Evden Çalışırken Başarılı Olmak İçin 10 Yöntem

Evden Çalışırken Başarılı Olmak İçin 10 Yöntem

Evden çalışma fikri oldukça çekici değil mi? Mutfağınızdan sadece bir kaç adım uzakta olmak ve pijamalarınızla çalışmak fikri gayet cezbedici bir fikir olmakla beraber evden çalışmak ailenize bakma ve daha iyi bir iş ve özel yaşam dengesi sağlamak açısından da kolaylıklar sağlamaktadır.

Evden çalışmanın en güzel yanı, aralarından seçim yapabileceğiniz iş listesinin oldukça uzun ve çeşitli olmasıdır:

Bitcoin hakkında her şeyi öğrenebilir ve doğrudan ev ofisinizden ticaretle ilgili bir iş yapabilirsiniz.

Bir YouTube kanalını başlatabilir ve evinizde bir stüdyo kurabilirsiniz.

Ayrıca serbest meslek sahibi olabilirsiniz veya sponsorlu yayınlar arayan markalardan Instagram hesabınız üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Bu, bir ofise gitmeden yeteneklerinize, yaşam tarzınıza ve zamanınıza uygun bir iş bulabileceğiniz anlamına gelir.

Bunlara rağmen, evden çalışmanın da kendine has olumsuz yönleri vardır. Evinizi ofise çevirmenin bazı dezavantajları olabilir. Ücretinizde bazen indirime gitmeniz istenebilir ve ne yaptığınızı tam olarak kavramamış arkadaşlarınız ve aile bireylerinizle küçük çaplı anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Artı olarak, evden çalıştığınız için daha az tatil yaparsınız; bazen ofiste çalıştığınızdan daha fazla çalışmanız gerekebilir. Haftanın yedi günü daha uzun mesai saatleri boyunca çalışmaya alışsanız iyi olur.

İyi haber ise şu: evden çalışmanın doğurabileceği bu tür sorunları hafifletmek sizin elinizdedir, böylece daha katlanabilir bir deneyime yelken açabilirsiniz. Evden çalışmayı daha verimli kılacak ve daha az yorucu hale getirecek 10 yöntem şu şekildedir:

1. Ailenizle Konuşun

Evden çalışmaya başladığınızın ilk günü, ailenizle oturup bu yeni düzeniniz hakkında konuşun. Çalışma saatleriniz boyunca işinize odaklanmanız gerektiği konusunu ve mümkün oldukça dikkatinizi dağıtmamalarını isteyin.

Aile üyelerinizin ve ev arkadaşlarınızın sizi bölebileceği durumlarla alakalı kurallar koyun ve bölünmeden çalışabileceğiniz iş alanınıza karar verin. Bu yeni duruma alışmak herkes için bir süre alacağı için, başta kurallarınızı belirlemek, anlaşmazlıkları henüz başlamadan çözmek açısından yararlı olacaktır.

2. Her şeyi Siz Yapmaya Kalkmayın

Ailenizle, çalışırken koyduğunuz kurallar haricinde, evde çalışma konusunda kendinizle de konuşmalısınız. Evde bütün gün çocuklarıyla ilgilenen bir ebeveyn ve aynı zamanda tam bir zamanlı çalışan olamayacaksınız ve bazen dağınık bir ortamda çalışmanız gerekecek. Bu konuda bakıcı, temizlikçi veya dadı tutmaktan çekinmeyin. Evde olmanız demek ayni zamanda çocuklarınıza bakmanız ve ev işleri yapmanız gerektiği anlamına gelmez!

3. Alanlarınızı Belirleyin

Evde çalışırken başarılı olmak için, sizin için ayrılmış olan bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bunun için en uygunu, evdeki bir odayı çalışma saatleriniz içerisinde ofis olarak kullanmaktır. Eğer bu tür bir ayarlama mümkün değilse, odanın içerisinde sessiz bir köşeyi kendinize çalışma alanı olarak belirleyebilirsiniz. 

Çalışmak için here gün aynı noktaya geliyor olmak, bu işte başarılı olmak için gereken rutinde size gün geçtikçe alıştıracaktır. Ayrıca, aile ve arkadaşlarınız ne zaman çalışıyor olduğunuzu ve bölünmemeniz gerektiğini de görecektir.

Eğer evde ofis kurmak istiyorsanız, şu rehberimize göz atabilirsiniz: Uygun miktarlara evde ofis kurmak

4. Her şeyi Geride Bırakın

Bir ofiste çalışacağınız zaman, evdeki olaylardan tamamen uzaklaşırsınız. Evdeyken, fiziksel olarak ev ve iş ayrımınız olmayacağı için bu kafanızda bariyeri oluşturmanız gerekir.

Çalışma masanıza oturduğunuz zaman aklınızdakileri bir kenara bırakın. Evdekilerin sorunları tartışmak için işinizin bitmesini beklemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir.

5. Planlarınıza Sadık Kalın

Evden Çalışırken Başarılı Olmak İçin 10 YöntemEvden çalışırken, işinizi tamamlamak için saatler harcarsınız fakat patronunuz ensenizde sizin işinizi bitirip bitirmediğinizi izlemez. Bu yüzden öz disiplinli olmalı ve belirlediğiniz zaman aralıklarında çalışmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. 

Yoksa, mesainizi erken bitirmek veya uzun aralar vermek gibi kötü alışkanlıklar edinebilirsiniz, bu da iş performansınızın düşmesine’ve patronunuzla sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

6. Rutine alışın

Evden çalışırken başarılı olmak için, ofiste olduğu gibi belli bir rutini oturtmanız gerekir. Gününüze belli bir saatte başlayın ve gününüzü belli bir saatte bitirin. Öğle yemeği için bir aralık belirleyin ve günde bir veya iki kez ara verin. 

Bu zamanınızı rahatlamak, günlük işlerinizi halletmek veya evden çıkıp biraz gezinmek için kullanabilirsiniz. Bunu belirli aralıklarla yapmaya dikkat edin böylece yaptığınız programa en uymuş olursunuz.

7. Patronunuzun Size Ulaşabileceğinden Emin Olun

Eğer evden çalışmaya devam etmek istiyorsanız, patronunuzun size verdiği işleri söz verdiğiniz gibi yapıyor olmanıza dikkat ettiğini unutmayın. Patronunuz aksi durumlarda size ulaşamadığı zaman şüphelenebilir. 

Patronunuzun size nerede olursanız olun ulaşabilmesi gerektiğini unutmayın. İş dolayısıyla veya kişisel sebeplerden dolayı erişilmez durumda olacaksanız, bunu patronunuza önceden söyleyin. Ayrıca ikinizin belli aralıklarla görüşebileceği bir plan çizin.

8. Hedefinizi Koyun ve Başarın

Evden çalışmanın verdiği özgürlüğün keyfini çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, işvereniniz için bir şeyler üretmeye devam etmeniz gerekmektedir. İnsanlarla beraber çalışma motivasyonunuz olmadığı zaman iş size sıkıcı gelmeye başlayabilir. 

Sonuç olarak, günlük olarak bazı hedefi koymak önemli bir hal alır. Gün başladığında neyi başarmak istediğinize karar verin ve bunları gerçekleştirdikçe de listenizden çıkarın. Ayrıca, işinizde her zaman her zaman doğruluk ve kaliteyi kovalayın. 

Çalışma masanızda olmasanız dahi ofiste çalışıyormuşçasına performans göstermek için sıkı çalışın. İş arkadaşlarınızla görüşmek için video konferans gibi araçları kullanın fakat bu toplantıların sohbete dönmesine izin vermeyin.

9. Kendinizi İzole Etmeyin

Eğer dış dünyayla ilişkiniz kesilirse, evden çalışmaktan dolayı memnuniyetsizlik duymaya başlayabilirsiniz. Evden belli aralıklarla çıkmaya özen gösterin, özellikle de evden haftanın beş günü çalışıyorsanız ve müşterilerle belirli aralıklarla toplantı yapmıyorsanız veya ofisteki toplantılara katılmıyorsanız. Mola verdiğinizde yürüyüşe çıkabilir veya evden çıkmış olmak için bir öğleden sonra sevdiğiniz bir kahvecide çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

10. Kendinize Dikkat Edin

Evden çalışmak demek, arabanızı park etmek zorunda olmayacağınız veya otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmayacağınız anlamına gelir, bu da uzun süre boyunca ayaklarınızı hissetmiyormuşçasına oturuyor olmanız demektir. 

Evden çalışmanın getirdiği fazladan oturma süresini amorti etmek için belli aralıklarla egzersizler yaptığınızdan emin olun. Bu sizin kilo alma ihtimalinizi azaltmakla beraber kan dolaşımınızı hızlandırır, ayrıca stress seviyenizi düşürerek enerjinizi artırır.

Evden çalışmak eskiden geriye bir adım olarak düşünülürdü, çünkü kazandırdığı para 9-5 bir iş kadar iyi değildi. Günümüzde, zengin olan kişilerin hiçbirinin ofis işleri yoktur. Rahat evlerinde oturdukları yerden imparatorluklar kurdular. Başarı ipuçlarımızı izler ve her zaman disiplinli olursanız, siz de bu insanlardan biri olabilirsiniz.

Scroll to Top