Freelancing ile para kazanma

Freelancing ile para kazanma

Zorluk:

para kazanma yolları

Ayırmanız gereken zaman:

internetten para kazanma siteleri

Kazanç imkanları:

para kazanmanın yolları

Saat başına potansiyel ödeme

NakitNinja skoru:

Bir zorlu ama iyi bir yol NakitNinja para kazanmak.

Yazarlar, tasarımcılar ve IT çalışanları için deneyim, en iyi işleri bulmak için olmazsa olmazdır. Maalesef bu tür deneyimler gönüllü stajlardan, ayak işleri yapmaktan veya çok fazla çalışmaktan geçer. Öte yandan, hem deneyim kazanabileceğiniz hem de aynı zamanda para kazanabileceğiniz bir yol vardır : serbest olarak çalışmak (freelancing)

Freelance olarak çalışmak özgeçmişinizi zenginleştirecek bir aktivitedir ve çoğu giriş seviyesi işin aksine, kendi iş saatlerinizi kendinizin ayarlamanıza müsaade eder. Dahası, doğru bir projeyle, freelancing sayesinde oldukça tatmin edici bir gelir elde edebilirsiniz.

Peki hangi alanlarda freelance olarak çalışabilirsiniz?

Freelance olarak çalışmanın en basit ve açık yolu eğer ki sözel yanınız güçlüyse, budur.

Bu iş bir çok işi içerir. Burada sizden makale, başka kişiler adına e-kitap, çevrimiçi dükkanlar için tanıtım yazısı yazmanız veya sosyal medya için içerik oluşturmanız istenebilir.

Dahası, eğer yabancı dil konusunda yetenekliyseniz, çeviri yapmak da bir diğer seçenektir. Özellikle bu dil İngilizce’den başka bir dilse, çünkü bu konudaki rekabet daha az olacaktır.

Metin işleri için freelance olarak çalışmak grameri iyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seven insanlar içindir. Tabi ki, çevirdiğiniz metindeki içeriği önceden asla tahmin etme şansınız olmayacaktır dolayısıyla çevrimiçi rulet veya köpek maması gibi konular hakkında anında bilgi elde etme fırsatınız olmalıdır.

Bu alan öncelikle yaratıcı olmanızı gerektirmektedir ayrıca dijtal tasarım için de doğru ekipmana sahip olmalısınız (çünkü büyük ihtimalle müşterilerinizle yüz yüze buluşma ihtimaliniz olmayacaktır)

Grafik tasarım işinde bir freelancer olarak, startup şirketleri için logo tasarlayabilir, animasyon filmleri çekebilir, Powerpoint sunumları hazırlayabilir hatta gazeteler ve dergiler için reklam baskısı yapabilirsiniz.

Programcılar günlük hayatımızda kullandığımız IT (Information Technologies = Bilgi Teknolojileri) sistemlerinin mimarlarıdır. Onlar website ve uygulamaların etkili ve kullanıcı dostu olması için bunun arkasındaki programlama işleriyle uğraşırlar ve bu da genelde uzun kod satırları gerektirir.

Gerçek programlama dışında, ayrıca IT desteği de önerebilirsiniz. Bu genelde şirketlere onların müşterilerine daha görünür olmasını sağlayan arama motoru optimizasyonu işlerini içerir. İstatistiksel analiz ve veritabanı yönetimi işleri de bu alandaki bilinen freelance işlerindendir.

Bu da freelance endüstrisinde oldukça ünlü bir iştir, dolayısıyla bu alanda rekabete hazır olun! Buradaki tipik işlerden biri; konuşmaları, görüşmeleri ve diğer şeyleri kaydettiğiniz yazım işidir.
Bunun dışında evinizden, iş vereninizin randevularını takip edebileceğiniz, telefonları cevaplayabileceğiniz, seyahat ayarlamaları yapabileceğiniz veya araştırma yapabileceğiniz yarı zamanlı kişisel asistan olarak da çalışma fırsatınız bulunmaktadır.

Freelance olarak çalışmanın avantajları ve dezavantajları:

  • F: Kendi işinizin patronusunuzdur ve kendinize uyan çalışma saatlerini seçebilirsiniz.
  • Fakat: bu sabahları fazladan uykunuzdan feragat edeceğiniz veya istediğiniz dizinin son bölümünü izlemenizi bazen engelleyecek ve oldukça özdisiplin isteyen bir iştir.
  • F: İstediğiniz zaman ara verip arkadaşlarınızla buluşmak sizin elinizdedir.
  • Fakat: bir patron tarafından bir şeyleri yapmaya zorlanmazsanız da ilgilenmeniz gereken müşterileriniz vardır. Dikkatinizi çok dağıtmamaya ve teslim tarihlerini kaçırmamaya çalışın.
  • F: Bir işi kabul veya reddetmek sizin elinizdedir. Eğer alacağınız iş çok karışık veya karşılığında iyi bir ücret alamayacaksanız, bunu reddetmek sizin elinizdedir.
  • Fakat: iyi bir iş için oldukça fazla rekabet olacağını aklınızda tutmalısınız, dolayısıyla çok seçici olmak istemeyebilirsiniz.
  • F: Tüm dünyadan insanlarla çalışma fırsatı elde edersiniz.
  • Fakat: Fakat, Amerika’daki veya Avustralya’daki bir müşterinizin bir isteğini gecenin üçünde karşılamak zorunda olma riskiniz de vardır.
  • F: Eğer iyi bir saygınlık seviyesine ulaşırsanız, tatmin edici bir gelir elde edebilirsiniz.
  • Fakat: dengesiz bir gelir ihtimaline karşı geçiminizi sağlayabilmeniz de gerekmektedir, ödemeniz gereken vergiler olduğunu da unutmayın.

Bir freelancer olarak evinizdeki bilgisayarın karşısında çok fazla zaman harcayıp yorulmaktan kaçınmak istiyorsanız, kendiniz için düzenli değişiklikler yapın. İşinizi yönetmesi olay olacak şekilde parçalara bölüp kütüphane, kafe veya benzer bir sessiz ve sakin bir yerde iş yapmaya devam edebilirsiniz. Belki de bu yollar enerjinizi belli bir seviyede tutabilir ve yaratıcılığınızı artırabilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirsiniz?

Freelancing ile para kazanma

Bir freelancer olarak, iki adet ödeme seçeneğiniz bulunmaktadır – bunlar saat başı veya iş başına ücret almaktır.

Maalesef ki, bir freelancer olarak bütün dünyadaki insanlarla rekabet içerisine girersiniz ve bu da işin içine gelişen ülkelerdeki insanların sunduğu fiyatlar işin içine girdiğinde oldukça zor olabilir. Dolayısıyla, Türkiye’de geçiminizi sağlayacak bir gelir sağlamak için, insanları yaptığınız reklamla ikna ettiğinizden ve bu iş için tek ve en iyisi olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Müstakbel alıcınıza bir teklif sunmadan önce, işin ne kadar süreceği ve saat başına ne kadar kazanacağınız hakkında iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Eğer bir alanda nadir yetenekleriniz varsa, daha yüksek fiyat önerme şansınız da olur. Fakat gerçekçi olmayı da unutmayın! Çizgiyi aşan ücretlerle müşterilerinizi korkutup kaçırmak istemezsiniz. Pazarı kontrol etmek ve diğerlerinin benzer işler için ne önerdiğini görmek bu açıdan güzel bir fikir olacaktır.

Freelance ajanslarının size iş bulup karşılığında sizin gelirinizden ciddi paylar alacağı konusunda dikkatli olun. Dolayısıyla, bunun size ne kadara mal olacağına bakıp bunu müşterinize vereceğiniz fiyata eklemelisiniz. Müşterilerinizle anlaşırken ajansı aradan çıkarma tekliflerine asla sıcak bakmayın çünkü bu durumda müşteri servisinizi aldıktan sonra ücret ödememe konusunda diretebilir.

Başlangıç için 5 freelance sitesi

İnternetten freelancer ve müşterilerini buluşturan bir çok site bulunmaktadır. Bu sitelerin bazısı oldukça geniş bir menzili kapsarken bazıları da belli alanlarda odaklanmıştır. NakitNinja şans vermeniz gereken 5 adet siteyi sizler için buldu.

Bu site en büyük freelance sitelerinden biri olarak kabul edilir ve binlerce kullanıcısı mevcuttur. Sitenin tasarımı kullanıcı dostudur ve bir çok değişik işin doğası hakkında bilgi alma şansınız vardır. Eğer ilk işinizi almaya çalışıyorsanız, bu sitedeki rekabet zor olabilmektedir. Fakat servisinizden hoşnut kalan birkaç müşteriyle çalıştıktan sonra, profiliniz daha çekici hale gelir.

Avantajları: Bu sitenin güvenlik sistemi müşteriyi siz işe koyulmadan önce işin ücretini ödemeyi zorunlu kılar. Siz işi teslim edene kadar bu ücret sitede bekletilir ve her iki taraf da onayladıktan sonra sizin hesabınıza aktarılır. Para aktarılırken, site ücretin 8.75%’ini komisyon olarak alır.

Dezavantajları: Bazı kullanıcılar servisleri için oldukça düşük rakamlar teklif edebilmektedirler. Bu teklifleri göz ardı edin ve yaptığınız işe değecek bir ücret aldığınızdan emin olun.

2003’te kurulan bu site saatlik işlere odaklanmıştır. Eğer bir işin ne kadar süreceğiniz kestiremiyorsanız, bu belirgin bir avantajdır çünkü projeye harcadığınız zaman kadar ödeme alırsınız.

Site yayına başladığından beri, burada 3.6 milyondan fazla iş yaratılmıştır, dolayısıyla burada sizi bekleyen bir çok iş olduğundan emin olabilirsiniz.

Avantajları: Yapacağınız işin tamamı için para alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dezavantajları: oDesk yüksek komisyonlar alır dolayısıyla alacağınız ücretten 10% civarında komisyon ödemeyi göze almalısınız.

Bu kullanıcı dostu site, Facebook profiliniz yoluyla kaydolmanıza izin verir. Bu noktada, sitenin sizi potansiyel işlerle eşleştirmesine yardım edecek 20 adet yeteneğinizi profilinize girebilirsiniz.

Avantajları: Diğer freelance sitelerinden farklı olarak, diğer kişilerin işlere ne kadar ücret teklif ettiğini görebilirsiniz. Bu da sizin daha kolay bir şekilde rekabet etmenizi sağlar.

Dezavantajları: Astronomik ücretler! Her tamamladığınız iş başına site kazancınızın 13% kadarını komisyon olarak alır.

Bu İngiliz sitesi size her alıcının bir iş için ne kadar ödemeye hazır olduğunu görme imkanı sunar. Dahası, burada yapacağınız işler için iyi ücretler almanız oldukça olasıdır.

Avantajları: Ödeme sistemi şu şekilde çalışır: Her ay kazandığınız ilk 750 TL’nin 15% kadarını komisyon olarak ödersiniz. Bu seviyeden sonra ise site kazandığınız her miktar için sizden 3.5% komisyon alır. Bu fazladan iş yapmanız için oldukça iyi bir motivasyondur.

Dezavantajları: Üye profilinizi açar açmaz iş başvurusu yaptığınız diğer freelance sitelerinden farklı olarak buraya üye olurken bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Diğer bir bahsedilmeye değer site de Fiverr’dır. Bu site diğerlerinden biraz farklıdır ve yaratıcı olmanız açısından daha fazla fırsat tanır. Buradaki konsept, 5$ karşılığında servis sunmaktır.

Bu site alternatif işler bulabileceğiniz bir yerdir dolayısıyla teklif yaratmadan önce çevrenizden ilham almanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu sitede yapılacak en iyi şey hizmetinizi 5$ karşılığında sunmak ve fazladan yapacağınız işler için ekstra ücret istemektir. Örneğin, eğer 5$ karşılığında 100 kelimelik bir seslendirme yapıyorsanız, 200 kelimelik bir seslendirme için de 10$ alırsınız. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Avantajları: Bu site size oldukça yaratıcı şeyler yapma fırsatı sunar.

Dezavantajları: Sitenin aldığı komisyon 20% kadardır ve örneğin 5$’lık bir satış yaptığınızda bunun sadece 4$’ını alırsınız.

İyi bir profil için 5 öneri

Potansiyel müşterilerinize göndereceğiniz bireysel başvurular haricinde profilinizin ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız. Profilinizde, müşteriler bir tanıtım yazısı, geçmiş müşterilerden yorumlar ve bazı iş örnekleri görürler.

Zamanınızı kapsamlı bir profil hazırlamaya harcayın! Profiliniz müşterileriniz için başvurularınızdan daha önemlidir.

Diğer yerlerin aksine, içinizdeki cevheri saklamaya çalışmayın. Tüm eski işverenlerinizi ve çalıştığınız iş türlerini listeleyin – hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olun. Eğer geçmiş işverenlerinizden referanslarınız varsa, bunun en iyi kısımlarını paylaşmaktan çekinmeyin.

Freelance kariyerinizin başında, her yaptığınız iş sonrasında müşterilerinizden geri dönüş almış olmanız oldukça önemlidir. İş almakta en çok zorlanacağınız zamanlar ilk haftalardır fakat 5 yıldızlı değerlendirmeler aldıkça, iş bulmanız da kolaylaşacaktır.

Eğer bir piyanist veya maraton koşucusuysanız bu profesyonel olarak size katkı sağlamayabilir fakat bundan bahsetmek isteyebilirsiniz. Müşterilerinizin hepsi az da olsa sizden kişisel bir şeyler duymak isterler ve bu da kimseyi incitmez.

Büyük ihtimalle müşterilerinizin çoğuyla yüz yüze görüşmeyeceğiniz için, sizin yasallığınızı sorgulamak onlar için zor olacaktır. Neyse ki çoğu freelance sitesi sizin kayıtlarınızı ve lokasyonunuzu kontrol ederek bunun üstesinden gelmektedir. Bunu yaptıktan sonra, profilinizde büyük bir tik işareti kazanırsınız ve bu da şüphesiz ki müşterilerinizn gözüne oldukça güzel görünür. Ayrıca freelance alanında 40 dakikalık Photoshop, programlama yetenekleriniz, düzenleme veya heceleme gibi bazı testlere girmeyi de düşünebilirsiniz. Teste girdikten sonra, sonuçlar sizin profilinizde görünür. Kim bilir, belki de en yüksek skoru siz alırsınız.

Profiller arasında gezen bir çok müşteri olduğunu düşünürsek, kendiniz hakkında bir otobiyografi yazmış olmak muhtemelen size yardımcı olmayacaktır. Tabi ki alakalı herşeyi metne dahil etmelisiniz fakat bunu kısa tutasınız ki alıcı da sizin hakkınızda hızlıca ve kolayca fikir sahibi olabilsin.

Bir profil yaratırken dikkat etmeniz gereken son şey de hataları kontrol etmenizdir. Eğer ki özellikle bir metin işi arıyorsanız, basit hatalar, yazım hataları vs. müşterileriniz için oldukça önemli hale gelecektir. Bunun iyi görünmediğini de bilmeniz gerekmektedir! Dolayısıyla, profilinizi kaydetmeden önce mutlaka bir kez daha gözden geçirmeniz iyi olacaktır.

İşi almak

Profilinizi yarattınız, freelance olarak çalışabileceğiniz alanları belirlediniz ve işiniz için aklınızda önerebileceğiniz bir ücret mevcut. Şimdi ne olacak? Nasıl olacak da başkası değil SİZ işi alacaksınız? İşte size sıçramanıza yardım edecek dört yol:

Genelde, ücretsiz bir profil aylık belli bir sayıda başvuru yapabilir. Daha fazla başvuru yaptıkça iş alma ihtimalinin arttığını söylemeye sanıyoruz ki gerek yok. Dolayısıyla, profilinizi yükseltmenin size maliyetini öğrenin. Çoğu zaman, bu yaptığınız yatırımın karşılığını alırsınız.

Uzun ve detaylı açıklamaları olan işleri seçin. Bu sayede yazılanları okuduğunuzu ve anladığınızı yansıtan daha kişisel bir başvuru yapma imkanınız olur. Ayrıca eğer anlamadığınız nokta olursa sormaktan çekinmeyin. Bu sizin bağlılığınızı ve ilginizi gösterir.

Diğer başvuruların arasında yükselmesi için başvurunuza ek 1.5€ gibi bir rakam ödeme imkanınız bulunmaktadır. Bu revaçta olan bir iş için oldukça mantıklıdır, dolayısıyla başvurunuz diğerleri arasında kaybolup gitmez. İstatiksel olarak, bu tür başvurular diğerlerine oranla daha fazla seçilme şansına sahiptir dolayısıyla yaptığınız bu harcama karşılığını verecektir.

Yapılan yanlışlardan en büyüğü standart bir başvuru oluşturup her yere bunu yollamaktır. Alıcılar genelde özel olarak yazılmış başvuruları standart başvurulardan ayırır ve bunlara düşük öncelik verirler. Dolayısıyla, iş ilanını anlamaya zaman ayırın ve sonrasında bu ilana özel bir başvuru oluşturun. Alıcılar sizin bağlılığınızı ve kişisel yaklaşımınızı sevecektir!

Ödeme seçenekleriniz

İşinizi tamamladıktan sonra, ödemeyi tahsil etmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için birkaç yol mevcuttur ve her yolun artıları ve eksileri vardır:

Bu yol oldukça kolay ve hızlıdır fakat dolar bozdurmak için fazladan ücret ödemeniz gerekir. Fakat bu yol tamamen güvenli ve kullanıcı dostu olduğu için en iyi seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı siteler direk olarak banka hesabınıza ödeme seçeneği sunmaktadır. Bu kolay olarak görünebilir fakat ödemenizi tahsil ederken transfer ücretlerini kontrol etmeyi unutmayın. Bu ücretler bir yerden sonra oldukça pahalıya patlayabilir.

Posta yoluyla para göndermenin belirsizliğini bir yana bırakırsak, Amerika’dan veya Avustralya’dan yollanan bir çekin Türkiye’ye varması bir hayli zaman alacaktır. Ek olarak, bu çeki bozdurmak için bankaya gitmeniz gerekecektir. Dolayısıyla, bu yöntem hem belirsiz hem de zaman alıcı bir yöntemdir.

Kaçınmanız gereken hatalar ve hatırlamanız gereken şeyler

Freelancer olarak, evrak işlerinde uzman değilseniz tabi ki vergiden muaf olmazsınız. Bu bir muhasebeciden yardım almak için iyi bir zaman olabilir.

Çoğu site size ödeme alacağınız konusunda garanti verir fakat bir gözünüz mutlaka anlaşmanızda olsun: İş gerçekten ne hakkında? Ne kadar zamanınızı alacak? Ne kadar kazanacaksınız? Bir işe başlamadan önce bunları tamamen emin olun.

Tabi ki yasal ve yasal olmayan çizgi etrafında gezen bazı işler olacaktır. Eğer şüpheniz varsa, bu tip bir işi almamanız kendinizi riske atmaktan daha mantıklı olacaktır.

İşinizin küçük bir örneğini göndermek her ne kadar doğru gibi gözükse de, bu çoğu sitede izin verilmeyen bir şeydir. Bunun yerine, çok masraflı olmayacak şekilde bir “örnek iş” önerebilir ve sonrasında müşteriniz de sizinle devam edip etmeyeceğine karar verebilir.

Siteden elde edilecek kar üzerinden ödeme alacağınız bazı tekliflerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu tip işleri asla kabul etmeyin! Çoğu zaman, bu bir aldatmacadır ve bu tür müşterilerin izini işi tamamladıktan sonra bulmanız neredeyse imkansızdır.

İyi bir ödeme aldığınız iyi bir iş mi aldınız? Öyleyse neden bu müşterinize bir dahaki sefer 5-10% indirim teklif edip, iş için sizi tutmasını istemeyesiniz ki? Alıcılar bu gibi teklifleri sever ve bu da sizi yeni iş bulma derdinden kurtarır. Buna ek olarak, eğer böyle yaparsanız müşterinizin sizin hakkınızda olumlu yorumlar bırakacağından emin olabilirsiniz ve bu da size yeni müşteriler bulmak konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

E-kitap ve tasarımlar üzerine kendi isminizi yazmak sizin şöhretinizi artıracak güzel bir yöntemdir. Müşteriniz sizin telif haklarınızı elinde tutar ve çok az insan buna izin verir. Ama sormaktan da zarar gelmez tabi ki.

Müşterilerinizle muhtemelen yüz yüze görüşemeyeceğiniz için, Skype ve Dropbox gibi araçlar doküman paylaşımı ve iletişiminiz için gerekli olacaktır. Eğer gerçek bir freelancer olursanız, Trello ve Basecamp gibi araçlar da sizin için mutlaka araştırmaya ve kullanmaya değer olacaktır.

Eğer bu rehberin sonuna geldiyseniz, muhtemelen freelance maceranız için gayet hazır bir haldesiniz demektir. İyi şanslar!