların nasıl önleneceği gibi hükümetleri düşündüren çeşitli konular var. Pek çok yatırımcıya göre kripto para sektörü ve hükümetler hakkındaki korkuların çoğu zamanla çözülecek.

Bu arada yine de kendi ülkenizin kurallarını kontrol edin. Ülkenizin yatırım ve vergi amaçlı düzenlemeleri varsa en iyisi bunları bilmeniz ve uygulamanızdır. Ancak, bulunduğunuz yerde kripto para yasaksa, bunun yakın zamanda değişmesini umuyoruz!

kripto para nasıl alınır

Hangi Kripto Paraları Almalısınız?

Kripto para nasıl alınır diye soranların çoğu için ilk başta gelen ve en popüler sorular şöyle olabilir:

bitcoin
Bitcoin nasıl alınır?
ethereum
Ethereum nasıl alınır?
litecoin
Litecoin nasıl alınır?
ripple
Ripple nasıl alınır?

Bugün piyasada bulunan en büyük ve popüler dört kripto para bunlardır ve internetten para kazanmaya çeşitli sebeplerle çok uygundurlar.

Kripto para dünyasında yeniyseniz ve alınacak en iyi kripto paranın hangisi olduğunu, nasıl alacağınızı soruyorsanız, başlamak için çok doğru yerdesiniz. Bu kripto paraların kanıtlanmış başarı geçmişleri olmasının yanında, her biri hakkında kolaylıkla pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Bunun ne yardımı olabilir? İşlem ve/veya yatırım yapmak için hangi kripto paraların en iyisi olduğunu araştırıyorsanız, bunlarla ilgili çok sayıda kaynak var. Bir kripto parada ne aramanız gerektiğini, ne zaman ve nasıl alacağınızı ve nasıl yatırım yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kripto para yolculuğunuzun başında aşırıya kaçmak istemiyorsanız, sadece alım-satım yapmanız yeterli ve oldukça kazançlı olabilir. Ayrıca örneğin riskli günlük işlemlerin aksine, bunun için fazla bir yetenek, bilgi veya zaman gerekmiyor.

Ayrıca piyasada daha az bilinen ama kâr potansiyeli olan paraları araştırıyorsanız, bu yerleşik dört kripto para, başlangıç yapmak için çok uygundur.

Cüzdan Oluşturmak: Kripto Para alırken İlk Adımınız

kripto para nasıl alınır

Kripto para nasıl alınır sorusunu birisine sorduğunuzda öğreneceğiniz ilk noktalardan biri bir kripto para cüzdanı oluşturmaktır. Bu cüzdanda, tıpkı normalde paralarınızı koyduğunuz cüzdanınız gibi kripto paralarınızı saklarsınız!

Çevrimiçi/çevrimdışı yazılımlar, donanım cüzdanlar ve kağıt cüzdanlar gibi farklı cüzdan türleri var. Ancak, yeni başlarken istediğiniz kripto parayı almak ve işlemlere başlamak için sadece bir çevrimiçi cüzdanınız olması yeterli. Bu cüzdan sayesinde, kripto paranızı seçip alabileceğiniz gibi bankanıza da aktarabilirsiniz.

Çevrimiçi popüler kripto para cüzdanlarından bazıları şöyle:

coinbase

Coinbase: Şu anda piyasadaki en popüler internet cüzdanı bu. Aynı zamanda bir kripto para simsarı olduğu için cüzdan fonksiyonu, çevrimiçi kripto para alımı ve saklanması entegrasyonunu kolaylaştırıyor. Kripto paranızı buradan daha güvenli başka bir cüzdana aktarabilirsiniz.

exodus

Exodus: Bu yazılım cüzdan, kripto paranızı doğrudan bilgisayarınızda saklar. Yazılım farklı kripto paralarla uyumlu ve kolay kullanım sunan bir tasarımı var.

mycelium

Mycelium: Piyasadaki en popüler mobil uygulama cüzdanlarından biri bu. Mycelium’un en büyük artılarından biri kripto paranızı doğrudan akıllı telefonunuzda saklayabilmeniz ve erişebilmeniz. Yine de telefonunuzu kaybetmeye yatkınsanız sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Bütün bu cüzdanların kurulması kolay ve banka hesabınıza bağlanabiliyorlar. Güvenlik sebebiyle kimlik doğrulaması isteyebileceklerini unutmayın. Bundan sonra kişisel bilgisayarınızda çalışacak bir çevrimdışı yazılıma, kripto paranızı tamamen çevrimdışı tutacak, özel bir USB veya harici sabit sürücüye benzeyen bir donanım cüzdana da yatırım yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek de bilgisayar çıktısını alıp herhangi bir yerde saklayabileceğiniz kağıt cüzdandır.

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz kripto para cüzdanı oluşturma rehberimize bakabilirsiniz.

Ticaret Platformlarında Kripto Para Nasıl Alınır

kripto para nasıl alınır

Çevrimiçi cüzdanınızı oluşturduktan sonra kripto parayla para kazanmaya başlamak için alım-satım yapacağınız bir kripto para ticaret platformu sitesine üye olmanız gerekiyor.

Kripto para nasıl alınır konusunda diğer adımınız, tıpkı cüzdanda olduğu gibi bir kimlik doğrulama sürecinden geçmek olacak. Sonrasında başlamak için doğrudan itibari para karşılığında kripto para alabilirsiniz. Artık mevcut kripto paranızla alım-satım da yapabilirsiniz.

Süreç şöyle:

hesabınızı oluşturun

Hesabınızı oluşturun

Kripto paranızı çekebilmeniz için kimlik doğrulama sürecini tamamlamanız gerekecek.

almak istediğiniz kripto parayı bulun

Almak istediğiniz kripto parayı bulun

Ticaret platformları, piyasa değerindeki büyümeleri ve talebi gözlemlemenize yarayabilir. Böylece almak veya satmak istediğinizde fiyatları iyi tahmin edebilirsiniz. 

İşlem ücretlerine bakın

İşlem ücretlerine bakın

Borsanın işlem ücretleri farklıdır ve çoğu kripto para üstünden alınır. İşlem ücretinin ne olduğuna bakmanız önemlidir. O.1 BTC gibi bir işlem ücreti kulağa kabul edilebilir gelse de itibari para karşılığı aslında 40 bin TL olabilir!

kripto para biriminizi satın alın

Kripto para biriminizi satın alın

Bir borsada kripto para alırken veya satarken, istediğiniz kripto parayla belirleyeceğiniz bir miktar için aralık veya belirli bir fiyat koyabilirsiniz.

Örneğin:

  • Ether (Ethereum) başına en az 1500 TL en çok 1750 TL olmak üzere 3 Ether için teklif verin.
  • Bekleyin! Başka biri de sizin istediğiniz aralıkta teklif verdiğinde teklifiniz karşılanacak ve Ether’lerinizi alacaksınız!

Tavsiyemiz: Kraken

Kraken dünyanın en büyük kripto para ticaret platformlarından biri. Piyasadaki kripto paraları geniş bir yelpazede içeriyor ve birçok ülkede kullanılabiliyor.

Yeni başlayanların gözünü korkutabilir ama borsayı kavramak biraz öğrenme ve donanım gerektiriyor. Yine de, diğer borsalarla karşılaştırıldığında, işlem ücretleri daha düşük. Sonuç olarak, çoğu ülkede kullanılabilir olmasıyla, kripto para nereden alınır sorusuna en iyi cevaplardan biri Kraken’dir.

Doğrudan Ticaretle Kripto Para Almak

Kripto para nasıl alınır diye soruyorsanız, doğrudan ticaret yöntemi ilginizi çekebilir. Bu tür ticarette, borsa platformlarının aksine alım ve satım bir borsa platformu üstünden değil doğrudan başka ülkelerdeki insanlardan gerçekleşir.

Faydası, işlem ücretlerini ortadan kaldırmasıdır.

Diğer yandan doğrudan satın almak, belirlenmiş bir piyasa fiyatı olmaması demektir. Satıcılar kendi tahvil ücretlerini belirlemekte özgürdür ve alıcıların ne kadar tahvil ücreti ödemek istediklerine karar vermesi gerekir.

Tavsiyemiz: Eşten Eşe Borçlanma veya Takas

sanal para nasıl alınırDoğrudan ticaretle kripto para almak istiyorsanız bu genellikle birini tanıdığınız veya takas yapmak isteyeceğiniz arkadaşlarınız olduğu anlamına gelir. Çok gerekli olmadığı için çoğu kişi bu seçeneği kullanmaz. Ancak yasaların borsa platformlarında alım-satım yapmayı zorlaştırdığı bir ülkedeyseniz eşler arası borçlanma daha iyi bir seçenek olabilir.

Aracıyla Kripto Para Almak

Kripto para aracıları, kripto para alıp satmak için gittiğiniz sitedeki ticaret platformuyla aynı hizmeti sunar. Ancak aracılar dalgalanan fiyatların olduğu borsaların bulunduğu ticaret platformlarının aksine alıcılar ve satıcılar için sabit bir takas fiyatı belirler.

Aracı kullanmanın faydası, sabit fiyatın her iki taraf için de daha kolay ve doğrudan olmasıdır. Evet, aracı da prim yüzdesi alacağı için bir ‘işlem ücreti’ var.

Yine de bu şekilde alım ve satım yapmayı tercih eden herkes için en doğrudan yol budur. Nasıl kripto para alınır konusunda da yeniyseniz ticaret platformlarıyla ve doğrudan ticaretle uğraşmayı çok karmaşık bulabilirsiniz. Bu durumda, bir aracı, daha rahatlatıcı olacaktır ve bu sizin için en iyi seçenek olabilir.

kripto para nasıl alınır

Tavsiyemiz: Coinbase

Coinbase piyasada açık arayla en büyük ve popüler kripto para aracısı. Çevrimiçi cüzdan fonksiyonu, alımdan kısa vadeli çevrimiçi depolamaya kadar kullanımını çok kolaylaştırıyor. Nasıl kripto para alınır sorusunu sormaya yeni başlayanlar için kolay kullanılan platformuyla da kripto para alınacak en iyi yerlerden biridir.

Sonuç

sanal para nasıl alınırNasıl kripto para alınır sorusunu ilk başta biraz ürkütücü olabilir, ama içine girdikten sonra çok zevk alabilirsiniz! Arkasındaki teknoloji, tarihi, geleceği hakkında öğrenecek çok şey var ve elbette kazanılacak bolca para da.

Yazıyı okuyup öğrendiğinize göre sadece üç adımda 10 dakikadan kısa süre içinde başlayabilirsiniz:

Nasıl kripto para alınır konusunda size tavsiyemiz, piyasa fiyatları daha yüksek olmasına rağmen Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi itibarlı paraları kullanarak başlamanız. Heyecan verici sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuç olarak kripto paranın geleceği parlak. Bilinçli ticaret yapın, piyasayı izleyin ve hepsinden önemlisi, maceranın tadını çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top