Nasıl Zengin Olunur?: Milyonerlerin 6 Stratejisi

nasıl zengin olunur

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Çoğu insanın aklında aynı soru vardır: “Nasıl zengin olunur?”. Herhalde zengin olmak istemeyen kimse yoktur ve şunu size söyleyebiliriz ki bu kesinlikle mümkündür!

Bir gecede çabucak zengin olmak mümkün değildir. Zengin olmak bir-iki aylık bir şey de değildir. Zengin olmak zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Zaten sindire sindire yavaşça zengin olmak daha sağlıklıdır. Bu şekilde olmayan zenginlikler saman alevi gibi geçici olabilir. Özetle, doğru yöntem ve teknikleri kullanarak herkes zamanla zengin olabilir!

Bir defa, baştan, şunu kafamızda netleştirmemiz lazım: Bir gecede çabucak zengin olmak için kesinlikle bir kestirme yolu yoktur. Bunun hiçbir “hile”si de yoktur.

Buna benzer sözler size bir çeşit kandırmaca gibi gelebilir. Fakat bu, zamanla servetinizi büyütmenin mümkün olmadığı anlamına gelmez.

Olayın en güzel tarafı nedir biliyor musunuz? Bütün size sunacağımız yöntem ve sistemler herkes tarafından erişilebilir. Sen, ben, konu-komşu – evet, yanlış duymuyorsunuz herkes zengin olabilir.

Bu yazıda, varlığınızı artırmak ve zengin olmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri ele alacağız. Ancak, bu yazıda, bir anda zenginleşmek nasıl olur, bunun cevabını bulamazsınız. Bunun yerine, geri kalan hayatınız için daha doğru olan, nasıl zengin olmak mümkün olur, bunun özünü öğreneceksiniz.

Bir Servet Oluşturmanın Yolu ve “Nasıl Zengin Olunur?” Sorusu İçin Üçgen Modeli

“Nasıl zengin biri olunur?” sorusuna yanıt arayanlar için yapılabilecek üç şey vardır. Biz buna Üçgen Modeli diyoruz:

Aşağıda sunulan birikim ve kazanç yöntemlerinin Üçgen Modelinin her bir öğesine karşılık geldiğini göreceksiniz:

nasıl zengin olunur

1. Yaptığınız işte şaşırtıcı derecede iyi olun!

Yaptığınız işte o kadar iyi olmaya azmetmelisiniz ki, insanlar sizi görmezden gelemesinler. Peki neden? Çünkü hangi sektörde olursanız olun gerçekten ama gerçekten iyi olduğunuzda, ortalama düzeyde performans gösteren insanlara göre mutlaka daha fazla kazanımlar elde edersiniz.

Becerilerinizi artırmak için azimli olmalı ve kendinizi daima geliştirmeye devam etmelisiniz. Mesleğinizde daha iyi hale geldikçe, geliriniz de aynı oranda artacaktır. Bu,  Üçgen Modelinin doğrudan Gelir Yaratma yönü ile ilgilidir. Doğru sektördeyseniz, nasıl zengin olunur? sorusuna vereceğiniz tek cevap bu bile olabilir!

zengin olmak

Geliriniz ne kadar yüksek olursa, o kadar çok yatırım yapabilir, tasarruf edebilir ve paranızı kendiniz için çalıştırabilirsiniz.

zengin nasıl olunur

2. Birden fazla gelir kaynağı oluşturun!

Ortalama bir milyoner’in beşten fazla gelir kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Bu, her zaman akıllıca bir uygulamadır, çünkü böylece tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymamış olursunuz.

Birden fazla gelir akışı oluşturarak, yalnızca gelirinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda gelir kaynaklarınızı yedekleyerek bir güvenlik ağı da meydana getirmiş olursunuz. Bir gelir kaynağının ne zaman kuruyacağını asla bilemezsiniz!

Meydana getirdiğiniz gelir kaynaklarından en az birinin (uyurken para kazanmak diye de tabir edilen) pasif gelir kaynağı olduğundan emin olun.

nasil zengin olunur

3. Doğru işi bulun!

nasil zengin olunur

Ne yazık ki yaptığınız işte çok iyi olmanız yalnız başına yeterli değildir. Aynı zamanda doğru bir şirkette doğru işi de bulmanız gerekir.

Eğer sınırlı fırsatlara sahip bir şirkette çalışıyorsanız, yaptığınız işte sihirbaz düzeyinde harika olsanız bile bunun çok bir kıymeti olmayacaktır. Yeni fırsatları aramaktan hiçbir zaman çekinmeyin, doğru işi bulduğunuzda da hiç beklemeyin.

nasıl zengin olunur

4. Kendinize yatırım yapın!

Infinity Teknoloji şirketinin kurucularından İlkay Öztürk’e göre, kendine yatırım yapan, kendini geliştiren insanlar iş hayatında her zaman diğer insanlardan çok daha mutlu ve huzurlu oluyorlar. Ne kadar doğru bir tespit!

Her zaman kitap okuyarak, yeni bilgiler edinerek ve becerilerinizi geliştirerek kendinize yatırım yapın. Çalışma alanlarınızın dışındaki konuları da inceleyip öğrenerek devamlı ufkunuzu genişletin.

Bu şekilde, sadece kendi işinizde değil, aynı zamanda farklı disiplinler arasında bağlantılar kurma konusunda da daha iyi olursunuz.

zengin olmak

5. Paranızın sizin için çalışmasını sağlayın!

Zengin olmak istiyorsanız, sadece kendiniz çalışarak para kazanamazsınız. Paranızın da sizin için çalışmasını sağlamak zorundasınız. Peki nasıl? Zengin olmanın en kritik bileşenlerinden birisi yatırım yapmaktır.

Yatırım yapmanın çeşitli araçları vardır. Son yıllarda adını çokça duyduğumuz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) veya buna benzer sistemlere katılarak birikim yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Eğer yüksek riskli, yüksek ödül tipli senaryoları kaldırabileceğinizi düşünüyorsanız, gelirinizin bir kısmını (%15’ten fazla olmamasını öneririz), bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alacağımız kripto para birimi gibi bir şeye ayırabilirsiniz.

zengin olmak için

6. Zengin olmak için en iyi gelir yöntemlerinden birini kullanın!

Buraya kadar birikim yaparak varlığınızı artırmanın çeşitli yönlerini ele aldık. Bundan sonraki kısımda iyi bir gelir akışı oluşturabilmeniz için uygulanacak en iyi yöntemleri inceleyeceğiz.

Tasarruf etmek ve yatırım yapmak servetinizi katlamak bakımından kritik öneme sahip olduğundan, önce yeterli paraya sahip olmak için iyi gelir kaynakları oluşturmanız ve getirilerinizi artırmanız gerekir. Peki neden? Yatırımlara ve tasarruflara ne kadar fazla para koyarsanız, servetiniz de o kadar katlanır!

Aşağıda sunulan kanıtlanmış yöntemleri kullanarak, gelirinizi kademeli olarak arttırabilirsiniz:

nasıl zengin olunur

Freelancer Olarak Çalışma - Kendi şartlarınızla istediğiniz her yerde çalışın

Evden çalışma trendi arttığı için, freelance, para kazanmak isteyen insanlar için en popüler seçeneklerden biri haline gelmiştir. Freelancer olarak çalışmanın en iyi yönü, çalışma saatleri ve ortamı yönünden sunduğu esnekliktir. Bu yönüyle son yıllarda ilave gelir akışları oluşturmanın mükemmel bir yolu olmuştur.

Freelancer olarak çalışan insanlar çeşitli becerilerini sergileyebilir ve beraberinde yenilerini öğrenebilirler. İster grafik tasarımcısı olun ister içerik yazarı, freelancer olarak mutlaka para kazanacak bir iş bulabilirsiniz. 

Freelancer olarak çalışmayı tercih edenler gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü freelancer olarak kendi eviniz de dâhil olmak üzere istediğiniz her yerden çalışabilirsiniz. Freelancer’ların sahillerden çalıştığını resmeden internet resimleri ve yaygın inançların aksine, freelancer olarak çalışarak hem üretken olabilir hem de evden para kazanabilirsiniz.

zengin nasıl olunur

Çevrimiçi Meslekler - Hem esnek hem güvenli

Gelirinizi artırmak için doğru işi bulmanın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik, hatırlıyor musunuz? Bunun için kendinizi yalnızca bir ofiste yapabileceğiniz işler ile sınırlamak zorunda değilsiniz.

Birçok şirket şu anda uzaktan çalışmayı veya çevrimiçi meslekleri hayata geçirmeyi tercih ediyor. Bunun en basit sebebi, yetenekli insanların her yerde olması ve çalışmak kavramının evrilmesidir. İnternet ve tüm yeni dijital araçlar sayesinde, artık çalışmak için mutlaka bir ofiste bulunmanıza ya da iş arkadaşlarınızla aynı ortamda olmanıza gerek yoktur. Çünkü artık, birçok mesleği çevrim içi olarak yapabilme imkânınız vardır.

Sadece şöyle bir tr.indeed.com‘a bakacak olursanız, binlerce çevrim içi iş olduğunu görebilirsiniz!

nasıl zengin olunur

nasil zengin olunur

YouTube - Nasıl zengin olunur? sorusuna verilecek en eğlenceli cevaptır

YouTube’un Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğuna inanır mısınız? YouTube’da her ay 3 milyardan fazla arama yapılmaktadır. İçerisinde ürün incelemeleri, vloglar, marka videoları ve daha pek çoğu vardır. Tüm mevcut para kazanma fırsatları dikkate alındığında, YouTube kesinlikle nasıl zengin olunur? sorusuna cevap bulabileceğiniz en eğlenceli ve ilginç yöntemlerden birisidir.

YouTube’da para kazanmanın birçok yolu vardır. Örneğin, bir vlogcu veya markalarla çalışan bir influencer olabilirsiniz. Ya da ürünleri inceleyebilir ve affiliate marketing üzerinden para kazanabilirsiniz.

Bunun için, binlerce lira para harcayarak yeni bir kamera veya fotoğraf makinesi bile almanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şey kendi akıllı telefonunuzdur. Anlayacağınız akıllı telefonunuzla para kazanabilirsiniz. İşte bu kadar basit! Bu iş bu kadar kolay olduğuna göre, yapmanız gereken tek şey bir çalışma disiplini oluşturup üretkenliğinizi artırmak ve başarıyı yakalayana kadar sabırla devam etmektir. Hak verirsiniz ki, birkaç video oluşturup çabucak zengin olmak pek olası değildir.

zengin nasıl olunur

nasıl zengin olunur

Instagram - Influencer olun!

Hiç lezzetli bir tatlı yediniz mi? Ya da uzun bir tatile gittiniz mi? Veya arkadaşlarınızla parti yaptınız mı? Bazı insanlar yaşadıkları buna benzer şeyleri Instagram’a koyuyorlar. Bazıları da sürekli bunları takip ediyorlar.

Ve markalar artık bundan da faydalanıyorlar. Yani bu şekilde para kazanmak da artık son derece mümkün hale geldi.

İnstagram profilinizi zenginleştirdikçe ve daha fazla takipçi edindikçe, İnstagram’da para kazanma olayı zaten kendiliğinden geliyor. Sonrası size kalmış. İster bir pazarlamacı olarak çalışın, isterseniz de insanların profillerini tanıtmasına yardımcı olun. Hatta İnstagram üzerinden ürünlerini tanıtmak için büyük markalarla bile çalışabilir ve İnstagram içeriği oluşturabilirsiniz.

Günümüzde markalar, influencer’lara birkaç yüz liradan başlayarak binlerle ifade edilebilecek çılgın miktarlara kadar para ödemektedirler. Bununla da kalmayıp kendi e-ticaret mağazanızı açıp ürünlerinizi İnstagram’da satabilirsiniz.

zengin olmak için

zengin olmak için

Blog oluşturma - Kendinize bir varlık oluşturun!

Eğer yazı yazma konusunda iyiyseniz ve fikirlerinizi ifade etmeyi seviyorsanız, nasıl zengin olunur? sorusunun cevabı sizin için blog yazmak olabilir. Kulağa çok kolay geliyor olabilir, ancak başarılı bir şekilde blog yazabilmek hem sanat hem de bilimdir. Gerçekten blog yazarak para kazanabilirsiniz, hatta bunu sağlam bir iş haline de getirebilirsiniz, ama bu, zaman, sabır ve özveri gerektirmektedir.

Yazdığınız bloglar bilginizin, uzmanlığınızın ve yaşamınızın birer yansımalarıdır. Bir blog kurmak ve başlatmak oldukça kolaydır ve çok zaman almaz! Ancak, başladıktan sonra, okuyucularınızın ilgisini kaybetmemek için düzenli olarak yazmanız gerekir.

Ayrıca, bu sabah kahvaltıda ne yediğinizle ilgili blog yazmak yerine (eğer gelecek vaad eden bir şef olarak bir yemek blogu inşa etmek gibi bir amacınız yoksa), kendinize güzel bir konu seçmeli ve takipçileriniz için faydalı içerikler yayınlamalısınız.

O halde blog yazarak nasıl zengin olunur?  Bir web sitesinde para kazanmak için değişik yollar vardır: Büyük bir marka için ücretli bir blogcu olabilirsiniz. İçerik pazarlaması (content marketing) güçlü bir pazarlama aracıdır ve hemen hemen her markanın buna ihtiyacı vardır. Ancak, uzun vadede, çevrim içi bir kurs, e-kitap veya buna benzer bir şekilde kendi blogunuzu oluşturarak kendinize ait bir gelir kaynağı meydana getirmenizi tavsiye ederiz.

zengin olmak

Kripto Para - Kazancınızı 1000'e katlayabilirsiniz

zengin nasıl olunur

Evde oturarak nasıl zengin olunur? sorusuna yanıt mı arıyorsunuz?  Kripto para ile nasıl para kazanılır? sorusunun yanıtı, bu sorunuzun da cevabı olabilir. Paranızı çeşitli blockchain teknolojilerine yatırarak bir servet meydana getirebilirsiniz!

Kripto para birimlerine nasıl yatırım yapılacağı ve kripto cüzdanının nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinirseniz başlangıç için iyi bir altyapı oluşturmuş olursunuz! Kripto pazarının çalışma temellerini öğrenin ve hemen başlayın!

Öncelikle küçük miktarlarda yatırım yapın! Burada başarılı olur ve kendinizden emin olduğunuzu hissederseniz, daha büyük adımlar atabilirsiniz.

nasıl zengin olunur

Sonuç: Şunu bilmelisiniz ki, zengin olmak sadece tek bir yolla olmaz

Nasıl zengin olunur? sorusunun tek bir cevabı yoktur. Hangi konularda iyi olduğunuzu keşfedin: Bu yazıda, çevrimiçi olarak iyi para kazanmak, bu paranın sizin için çalışmasını sağlamak ve yavaşça zengin olmak (en doğru ve sağlıklı zengin olma şekli) için denenmiş ve kanıtlanmış bir dizi sistem ve yöntemlerden bahsettik. Bunları uyguladığınızda, servet biriktirmeye başladığınızı göreceksiniz. Nasıl zengin olunur? sorusunun cevabı işte tam burada!

Tek yapmanız gereken disiplinli bir şekilde hedeflerinize doğru hemen çalışmaya başlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top