Yayın yaparak para kazanın

Yayin yaparak para kazanın

“NakitNinja’nın temel hedefi okurlarının finansal yaşamını iyileştirmektir. Aynı vizyonu paylaşan diğer şirketlerle ortaklıklar yürütüyoruz. Bu yazıdaki bazı bağlantılar ortaklarımıza ait olabilir. Bizler bu şekilde kazanç sağlıyoruz.”

Metrik ninja ikon

Zorluk

Zorluk Orta
Orta

Zaman

Zaman Düşük
Düşük

Gelir

Gelir Büyük
Büyük

İnsanların çeşitli online videolardan veya benzer şekilde YouTube’dan para kazanma hikâyelerini duymuşsunuzdur, ancak artık insanlara çevrim içi meslekler oluşturma ve bunlardan para kazanma imkânı veren yeni nesil bir video uygulaması var. İçerik üreticileri günümüzde kendilerini ifade etmek, toplumu eğitmek, yaratıcılıklarını göstermek, bilgilerini paylaşmak’ve fazladan para kazanmak için Canlı Yayın yapmaya başlamışlardır.

Eğer Canlı Yayın yaparak nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, buna kesin bir cevap vardır diyemeyiz. Video yayını sayesinde birçok şekilde para kazanma fırsatınız mevcuttur. Bunlardan birisi canlı yayınınıza kullanıcı başına ücret koymak veya abonelik seçeneğidir. 

Ayrıca videolarınıza alacağınız reklamlar sayesinde şirketlerden de direk olarak para kazanma opsiyonunuz bulunmaktadır. Diğer bir seçenek ise Kickstarter veya Indiegogo gibi sitelerde kampanya başlatmak ve belli bir konu üzerinde video yayını başlatmak amacıyla para toplamaktır.

Video yayınıyla para kazanma yöntemlerinin here birinin kendine özgü artıları ve eksileri vardır ve bu rehber size here birinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıp size uygun olan en iyi para kazanma yöntemini bulmanıza Yardim edecektir.

İzleyici Başına Ödeme ve Abonelik

Yaptığınız Canlı Yayınları direk olarak paraya çevirmek bir kolay para kazanma yolu denilebilir. Burada, paraya çevirmek kavramı, yayınınızı izleyen insanlardan belli bir ücret almak anlamına gelir. DaCast gibi ücret ödemeyen kullanıcıların yayına erişimini engelleyen video yayını siteleri bunu mümkün kılmaktadır. Bunun dışında yayın platformunuzla uyumlu olan diğer servisleri de kullanabilirsiniz. Bunlara bir örnek InPlayer programıdır. Bu program birçok popüler yayın platformuyla uyumlu çalışabilmektedir.

Canlı yayınlarınızı ödeme seçeneğiyle nasıl paraya çevireceğiniz konusuna dönersek, bunun için iki farklı ödeme seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenek izleyicilerin videoyu canlı olarak veya belli bir süreye kadar tekrarını izlemesi üzerine ödeme yapmasını gerektirir.

Diğer seçenek ise aboneliktir, aynen Netflix’ve Amazon Video’nun yaptığı gibi. Abonelik seçeneğinde, izleyicileriniz aylık veya belirli periyotlarla içeriğinize ulaşmak amacıyla ücret öderler. İzleyicilerinizi otomatik faturalandırmaya tabi tutabilirsiniz, böylece aboneliklerini iptal Edene kadar her ay belli miktarda ücreti otomatik olarak ödemelerini sağlamış olursunuz. Aboneliğe dayalı bir hizmet oluşturmak, girişimcilerin finansal istikrar ve başarı kazanarak zenginleşme yönünde ilerlemelerine yönelik sürekli gelir elde etmelerinin bir yoludur.

Ödeme yapmayan kişilerin yayınınıza ulaşamamasının, bahsettiğimiz izleme başına ücret veya abonelik ücreti sistemi, bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En büyük avantajlardan birisi, abonelik sisteminde paranızı önceden ve sürekli bir şekilde alıyor olmanızdır. Artı olarak, izleyicilerinizin reklam izlemesine gerek kalmamasıdır.

Bu işi direk olarak paraya çevirmenin kötü yanı ise bunu devam ettirebilmek için size bağlı bir izleyici kitlesi olması gerekliliğidir. Yayınınızı ücretlendirdiğiniz zaman izleyici sayınızda bir düşüş gözlemleyebilirsiniz, bu da sizin kazanacağınız miktar üzerine ve yayınınızın yayılmasına bir sınır koyabilir.

Reklam ve Sponsorluk

Reklamlar ve sponsorlar aracılığıyla, yaptığınız işi dolaylı yoldan paraya çevirmek para kazanmanın diğer bir yoludur ve çoğu televizyon kanalı işlerini bu şekilde yürütmektedir. Reklam alırsanız, genelde yayınınızdan önce izleyicilerin karşısına bir reklam  veya taşıyan bir reklam bandı çıkar.

Reklam ayrıca izleyicilerinden izleme başı ücret isteyen veya abonelik sistemini kullanan ve bu nedenle onları kaybetmekten korkan içerik üreticileri için de iyi bir alternatiftir. Reklam sayesinde izleyiciler yayınınızı izlemek adına para ödemek zorunda kalmazlar. Reklam için Google Adsense ve Affiliate marketin gibi seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bu iki reklam yöntemi ile reklamları direk olarak veya yayınınıza yakın gösterebilirsiniz.

Bu işin eksilerine bakacak olursa, reklamlar özellikle de yayın sırasında çıkıyorsa dikkat dağıtıcı olabilirler. Diğer bir potansiyel sorun da, size kaynak sağlayan şirketlerin yeteri kadar geri dönüş alamamaları durumunda, reklam vermeyi kesmeleri olabilir. Reklam ile para kazanma yönteminin başarıya ulaşması için bir geniş izleyici kitlenizin olması gerekmektedir.

Sponsorluklar reklamlarla aynı mantığı taşırken, burada yayın sırasında çıkan reklamlar yerine sizden sponsorunuzun ürününü yayında çok da reklamını yapmadan pazarlamanız beklenir. Yayınınız devam ederken kısa bir ara verip yayınınızın sponsorunu söyleyebilirsiniz. Sponsorluk sisteminin avantajları reklamlarınkine benzerdir, dezavantajları da  aynı şekilde.

Maddi sorunlarla boğuşmaya son verin. Hemen para kazanmanın bir yolunu bulun.

İnternetten para kazanarak hayatlarını değiştiren binlerce kişiye katılın…
15+ farklı yöntem, hepsi kanıtlanmış, hepsi kazançlı.

ninja düşen para
Ekstra para kazanmak mı istiyorsunuz?

İnternetten Para Kazanmak için en iyi yöntemleri listeledik.

Tek yapmanız gereken birini seçip bugün kazanmaya başlamak.

metrik simgesi olan ninja

Website Tanıtımı

Canlı yayınlarınızı paraya çevirmenin bir diğer yolu da websitenize trafik sağlamaktan geçer. Sitenizde para kazanmanızı sağlayan reklamlar, abonelik sistemi, satılık e-kitaplar bulunabilir veya siteniz direk olarak ürün ve hizmet sağlayan bir e-ticaret sitesi olabilir.

Bu tür bir yayınla, video yayınızın kendi başına sitenizi tanıtacak bir hale gelebilir. Yine de, bu tür yayınlar izleyicilere daha az rahatsız edici gelir, çünkü izleyiciler yayınınızı l reklamsız izleme fırsatına sahiptirler ve sitenize girmemeyi tercih edebilirler.

Eğer videoları kullanarak sitenizi tanıtma konusunda başarılı olmak istiyorsanız, içeriğinizin buna uygun olduğundan emin olmanız gerektir. Hikâyenin tamamını anlatmaktan kaçınmalısınız. İzleyicilere sadece onların ilgisini çekebilecek seviyede bilgi sağlayın ve gerisini öğrenebilmek için onları sitenize yönlendirin. Bu şekilde büyük miktarlarda para kazanmak biraz zaman alabilmektedir.

Kampanya Başlatma

Yayin yaparak para kazanınEğer canlı yayınınız kendine has özelliklere sahip ve belli bir grubu veya o alanla ilgilenen büyük bir kitleyi hedef alıyorsa, Bunun için bir kampanya başlatmak canlı yayından para kazanmanızı sağlayacak diğer bir yol olabilir.

Kampanya başlatarak, belli bir amaçla yola çıkar ve yayınınız başlayınca onu izlemek isteyen insanlardan küçük miktarlarda bağışlar toplarsınız. İnsanların kampanyanıza katılabilmesi için küçük teşvikler ve ödüller sağlamanız gerekebilir. Örneğin, videonuzda isimleri söyleyebilir ve yayınlarınızın belli bir kısmını, yaptıkları bağışlara karşı onlara gönderebilirsiniz.

Kampanyalar sermaye yaratmak ve reklam veya sponsor arama derdinden kurtulmak açısından kolay bir yoldur. Buradaki sorun ise bu kampanyaların hepsinin başarılı olamadığı gerçeğidir, dolayısıyla günün sonunda kendinizi amacınıza ulaşamamış halde bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Maddi sorunlarla boğuşmaya son verin. Hemen para kazanmanın bir yolunu bulun.

İnternetten para kazanarak hayatlarını değiştiren binlerce kişiye katılın…

15+
farklı yöntem, hepsi kanıtlanmış, hepsi kazançlı.

son haberler banner
ProfitFarmers bize sadece birkaç haftada 16.500 TL kazandırdı.
Siz de ProfitFarmers’la nasıl para kazanabileceğiniizi görmek ister misiniz