Web Geliştiricisi Olarak Para Kazanın

Web geliştiricisi olarak para kazanın

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

uygulamanizi gelistirerek ninja ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Yüksek
Yüksek

Gelir

Gelir Orta
Orta

Web geliştiricisi olmak gerçek anlamda büyük fırsatlar sunarken bu alandaki birçok uzman işverenlerinin bitmek bilmeyen sorularından bıkmış durumdadır. Bu yüzden birçok web geliştiricisi kendi işlerini kurmakta ve aynı anda birçok müşteriye hizmet verecek şekilde freelance olarak çalışmaktadır. Freelance çalışarak para kazanmak için işinizi bırakmak istiyor veya ek gelir elde etmek için yarı zamanlı olarak çalışmak istiyorsanız, başarılı olmanız için bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Freelance web geliştiricisi dünyasına giriş yapmak için bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Freelancer Olarak Kazanç Sağlama İmkanı

Genellikle, freelance olarak çalışan insanların aklındaki soru işareti, bu işin bir işveren için çalışmaya oranla ne kadar daha fazla ödediğidir.

Freelancerlar sektörde genellikle deneyimli uzmanlar olarak görülür, işlerinde uzman ve hizmetlerini direk olarak diğer insanlara sunan uzmanlar. Genelde freelancerlar şirketler tarafından web geliştiricisi olarak işe alınmaktadırlar.

Diğer taraftan bu tür şirket çalışanlarının birçok yeteneğe sahip olduğu düşünülür. Genelde iş tanımları web geliştirici olsa da bu tür çalışanların grafik tasarım, çevrimiçi pazarlama ve web geliştirme alanlarında da becerili olduğu varsayılır ve onlara birçok iş verilir.

Bu geleneksel görüşte, freelancerların yaptığı işler onlardan daha değerli durumda görülür. Deneyimli uzmanlar olarak, freelancerlar normal bir ofis çalışanından daha yüksek fiyatlar talep ederler. Freelance işin doğasında olan kısa süreli çalışma ve sigorta ve diğer giderler açısından da şirkete yük olmamaları, freelancer olarak çalışan insanların daha fazla kazanma sebeplerindendir.

Günümüzde, bulut çalışanların ve rekabetçi freelance piyasaların büyümesi, geleneksel ödeme yöntemlerinin de değişmesine sebep olmuştur. Freelancerlar hala ofis çalışanlarına göre daha yüksek miktarlar almaktadırlar fakat bu iki çalışan türü arasındaki maaş açısından fark az da olsa azalmıştır. Ofis çalışanı olarak para kazanmaktansa bunu freelancer olarak yapmak için, daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekmektedir. Kulağa zor gelse de bunu yapmak mümkündür.

Yaklaşık ne kadar kazanırsınız

“Freelance bir web geliştiricisi olarak ne kadar kazanırım?” sorusuna kesin bir cevap bulunmamaktadır. Salary.com sitesindeki istatistiklere bakılacak olursa ortalama web geliştirici ücretleri deneyime bağlı olarak 150,000 TL ile 220,000 TL arasında değişmektedir. Bu da demektir ki bu alanda çalışanların yarısı bu fiyatlardan ucuza, diğerleri ise bu fiyatlardan daha yüksek fiyatlara çalışmaktadırlar.

Freelancerların ne kadar kazandığını tam olarak bilmek mümkün değildir. Çoğu freelancerın bloglarda yılda 300,000 TL’ye kadar kazandığını okuyabilirsiniz fakat bu alanda çalışan çoğu insanın bundan az kazandığı gerçeği de vardır.

Müşteri kazanmak için çalıştığınız ilk yıllarda, yılda ortalama 60,000 TL ile 130,000 TL arasında bir maaş kazanıyor olmayı bekleyebilirsiniz. Daha deneyimli freelancerlar ise ortalama 160,000 TL ile 250,000 TL arasında bir maaşla çalışmaktadırlar. Bunların yanında eğer müşterilerinizi çevrimiçi olarak değil de bulunduğunuz bölgeden arıyorsanız, bulunduğunuz coğrafik bölge de sizin maaşınızı etkileyecek bir etmendir. Büyük şehirlerde ve yaşam giderlerinin yüksek olduğu yerlerde yaşayan geliştiriciler genelde yılda daha fazla kazanmaktadırlar.

Diğer Kazanımlar

Maaş, freelancer bir web geliştiricisi olarak çalışırken çoğu insanın aklındaki tek ücrettir. Öte yandan, kendi alanınızda çalışırken faydalanabileceğiniz diğer kazanımlar da mevcuttur.

Freelancerların ücret dışında elde ettikleri kazanımlardan birisi ücretsiz reklamlarının yapılma fırsatıdır. Bunun için beraber çalıştığınız müşterinizin sitesine reklamınızı koyabilir veya müşterinizden sizin için reklam ücretlerini daha uygun fiyatlara çekmesini isteyebilirsiniz. Bu şekildeki kazanımlardan bir diğeri de hizmet ve ürün takası yapma fırsatıdır. Freelancerlar yazılım, bilgisayar gibi proje çalışmalarında önem taşıyan bileşenleri indirimli veya yaptıkları iş karşılığında muhasebe gibi hizmetleri takas karşılığında alabilirler.

Bu tür karşılıklı değişimler ve kazanımlar sizin freelance web geliştiricis olarak ortalama maaşınızı artırmazken masraflarınızı düşürür ve cebinize daha fazla para kalmasını sağlar. Müşterilerle anlaşma yaparken, alternatif kazanımlar yoluyla kazançlarınızı artırmak için takas ve indirim seçeneklerini aklınızda bulundurun.

Web geliştiricisi olarak para kazanın

Diğer Hizmetler

Türkiye’de çoğu şirket, bir web geliştiricisini işe alırken, işe aldıkları bir freelancer olsa bile ondan basit bir web geliştirme işinden fazlasını bekler. Sonuç olarak, çoğu web geliştiricisi grafik tasarım ve içerik yazarı gibi değişik görevleri de üstlenmek zorunda kalırlar.

İşiniz olan web geliştiriciliği dışında başka bir şey yapmak istemiyor olsanız da, size verilen görevleri yapmanızın size katkısı olacaktır. Eğer şirket bir işi tamamlamak için birden çok freelance tutmuyorsa, size yaptığınız fazladan işler için daha fazla ödeyebilir, dolayısıyla siz de yaptığınız projelerden normalden çok kazanma fırsatı elde edersiniz. Tabi ki, böyle bir durumda bir projeyi yapabildiğiniz en iyi şekilde bitirmek için daha fazla zaman harcamanız gerekecektir.

Bu şekilde bir hizmet sunmanızın diğer bir faydası da rekabet etme kapasitenizin artmasıdır. Eğer bir web site için gerekli her şeyi tek başınıza sunabiliyorsanız, rekabet açısından kendinize yeni bir alan açabiliyorsnuzu demektir. Bu deneyimli freelancerlara karşı yeni müşteriler bulmakta zorlandığınızda oldukça işe yarayacak bir özellik olacaktır.

Freelancing Hakkında Aklınızda Bulundurmanız Gereken Önemli Noktalar

Freelancer bir web geliştiricisi olarak para kazanmaya başlamadan önce, işinizin sürekli veya sabit bir yapıya sahip olmayacağını anlamanız önemlidir. Çalışma saatlerinizin, kazanacağınız miktarın ve alacağınız miktar karşılığında vereceğiniz hizmetin projeden projeye değişmesine hazırlıklı olmalısınız. Eğer belirsizlikle aranız iyi değilse, freelance bir web geliştiricisi olmak belki de size göre değildir. Freelance olarak çalışan web geliştiricilerinin hayatlarında sürekli değişen şeylere bir göz atalım:

Saatler

Birçok insanın aklında freelancer olarak çalışmanın en büyük faydalarından birisi kendi planınızı oluşturabiliyor ve istediğiniz zaman çalışıyor olmanızdır. Kendi işinizin patronu olmanız size daha fazla esneklik sağlarken, bu öte yandan daha fazla çalışmanıza, en azından şimdiki çalışma miktarınızdan daha az çalışmamanıza yol açabilir.

Freelancer olarak ilk işe başladığınız zaman, projeleri hızlıca bitirmeniz ve işinizin büyümesi için oldukça kaliteli hizmet vermek zorunda kalacaksınız. Bu da demektir ki yapılan her aramaya ve atılan her maile anında cevap vermeniz, dolayısıyla normal çalışma saatlerinizden biraz daha uzun çalışmanız gerekecektir. Freelance web geliştiricilerin günde 9-12 saat arası çalışıyor olmaları alışılmadık bir şey değildir ve bununla da kalmayıp her gün çalışıyor olmaları da rastlanan bir durumdur.

İyi haber ise işiniz büyümeye başlayınca ve daha çok müşteriyle çalışmaya başlayınca, daha iyi bir iş-özel hayat dengesi kurma ihtimalinizin oluşudur. Çok çalışmanız gereken zamanlarda göstereceğiniz sabır, size ilerde daha büyük işler ve referanslar ve reklamlar sayesinde gelecek yeni müşteriler vadedecektir.

Ödemeler

Freelancerlar için değişken etmenlerden birisi de iş başına ne kadar ve ne zaman ödeme aldıklarıdır. Freelancer olarak işe başladığınız zaman, ödeme konusunda genelde müşterilerinizin insafına kalırsınız ve genelde onların şartlarıyla ödeme kabul edersiniz.

Genellikle, şirketler size işi bitirmedikçe ödeme yapmazlar. Bu şekilde, projeyi tamamlamanız konusunda garanti sağlarlar; öte yandan bu sizi işi bitirdiğinizde paranızı alamama veya paranın bir kısmını iş başında bir kısmını iş bitince alma veya proje boyunca gibi risklerle karşı karşıya bırakabilir.

Bazı zamanlarda da müşterilerinizle anlaştığınız tarihlerde ödeme alacağınızdan dolayı kendinize bir bakıma düzenli gelir yaratmış olursunuz. Bu işle ilgili giderlerinizi ve kişisel harcamalarınızı yapmak üzere para biriktirmeniz ve harcamanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Ödemenizi nasıl aldığınız da değişebilir. Çoğu freelancer ödemeleri PayPal yoluyla alırken diğer yandan nakit veya çekle ödeme şekli de görülebilmektedir. Western Union gibi para transfer hizmetleri de bu iş için kullanılabilir fakat bu gibi hizmetler bu işlem için ücret talep etmektedir. Ödemeyi kart yoluyla da kabul edebilirsiniz fakat bu da müşterilerinizden ödeme alırken ücret ödemeniz gerektiği anlamına gelecektir. Bazı ödeme türlerinde paranın elinize geçmesi için bir müddet beklemeniz gerektiğini de ekleyelim.

Diğer Etmenler

Web geliştiricisi olarak para kazanın Freelancer olarak çalışmak size çok şey vadediyor olabilir ve ofis işinden freelancerlığa geçen çoğu web geliştiricisi size bu kararı aldıklarından dolayı çok mutlu olduklarını ve yine olsa yine aynı tercihi yapacaklarını söylüyor olabilir.

Bunlara rağmen, freelancer olarak çalışmak yine de çok stresli bir iştir. Müşterileriniz ne istedikleri konusunda kararsız olabilirler ve bitirdiğiniz işin üzerinde birçok kez değişiklik isteyebilirler. Bu da her bu tür istekte daha fazla çalışmanız ve saat başına kazandığınız miktardan kesintiler yapmanız anlamına gelmektedir.

Ayrıca, iş ortamınızdaki bu stres aile ve arkadaşlarınızı da etkileyebilir. Evden çalışma konsepti onlara garip gelebilir ve telefonda iş görüşmesi yaparken dahi onlarla vakit geçirmenizi isteyebilirler. Dolayısıyla, bu şekilde evden para kazanmaya başlamadan önce, onlarla oturup konuşmanız ve işinizde başarılı olmak için beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız üzerinden bazı sınırlar çekmeniz gerekebilir.

Freelancer patron baskısını üzerinizden kaldırsa da, stresi tamamen ortadan kaldırmaz. Müşterilerinizi memnun etmek tamamen sizin elinizdedir ve bunun için danışacak bir yöneticiniz yoktur. Bunlara ek olarak, işinizle ilgili etrafınızda size destek olacak bir takımınız olmadan her alana hâkim olmanız gerekmektedir.

Strese ek olarak, freelance olarak çalışmak size ofis çalışanı olarak verilen birçok ayrıcalıktan vazgeçmek anlamına gelmektedir. Freelance olarak çalışmaya başladıktan sonra artık zam, bonus ve teşvik alamayacak ve sadece kendi kazançlarınızla yetinmek zorunda kalacaksınız. Hasta olduğunuzda veya ailedeki sağlık sorunlarından doğan bir sorun oluştuğunda, izin alamayacak veya ücretli izne çıkamayacaksınız. Özet olarak, çalışmadığınız sürece maalesef para kazanamayacaksınız.

Kazancınızı Artırmanın Yolları

Web geliştiriciler için birçok fazladan ek gelir getirecek ve müşterilerin tekrar aynı siparişi vermesini sağlayacak yollar mevcuttur. Web geliştiricisi olarak internetten para kazanmak için bazı öneriler aşağıdaki gibidir:

Mevsimsel Değişiklikler

Çoğu şirket, web sitelerinin aktif görünmesi ve SEO optimizasyonu gibi sebeplerden dolayı yıl boyunca sayfalarının görüntüsünü birkaç kez değiştirir. Bu talebi, onlara mevsimsel hizmetler ve sayfayı şu anki mevsime veya tatil mevsimine göre değiştirecek paketler sunarak paraya çevirebilirsiniz. Eğer birkaç hizmeti bir araya getirecek bir paket programı sunarsanız, bu pakette o sezona bağlı olarak reklam ve pazarlama desteği de verebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de değişebilir e-kart tasarımıdır. Müşterilerinize değişik zamanlarda gönderebilecekleri bayram/tatil/yılbaşı kartları tasarlayabilirsiniz, onlar da bu kartları mail listelerine gönderebilirler. Bu kartlar basit olarak bir tebrik yazısı veya hâlihazırdaki işe insanları yönlendirmek için kupon veya indirim kodu içermektedirler.

Değiştirilebilir, yıl içerisindeki tatillere göre uyarlanabilir mevsimsel paketler oluşturmaya çalışın ve müşterilerinize faturayı aylık, üç ayda bir veya toptan olarak kesin, böylece onlar da sizin hizmetlerinizi kullanmaya devam edebilirler.

Sunucu Hizmeti

Sunucu hizmeti vermek işinize katkı yapacak bir kazanç yöntemi yaratmanızı sağlar. Bu tür hizmetler sağlayan çoğu şirket müşterilere sunabileceğiniz tekrar satış paketleri oluşturmaktadırlar. Fiyatlarınızı boş alan, trafik miktarı, e-posta hesabı ekleme ve diğer özellikleri göre belirleyebilirsiniz. Sonrasında, hizmetinizi aylık, üç ayda bir veya yıllık olmak üzere fiyatlandırabilirsiniz. Bu size sadece sabit bir gelir yaratmakla kalmayıp aynı zamanda müşterileriniz için başka sunucular bulma stresinizi ortadan kaldıracak ve bütün işi tamamen kendiniz yapabilir hale geleceksiniz.

Anlaşma Yaparken Hayır Demeyi Öğrenin

Müşterilerinizle anlaşma yaparken, bazen söylenecek tek kelime “hayır” olabilir. Bazen, anlaşma yapmadan masadan kalkabileceğinizi göstermek müşterilerinizin sizin isteklerinizi ön plana almasıyla sonuçlanabilir. Toplantıda hayır diyebildiğiniz zaman müşterilerinizin istediğiniz fiyat üzerinde nasıl anlaşma sağladıklarını görünce siz de şaşıracaksınız.

Yeni bir freelancer olarak, sözlerinizi tutma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. İşinizi sağlama almaya çalışırken, asla yetiştiremeyeceğiniz bir tarihe iş teslim etmeye veya olması gereken ücretin çok altına çalışmaya yeltenebilirsiniz; öte yandan eğer bu işi zamanında bitiremez ve ücretten dolayı gereken özeni göstermezseniz, müşterinizin gözünde iyi bir intiba bırakamazsınız. Saygınlığınız bu yüzden zarar görebilir ve buradan alacağınız kötü geri bildirim ileride alacağınız işleri etkileyebilir.

Müşterilerinizle anlaşma yaparken ne kadar çalışacağınız fark etmeksizin gerçekçi olmanız oldukça önemlidir. Daha azına söz verip daha çok çalışın. İşi yapmak için neye ihtiyacınız olduğu üzerine daha fazla düşünün, böylece müşterilerinize erkenden iş teslim etmeniz durumunda onları şaşırtabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin istediği işi zamanında bitiremeyecekseniz, direk olarak hayır deyin. Hayır deyip işi alma fırsatını kaçırmak, evet deyip işi bitirememekten daha iyi bir seçenektir.

Web geliştiricisi olarak para kazanın

Hizmetinizi ve Yaptığınız İşi Başkalarına Satın

Web geliştiricisi olarak bazen üzerinde çok çalıştığınız ve düzgün bir şekilde çalışan işi müşterilerinizin beğenmediği durumlarla karşılaşacaksınız. Bunun üzerine yaptığınız bir toplantıda işe sıfırdan başlamanız istenebilir; bu da onca emeğinizin boşa gitmiş olduğu ve yaptığınız web sitesinin işe yaramaz olduğu anlamına gelir.

Veya gerçekten öyle mi?

Yaptığınız siteyi yine de başkalarına satabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Çoğu şirket, hatta diğer web geliştiriciler sitenizi alıp bunu şablon veya eskiz olarak kullanabilir. Yazdığınız kodlar, grafikler ve eğitim videolarını tekrar satabilirsiniz, dolayısıyla yaptığınız işi silmeden önce bunu nasıl paraya çevirebileceğiniz konusunda bir daha düşünmenizde fayda olabilir. Hatta web şablonları ve modelleri satan ve her satış yaptığınızda size puan kazandıran web siteleri de mevcuttur. Yaptığınız siteler size fazladan gelir sağlamakla kalmayıp aynı zamanda isminizi taşıdıkları için bilinilirliğinizi artırıp daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olurlar.

Kullanılmayacak bir siteyi işe yarar hale getirmenin diğer bir yolu da bunu bir müşteriye veya müşteri potansiyeli olan yerlere ücretsiz olarak sunmaktır. Bunu neden yapayım diye kendinize soruyor olabilirsiniz, öte yandan herhangi bir ücret biçmezseniz dahi buradan para kazanma fırsatınız mevcuttur. Bunu şu yollarla gerçekleştirebilirsiniz:

 • Şirketlerin isteğine göre ücretsiz şablonların, grafiklerin, düzenin isteğe göre değiştirilebileceği, yazıların eklenebileceği bir hizmet sunun
 • Ücretsiz bir şablon sunun ve sonrasında ücretli Premium şablonlar veya sayfa düzeni özellikleri ekleyin. Ücretli olarak alınabilecek Premium versiyona fazladan eklentiler, işlevler veya özellikler ekleyebilirsiniz.
 • Müşterilerinize ek ücret karşılığında fazladan hizmet sunun. Kurulum ve yükleme, arama motoru optimizasyonu veya diğer hizmetler için ücret talep edin.
 • Ücretsiz olarak sunduğunuz ürünler sizin sonradan yapacağınız işler veya referanslarınız açısından yararlı olacaktır. İnsanlar genelde ücretsiz ürünleri severler ve onlara bu ürünü ücretsiz olarak verdiğiniz için kendilerini size borçlu hissederler, bu da ilerde onların size referans olmasını veya sonradan sizden hizmet satın almasını sağlar.
 • Özelleştirme Hizmetleri. Buna yukarıda biraz değindik ve bu tür hizmetler kazancınızı artırmak için büyük önem taşımaktadır. Web sayfası düzeni veya şablonu satın almak isteyen çeşitli müşteri tipleri mevcuttur ve genelde şu şekildedir:
 • Piyasaya yeni girmiş ve yeni şeyler öğrenmeye çalışan geliştiriciler. Eğer bu kişiler işlevsel bir web siteye ihtiyaç duyuyor fakat nasıl yapacaklarını bilmiyorlarsa, bunun için para ödemeye hazırdırlar.
 • Web sitelerini makul bir bütçeyle oluşturmak veya güncellemek isteyen büyük şirketler veya küçük işletmeler
 • Zamanları kısıtlı olan ve bu yüzden dışarıdan hizmet ihtiyaçları ve bunun için para ödemeye hazır olan geliştiriciler ve şirketler

Şablonların insanlar tarafından neden alındığı önemli değildir, bunları satın alan insanlar kendilerine göre özelleştirebilirler. Bu işi de onlara zaman kazandırmak amacıyla yapmayı önerebilirsiniz. İnternetten şablon satarken, yarattığınız şablonlar üzerinde hızlı değişiklikler yapabileceğinizi söyleyerek ürününüzü pazarlamayı unutmayın. Sizinle iletişime geçilebilmesi için web sitenizin, e-posta adresinizin, Skype bilgilerinizin veya diğer yolların sunduğunuz ürün içerisinde yer aldığından emin olun.

Özelleştirmeye ilişkin hizmetler web geliştiricisi olarak yaptığınız işler kadar çok kazandırmaz fakat size güzel ek gelirler yaratabilir ve freelance bir web geliştiricisi olarak sabit bir işe sahip olmanıza yarayabilir.

Öğretin

Günümüzde, çoğu insan kendi web sitelerini oluşturmak amacıyla web geliştiricisi olmak istemektedirler. Sonuç olarak, bu sektörde bilgili olan uzmanların görüşlerine sıkça danışmaktadırlar. Bu konuda revaçta olan eğitimler genelde şu şekildedir:

 • CSS nasıl kullanılır
 • Photoshop nasıl kullanılır
 • Dreamweaver nasıl kullanılır
 • Illustrator nasıl kullanılır
 • Java ve Java Script nasıl kullanılır
 • HTML ve PHP programa dilleri nasıl kullanılır
 • Drupal nasıl kullanılır
 • WordPress nasıl kullanılır
 • CMS nasıl kullanılır
 • Facebook nasıl kullanılır
 • YouTube nasıl kullanılır
 • Twitter nasıl kullanılır

İşlerinizin yoğun olmadığı zamanlarda, siz de birkaç adet eğitim hazırlayabilirsiniz. Bu eğitimleri e-kitap olarak websiteniz üzerinden veya Amazon / Apple iBookstore gibi mağazalardan satışa sunabilirsiniz. Ayrıca eğitim materyali satan siteleri de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak çeşitli web geliştirme konularında webinarlar da düzenleyebilirsiniz.

Freelancing Sitelerini Deneyin

Eğer işleriniz yoğun değilse, yeni müşteriler ve iş bulmak için freelance web sitelerinden yararlanabilirsiniz. En popüler freelance siteleri aşağıdaki gibidir:

Bu sitelerden bazıları müşteriler tarafından oluşturulmuş proje ilanlarından web geliştirici arayanlar arasından seçim yapmanıza imkan sağlar. İş tanımını okuyabilir ve sunduğunuz ücret karşılığında ne sunacağınıza ilişkin bir teklif sunabilir ve sizi özel kılan şeyin ne olduğunu teklifinize yazabilirsiniz. Geri kalan siteler ise belli bir ücret karşılığında kendi hizmetinizi sunmanızı sağlamaktadır. Bu sitelerde ise hizmete ihtiyaç duyan müşteriler gelip hizmetler arasından seçim yapmaktadır.

Hangi freelance sitesinde olursanız olun, o siteye kazandığınız paranın bir miktarını komisyon olarak vermeniz veya aylık üyelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu siteler, çok fazla yatırım yapmanıza gerek kalmadan, sizin reklamınızı yaparlar. Burada dikkat etmeniz gereken hangi sitenin ne kadar komisyon aldığınız ve ücretlerinizi bu komisyonlara göre ayarlamanızdır.

Farklı Düşünün

İş müşteri bulmaya ve iş kovalamaya gelince, freelance web geliştiriciliği dünyasında yaratıcı olmanız gerekebilmektedir. Sadece bir web site yaratıp iş için hazır olduğunuzu bildirmek size durduğunuz yerden para getirmeyecektir.

Reklam yapmak başarıya giden yolun olmazsa olmazıdır, özellikle de ilk başlarda. Reklamınızı yapmanın birkaç yolu şu şekildedir:

Direk Olarak Posta Yolunu Kullanmak

Bölgenizde bulunan şirketlere el ilanları dağıtmak veya şirketlere internet üzerinden e-posta göndermek müşterilerle iletişime geçmenizi sağlar.

Referans Grupları

Referans grupları, düzenli olarak buluşan ve değişik mesleklerden insanların bulunduğu kulüpler veya organizasyonlara verilen isimdir. Bu gruptakilerin amacı yaptıkları işleri ve sundukları hizmetleri anlatmak ve diğer üyelerin ne iş yaptığı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Burada üyeler, birbirlerine kullandıkları servisleri, iş kapmalarına yarayan müşterileri anlatırlar. Bu gruplarda, diğer üyelere referans getirmeniz de beklenir.

Özendirici Teşvikler

Müşterilerinize referans karşılığında özel ürünler veya indirimler sağlamak freelance bir web geliştiricisi olarak iş almanın başka bir yoludur. İsminizin kulaktan kulağa yayılması freelancer olarak çalışırken reklamınızı yapmanın en güçlü şeklidir.

Her Zaman Öğrenmeye Açık Olun

Web geliştiricilerin dünyasının an be an geliştiği bilinen bir gerçek. Sürekli yeni teknolojiler sunulmakta ve bu sektörde revaçta olan şeyler sürekli değişmektedir. Eğer başarılı bir freelance web geliştiricisi olmak istiyorsanız, sektörünüzde meydana gelen her değişikliğe ayak uydurmanız gerekmektedir.

Alanınızda uzman hale gelmek için seminerlere ve derslere katılıp yeteneklerinizi geliştirmek iyi bir seçenektir. Bu sizi rekabette bir adım öne geçirir ve potansiyel müşterilerinizin sizi seçmesini sağlar.

Freelancer olarak eğitim aldıkça para kazanamayacağınızın bilincinde olmanız gerekir. Bu ayrıcalık sadece ofis çalışanlarına özgüdür. Sonuç olarak, kendinize kişisel gelişim için zaman ayırmanız gerekirken öte yandan bunun karşılığı olan parayı da iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Sürekli yeni bir şeyler öğreniyor olduğunuzdan emin olun, örneğin ayda bir, üç ayda bir veya yılda iki kez olmak üzere. İnternette gezinirken, web geliştiriciliğinde revaçta olan şeyleri öğrenmek için makaleler okuyabilir ve değişikliklere ayak uydurabilmek için sektörünüzle alakalı yayınlara abone olabilirsiniz.

Bağlantılar

Web geliştiricisi olarak para kazanın Freelancer olarak evinizde yer alması kuvvetle muhtemel olan bir ofiste çalışıyor olacaksınız fakat bu diğer insanların sizin işiniz için önemli olmadığı anlamına gelmemektedir. Daha önce de belirtildiği gibi, yeni müşteri kazanırken referansların önemi oldukça fazladır, dolayısıyla güçlü bağlantılar kurmak çok önemlidir. Diğer freelancerlar ile tanışmak için bu amaçla düzenlenen toplantılara katılın. Bu referans alma şansınızı artırmakla kalmayıp sizinle aynı şartlarla çalışan insanlarla sohbet ortamı da yaratacaktır. Bu görüşmelerde fikirlerinizi paylaşabilir ve birbirinize destek olabilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde, rekabet ettiğiniz kişilerle iletişimde olmak da sizin adınıza faydalı olabilir. Bir müşteriyi reddetmek zorunda olduğunuzda onları işi layıkıyla yapacağınıza inandığınız birine yönlendirmek güzel bir davranış olacaktır. Bunu birkaç kere yaptığınızda karşılığını da aldığınızı göreceksiniz. Artı olarak, diğer web geliştiricilerle iletişimde olmak sektörünüzde başka ne tür işler yapıldığını görmeniz açısından da büyük bir fırsattır.

Özet ve son sözler

Freelance bir geliştirici olarak gelir elde etme imkânı oldukça fazladır. Piyasa ve freelancerlara olan talep gün geçtikçe artmaktadır ve eğer piyasaya doğru yaklaşımla girerseniz, güzel miktarlar kazanabilirsiniz.

Web geliştiriciliği freelancer olarak para kazanmanın tek yolu değildir. Freelancer olarak para kazanmanın bir yolu da sanal asistanlık yapmaktır. Bu işin tanımı kısaca internetten asistanlık yapmaktır ki bu iş web geliştiriciliğini de içerebilir.

Eğer para kazanmanın diğer yollarını arıyorsanız, bildiğimiz bütün internetten para kazanma yollarını sıraladığımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top