Metin Yazarak Para Kazanın

Metin yazarak para kazanın

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Metrik ninja ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Orta
Orta

Gelir

Gelir Orta
Orta

Yazmaya doğuştan yetenekli misiniz? Eğer bu sizin doğuştan sahip olduğunuz bir yetenekse, bunu yazar olarak paraya çevirebilirsiniz. Yapacağınız iş ise şirketler ve özel müşteriler için geniş yelpazeden oluşan konularda yazmak olacaktır.

Freelancer olarak metin yazarlığı yapmak size evden çalışma fırsatı sunar ve tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak geçiminizi sağlamanızı sağlar, fakat başarılı olmak için aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:

 • Yazım tekniğinizin güçlü olması
 • Metin yazarı işlerini nasıl bulacağınızı bilmeniz
 • Ücretinizi doğru olarak ayarlamanız
 • Standartlarınızın olması ve yüksek kalitede işler yapıyor olmanız
 • Teslim tarihlerine özen göstermeniz ve işi zamanında teslim etmeniz

Eğer bir metin yazarı olmak istiyorsanız, çevrimiçi metin yazarlığı dersleri alabilirsiniz. Bu dersler yazım yeteneklerinizi geliştirmenize ve içerik yaratmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinize işinizin kalitesi hakkında fikir vermesi açısından bu derslerdeki örneklerden birkaç tanesiyle portfolyo oluşturabilir ve onlara bunu gösterebilirsiniz.

Eğer metin yazarlığı hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, portfolyonuzda kullanmak üzere birkaç sayıda içerik yaratmanız güzel bir fikir olacaktır. Bazı ürünler için açıklama, birkaç yazı veya blog gönderisi oluşturmaya çalışın. Bunları dikkatlice tekrar okuyun ve yazınızın tamamen düzgün ve doğru bir şekilde yazıldığından emin olun. Küçük de olsa bir portfolyo oluşturduktan sonra, iş aramaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu rehber size bunun nasıl olacağını gösterecek ve başarı için ipuçları verecektir.

Metin Yazarlığı İşi Bulmak

Metin yazarları genelde aşağıdaki iki şekilde iş bulmaktadır:

 1. Birçok sektörde çalışma gösterip uygun olan her tür işi kabul ederek
 2. Belirli bir sektöre yoğunlaşıp o alanda çalışan müşterileri kovalayarak

Çoğu metin yazarı işe internetten para kazanmakla başlar çünkü bu sayede deneyim kazanır ve kendisine portfolyo oluşturma fırsatı bulur. Müşterilerinizin sayısı arttıkça, odağınızı değiştirebilir ve ilginizi çeken belirli alanlara yönelebilirsiniz.

Bir alanda özelleşme, o alanda şirketlere veya organizasyonlara kendinizi uzman olarak tanıtma fırsatı verdiğinden oldukça yararlı olabilir. Böylece yüksek ücretli işler için ilk adımınızı atmış olursunuz. İş kapmak için çokça rekabet etmeniz gerekebilirken belirli alana yoğunlaşmış kişilerin diğerlerine oranla iş bulması daha kolay hale gelir.

Uzmanlaşabileceğiniz bir çok alan bulunmaktadır, örneğin:

 • Alternatif tıp
 • Bebekler ve çocuklar
 • Güzellik
 • İnşaat
 • Eğitim
 • Finans
 • Mobilya
 • Yeşil ve sürdürülebilir ürünler
 • Sağlık
 • Ev işleri ve kendin yap tarzı işler
 • İş ve kariyer
 • Kişisel gelişim
 • Askerlik
 • Din
 • Küçük işletmeler
 • Yazılım ve teknoloji
 • Gezi
 • Şarap ve yemek

Peki nasıl bir alan seçeceksiniz? Kendi eğitiminizi ve deneyiminizi düşünerek başlayabilirsiniz. Eğer daha önce bir sektörde çalıştıysanız, metin yazarlığı söz konusu olunca yararlanabileceğiniz bazı deneyimler elde etmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kendi ilgi alanlarınızı da düşünebilirsiniz. Eğer finans sektöründe çalışmış ve bu sektörden nefret etmişseniz, gezi veya sağlık gibi konular size çekici gelebilir.

Bir konu seçtikten sonra, birkaç yazı denemesinde bulunabilirsiniz. Hatta bu yazıları Hubpages gibi sitelerde yayımlayarak paraya çevirebilirsiniz. Sonrasında bunu potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Metin Yazarları Ne Kadar Kazanır?

Metin yazarlığı için ne kadar kazanacağınızı düşünürken, ücretlerinizi rekabet edebilecek şekilde ayarlayabilir, dolayısıyla diğer projelerin arasından sıyrılabilirsiniz. Aynı zamanda, kazandığınız miktarın da doyurucu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Eğer ne kadar fiyat biçeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa, Upwork gibi projelere teklif vermenizi sağlayacak sitelerde iş arayabilirsiniz. Bu oldukça yararlı olacaktır çünkü bu sitede ortalama teklifi görüp siz de teklifinizi oluşturabilirsiniz.

İşlerinizi tamamladıktan ve para kazandıktan sonra, müşterilerinizden yaptığınız işten memnun olup olmadıklarına dair geribildirim isteyin. Müşterilerinizin sizi diğerlerine önermesi için teşvik veya indirim sağlayabilirsiniz.

Metin yazarlığı birçok yazım biçimini içinde barındırabilir. Ürün açıklaması, web sayfası, e-kitap, rapor veya diğer çeşitler bu türler arasında sayılabilir. Bazı işler sizden projenin tamamı, sayfa başına veya kelime başına fiyatlandırma yapmanızı isteyebilir. Diğer projelerde ise, saat başına ücret dahi belirleyebilirsiniz. Yazmaya harcadığınız zamanı takip etmek zor olabilir fakat saat başına ücret seçeneği, doğru seviyede belirlediğiniz sürece size yüksek miktarlar kazandıracaktır.

Günde 8 saat ve haftada 5 saat çalıştığınız düşünülürse yıllık kazanç miktarlarına tekabül eden saatlik ücretleriniz aşağıdaki gibi oluşur:

– Yılda 90,000 TL veya ayda 7,500 TL kazanmak için saat başına 46.8 TL fiyat koymanız gerekir.

– Yılda 150,000 TL veya ayda 12,000 TL kazanmak için saat başına 75 TL fiyat koymanız gerekir.

– Yılda 288,000 TL veya ayda 24,000 TL kazanmak için saat başına 150 TL fiyat koymanız gerekir.

– Yılda 360,000 TL veya ayda 30,000 TL kazanmak için saat başına 187.5 TL fiyat koymanız gerekir.

Metin yazarak para kazanın

Fiyatınızı Belirlemek

Peki fiyatınızı nasıl belirleyeceksiniz? Bu sorunun cevabı tamamen sizin deneyiminize ve başarılı olmak için nelere ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Burada düşünmeniz gereken tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışıp ne kadar kazanacağınızı düşünmeniz bir başlangıç noktası olabilir.

Önemli olan bir fiyat belirleyip ona sadık kalmaktır. Kelime başına, sayfa başına veya saat başına ücretinizi sadece bir işi almak adına çok düşürmemeye dikkat edin. Bu yüzden çok fazla kazanamayabilir ve size bu az kazandıracak iş için çok gelir getirecekleri geri çevirmek zorunda kalabilirsiniz. Müşterilerinizle pazarlık ederken hayır demek zor olabilir fakat bu sizin yararınıza olacaktır.

Bu demek değildir ki müzakere edemezsiniz. Eğer saatte 120 TL kazanmak istiyorsanız, işe 150 TL teklif etmekle başlayın. Sonrasında istediğiniz fiyatı almak için daha rahat pazarlık edebilirsiniz.

Metin Yazarı Olarak Para Kazanmak İçin İpuçları

Freelance bir metin yazarı olarak karlı bir iş kurmak zaman alabilir fakat aşağıdaki ipuçlarını izlemek işinizi kolaylaştıracaktır:

1. Tutabileceğiniz Sözler Verin

Müşterilerinizden iş alırken, işi ne zaman bitirebileceğiniz konusunda gerçekçi olun. Her zaman daha çoğunu söylemek en iyisidir, yani bir projenin 5 günde biteceğini biliyorsanız müşterilere bir hafta sonra teslim edeceğinizi söyleyin. Bir projeyi geç tamamlamak metin yazarının başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir çünkü proje yaparken en önemli kıstas zamandır.

2. Değerinizin Farkında Olun

Eğer işinizin saatte 150 TL’ye değmediğine inanıyorsanız, kimse size bu ücreti ödemeyecektir. Bu açıdan gelecekte müşteri kazanmak için kendinize güvenmelisiniz. Eğer yazım yetenekleriniz güçlüyse, fiyatınızın uygun olduğuna inanmanızla beraber ne kadar insanın size ödeme yapmak için beklediğini görünce şaşıracaksınız. Bu siz deneyim kazandıkça ve etkileyici bir portfolyo oluşturmaya başlayınca daha da belirgin hale gelecektir.

3. Zamanınızı Akıllıca Kullanın

Evden para kazanma seçeneklerinden metin yazarlığı birçok avantaj sunmakla beraber ilginizi dağıtacak birçok etmenle de beraber gelmektedir. Kendinize dikkat dağıtıcılardan uzak bir iş alanı sağladığınızdan emin olmalısınız.

Kendinize günlük planlar oluşturun. Bu planlar istediğiniz gibi olabilir. 8 saat sadece yemek molası vererek veya öğlen vereceğiniz uzun bir arayla sabah ve akşam 4’er saat çalışmayı seçebilirsiniz. Burada en önemli şey size uyacak bir plan yapıyor olmanız ve sonrasında bunu ofisteymişçesine takip etmenizdir.

Ayrıca görevlerinizin ve bütçenizin de kaydınızı tutmalısınız. Her gün, tamamlamanız gereken şeylerin listesini oluşturun. İşi nasıl tamamlayacağınız tamamen size kalmış. Bazı yazarlar her seferinde tek işle ilgilenmeyi seçerken bazıları ise işlerini günlük küçük parçalara ayırmaktadırlar. Size en uygun yöntemi bulmak için iki yöntemi de denemelisiniz.

4. Pratik, Pratik, Pratik

Yazmak bir yetenektir ve bunu geliştirmek için pratik yapmanız gerekir. Eğer işlerin çok yoğun olmadığı bir dönemdeyseniz, Hubpages gibi sitelerde gönderi olarak paylaşmak veya Constant Content gibi sitelerde satmak üzere yazı yazabilirsiniz. Ayrıca boş zamanlarınızda pratik yapmak için bir blog açabilir ve kendi ilginize veya seçtiğiniz konu üzerine burada yazı yazabilirsiniz. Ne kadar çok yazarsanız, o kadar kısa sürede kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

5. Her Zaman İleriyi Düşünün

Metin yazarak para kazanınMetin yazarları için işler bazen kesat olabilmektedir, dolayısıyla her zaman bir sonraki projenin peşinde koşmak önemlidir. Her gün bunun için bir miktar zaman ayırın. Freelance sitelerde teklifler yapın, potansiyel müşterilerinize e-posta gönderin veya hizmetlerinizin reklamını yapabileceğiniz sitenizin veya blogunuzun üzerine çalışın.

Eğer gününüzün belirli bir kısmını daha fazla iş bulmak için ayırırsanız, bir işi bitirip sonrasında yapacak iş bulamama ihtimalinizi azaltırsınız.

Ayrıca, boşlukları doldurmak için küçük işler almaktan kaçınmayın. Küçük işler sıklıkla büyük işleri beraberinde getirir.

Son Söz

Metin yazarlığı internetten para kazanmanın güzel bir yoludur. Sizin için yararlı olabileceğini düşündüğümüz birkaç linki aşağıda sunuyoruz, eğer metin yazarı olarak işe başlamak veya diğer kazanç yöntemlerini denemek istiyorsanız, aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top