Instagram’dan para kazanma

instagramdan para kazanmak

Zorluk:

para kazanma yolları

Ayırmanız gereken zaman:

internetten para kazanma siteleri

Kazanç imkanları:

para kazanmanın yolları

Saat başına potansiyel ödeme

NakitNinja skoru:

NakitNinja.com’daki iyi ve kapsamlı kazanç yöntemleri.

instagramdan para kazanmak

Instagram’dan para kazanmanın birkaç yolu vardır ama önemli olan odaklanacağınız tek bir alan olmasıdır. Bu rehberde, modellik endüstrisi sayesinde nasıl para kazanacağınızı öğreneceksiniz. Şimdiye kadar, Instagram kızı denilen bir çok insan Instagram’da kendilerine yer bulmuştur, bu kişiler bu alanda nasıl kendilerine bir kariyer yolu çizmişlerdir? Harper’s Bazaar’a göre, moda endüstrisi Instagram’daki sponsorlu gönderilere yıllık 1 milyar dolardan fazla para harcamaktadır.

Moda blogu yazarı Danielle Bernstein’ın Instagram’da bir milyondan fazla takipçisi mevcuttur. Bu 22 yaşındaki Amerikalı genç tek bir gönderisi için 15 bin dolara kadar varan sponsorluk aldığı We Wore What isimli popüler bir bloga sahiptir.

Bu rehberde, bir yandan sponsor payından nasıl pay koparabileceğinizi öğrenirken öbür yandan da Danielle Bernstein’ın kariyeri hakkında daha fazla şey öğrenebilme fırsatı yakalayacaksınız.

Bir moda blogu yazarının yıllık geliri

Harper’s Bazaar’daki bir röportajda, Bernstein’a Instagram üzerinden ne kadar kazandığı sorulmuştur. Her ne kadar tam rakamı söylemese de, bunun altı haneli bir miktar olduğunu belirtmiştir. Dergiye verdiği demeçte “22 yaşımda kazanmayı hayal edemeyeceğim kadar çok kazanıyorum” ifadesini kullanmıştır.

Dahası, Bernstein’ın elde ettiği kazanç bir moda blogu yazarı olarak elde ettiği diğer avantajları kapsamamaktadır bile. Sponsorlardan gelen ödemelerin yanı sıra, yüksek takipçi sayısı olan popüler blog yazarları, tanınırlık sağlamak isteyen markalardan ücretsiz kıyafet ve aksesuarlar elde etmektedirler.

Bernstein işini nasıl büyüttü?

Danielle Bernstein beyzbol maçından paylaştığı kot pantolonlu, tişörtlü ve beyzbol şapkalı fotoğrafından önü açık bir gömlek giyen sakallı ve koltukta öylesine oturan bir adam fotoğrafına kadar her türlü fotoğrafı hesabında paylaşmaktadır. Gönderilerini çok sıkça yapmakta ve modellikle ilgili gönderileri oldukça ilgi toplamaktadır. Peki bu başarının altında yatan sır nedir?

Şirketler size her bir kişi sizin gönderinizi gördüğünde ödeme yaptığı için bir Instagram kullanıcısı olarak sizin için en önemli faktör takipçi sayınızdır.

Birkaç bin ila yüz binlerce takipçisi olan bir Instagram kullanıcısı sponsorlu gönderi başına 1500 TL ila 15000 TL arasında gelir sağlayabilir. Harper’s’a göre, 600 binin üzerinde takipçiye sahip olursanız, gönderi başına 60 bin TL ila 300 bin TL arasında bir kazanç sağlarsınız.

Bernstein, Harper’a “Herşey hakkında pazarlık yapılabilir” demiştir. Onun belli markalarla imtiyaz anlaşması yapma karşılığında yapabileceği bir şey yoktur. Örneğin, bazıları aynı gönderi içerisinde neden iki rakip firmanın olmadığını sorabilir. Çünkü Nike tişört ve Adidas şortuyla fotoğraf çekinmesine izni yoktur. Diğer markalar da ondan, bazı rakip markaların bir süreliğine dahi olsa fotoğraflarda bulunmamasını isteyebilir.

Bu method bir markanın giyim ve aksesuar alanında rakiplerin kafa karışıklığı yaratmadan yayılması için iyi bir yol olabilir. Aynı zamanda, bu Bernstein için fazladan gelir demektir çünkü eğer markalar imtiyaz isterlerse, bunun için karşılığında bir miktar para sunmalıdırlar.

Bir çok müşteriyle bir çok karışık anlaşma yaparken uzman yardımı almak iyi bir fikir olabilir. Bernstein, kendi işlerine yardımcı olması için Next Talent isimli modellik ajansını kullanmaktadır. Bu ajans ona müşteri bulmada, fiyatlarını önermede ve anlaşma yapmada yardımcı olmaktadır. Bir kez yardım alındığında, iyi olduğunuz işleri yapmak için daha iyi odaklanabilirsiniz. Örneğin ürünleri sunmak ve onların fotoğraflarını çekmek gibi.

Nasıl başlayacaksınız?

Instagram’ınız iyi durumda ve gönderileriniz için ücretsiz deneme ürünleri ve ödeme almaya hazırsınız. Fakat gerçekten nasıl başlamanız gerekiyor?

İnternetten bir çok blog yazarı bulunmaktadır ve markalar da en çok potansiyel müşterinin olduğu yerde reklamlarının yapılmasını istemektedir. Kalabalıktan sıyrılmak için, geniş bir kitleye hitap eden niş bir konu bulmanız gerekmektedir.

Dersinize iyi çalışın! Eğer oldukça kalabalık bir pazara hitap etme niyetiniz varsa, belki de daha özel bir alt ve çok dokunulmamış bir alt konu seçmek isteyebilirsiniz. Örneğin, Instagram şu sıralar bir çok Instagram güzeliyle doludur fakat bir alt konuya odaklanmak isterseniz, örneğin tırnaklar gibi, yeni bir grubu hedefleme gibi bir potansiyeliniz olacaktır. İyi bir niş konu seçmenin zorluğu kalabalıkta kaybolmayacak bir konu bulmak fakat aynı zamanda bu konuyla ilgilenecek kadar büyük bir kitlenin mevcut olmasıdır. Bu işe kalkışmadan önce etrafınıza bakmak yararlı olacaktır.

Daha önce de belirtildiği gibi, moda blogunuzun çok sayıda takipçiye sahip olması önemlidir. Daha çok takipçi size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Fakat nasıl takipçi edinebilirsiniz? Instagram hesabınıza bir işletme gibi davranarak! Kendinize ne zaman gönderi yayınlayacağınıza dair bir çizelge yapıp buna sadık kalın. Sıkça paylaşım yapmanız ve insanların sizin paylaşımlarınızı gerçekten kayda değer bulması gerekmektedir.

Eğer sponsorları çekmek istiyorsanız, güzel fotoğraflar çekmek bu işin hayati kısmıdır. Eğer inanılmaz fotoğraflar çekerseniz, markalar da size bulanık ve sıkıcı fotoğraflara gösterdiğinden daha çok ilgi gösterecektir. Açık ama önemli bir gerçek. Takipçilerinizi etkileyecek çekici ve heyecan uyandırıcı fotoğraflar çekmeye çalışın.

Eğer Instagram’da merdivenleri adım adım tırmanmayı becerirseniz, size müşteri bulacak, pazarlık yapacak ve yasal işlerinizi takip edecek bir ajansa ihtiyacınız olacaktır. Özellikle moda endüstrisinde arkanıza birini almak oldukça önemlidir. Sizin ilginize hizmet edecek ve işinizi geliştirebilecek ajanslar bulmaya çalışın.

Ne kadar çok ilgi çekerseniz o kadar çok takipçi edinme imkanınız dolayısıyla da bir o kadar çok da sponsor elde etme imkanınız vardır. Eğer basının dikkatini çekme yolları bulabilirseniz (eğer paranız varsa, bir hayır etkinliğine sponsor olabilirsiniz), mutlaka bunu uygulayın! Eğer sizinle röportaj yapılmak istenirse, mutlaka buna müsait olmalısınız.

Gazetecilerle iletişime geçmekten asla korkmamalısınız çünkü onlar da her zaman yeni hikayeler peşindedirler.

Bir iş kurmak zaman ve çalışma isteyen bir şeydir, dolayısıyla bir an önce başlayın!